Conul Leonida faţă cu răceala şi durerea de cap
Julius Constantinescu
De-a lungul vremii, bărbaţii au dat numeroase dovezi de curaj: au luptat la Termopile şi la Stalingrad, au ajuns la Polul Sud şi pe Lună, au înfruntat Triunghiul Bermudelor, iar cei mai viteji dintre ei chiar s-au însurat. Şi totuşi, bărbaţii sunt complet neajutoraţi în faţa unei banale răceli sau a unei dureri de cap. Este de notorietate faptul că nouă din zece bărbaţi ar prefera să se lupte cu pecenegii, să înoate într-un râu plin de crocodili sau să-i spună în faţă lui Nero că n-are pic de voce decât să li se facă o injecţie.
Imediat ce temperatura îi urca la îngrijorătoarea valoare de 38 de grade, cuceritorul spaţiului şi al Everestului se declară aproape mort şi se urcă în vârful patului, de unde nu mai poate fi convins să coboare mai devreme de o săptămână sub nici o formă. În tot acest timp, nu-şi părăseşte pijamaua şi e absolut convins că în spatele acestei înşelătoare răceli nu poate fi decât fie o tuberculoză, fie SIDA, fie un cancer (este cunoscut faptul că, de regulă, cancerul apare în jurul vârstei de 30 de ani, iar principalele sale simptome sunt tusea şi febra).
Dacă Napoleon ar fi fost femeie, este sigur că n-ar fi lipsit atâtea ore de pe câmpul de luptă din cauza unei banale migrene şi că ar fi câştigat lejer bătălia de la Waterloo, după ce le-ar fi făcut soldaţilor un scandal monstru: “Adică eu pot să vin la serviciu bolnavă moartă şi voi nu sunteţi în stare să câştigaţi o amărâtă de bătălie?”.
Daca Napoleon ar fi fost femeie, acum ai fi facut misto de englezi!
Good one, 4mall :))))))
Jul, hai ca nu-i chiar asa grav. Mai exista medicina alternativa care nu stie sa dea injectii 😉
Da, ador barbatii care la o raceala ce ii lasa lati refuza cu incapatanare orice tratament sau un ceai …sau daca iau o pastila dupa eforturi supraomenesti de convingere se asteapta sa vindecare instanta si la urmatoarea tentativa de medicatie sar ca arsi ca ei nu mai iau, ca nu are nici un efect…
Julius, ştiai că azi te-au menţionat la Radio România Actualităţi?
@sixtyniner: da’ ce-am facut?
era vorba despre udrea da’ baiatu’ s-a gandit ca suna mai bine sa iti zica tie. la udrea pe blog sunt prea multi comentatori.
a propos, m-am gandit ca un parc sau un oras ar fi ceva prea modest pentru a-ti purta numele. ma gandeam sa botezam un cocktail cu “… nea julica”. ai putea sa faci un concurs cu premii constand in carti educative pentru gasirea celui mai potrivit nume.
@toader: pan’ sa ajunga Jul la varsta la care sa i se zica cu “nea” mai are de scris ceva mii de articole; si 2: nu ti se pare ca de la ‘nea Julica’ la ‘nea *ulica’ nu e decat un foarte mic pas (mai mic, desigur, decat cel facut de Chuck Norris pe luna)
Sa ma lamureasca cineva daca ultimul pasaj e de bune sau de rau pentru femei. Ca eu inca oscilez… Cineva adica nevasta lui 4mall, carmen, vivi etc, nu voi domnilor. Sa mai spun ca imi placea mai mult motoul ala cu cinci picioare ?
esti dat naibi ma.auzi tu BOLNAVA?mai Napoleon a fost un om fata de care francezii si nunumai au un respect deosebit.el a zis cam asa:cind un adversar face o greseala sa nu-l deranjezi.mai un cretin ca mine zice ca nu in toate cazurile este asa.poti sa-l urasti tu pe unu de moarte.daca arunca cu ceva toxic in riu iar acesta intra dupa aia la tine pe teritoriu…………nu-l afeteaza numai pe el.daca toti taie padurile si numai tu ramii cu ele nu-ti va fi bine etc.cred ca exemple sint multe.
mica rectificare: napoleon nu a fost francez. a fost corsican.
