Topul celor mai simpatice 100 de nume româneşti

Până când Pircă se va folosi iar de noua lui găselniţă cu topurile ca să mai umple zece pagini cu bătăliile lui Napoleon şi amănunte picante din viaţa lui Sienkiewicz sau Felix Mendelssohn-Bartholdy, cum ne-o fi norocul, au mai rămas puţine ceasuri. Profităm de ele pentru a strecura repede şi un top mai uşurel, pentru cititorii – dacă într-adevăr avem şi astfel de cititori – care intră aici în speranţa că vor găsi şi ceva la care să se amuze. Cu ajutorul vostru, vom încerca să identificăm cele mai haioase nume româneşti. Chiar dacă au mai existat câteva încercări timide în acest sens, niciodată până acum nu s-a văzut o întreprindere atât de serioasă şi riguroasă, girată de numele prestigioasei noastre publicaţii satirice (noroc că vorbim de nume de persoane, altminteri Daily Cotcodac ar fi fost probabil în capul listei).

Aşadar, aşteptăm propunerile voastre într-un comentariu, cu rugămintea să menţionaţi şi localitatea persoanelor respective, pentru a le putea verifica. Pe baza propunerilor voastre şi după ce vom verifica întreaga listă, săptămâna viitoare vom întocmi Topul celor mai simpatice 100 de nume româneşti, iar voi veţi putea vota, doar pe Daily Cotcodac, primele 10 poziţii ale acestui top.

Ca să vă fie mai uşor, spargem noi gheaţa cu câteva nume – aşa, de model: Rămurel Pastramă, Momcilo Luburici, Supplexa Memoranda Onac, Cristinel Tocănel şi Renato Lacrimă.

PS Pentru Buzgu şi Morar: poate reuşiţi să vă abţineţi şi nu citiţi pe post comentariile. Promitem să vă trimitem săptămâna viitoare topul complet la redacţie; până atunci, vă dăm două glume mai vechi, să nu ziceţi că suntem băieţi răi: Gofrenu Oli şi Bianca Les.

333 Comentarii »

  1. Toto 12/01/2011 @ 08:59

    Vacagrasa Milfa

  2. JULIUS 12/01/2011 @ 09:02

    @toto: daca asta-i tot ce-ai inteles tu din prietenia noastra…

  3. Alex 12/01/2011 @ 09:34

    caterina diamanta (contrar numelui e blonda si preda la univ buc.)

  4. Whisperz 12/01/2011 @ 09:35

    Andaluzia Posirca- persoana e cat se poate de reala, e profesoara de engleza in Constanta

  5. ioan botezatoru 12/01/2011 @ 09:35

    william branza
    julius constantinescu
    claudiu elwis saftoiu

  6. babaclontzu 12/01/2011 @ 09:38

    Sansiro Ciocoi – fost fotbalist la CSM Resita in anii 90

  7. Sare'n Ochi 12/01/2011 @ 09:41

    Miodrag Belodedici – sa nu-mi cereti sa va zic localitatea =))

  8. eftimie 12/01/2011 @ 09:43

    Aliodor Manolea, paranormal de profesie, locuieşte in Bucureşti.

  9. Didinutza 12/01/2011 @ 09:45

    Pai tot Bucurestiul si Moldova!

  10. Didinutza 12/01/2011 @ 09:48

    mai avem si prin Transilvania cateva exemple, acuma sa nu exageram in special numele tiganesti in combinatie cu cele maghiare – o minunatie!

  11. acotiga 12/01/2011 @ 09:50

    Afrodita Gaiţă – persoana reala. Foasta colega la servici. Fata de treaba (daca citeste sa nu se supere) :D

  12. claudia 12/01/2011 @ 09:50

    dna Judetu Constanta

  13. gaita 12/01/2011 @ 09:57

    staicu cretu

  14. Spiep 12/01/2011 @ 09:57

    hai totuși pentru a plini triada: Abagiu Mihail.

  15. S 12/01/2011 @ 10:01

    marcel muia, primar nustu unde

    http://istodor.catavencu.ro/wp-content/uploads/2008/05/marcel.jpg

  16. Alex 12/01/2011 @ 10:04

    Gnsca Gicu Agenor – Cluj
    Rares Doralin Nilas – Cluj

  17. silviu 12/01/2011 @ 10:08

    vadim – e un nene..nu cred ca il stie cineva :D

  18. dc 12/01/2011 @ 10:09

    Pruteanu Robinhud / elev de etnie roma la scoala generala la care am studiat

  19. JULIUS 12/01/2011 @ 10:12

    @alex: e fii-su lu’ Gânscă, proful de matematici de la Poli?

  20. Sare'n Ochi 12/01/2011 @ 10:12

    Caramida Erotica – baiat, nu radeti (accentul se pune pe i si este un diminutiv de la erotic). Caramida fiind numele de familie. Am luat numele dintr-o discutie de pe un blog cu profesori (sper ca nu al vostru) =))

  21. eftimie 12/01/2011 @ 10:13

    E o doamnă în Braşov, o cheamă România Mătcaşu. Pe bune. Pe la 1 sdecembrie, conform tradiţiei, ne-am deplasat cu carul de reportaj să o întrebăm cum o mai duce. Baba zicea că o duce rău, noroc că mai primeşte ceva bani din Spania de la un fiu.

  22. Adriana 12/01/2011 @ 10:14

    Cioacă Policlinica, Sanki Nadejda, Tampa Argentina (jur)
    Tuduce Dorule Dicusară (pe ăsta căutaţi-l în cartea de telefoane a clujului)

  23. gicuta 12/01/2011 @ 10:16

    cristina pasarica schimbat ulterior in cristina marcu (si nu prin casatorie)

  24. Ramses3 12/01/2011 @ 10:20

    din cate inteleg trebuie sa fie reale, ca vad ca acilea lumea abereaza, astea sunt persoane cu care am lucrat personal:
    1. Dna Pizdoveanu Aurelia
    2. Dna Domnu Mihaela
    3. Semafor Codrut
    Mentiune speciala pt numele de familie: Coiros, Apoputoaiei.
    Si aveam un coleg pe care il chema Ionel Abagiu, si pe telefoane d’alea corporatiste cisco aparea IAbagiu

  25. expert contabil 12/01/2011 @ 10:22

    Prenume Nume: Petrică Mâţu Stoian – cantaret de muzica populara si cu ajutorul lui wikipedia am aflat ca este originar din zona Plaiului Cloşanilor din judeţul Mehedinţi :D

  26. andrei 12/01/2011 @ 10:22

    Prin clasa a 10-a chiuleam, mergeam la un coleg acasa si cautam nume simpatice in cartea de telefon :)
    Ai auzit de Cacarumbas? Sau de Cacara? Sau de Boubatran? Uite-te in cartea de telefon :)
    Sunam, faceam confirmarea la telefon iar intrebarea cretina care urma era “De ce aveti un nume asa nasol?” Cum intreaba reporterii, “De ce l-ai omorat?”
    Cel mai tare a fost cand am sunat la una din multele familii Buca, sa punem deja clasica intrebare.. dar tipa respectiva ne-a luat-o inainte cand am intrebat daca e si sotul acasa: “De ce, vrei sa stii daca e tot curul acasa?” :)

  27. eftimie 12/01/2011 @ 10:25

    Elodia Ghinescu, Ion Iliescu…

  28. punKreas 12/01/2011 @ 10:29

    Auzit de mine la un examen: Iosug Andrei =))

  29. Claudia 12/01/2011 @ 10:33

    Triţă Făniţă, senator (fost?) PSD de Buzău. Parcă.

