Evenimentul zilei de ieri
8 octombrie
1434 Cea mai veche atestare scrisă a curţii domneşti din Iaşi, datând din vremea lui Alexandru cel Bun. Conform unor surse istorice, cronicarul moldovean notase: “Astăzi, Măria Sa şi-a cumpărat o pereche de tenişi meseriaşi din Siraj şi toată curtea s-a perindat să-i admire”.
Julius,cronicarul făcea reclamă mascată la Siraj (cre’că avea stand acolo),tenişii erau de alături!De la Stelco!
:)) Tu ai ceva legaturi cu Iasul probabil, ma mira ca ar sti un oltean/fan al Stiinte de Sairej Mall (Siraj).
Măi, Cipri, ce te tot dai pe după leuştean? Hai la sediu, că mă-nervezi! 🙂
@SLVC
Voi mai traiti? Credeam ca v-au legat pliscurile! Lasa link caci am uitat drumul spre sediu.
Ai reuşit să mă întristezi, pentru că mi-ai amintit că Al Cel Bun că a reuşit să menţină pacea şi să asigure prosperitatea timp de 32 de ani, în Moldova… Sunt curioasă cum or rămâne în istorie “domnitorii” epocii noastre.
ok. Am uitat-o pe asta cu linkurile, aşa că intră pe gabin.blog.ro, sau cam aşa ceva. Sau da click pe numele lui M3bis!
macar aici e mai liniste si pot si eu sa comentez 🙂 Ce facu domnitoriu ? Tenesi ii trebuiau lui , in loc sa isi cumpere si el macar o pe reche de adibas sau ribwok sau daca nu avea bani destui macar o pereche de cizme de cauciuc ca am auzit ca erau la moda in vremea aia
Şi măriei sale doamna ţării ce i-a luat? mătăsuri chinezeşti sau mirodenii?
iaca na… cum a ajuns si puscaria ceia de Siraj sa cunoasca celebritatea in cotidianele centrale!
Gresit gresit gresit. Daca Alexandru cel Bun isi lua tenesi pleca si infiinta Bucurestiul. El era un boem cu viziune care isi bea cafeaua in Sage si daca traia in vremurile noastre pleca naibii din tara, ca nici Domnul nu ne mai scoate din … nefericire.
in 1434, Alexandru cel bun era mort de aproape 2 ani… Asa ca cea mai veche atestare, daca e din 1434, nu e din vremea lui Alexandru cel Bun, ci poate de la parastasul acestuia…
Asa e daca te iei dupa Zeus, patesti ca el, ca nici ala nu a stiut anii domniei lui Neagoe Basarab 😀 (daca era vorba de anul distilarii unui Jack Daniels single malt, nimerea de la primul pahar 😀 )
Erata: La data respectiva, era mort de peste 2 ani….