Dreptul la replică – Onoarea mea și clondirul cu mastică
Simona Catrina
Stimați cititori, ca urmare a scandalosului articol de pe DC, intitulat ofensator și tendențios “Cum m-a asasinat Simona Catrina la calendele lui Ianus”, fac un apel către cei induși în dramatică eroare de către pretinsa victimă Julius Constantinescu și îmi exercit dreptul la ceartă. Așadar, prin prezenta, doresc să-mi reperez onoarea, deoarece naratorul nu a expus faptele conform cu originalul.
(Notă Julius: Înainte de a parcurge acest text, vă reamintesc faptul că toți asasinii din istorie au avut o scuză bună: Cassius și Brutus – „jos tiranul, Republica trebuie salvată”; Gavrilo Princip – „pentru Iugoslavia!”; Oedip – „n-am știut că era tata”)
Mai exact, numitul J.C., 38 de ani, angajat fără carte de muncă la Daily Cotcodac Holding, domiciliat la 20 de lei-taxi de mine, a fost invitat în locuința mea proprietate personală, cu ocazia sfintelor sărbători. Odată ajuns la reședința pe care circumstanțial o ocupam împreună cu numitul Constantin Doru Roman, 38 de ani, – cunoscut și sub numele interlop de Old John Wheel – oaspetele a rostit o aserțiune teatrală, ceea ce a pus o amprentă tensionată asupra micii noastre reuniuni: “Mi-e foame, lasă vrăjeala!”, astfel s-a exprimat J.C., 38 de ani, când i-am oferit un degetar de whiskey tradițional, producție proprie. Din cauza atacului fometos, domnia-sa a multiplicat, printr-o justificată iluzie optică, aperitivele pe care i le-am oferit, părându-i-se prea puține când le-a văzut, dar prea multe după ce le-a testat.
Doresc să menționez că J.C., 38 de ani, a refuzat categoric să guste din piftia de curcan pe care o pregătisem eu, deoarece susține că nu se poate atinge de gelatină. Mi-am permis, cu politețea cuvenită, să-l asigur că nu trebuie să-și facă probleme sau complexe, în ziua de azi nemâncătorii de piftie nu se mai numesc “oameni cu păsărele la cap”, fiindcă nu e politically correct. Azi se numesc “persoane cu reacții psiho-somatice la anumiți stimuli alimentari”. Când a auzit că deci nici anul acesta nu se poate pensiona pe caz de boală psihică, J.C., 38 de ani, s-a ambalat și a continuat să ciugulească pe fond nervos. Fapt care i-a cauzat prima serie de crampe, conform părerii medicilor de pe Google Hospital și din alte clinici de renume din țară și de peste hotare.
De asemenea, nu pot să nu târăsc în discuție faptul că atacul intrinsec intestinalo-existențial a survenit după ce oaspetele nostru a consumat o cantitate simbolică din medalionul preparat de C.D. R., 38 de ani, cunoscut cu antecedente gastronomice năucitor de bune. Declar pe propria răspundere că, deși din același medalion au mai consumat alte patru persoane de-a lungul acestor zile, nimeni nu a suportat consecințe atât de dramatice ca J.C., 38 de ani, fapt care, potrivit avocaților lui Roman (el însuși jurist), scoate din culpă produsul culinar prezentat pe masa magică de Anul Nou.
De asemenea, așa-zisa victimă J.C., 38 de ani, a refuzat categoric ajutorul medical specializat. Eu m-am oferit personal să chem o ambulanță de la 112 (care, desigur, nu i-ar fi asigurat decât o palmă de îmbărbătare după ceafă, o compresă – adică apă aruncată-n cap, fiindcă nu există fașă în dotare -, o pătură caldă de lycra și o listă cu pastile, injecții, ace și pansamente pe care urma să și le achiziționeze victima, la leafă). I-am mai oferit alternativa unei ambulanțe particulare, care ar fi prezentat avantajul că venea la blocul meu cu semnale acustice și luminoase (salvările private întotdeauna chiuie în acest mod, chiar dacă merg să pună benzină, fiindcă trebuie să-și facă și ele reclamă cumva).
După aceea, la un mod cinic și malițios, J.C. mi-a solicitat un Colebil, știut fiind faptul că eu nu mai dețin colecist de un an și jumătate, plus că am un stomăcel diminuat chirurgical, deci nu am voie cu asemenea pastilă subversivă. Tonul insinuant al lui J.C., 38 de ani, m-a rănit profund și m-a făcut să suspin, această reacție atrăgând după sine impulsul meu de a mânca medalion pe fond nervos, ceea ce e un conflict de interese, eu neputând mânca mai mult de 88 de grame la o masă. Fapt care a atras după sine mâhnirea iubitului meu C.D.R., 38 de ani, care efectuase acel medalion în principal pentru mine.
Urmare a acestui cumul de factori, subsemnata împreună cu C.D.R., 38 de ani, ne-am prefăcut că ne-am îmbătat și că ne doare ceva, ca să-l ferim pe musafirul nostru de senzația ingrată că e singurul căruia bunătățile noastre i-au cauzat. Dar J.C., 38 de ani, nu a înțeles mesajul nostru subtil. Ofensat, a crezut că facem parte din categoria gazdelor simțite, politicoase, care obișnuiesc să spună: “Hai, dragă, să ne culcăm, că oamenii poate vor să plece”.