  30. Coix 12/01/2011 @ 10:34

    Tuica Costel Liberatus – Bucuresti
    Tuperman Rozalia – Bucuresti
    Cheleneagra nu-mai-stiu-cum – Galati
    Ciocanau nu-mai-stiu-cum – Valcea
    Wang Lucretia – Bucuresti

  31. mouse 12/01/2011 @ 10:37

    Televizor Anghel, fratele(?) lui Bercea Mondialu’

  32. B3lphegor 12/01/2011 @ 10:38

    Raveicuta din Fundul Moldovei……… Stiu ca am vazut la un moment dat numele si locatia asta undeva la televizor……. Culmea un concurs de miss sau ceva de genu.

    Mie unu mi se pare super tare corelatia intre nume si locatie…….

  33. Claudia 12/01/2011 @ 10:41

    Maria Pelecaci, Grigore Pelecaci – Baia Sprie, Maramures
    Bog Dan – Bucuresti (Bog – nume, Dan – prenume)

  34. mihaela_yellow 12/01/2011 @ 10:44

    Buda Mioara-Fulga – vazut pe ceva lista pt camine undeva in Cluj.

  35. eftimie 12/01/2011 @ 10:49

    Adrian Mititelu, Craiova.

  36. Ema 12/01/2011 @ 10:49

    Caius Bololoi

  37. Alex 12/01/2011 @ 10:52

    Sora mea cand lucra la call-center a trebuit sa discute cu o oarecare domnisoara Caloriferia, care avea probleme cu abonamentul de telefon al fratelui ei…Polonel. Din pacate nu mai tine minte numele de familie al celor doi…

  38. elu 12/01/2011 @ 10:52

    colege de facultate – Bună-Ziua Ana-Maria, Grivei Roxana
    de pe la serviciu – d-na Puţulică Viorica

  39. dr.Lecter 12/01/2011 @ 10:57

    Dalia Carteputredă , din Focsani

  40. Scufita Rosie 12/01/2011 @ 11:04

    Artarxerxe Bubulac – traieste in toate bibliotecile mai de Doamne ajuta!

  41. Razvan 12/01/2011 @ 11:07

    Ancuţă Radu – scris fara diacritice Ancuta Radu, a fos repartizat in camera de camin de la facultate impreuna cu alte 3 fete. Din motive necunoascute a facut cerere sa fie mutat in camera de baieti.

  42. eftimie 12/01/2011 @ 11:09

    Tony Greblă, deputat, William Braânză fost sau actual parlamentar.

  43. Catalin 12/01/2011 @ 11:18

    Exacustodian Păuşescu – scria el pe la Urzica
    Necunoscutu Adrian – nume real

  44. Claudiu 12/01/2011 @ 11:21

    Gaina Elena, Crivat Ionel, Carmaci Gheo, Popa-Prostu Danut

  45. dana 12/01/2011 @ 11:32

    BOUROSU Stefan si CAPVERDE Ungurean Constantin – Cluj Napoca
    si mai stiu din auzite un prenume de femeie, tot din Cluj : Silaginela .

  46. designeru 12/01/2011 @ 11:32

    votez: sobeshitzca – nume de fata evident :))

  47. Ionuţ 12/01/2011 @ 11:33

    Venera Baltă

  48. Molotov 12/01/2011 @ 11:34

    Dl. Marcelon Bunica, verificabil la http://www.grandimobiliar.ro/case-vile-bucuresti-cartiere-chitila-a1965.php?fav=1965 si sunabil la numarul de acolo.

  49. krossfire 12/01/2011 @ 11:34

    http://www.krossfire.ro/quintiliane-hai-la-mama/ – Po’ sa fac si eu spam? Pentru lenesi, numele intalnite sunt: Efrosina, Pafnutie, Quintilian (da, pe bune), Hefaistos si Zeus :)

  50. icsicsel 12/01/2011 @ 11:36

    Speranta Postelnicu, nume “real” dintr-o reclama TV Shop…

  51. Molotov 12/01/2011 @ 11:36

    a, si am uitat de dl. ing. constructor Arbore Copacescu, i-am vazut semnatura pe un proiect :)

  52. Ionuţ 12/01/2011 @ 11:39

    Hortensiu, Pamfil, Calistrat

  53. Sophia 12/01/2011 @ 11:39

    Boacsa Fridolin din Constanta
    Mortu Anghel – tot din Constanta
    Cap Mare Corneliu din Brasov

  54. Sharpe 12/01/2011 @ 11:52

    ploitza ionitza :) din bucuresti

  55. iulia F 12/01/2011 @ 11:58

    momcilo luburici… numele te duce cu gandul doar la o mumie, iar cand il vezi poti spune ca i se potriveste de minune :D
    pai, tot ce-mi vine in cap acum e SPERMEZAN FLOARE ( e un nume de femeie chiar daca nu pare, care atunci cand mi s-a recomandat cu greu m-am putut abtine de a nu rade), iar numele meu multi l-au considerat tinta mistourilor :FURCOI . oare de ce?

  56. Razvan 12/01/2011 @ 12:00

    Alina Bunica – http://www.youtube.com/watch?v=TUcRiT2nljI

  57. el guapo 12/01/2011 @ 12:02

    Gagiu Elvis – Nume real

  58. Claudia 12/01/2011 @ 12:10

    Am auzit odata pe strada cum un barbat se adresa sotiei lui (cred ca era sotia) cu: “Salmonela draga…”

  59. Dan1 12/01/2011 @ 12:10

    Culiţă Tărâţă! :))

  60. Dramoleta 12/01/2011 @ 12:15

    Tolea Ciumac – naturalizat

  61. laurentiu 12/01/2011 @ 12:27

    Faramita Lambru, Salomeea Guinea (daca ati pomenit de “simpatice”… )

  62. Savantu' 12/01/2011 @ 12:29

    Bulea Caius Cassius (din Beclean sau Nasaud, coleg de tabara la munte prin anii 70).
    X-lescu Nectarie, baietelul de vreo 2 ani al unor clujeni imigranti aici in UK
    (Nu stiu cum..) BRITISH, copilas roman-rrom nascut aici in UK, de asistenta maternala a ramas paf (faza spusa de nevasta-mea, care servea ca interpret)

  63. clara 12/01/2011 @ 12:41

    Rusu Mugurel. Nu pare ciudat la prima vedere, dar era fata (fosta colega de facultate). Nu te supara, frate!

  64. giana 12/01/2011 @ 12:42

    Păsărică Alexandru – Dick, mun. Iaşi

  65. Sare'n Ochi 12/01/2011 @ 12:44

    Minodora Fritea – a fost secretarul general al Consiliului Judetean Cluj pina de curand.

  66. Sare'n Ochi 12/01/2011 @ 12:45

    si la capitolul agricultori – Trita Fanita

  67. Crivat 12/01/2011 @ 12:48

    Codrut Dumbrava, din Bv, actualmente in Bucuresti

  68. Pamela 12/01/2011 @ 12:49

    Hopulele Mariana, toata chestia e de cum pui accentul.

  69. [...] This post was mentioned on Twitter by JuliusDC. JuliusDC said: Topul celor mai simpatice 100 de nume româneşti » Daily Cotcodac http://bit.ly/h9o4fB [...]

  70. Didinutza 12/01/2011 @ 12:51

    Avem si in Ardeal idioti care-si boteaza copilul astfel: Maer Analena Enola Fotini. Daca ar fi incaput in formular sunt sigura ca i-ar fi pus si prenumele Leontina

  71. Bear Grylls 12/01/2011 @ 13:00

    Hopulele-nume de familie in jud.Constanta.Tot acolo se intalneste si Mortu.
    Iar in Gorj-Buric Emilia-e o fetita pe care o cunosc personal.La fel ca si pe Burlan Alexandra sau Ciocirlan Bianca.
    Sa nu uit-la cel dintai nume de pe lista mea accentul se pune pe primul e.Sau poate s-a schimbat pe parcursul evolutiei istorice.