Da, am fost si eu spectatoare, de multe ori, la venirea Apocalipsei (=raceala care nici macar nu e destul de grava sa te scuze de serviciu, obiectiv vorbind. Dar ce stiu eu, eu sunt o nenorocita care are noroc ca nu raceste, ca altfel as vedea eu cum e sa nu te inteleaga nimeni cand te tavalesti in chinuri…) si trecerea ei fara alte consecinte decat consumarea unei cutii de batiste de hartie si a catorva aspirine. “Nu a parut prea grav, draga, dar sa stii ca mi-a fost rau de tot.”
PS: Daca Napoleon era femeie, rusii vorbeau azi cu accent francez.
Chiar daca Napoleon era femeie, nu avea nici o sansa, caci soldatii sai erau tot barbati francezi… Poate s-ar fi ales mai degraba cu un viol decit cu o victorie 😀
Parca si vad scena… In timpul bataliei de la waterloo, Nspoleona sa fi cerut un armistitiu de 5 minute pentru a-si schimba … tamponul…
Nu uitati ca Frantujii au mai avut in fruntea armatei o muiere, Joiana D’Arc, si au facut-o friptura, pe rug…
In urma acestui articol va urma, probabil, o replica din partea prietenei lui Julius, cu titlul: Ultima raceala a lui Julica 😀
Anunţ pe această cale comiterea unei odioase crime: misoginul Julius a fost ucis şi înlocuit cu o clonă. Arătarea care bântuie acum pe blogul răposatului a fost supusă unei operaţii de extirpare a simţului realităţii şi de inversare a sinapselor. Miştoul de prost gust la adresa bărbaţilor este un indiciu că întregul complot a fost pus la cale de o foarte apropiată rudă prin alianţă a celui plecat cu forţa dintre noi.
@Julius: Ai scris la DC. Atat.
@sictyniner: pai zi, bre, ce-au zis 🙂
@ Arsulici: N-ar fi cerut nici un armistitiu de 5 minute, pentru ca isi luase pantalonii rosii (vezi bancul corespunzator cu Stefan cel Mare). Si incidentul cu Ioana d’Arc nu demonstreaza decat inteligenta unei trupe de masculi si vitejia francezilor, ambele fiind constante matematice cunoscute. 😛
@Petronia
Nu cunosc bancul cu Stefan cel Mare
@ Arsulici: pacat, e o parte importanta a folclorului acestui domnitor. 😀 Are de-a face cu o batalie, o camasa rosie si niste pantaloni maro.
@Julius: A zis de bine. Într-o pastişă de dimineaţă şpicărul ne-a dat de înţeles în mod explicit că te citeşte cu sârg. Atât DC cât şi mai ales pe matale. Nu mai zic nimic că precis duşmanul e printre noi şi ne ascultă, ca să nu zic citeşte.
Citesc, citesc si ma minunez: oare nimeni, dar chiar nimeni nu si-a dat seama ca Julius este de fapt o persoana de sex feminin implicata in conspiratia mondiala si internationala de denigrare a sexului masculin? Chiar trebuie sa le vad eu pe toate?
@cheguevara
Ar trebui ca bărbaţii adevăraţi să iasă la luptă şi să-i facă blogul praf, la pachet cu al lui Petreanu, ca să şi-o fure şi din direcţia aia. Pare el Petreanu o fire liniştită, dar cred că ar fi incitant de urmărit cum ar privi problema la întoarcerea din concediu, dacă Julius i-ar restitui blogul sub formă de franjuri.
@Florian – Iete de-asta n-o sa castigi tu nici o carte de-aici!
@N.A.
In luptă cu un şmenozaur de calibrul lui Julius, tactica feminină de învăluire cu linguşeli nu face doi bani. Singura strategie de succes este să-l bubui în boaşe cu atacuri devastatoare, până îl faci să urle după îndurare şi să-ţi cedeze toată biblioteca pregătită pentru mânăreala VSFT, numai să-l laşi în plata Domnului.
Dați-mi un punct de sprijin și ridic tot blogul. Cu polonicul, desigur.
[…] Citeşte, neapărat, şi: Conul Leonida faţă cu răceala şi durerea de cap […]
Ca să pun un comentariu actualizat: dacă Napoleon ar fi fost femeie, o chema Monica Ionescu.
@Cms: uuuuu … lingușitorule
Julica , wow, din 2009 te tine ??? ti-a racit si pixul- nu doar Napoleonul-
Contesooo de-ai sti cu ce bat 😉