Fara scandal, tribunal, martori, babe, bocitoare, catei, probe prelevate de pe medalion/piftie/aperitive/beutura, e degeaba….pai ce-i aici? Vorbim doar asa ca sa ne aflam in treaba?…la judecataaaa…. 😀
Sa gateasca numai Julius, ca el stie.
Acu’, ce sa zic,or mai fi mancat si altii din bunatati, fara consecinte devastatoare, da’ poate nu erau ca Jul, care se stie ca e un sensibil, o mimosa pudica… Asa ca, eu zic ca asta nu va exonereaza 😀
@miki: Sensibil?? Probabil nu mai mancase o mancare calda de cand s-a despartit de iubita, si de aici toata povestea. Iar daca mai compara anul insuratorii cu anul mortii, o sa mai manance cand i-o gati Eftimie.
pana nu se face o degustare la medalionul ala atat de laudat nu pot pentru ca sa-mi dau cu parerea…
nu cred ca medalionul e vinovat. Julius o fi facut indigestia de la lantul respectivului medalion :))
Juliusica!!!!
Dragutule, sensibilule, Paunescule ce esti tu, hai scoate-ma de la moderare, ca Toade.r ma intreaba daca a venit Mos Craciun si la el, iar eu nu stiu ce sa-i spun…
Stimata coana Catrina, nu ati pomenit nimic despre foarte nepoliticosul gest de a nu-l servi pe domnul Julius cu prajituri de la inceput
Vezi, ca nu e nici Julius în vârful lantului trofic cum gresit s-a certat cu Eftimie în comentariile de la un articol care nu mai este în arhiva.
Nu i-ai dat brânzeturi, de aia.
@lulu: Nuş’ce ai de tot intri la moderare! Oi fi spus tu ceva interzis!
N-ai cu cine doamnă Catrina! N-ai cu cine!
Eheee, poate să achieseze şi Old John Weel, nu se mai fac bărbaţi ca pe vremuri!
Şi comentariul principal:
a) băieţi, nu mai salivaţi când auziţi ce minunăţie de fată îi Simonica noastră, e luată!
b)Oldule, ai de grijă mare! Corporatiştii sunt în stare să îţi bage ţepuşa de rotisor în spate doar ca să îţi ia locul la masa cu bucate de 4 stele a iubitei tale!
Ah, să nu uit!
Dej mâncarea a prăpădit-o, vizikiul şi vinul medicinale le-a băut pe nerăsuflate, da” şi clondirul cu mastică prima ţi l-a sfeterisit?
Un lucru e cert. După vizita la Simona, cuvântul “însurătoare” îi stă tot mai des pe taste. Ce i-aţi pus în mâncare?
@sebra:
dupa ruptura cu Eftimie ii lipseste o relatie stabila =))
Deci doamna Catrina s-a incurcat cu un comentator de pe DC, inteleg eu. Este etic asa ceva? :))
@sebra,
nu se stie, insa sistemul lui imunitar (de burlac) a respins ingredientul :))
@N.A.: Invers.=)) Intrebarea ramane valabila totusi.
Sebra are dreptate =))
Dumnezeu nu bate cu parul! bine ca avea cur papir:)
@N.A.: Poate ca comentatorul a aparut abia dupa ce s-a incurcat cu doamna…
@sebra: Multa dreptate mai ai!
@M3bis: Am zis de iubita, de moarte, de insuratoare si de eftimie. A, si de hrana gatita. Care o fi mai interzis din astea?? =))
@lulu: mortii…
@N.A.: este! daca era membru al echipei lu mogulu nu era…..
:))
doamneeee Simona, esti senzational de savuroasaaa!
Julius cel de 38 ani observ ca a cautat-o cu lumanareaaa….a primit ce a meritat, eh poftim!! pt un colebil lipsa !!!! sa nu se puna el cu femeile destepte si indragostite!
:))
@windy: cât de ușor sunteți de manipulat!
ps: să nu mă duc dacă mă invită Catrina „la o tocăniță de ciuperci, e nebunie!”
@JULIUS: Tocmai mi-ai luat invitatia din taste… da’ eu zic ca nu-i timpul pierdut, nuuu? :-”
Apropos: ce ziceai ca faci de Paste? >:)
@ all: parcă aș fi văr primar cu MM (a.k.a. Morar) și am ajuns în finala xfactor 😀
@JULIUS: Da, dar vezi că şi de la ciuperci tot nebunie poa’ să fie.
@JULIUS: Du-te pregatit, de data asta, cu tot ce trebuie! =))
Nu se leagă! Textul de ieri, textul de azi, ceaiul din comentariu…hmmmm…Mah, SC, JC, si OJW ne ascund ceva!