  72. andrei crivat 12/01/2011 @ 13:02

    Exista niste frati prin judetul Calarasi pe care-i cheama Hai Noroc (pe el, pe frate) si Voie Buna (pe ea, pe sora). #truestory.

  73. taciturnus 12/01/2011 @ 13:06

    Carol al II-lea al Spaniei

  74. moon 12/01/2011 @ 13:08

    Țurcabesu

  75. Adrian 12/01/2011 @ 13:08

    Georgescu Dunăre Rândunel – Ploieşti
    Bolborici Napoleon – dintr-un sat din Dâmboviţa
    Uiuiu Alexandru – scriitor

  76. taciturnus 12/01/2011 @ 13:23

    ups, confundai topul mai devreme – eugen catalin prefacutu timpau

  77. Mircea Alex 12/01/2011 @ 13:24

    Corcodel in Hunedoara

  78. PANFI 12/01/2011 @ 13:27

    Niste nume pe care l-eam citit mai demult intr-un articol: Poenaru Beckam Figo Zidan, Joacă-Bine Mirel, Cojocaru Tom Mac Bil Bob Constantin, Păsărică Alexandru Dick, Ion Mariano Monamour şi Sava Superman.

  79. gaboss 12/01/2011 @ 13:28

    Joacalesne Melozina – Siriu, jud. Buzau

  80. Dan1 12/01/2011 @ 13:45

    Si fiindca v-ati legat de fotbalisti, pe vremea mea erau in top: Ariciu, Stângă, Speriatu. Si chiar si Şumudică. =))

  81. gftvmm 12/01/2011 @ 13:48

    VILG – tatal sau i-a pus numele folosind initialele celor mai buni prieteni ai sai: Vasile, Ilie, Lucian si Gheorghe

  82. Miorlaupufos 12/01/2011 @ 13:56

    Marcel Muia, candidat PSD in Timis

  83. Lepka 12/01/2011 @ 14:01

    Gasesti nume tare simpatice in calendarul ortodox, asa ca l`am cautat pe net sa ma rad…si am ramas uimit..Sf. Mc Clement, Sf. Mc Ermil, Sf Mc Eustatie si tot asa..care`i faza? de unde atatia scotieni in calendarul nostru?

  84. remus 12/01/2011 @ 14:07

    Mihail Abagiu…asta-i nume sau obicei?

  85. Insignifianta 12/01/2011 @ 14:14

    Domnii Erich Maria Remarque si Rainer Maria Rilke.
    Au existat, dar au murit.
    Ca si doamna George Sand.

    P.S. E adevarat ca doamna Sanda Marin a fost domn?
    P.P.S. Pastorel Teodoreanu.
    Si EBA.

  86. [...] Topul celor mai simpatice 100 de nume româneşti [...]

  87. monica 12/01/2011 @ 14:19

    Voda Bogdan, coleg de clasa

  88. Dragos 12/01/2011 @ 14:21

    Modesta Gaina. Sotia domnului profesor Gaina. (e celebra si sigur o sa o mai aminteasca cineva…)

  89. Baronu 12/01/2011 @ 14:22

    Nutica Patrunjel ( se citește nutzica) – București
    Ioana Pasula
    Constantin Pisdelea

  90. nonick 12/01/2011 @ 14:28

    Nume de familie: Mereacre (de ex. Sorin Mereacre http://www.eef.md/index.php?option=com_content&view=article&id=19%3Asorin&catid=6&Itemid=25&lang=md) – nume romnesc, desi din Rep. Moldova, cazul pe care-l stiam eu era din Bacau.

    Avocat sibian: Diamant Bettjinio-Gheorghe (http://asistenta-juridica.eu/avocat.php?id=Diamant%20Bettjinio-%20Gheorghe)

  91. nonick 12/01/2011 @ 14:45

    Dl. profesor Ţăran Moroşan Adrian: http://economice.ulbsibiu.ro/rom/eStudy/profesori.php?ID=18

  92. roscabgdn 12/01/2011 @ 14:46

    taralunga bianca :D e si asta un nume :))

  93. Marius 12/01/2011 @ 14:50

    Marian Vanghelie,Sava Superman din Hunedoara,Cojocaru Tom-Mac-Bil-Bob-Constantin din Drobeta-Turnu Severin,Pit Bred din Bucuresti,Ion Mariano Monamour din Bucuresti.
    Mamaitz Romel

  94. eftimie 12/01/2011 @ 14:52

    Julius Constantinescu, Radu Pircă, Ionuţ Şendroiu…

  95. Ina 12/01/2011 @ 14:54

    Nume de familie : Plosca-Ciorbaru

  96. Dan1 12/01/2011 @ 14:57

    @Horatio
    Uite un like pentru Ioana Sadica (psiholog)! =))

  97. vera 12/01/2011 @ 14:58

    Micshunel Cocostircescu. Am citit numele la gazeta, acum vreo 3-4 ani.

  98. infamu 12/01/2011 @ 15:06

    Parascovia Sulă – Huedin

  99. tudorica 12/01/2011 @ 15:15

    Hripsime Ceamurian

    Da oricum Daily Cotcodac e in capu la lista

  100. Nero 12/01/2011 @ 15:17

    Pop Onut

  101. savy 12/01/2011 @ 15:23

    Argentina Aristotel – notar in Bucuresti
    Smantanica Stoichita – fiica lui Mihai Stoichita
    Pulis si Puica – fara nume de familie (ca Madona si Loredana)
    Epsica Chiru

  102. Mihai Likar 12/01/2011 @ 15:27

    Liubomir Petrov,e profesor universitar de Hematologie la UMF cluj

  103. N.A. 12/01/2011 @ 15:32

    Fam. Cacaidet – din Oltina, Constanta (cu tz)
    Pisica Randunel, dl. Vacamare – tot Constanta

  104. Insignifianta 12/01/2011 @ 15:36

    Domnica Coteţ, fostă colegă de serviciu.

  105. N.A. 12/01/2011 @ 15:38

    A, era sa uit, unu’, Adrian Nasturica, de prin Bucuresti ;))

  106. Dunia 12/01/2011 @ 15:45

    Trebuia sunat ZANEL MUCEA, din Galati, in interes de serviciu. M-am concentrat putin pana sa fac apelul.

  107. Til 12/01/2011 @ 15:54

    Era pe vremuri un ziarist la ziarul local din Arad, il chema Uiuiu. Nu retin prenumele.

  108. shu 12/01/2011 @ 16:00

    dna. Zana Tabac:))) pe bune – administrator la o societate in zona Moldovei

  109. Serban 12/01/2011 @ 16:00

    Maistrul Crăciun era un personaj foarte cunoscut şi îndrăgit, trecut binişor de a prima tinereţe, bun şi simpatic beţivan.
    A lipsit câteva zile de la muncă. Nimeni nu s-a mirat însă, ştiau că urmează să-i nască nevasta şi-l aşteptau cu nerăbdare să facă o cinste.

    Nu apare însă, dar, într-o dimineaţă, maică-mea, care era contabilă la acel şantier, îl vede tupilându-se pe lânga pereţii barăcilor.
    -Nea Crăciun, ce faci?
    -Sărumâna doamnă, eram beat.
    -Lasă asta, ce e?
    -Băiat, doamnă, nu ştiam de mine de bucurie.
    -Aoleu, ce nume i-ai pus?
    -Eram beat, doamnă.
    -Hai, spune!
    -Crăciun Mitică Hai Noroc.

    S-a întâmplat pe un şantier din Buzău prin 1970.

  110. Serban 12/01/2011 @ 16:03

    @Sare’n Ochi:
    Nevastă-mea l-a avut elev pe Cărămidă Erotică. Bucureşti, cartier Pantelimon, anii 80.

  111. Serban 12/01/2011 @ 16:05

    Propun şi eu, mi-a fost elev în Constanţa:
    Haralambie Hitleraş

  112. ady 12/01/2011 @ 16:14

    pe mine ma cheama bivol. na! :) (numele de familie, pe bune si pe cuvant).
    am avut colegi in generala pe care ii chema barza si varza.
    in zona, mea, oltenia, pe la tara inca mai exista prenumele pt barbati/baieti: oprea.
    sper sa nu intre diriga din liceu p-aici, ca nu mai am sanse sa ma duc la ai mei; pe barba-so, venit din ardeal, il cheama bot craciun (nume, prenume).
    am avut un client odata: domnu vasile (bucuresti).

  113. daniel 12/01/2011 @ 16:18

    jur ca am fost la o nunta unde mirii se numeau: fluturel si orgasma

  114. poporul revolutionar 12/01/2011 @ 16:18

    Nu-l mai bagati bah si pe Miodrag Belodedici. Deoarece asta ii nume de sarb, pentru ca, ati ghicit, el ii etnic sarb, nu-i ruman de-al nostru. Ii ca si cum ati spune ca Attila Korodi ii un nume simpatic romanesc :D

  115. Dan1 12/01/2011 @ 16:34

    @Serban
    Bine ca nu l-a botezat Crăciun Ignat! =))

  116. Dan1 12/01/2011 @ 16:35

    Propun pe ady sa fie in fruntea topului fiindca s-a autodemascat! :))

  117. lilith 12/01/2011 @ 16:43

    Ciofu T. Maria- vaslui. Mereu faceau elevii misto de ea (ciofu-te-maria)
    Coiosu Paunel
    Nicovala Irinel- femeie, Nicovala- nume de familie, Iriniel – prenumele.

  118. tracker 12/01/2011 @ 16:43

    galina cocos, iasi

  119. Botezix 12/01/2011 @ 16:43

    Dan Labă

  120. pababirarum 12/01/2011 @ 16:52

    nevoie marius mihai
    puiu gabriela maria
    placinta cheorche
    ulmanu daniel-gabriel
    pastrav camelia-laura
    chisalita georgeana (cu e nu cu i)
    spulber ionut-ovidiu
    mamaliga vasile
    rata mihaita
    Flocea mihai-mădălin
    Scânteie rodian
    Smochină victor
    Oişte petru
    Măi-mihai Daniel
    Pastramă ciprian
    Cusutură denis
    Sacu sorin-andrei s.a. toti studenti ai facultatii e constructii si instalatii din iasi

  121. ady 12/01/2011 @ 17:27

    dan1, multumesc. :)

  122. Marius 12/01/2011 @ 17:31

    Nicusor Boubatran – jucator CFR Timisoara
    Ruptureanu Rozeta
    Cotet Stefania
    Purcaru Florinel
    Paduche Virgil

  123. Alex 12/01/2011 @ 17:45

    anghel televizor, finul lui base

  124. Auggie 12/01/2011 @ 18:13

    Câţu Contesin – real, avocat cu biroul pe strada Eugen Carada

  125. lucius fascius 12/01/2011 @ 18:16

    Triţă Făniţă, ce naiba!?
    Favoritii mei raman Cornel si Viorel Abagiu, sunt destul de frecventi.

  126. acp 12/01/2011 @ 18:16

    Gloria Miralena Bumbesco…stiti voi din ce film! ;)

  127. Auggie 12/01/2011 @ 18:26

    @insignifianta – Pastorel Teodoreanu ca si Georges Sand erau niste pseudonime literare ale lui Alexandru O. Teodoreanu, primul si al lui Amandine Aurore Lucile Dupin a doua(rizi ca o chema Amandine). Ia de cauta pe wikipedia daca nu ai citit nimic scris de dinsii pina acum.
    Pe Sanda Marin o chema Cecilia Maria Simionescu cauta si matale tot acolo unde ti-am zis si mai devreme.

    concursurile care incurajeaza lectura (nu de wikipedia) la om sint un lucr bun.

  128. Serban 12/01/2011 @ 18:31

    Aşa copii, mai puneţi mâna pe-o carte, pe-o wikipedie, pe un almanah, că altfel ajungeţi de râsul bătrânilor!

  129. vasilica 12/01/2011 @ 18:32

    Brăduţ Ulmanu – nume real
    Antionio Momoc – nume real
    ambii profesori la Facultatea de Jurnalism

  130. elu 12/01/2011 @ 18:49

    să nu uit: un fost coleg de muncă (sper sa nu mă-njure, dar ştie cât de distractiv e numele lui si ştiu ca are simţul umorului): Nicolae Crăciun

  131. pericle 12/01/2011 @ 18:59

    Boris Ravneala – angajat UPC Alba

  132. pericle 12/01/2011 @ 19:24

    Dr.Iulian Hopulele
    http://www.ihopulele.ro/dmine_personal.htm

  133. Marius 12/01/2011 @ 19:34

    Adrian Bombonel Nastase,Mircea Prostancu Goeoana,Crin Porumbelu Antonescu,Dan Felix Mitanu Voiculecu,Traian Tiganca Inputita Basescu,Emil Poc Boc,Ion Taticu Iliescu,Marian Goagal Almanahe Verbul A Fi Vanghelie.

  134. Marius 12/01/2011 @ 19:36

    Am vrut sa spun Felix Motanu dar am postat Felix Mitanu.
    Cer iertare pentru greseala comisa!

  135. Auggie 12/01/2011 @ 19:40

    si pen’ ca mi’am adus aminte revin cu inca doi

    - Izorela Turbuck – fosta ziarista la evz, acum in canada
    - Miguel Cervantes Duru -economist la icechim in anii 90

  136. k 12/01/2011 @ 19:59

    Gogan Lidicica
    Piliana Olar
    Palemian Neţolichi
    Uritescu Cibrian
    Petru Zăpârţan
    Adospina Pârjol
    Amorel Vătămănescu
    Egidiu Condac
    Leopoldina Bălănuţă
    Rudolf Pufulete
    Simiorina Arad
    Pirodina
    Neftalin Septimiu
    Alfon Şotângă
    Sarmizia Fetcu

  137. adrian 12/01/2011 @ 20:06

    luana poznaias-real
    Nicu Bizdoaca
    Mihaela Răcilă
    ambii de mai sus profesori la fac de automatica din craiova

  138. A 12/01/2011 @ 20:47

    Putica (a se citi Putzica) Antonio – Tr.Severin

  139. nonick 12/01/2011 @ 20:48

    Revin cu un consatean de-al meu – Simion BEREBUNA.
    http://www.carte-telefoane.info/BEREBUNA_SIMION-who2616938.html

  140. nonick 12/01/2011 @ 20:50

    Poate ar trebui topuri separate pentru nume de familie si nume de botez?

    Simion Berebuna din Ocna Sibiului.

  141. culaie 12/01/2011 @ 21:12

    Bogojilă Dumitru
    Cencioară Ilie
    Apreciez..

  142. Inah 12/01/2011 @ 21:16

    Francesca Caramida
    Magda Curca a.k.a. “duamnacurcacarearegrijadecopii”

  143. Alexandra 12/01/2011 @ 21:20

    de Ecuazela ce ziceti? huh? :))

  144. nonick 12/01/2011 @ 21:34

    Talabă Anemone Coralia – traducător
    http://asistenta-juridica.eu/traducator_autorizat.php?id=Talaba%20Anemone%20Coralia

  145. blo 12/01/2011 @ 21:36

    Cioara Julieta- Bucuresti, a fost colega de clasa cu mine pana in clasa a 4-a si Ifrim Cornel Ciocanel- tot coleg de clasa :D.
    Am mai avut si-un coleg de serviciu Tsunami dar din pacate nu-mi aduc aminte numele de familie.

  146. serbanm 12/01/2011 @ 21:49

    Pirca a spus cineva?