@Dan1: Cu un wc ecologic =))
@Old John Wheel: Te-a deconspirat de tot 😀 te facu vedeta, acu sa vezi 😀
Julius, ti-am zis eu ieri ca ai mancat prea mult…… norocul tau ca mai e mult pana la Craciunul viitor :))))) sau si Pastele se pune?:D
@Dan1: Cu tot ce trebuie, adica cu necrologul la el?
@Dramoleta & @lulu: Nu bre, cu niste pastile de-alea de le tot fac reclama astia la televizor (alea cu “dupa fiecare masa în stomacul tau se da o lupta” ). :))
Simona, dacă aș fi fost ”Standard & Poors” ți-aș fi coborât ratingul.
@Gregorie Casă: De ce? Si tu ai observat ca au lipsit traditionalele oua umplute?
julius, acum îţi înţeleg indigestia. ai adînca mea simpatie.
Cum ne serveste ea, Simona, picanterii! Deci, Jul nu are carte de munca. Speram ca ITM-ul se sesizeaza. Iar Oldul are doar 38 de ani! Si noi credeam ca ne strica media de varsta!
@Raluca: Atunci este de apreciat initiativa doamnei Catrina de a aduce trafic suplimentar pe DC! Sa se reflecte la salar, zic, domnu’ Julius! :))
Am citit doar primele randuri: la al doilea paragraf, hop nota Julius. Si dupa aia te miri ca incepe si Catrina sa scrie pe groparu.ro :))
Ce n-am inteles eu e de unde au stimabila doamna Catrina impreuna cu stimabilul domn Doru bani sa faca risipa de atatea bunatati? Eu am impresia ca-l au pe Julius la mana cu ceva, si l-au santajat sa le dea salarile de pe DC.
@N.A. & @subinus: Daaa, mai ales ca l-a scos si pe Eftimie de pe ştatele de plata! =))
Deja imi ploua in gura dupa articolul asta…
@Old John Wheel: Sper ca ai vreo reteta de tocanita de ciuperci halucinogene. Ca eu astept deja postul scris de Simona 😀
@Dan1: Deci, stai asa, ca eu lipsii putin si vaz ca numai sunt la curent! Unde e Eftimie? Ce i s-a intamplat? Da link!
@N.A.: Uite, citeste aici: http://www.dailycotcodac.ro/2011/12/sa-ne-despartim-de-trecut-trolland/
@Dan1: Daaa, doar ce citisem. Soooo saaad…
@N.A.: M3bis a recuperat arhiva, mai putin – se pare – ultimul articol (ala cu lantul trofic), cum bine am exprimat eu aici, ca poate întelegi tu ce am vrut sa spun! (între timp, eu nu mai înteleg) =))
@Dan1: Asta vroiam sa te mai intreb, de la ce text s-au luat si daca-l mai gasesc pe undeva sau macar un rezumat.. Ca nu intelesei nici eu mare branza! =))
@N.A.: daca-mi permiti , uite rezumatul ;
Julica’al nostru national nu se mai plimba “prin brasov” ( nu-i priiesc la ten circiumile gen ” timpla sparta” ) si-si facu abonament la Simona .
deci Simona , de-acuma stii cind vine JC in vizita , sa nu-ti lipseasca de pe masa colebilul si trifermentul in doze asa mai sanatoase , ca doar ai la masa un barbat adevarat 😀
Acum am vazut ce ditamai cacofonia am facut. :((
Ceea ce Julius a omis să observe -sper că nu de frică- e că aproape toți asasinii moderni și celebri au câte două prenume. Acum putem să rupem tăcerea și să facem o aroganță, dezvăluind publicului că unul (cel puțin!:D) dintre cele două personaje -incriminate de mogul în textul precedent- nu face excepție, nici măcar la pseudonimul de interlop. 😀
@Stephanie: E pă vine și aia, voi țineți aproape! :))
@Raluca: Ca si cum noi ne-am formaliza la chestii de-astea! Conteaza ce ai de spus, nu forma în care-o spui, daaa? =))
@Dan1: Io ma formalizez…
@ela: Saru’mana de rezumat. Da’ mai extinde-l nitel. Despre ce era vorba in textul care a dus la despartire, care erau parantezele incriminate?
Uite asa lipsesc eu tocma’ in momentele cheie, si cand l-au intemnitat pe T.oad3r la fel umblam creanga.. Si cat m-am chinuit sa aflu dup-aia…. 🙁
@N.A.: Data viitoare am să te sun!
@N.A.:
Tocmai aici e clenciul: nimeni nu a înţeles despre ce era vorba.
@M3bis: Asa, asa! Promit sa fiu hierbinti! 😀
“Când a auzit că deci nici anul acesta nu se poate pensiona pe caz de boală psihică” <- Excelent ! Julius in postura de pensionar (normal sau din alte cauze) pare de 10 ori mai amuzant decat varianta actuala.
madam Catrina, te-a vizitat si dl. Alzheimer ???. Ai poftit omu’ la party si nici macar o cafea nu i-ai dat… 🙂
ai ai ai , ospitalitatea aia romaneasca ….
[…] Citeşte şi alte minciuni despre Julius: Dreptul la replică – Onoarea mea și clondirul cu mastică […]