  147. S 12/01/2011 @ 21:55

    aveam o colega- Raiu Speranta
    si un amic Destinel Ion
    peste drum de mine statea Antonio Panteras si Isus

  148. shmeny 12/01/2011 @ 21:59

    nu ma pot abtine.
    pe mine ma cheama Dusmanescu. Oana Dusmanescu. da, de la dushman, da, mi se spune prietenescu. da, imi place numele meu.

  149. Zâna Bună Rău 12/01/2011 @ 22:05

    DANIEL GABRIEL SECARĂ

  150. Mitzella Baston 12/01/2011 @ 22:06

    Scarlet Ohara. Absolut autentic, a terminat Filologia prin ’92-’93, iar Ohara e prenumele!! Famelia ei, care se numea Scarlet, s-a gandit sa-i faca una lata. Era o fata desteapta, sper ca pana acum are deja vreun pseudonim si-a scapat de hohotele din ceafa ei.

  151. ramona 12/01/2011 @ 22:08

    Ascunzeanu. Si nu mai stiu prenumele. Colega de facultate.

  152. dragos 12/01/2011 @ 22:26

    Grosu Louis Antonio, Bucresti, Berceni, Piata Resita; mai mult nu pot

  153. gingernuts 12/01/2011 @ 22:32

    mos craciun, fiul lui mos nicolae si mos maria

    circula o copie dupa buletinul lui pe net, pe undeva….

  154. Neculai 12/01/2011 @ 22:33

    Numele meu : Neculai Sulică [ nu radeti a va blestem !!! ] E un nume simpatic nu? :D

  155. eu 12/01/2011 @ 22:39

    dl.LUPURICI nume de familie
    d-na VIGILENTA (adica VIGILENTZA)nume de botez

  156. rav 12/01/2011 @ 22:41

    Dl Triperciuni – profu de rezistentza materialelor.
    D-na Ceapa – profa de biologie din generala :)
    Ochi Rosii – parca fotbalist la Steaua.
    Bucsha – elev la profesionala. La orele de utilaj era fain, pana ne-am obisnuit cu numele.
    Ciobanu Mioara – fara comentarii.

  157. Sharpe 12/01/2011 @ 23:19

    cosciug luminita :))) colega de generala cu mine

  158. corina 12/01/2011 @ 23:23

    la mine la tara traia un batran pe nume Mamalon Ciobanu si pe nevasta-sa o chema Duca…tot pe acolo mai locuia si o Vrabiuta Serban

  159. nonick 12/01/2011 @ 23:32

    Răzvan Hainăroşie, medic: http://www.sfatulmedicului.ro/medici/dr-razvan-hainarosie_3431

  160. Dan1 12/01/2011 @ 23:37

    @Botezix
    Laba esti tu, bah tristule! =))
    Later edit: scuze, da’ nu m-am putut abtine! =))

  161. Dan1 12/01/2011 @ 23:45

    @nonick
    Bre, cu Simion Berebuna as iesi odata la o bere, ca cre’ca stie niste localuri d’alea, daaa? =))

  162. N.A. 12/01/2011 @ 23:54

    Zoe Bucovala – facebook :))

  163. cipoc 12/01/2011 @ 23:57

    ce`am mai gasit eu:
    miazanoapte zenobia
    seherezada seremet
    coadagalbena maria
    hanus george(cu h aspirat)
    vitel bogdan
    si un nume pe care n`am reusit niciodata sa`l scriu corect: ciocoiu, de obicei imi iese coicoiu:D

  164. Toto 13/01/2011 @ 00:22

    @Julius :)) E amuzant ?
    Uite am mai aflat un nume Gramada Vasile….. Maine iti dau toata baza de date de la serviciu si iti alegi tu,am si CNP-uri si buletine scanate,tot,tot.Cu dovezi. :D

  165. tracker 13/01/2011 @ 00:27

    ferari ramona si ferari viorel, doi colegi care sunt frati, colegi de facultate cu mine, dar ei sunt de la rromales.

  166. Insignifianta 13/01/2011 @ 00:33

    Dăscălescu, prim ministru

    Găinuşe, Spornic, Pacoste, Ciobanu, vice prim ministri.
    Bobu, justitie
    Gigea, Babe, Păţan, finanţe.

    Verdeţ la mine,
    Cîşu pe petrol,
    Fluture, energie electrica
    Roşu, construcţii de maşini.

    Moraru, industrie utilaj greu
    Flucsă, la aia uşoară.

    Cioară,silvicultură, PE CÎND…
    Pană, doar la alimentară.

    Mureşan, comerţ interior, DAAR…
    Pungan, Văduva, Ungur, la exterior!

    Bulucea, transporturi şi telecomunicaţii, DAAR…
    Teoreanu, educaţie şi învăţămînt.

    Gîdea, cultură, DAAR…
    Cumpănaşu la culte.

    http://ro.wikipedia.org/wiki/Guvernul_Constantin_D%C4%83sc%C4%83lescu_(2)

    Si, da, Auggie, am ris ca o chema Amandine (nu mi-as fi imaginat!)
    Si, da, multumescu-ti ca mi-ai precizat exact care sunt pseudonime (nu mi-as fi imaginat!) si care nu, ca uite asa am mai pus si eu burta pe wikipedia!

    De acord cu tine:”concursurile care incurajeaza lectura (nu de wikipedia) la om sint un lucr bun.”, DAAR…
    La femeie s-ar putea sa fie chiar un lucr rau si sa cauzeze!

  167. Mihai Labo 13/01/2011 @ 00:59

    Daniela Calorifera

  168. emi 13/01/2011 @ 01:33

    Pogorilovschi Ieronim a fost coleg de scoala cu mine – Bucuresti

  169. lore 13/01/2011 @ 01:43

    Mocofan Robert, Mahalagiu Ioana, Barbatescu Nicoleta- fosti colegi de generala.

  170. Serban 13/01/2011 @ 01:52

    am citit şi io pe aici şi am zis:
    Doamne, ocroteşte-i pe români, că au nişte nume, săracii…

  171. [...] Link-ul zilei [...]

  172. titi 13/01/2011 @ 02:46

    statie alexsandu,tarziu corina,ceailung marius colegi liceu

  173. V3nt0R 13/01/2011 @ 03:16

    Oaie Gherguș
    Gâgonu Vîgă
    Mârdzac Coco (baiat)
    Al-Khwarizmi Hussain bin Mohammed Christian Roberto. Asta e multicultural. Dar va rog eu , nu faceti misto de el, ca e varamiu…:)))

  174. Vazdoaga Bebina 13/01/2011 @ 05:12

    Avem multimea numelor ciudate:

    BELEI MIHAI

    IONUT SADIC

    BOUROȘ VASILE

  175. Sebi 13/01/2011 @ 08:25

    Sapte-Lei Zmeura – o fosta colega

    Mariana Lumina-Lumi, dar nu mai stiu numele de familie. Era o clienta in call centerul unde am lucrat mai de mult.

    In rest, am intalnit o multime de Mercedes, Berlin, Argentina, etc. printre clientii minoritari.

  176. Dina 13/01/2011 @ 08:34

    Tonchievici Gasparel-Mimi, sex indecis, Ramnicu Valcea

  177. more 13/01/2011 @ 08:35

    Oaie Siţa – mi-a fost profesoara de biologie (!) in liceu. Era mica, neagra si creata.
    Mirel Pasarel, var de-al unei foste prietene.
    Dar nici numele meu de familie nu e mai putin spectaculos. Nu, nu-l zic.

  178. tagadam 13/01/2011 @ 08:38

    Putzi Laurentiu Petru Groza Gringo

  179. Cami 13/01/2011 @ 09:11

    Ciresel Dumitrescu – fost prof de romana la Brasov.
    Licuta – fosta profa de psihologie la Brasov.
    Nume: Gheorghe, prenume: Gheorghe
    Argentina, fosta colega de liceu

  180. babaclontzu 13/01/2011 @ 09:46

    Colompar Pacorabane – tigan
    TERENTE cu majuscule
    Mihai Viteazu’
    Stefan cel Mare
    Aprodul Purice
    Amotostivuitoritei
    Vrajitoriu Miriana

    daca nu ma crezi da-i cu goagal

  181. Mircea 13/01/2011 @ 09:59

    Mironela

  182. lilith 13/01/2011 @ 10:00

    Cunosc o Stefana Celmare.

    Pana acum, cel mai amuzant nume mi s-a parut Judetu Constanta. :))

  183. am 13/01/2011 @ 10:15

    prudentiu purcarea
    modesta gaina

  184. [...] invitati sa participati la alcatuirea topului celor mai simpatice 100 de nume româneşti – link [...]

  185. nar 13/01/2011 @ 10:40

    fiti pe faza… am crezut ca-s porecle pana le-am vazut buletinele. Sunt doi frati in cluj, tigani: Czapa Vinetu si Czapa Satarland.

  186. mo 13/01/2011 @ 10:40

    Dan Rubin
    2 gemeni memorandin – memorandina

  187. andrei 13/01/2011 @ 10:43

    Intuneric Steluta Luminita – genial

  188. camionagiu 13/01/2011 @ 10:56

    Radu Julius Ionuţus Ovidius Publius Naso din Şindriliţa

  189. Dan 13/01/2011 @ 11:16

    Iama taralunga fata iasi iar pasarica alexandru dick e bataia de joc a profesorilor de la politehnica in iasi…. si asa te cheama pasarica un parinte imbecil mai spune si dick asa ca alintat:)))=))

  190. handocad 13/01/2011 @ 11:40

    MOLDOVAN OVIDIU MARADON (cand l o declarat tac`su doamna de la starea civila o vrut sa se asigure “maradona domnu`?” “nu doamna, maradon. ca maradona e nume de fata”
    CIUBOTARIU MECLAUD
    de la mine din oras amandoi. dintr-o larga minoritate conlocuitoare

  191. handocad 13/01/2011 @ 11:42

    ah, da. orasul balan, judetul harghita

  192. Pinteus 13/01/2011 @ 11:49

    Untaru Autogen – Lupeni, Valea Jiului, no…

  193. Adina 13/01/2011 @ 11:53

    Avocata din Bucuresti d-na Minusa Tufa
    vecin d-nul Anisor Pencescu,bucuresti
    fosta colega de serviciu Lola Areta Tumora
    Si pentru ca am lucrat pe vanzari telefonice va mai pot spune ca in iasi, zona niculina, gara este un domn Vasile Cacat
    In constanta o avem pe doamna Aurelia Muita
    In buzau domnul stelian (se citeste shtelian) nu mi aduc aminte numele, pentru ca atunci cand dansul mi a explicat ca e shtelian, am rabufnit in ras si a trebuit sa inchid telefonul

  194. profan 13/01/2011 @ 11:54

    Dalucalu Nelu; prin 2005-2006 domicilia in zona comunei Valea Ursului din Judetul Arges…

  195. Tealis 13/01/2011 @ 11:55

    Divina Alexandrescu – bucuresti

  196. serban 13/01/2011 @ 12:11

    Ştie cineva unde găsesc Calendarul OrtoDC de anul ăsta?

  197. Andrei Militaru 13/01/2011 @ 12:11

    Mitică Cardoso, jucator Fc.Napoli :)

  198. anya 13/01/2011 @ 12:50

    Sa nu uitam nici de Yvonne Ghita, comentatoare de programe sportive.

  199. Mortyse 13/01/2011 @ 13:47

    Ilegitim Vasile – director Phoenix Iasi, Ilegitim Irina – profesoara la UAIC Iasi.
    Si in anul I, in camera de camin al fostului meu prieten statea un individ pe nume Hemingway, adica prenumele era Hemingway, cu parinti de treaba, profesori – deci si cititul asta prea mult dauneaza la unii… In rest, cine n-a citit ceva de Hemingway – nu asta local – puneti mana si cititi-l. Daca nu va place, va dau eu banii inapoi! :)

  200. Mortyse 13/01/2011 @ 13:53

    Si-apropo de Ilegitim, ca tot ati adus aminte de call centere, eu sunam in Franta sa invit lumea la o conferinta si am dat de Francois Le Bastard! Bineinteles ca nici secretara de care am dat nu era pe treaba ei si am facut glumite de sefu-su.

  201. Vlad 13/01/2011 @ 13:57

    Chichihazan Driada Afrodita – Satu Mare

  202. Ioana 13/01/2011 @ 14:04

    Constantino Uță

  203. Helpthegrass 13/01/2011 @ 14:06

    Teapa. Mumcilo Luburici nu este roman. O venit in Romania la ceva timp dupa botez, de prin Serbia. Asa ca nu prea se incadreza la 100 nume romanesti. Zic eu.

  204. Is 13/01/2011 @ 14:20

    Acsente Bolesc- primar intr-un sat prin Moldova am uitat numele…

  205. Orasanu Nicolae 13/01/2011 @ 14:21

    Maciuca Rodica Adriana….colega de clasa cu mine:D

  206. bianca 13/01/2011 @ 14:37

    Jenel Copilău – senator

  207. Helpthegrass 13/01/2011 @ 14:45

    Zeamaneagra
    Bounegru

  208. strachina ovidiu 13/01/2011 @ 15:01

    Strachina O. Mugurel-eu

    suceava

  209. Botezix 13/01/2011 @ 15:30

    @Dan1 – Acu’ ce sa fac ca:
    1. Dan sunt 999999999999999 de romani…
    2. daca te cheama Dan, tot Dan te-ai scris in acest spatiu al veseliei
    3. nu ai umor

    ?
    Zi si tu, ce sa fac?

  210. mavo 13/01/2011 @ 15:31

    Cepoi Sorin
    Căprariu Alexandra şi Edeline
    Jega Nicoleta
    …Toţi foşti colegi :D

  211. Botezix 13/01/2011 @ 15:34

    Ia uite, ca m-ai provocat – mersi Gugle:

    Mircea Labă (Locul 278 Forbes 500 Miliardari din 2009)
    78 de ani
    20 milioane de euro
    Consultanţă pentru industria petrolieră
    Prahova

    Mircea Labă are 78 de ani şi este încă în fruntea conducerii afacerilor. Trist este că deşi are doi copii mari, niciunul nu vrea să preia cârma. „Este tragedia unui om bătrân care nu are cui să-şi lase lucrurile moştenire”, spune el. Totodată adaugă faptul că este optimist şi că, dacă nu va reuşi să-şi convingă copiii să vină în firmă, o va vinde şi le va lăsa tot lor banii. „Mai bine le bag banii în bancă decât să-i las pe mâna unuia străin care poate să-i înşele”, explică el.
    I-a promis soţiei că va ieşi la pensie la 70 de ani, dar nu s-a ţinut de cuvânt. Chiar dacă este obositor, se gândeşte mereu la extinderea portofoliului. Anul acesta a cumpărat pachetul majoritar al societăţii Monticor (constructor de echipamente pentru industria petrolieră). „Firma se integrează perfect în visul meu de a face o firmă de inginerie, un antreprenor general pentru această industrie”, spune el cu entuziasm. Aşa că, cel mai probabil nu va ieşi la pensie nici anul acesta.

    e?

  212. Crisss 13/01/2011 @ 15:57

    IOBAG LUANA (sau Luana Iobag), suna bine in toate pozitiile, Doamna Lupulescu (denumita de catre fostii ei elevi Doamna Lupopescu),
    Purcarita Trandafir Dacian Amandos Eros Gheorghe (din Resita, prefera numele de Trandafir);
    Ilariana Tabacu, Slanina Adina,
    Si, un cuplu recent format, sunt curios cu ce nume vor ramane: Joacabine Petronela si Taralunga Temistocle Horatiu Arismede(si de asta si-au batut joc parintii)

  213. XaeL 13/01/2011 @ 16:09

    Johnny Neamtu, decan facultatea de farmacie craiova

  214. raisa 13/01/2011 @ 16:38

    marcelo borcan- tulcea, a terminat liceul grigore moisil

    petre petre – a fost sau este profesor de matematica la scoala 6, tulcea

  215. riurik 13/01/2011 @ 16:55

    Laurentiu Cazan
    In armata la Barlad am avut ofiteri cu nume Oasenegre C-tin si Batista Vasile. La Focsani Sisu Ghe.

  216. Botezix 13/01/2011 @ 16:59

    for the record: Dan Labă este Labă Jr, deci unul din cei doi moştenitori ai imperiului Labă din Ploieşti.

  217. Dan1 13/01/2011 @ 17:05

    @Botezix
    Am simtul umorului, de-aia am bagat si un ROFL… Si mi-am cerut si scuze! Uite si (câte) un like! =))

  218. Cosmin 13/01/2011 @ 17:18

    Roza[nume] Dante[prenume] – Bucuresti (e baiat)
    Mihai Marian(nu stiu care e nume care e prenume) – Targoviste
    Seria Crina – Bucuresti
    Celebrul “Mos Nicolae Craciun” care il stie toata lumea (presupun), daca nu, atunci http://2.bp.blogspot.com/_KAr6zZ6jlHw/TPy2D84oSmI/AAAAAAAAADA/lGa_B7VSTiM/s1600/gi23_Mos-Nicolae-fiul-lui-Mos-Craciun_1.jpg
    Barbalata Ion Barlad
    Revin cu altele… Momentan atat am.

  219. mihai 13/01/2011 @ 17:21

    Saptefrati Ludmila
    Ghelberg Talmacel – amandoi doctori in constanta
    Tulica Hrisaida – un client, tot constanta

  220. Hydroz 13/01/2011 @ 17:58

    Bou-Negru Romeo (Nume real Bacau) e medic

  221. cristina 13/01/2011 @ 18:40

    Sarmisegetuza Tulbure. nu e o gluma, e din Galati.
    la un sărci pe goagăl: “Joi, 8 iulie 2010, la sedinta Consiliului Superior al Magistraturii a participat, in calitate de membru, judecator dr. Sarmisegetuza Tulbure de la Curtea de Apel Galati, ca urmare a incetarii din viata a judecatorului Costel Dragut.”

  222. ZanduQ 13/01/2011 @ 18:44

    Ilie Insomnie

  223. [...] nume haios al cuiva – vecin, prieten, vreun fost profesor, ştiţi voi -, aruncaţi un ochi pe Daily Cotcodac şi ajutaţi-mă la întocmirea topului celor mai simpatice nume româneşti. După ce le verific, [...]

  224. cc 13/01/2011 @ 18:57

    Cârmaciu Milu – profesor, Galati

  225. Lecram 13/01/2011 @ 18:57

    Mălaiul Siminica, profesoara de limba romana la scoala Generala Nr.5 din Hunedoara

  226. karmapolice 13/01/2011 @ 19:00

    Oita Venetia(da, ca in diminutivul de la oaie si ca orasul italian)…a fost colega mea de banca in clasele 1-4 la scoala din Dristor.
    So true…

  227. Sugar 13/01/2011 @ 19:00

    Alexandra-Fulga Huțu
    Alois Gherghuț

  228. Sugar 13/01/2011 @ 19:02

    Merticaru-Rafael Cristian-Ovidiu (toate la un singur om)

  229. karmapolice 13/01/2011 @ 19:03

    ah, am uitat-o pe MUIA Mirela, colega unei prietene de la ASE…biata fata nu prea venea pe la ore pentru ca si profesorii strigau..”MUIA la tabla”:))))))
    strict autentic, a invatat acolo intre 1982 si 1986

  230. karmapolice 13/01/2011 @ 19:07

    ah si daca tot m-am pornit
    CIOLANU gheorghe staret al manastirii SECU pina in 1989, si my fav
    EVLAMPIA CIOCANU stareta manastirii Agapia tot in perioada aia

  231. Florin 13/01/2011 @ 19:16

    Imparatu Traian, locuieste in Bucuresti

  232. Alex 13/01/2011 @ 19:19

    Barba Rosie Bogdan
    Ciocan Adina
    Boubatran Cristinel

  233. securitatea 13/01/2011 @ 19:26

    Mihaela Capra

  234. k 13/01/2011 @ 19:53

    Hai că mi-am găsit .docu’ cu nume naşpa

    Epifanie Amohnoaie – general-locotenent
    Ion Filibiliu
    Serafim Urecheanu
    Franţ Ţandără
    Tumult Ionică
    Gigel Potrivitu
    Ilarion Lejeru
    Mircică Papală
    Ciorondelu Mitrică
    Pompilie Borş
    Inimioara Condurache
    Cinel Maliţa
    Mioara Laie
    Baciu Nausica – ăştia sigur citiseră Odiseea, chestii grele – da nu suficient ca să scrie corect cu 2 de “a” la capăt
    Wilhelmina Arz, Mirandolina Vincu, Helene Mălai, Leopoldina Bălănuţă – numele astea preţioase îs geniale, combinaţia e foarte potrivită
    Agrinel, Firicel Zdrâmboceanu, Veronel, Laviniu – aşa, bateţi-vă joc de săracii băieţi
    Capotă Daciana – bine că nu-i de Oltcit
    Hoanţă Văcărel
    Cocian Poiană
    Bălenar Muscă
    Bursuc Olenuc – nici nu ştiu care-i nume, care-i prenume, oricum e nasol
    Boronel – ăsta-i frate cu Beriliu
    Albu Albina Alina – ăştia ştiau ce-i aia aliteraţie

  235. Cosmin 13/01/2011 @ 20:07

    Puţoi Alexandra

  236. Făcăleț Nicoleta 13/01/2011 @ 20:19

    Carol Ferdinand de Romania (asa am auzit ca a fost botezat) … daca nu va place ascesta il aveti pe al meu .

  237. Amadeo 13/01/2011 @ 20:21

    Gianiloni Sfecla

  238. Antonnia . 13/01/2011 @ 20:24

    Bred Pit :))
    Vacagrasa Verginica

  239. Preacher 13/01/2011 @ 21:04

    Pop Cornel ^^

  240. rec 13/01/2011 @ 21:10

    Adam Eva
    Fernando Prajitura
    Ambii din Bucuresti

  241. Aurelian 13/01/2011 @ 21:32

    sile vasile

  242. gheghe 13/01/2011 @ 21:35

    Victoria Salam

  243. Botezix 13/01/2011 @ 21:54

    @Dan1: thx.

  244. drojdieru 13/01/2011 @ 22:14

    Salam Victoria :)

  245. ovi 13/01/2011 @ 22:37

    Gasca Aurel tulca jud bihor:))
    intradevar el si l-a pus cand lau dezmostenit parintii
    a zis ca vrea k nimeni sa nu aiba nume ca el:P

  246. ovi 13/01/2011 @ 22:38

    Trutrucea Dumitru
    Cucu ionel
    Vasile mielu

  247. Dan1 13/01/2011 @ 22:50

    Bre da’ postu’ asta a atras mai multe comentarii ca ala cu xPeria… Sau daca nu, mai are timp… =))

  248. aisha 13/01/2011 @ 23:05

    comentarii savuroase! ce de nume! si probabil mai urmeaza! dar sa nu anticipam.
    ps cine-i Renato Lacrimă?! ca de Lacrima Ciorbea am auzit, sotie de ex- prim-ministru. dar n-am stiut ca exista familia Lacrimă!

  249. psst... 13/01/2011 @ 23:13

    Cand lucram in call center, am fost obligat sa raspund la apelul unui anume domn Costel Serafim Hristos si inca ceva, dar nu mai stiu care era ordinea numelor… :)
    Si tot acolo, aveam o colega pe nume Amira Curus, care s-a maritat si o cheama Amira Buca mai nou.
    Destule nume ciudate pe-acolo, oricum… Mitrut Tutulan, Dragodan, Baltaretu, etc..

  250. un om 13/01/2011 @ 23:16

    Mihai Mîrț (îl gasiți la Decathlon Brașov)

  251. un om 13/01/2011 @ 23:19

    si un vecin
    Ștefan Celmare
    mai are doi frati dar fara conotatii.

  252. mandarina 14/01/2011 @ 00:11

    Stan Argentina Tecla Matrona din campulung ,Suceava :))

  253. cutiuta-milei 14/01/2011 @ 00:11

    numele meu – Ardeleanu Andrei
    numele unei verisoare – Puisor Laura
    numele unei prietene de-a verisoarei mele – Vrabie Laura
    numele unui prieten de-al verisoarei mele – Rogojan Vlad
    numele prietenei mele – Gradinaru Raluca
    numele unui fost coleg de liceu – Boboc Radu
    numele unei matusi – Boca Virginia
    numele unui unchi – Ardeleanu Onisipor

    poate va gandeste ca este tigani. e greseala. nu estem tigani.

  254. cipoc 14/01/2011 @ 00:25

    azi am client pe decuseara gioni ioan..exact asa cum se vede!

  255. ama_ 14/01/2011 @ 00:25

    Tot de la call center, mai vechi, de prin ’98: Brehar Cioflec (am aflat intre timp ca ar fi nume tataresc, dar tot mi se pare maxim sa dai nume la copil Cioflec, parca i l-a dat in scarba) si Flocea Viola (epic!). Si o colega: Oana Gaina (not that funny pana nu vedeai ca semneaza mailurile O Gaina)

  256. cla 14/01/2011 @ 01:08

    Penelopa Muila, fosta clienta.

  257. NuConteaza 14/01/2011 @ 01:22

    - prin clasa a XII-a făceam geografie cu directoarea liceului. Asta nu avea nici un chef de munca asa ca la ore citea ziarul (asta in cazul in care venea la ore). Intr-o zi a venit cu 3 sacose pline de teste ale celor de la profesionala. Ni le-a dat noua sa le corectam ca ei ii era lene. Testele erau incredibil de idioate (si ca subiecte si ca raspunsuri). Pe una din lucrari la nume era trecut Marin Cap-de-Fier. Am crezut ca-i o gluma asa ca ii arat testul directoarei. Asta se uita si exclama: “aaaa, e pe bune, nu-i nici o gluma, il stiu si pe tac’su.”
    - pe vecinul bunicii il cheama Apăncap (apa in cap)
    - o colega de liceu avea numele de familie Țalapu (repetati numele de vreo 3-4 ori ca sa va dati seama de fun-part :)

  258. violeta mihaela dascalu 14/01/2011 @ 01:30

    mortasipu amina,maftei ioana madalina golopentia.stafie laura, cosciug andrei

  259. freeman 14/01/2011 @ 03:40

    ambulanta rosalinda miamor :))

  260. Ok 14/01/2011 @ 08:06

    Creangä Crenguta. se poate verifica si pe Facebook. Tatal ? Ion Creanga!

  261. gumitzel 14/01/2011 @ 09:55

    joacabine bogdan, faza misto : era schiop

  262. cinsane 14/01/2011 @ 10:40

    Bejenaru Ludovic-Everard

  263. iulia 14/01/2011 @ 11:21

    nicolae botgros
    fani pizdelea
    florica belivaca

  264. Filip 14/01/2011 @ 12:02

    Ceangai Dezedemon = beat that :))
    Lucretiu Loredan Chindie

  265. milli 14/01/2011 @ 14:05

    Fundătureanu Pișleagă Sorin

  266. andrei 14/01/2011 @ 14:39

    .

  267. Malice 14/01/2011 @ 14:43

    Manu Tedi Rodion – Paznic in parcul Morarilor

  268. mars 14/01/2011 @ 15:05

    George Ostafie

  269. Drosofila 14/01/2011 @ 16:52

    Confederat Costel, Suceava

  270. Drosofila 14/01/2011 @ 17:06

    Pitigoi Toporas Bogdan, Iasi

  271. gigi 14/01/2011 @ 17:15

    Stelian Chilărescu – prof. de sport la un liceu din Iaşi. acum e pensionat.
    În clasa a 9a credeam că e porecla

  272. JustinCase 14/01/2011 @ 18:29

    Curutu Florel – cluj
    Pirana Silia Cosmina – cluj

  273. mavo 14/01/2011 @ 18:36

    Cernicova Bucă Mariana
    Brânză Nicoleta
    Alb Marius
    Ciobanu Nicolae
    Stîncă Ina
    Gîgă Irina
    Ciocotoi Iustina
    …Cunoştinţe personale (prieteni, colegi, profi…foşti şi actuali :D )

  274. JustinCase 14/01/2011 @ 18:44

    Si preferatul meu … Puscas Marin – cluj

  275. Agent008 14/01/2011 @ 19:02

    Si, cu voia dumneavoastra, ultimul pe lista: Traian Decebal Remes.

  276. Insignifianta 14/01/2011 @ 19:16

    @nar: Cititi, parintii lu’ baietii astia:
    Czapa Vinetu si Czapa Satarland.
    Ori, poate, nasii? =))

  277. Insignifianta 14/01/2011 @ 19:20

    Mhoaamaaa, admin, daca nu dai niste sincere felicitari la toti oamenii (si femeile) care au avut rabdarea ingereasca sa parcurga toate comentariile, io nu te mai recunosc de admin! =))
    Mie sa nu-mi dai, ca nu primesc!
    Ca numai cincizeci, hai saizeci! de comentarii dovedesc pe seara! =))

  278. io 14/01/2011 @ 22:00

    numele de familie : Mamuie
    numele mic : ….cine-l mai stie
    localitate : Timisoara

  279. io 14/01/2011 @ 22:02

    Zamaneagra Pantelimon

  280. ghizuroi 14/01/2011 @ 23:01

    Când lucram în call-center la Zapp am vorbit de vreo două ori cu o doamnă pe care o cheamă Penelopa Muilă.Ăsta a fost cel mai amuzant nume pe care l-am întâlnit în doi ani. Aşa, Captare, Capdefier, Capdelemn şi multe altele erau la ordinea zilei. A, şi mai era un domn pe care îl chema Muia nu-mai–ştiu-cum. Dar Penelopa Muilă mi s-a părut cel mai amuzant. Adică, na, Muilă ca muilă, mai înţeleg, dar şi Penelopa!?

  281. Alina 14/01/2011 @ 23:12

    William Branza-deputat PD-L

  282. unu 14/01/2011 @ 23:15

    Dinca Catinel (Vacanta Mare)

  283. Ada 14/01/2011 @ 23:20

    Intuneric Steluta Luminita e numele mamei unei foste colege de clasa, Intuneric Mioara

  284. ghurghu 14/01/2011 @ 23:37

    Turicea Bactelius – fost elev de-al meu – Bistrita
    Radulescu Lacramioara Rodinel – colega de serviciu – Bistrita
    Astea mi-or venit acuma repede; dar am pe undeva o lista luata de la Evidenta Populatiei cu multe multe “nume dume”, cum le zicea tatal meu; poate oi gasi-o in timp sa o share-uiesc cu lumea…
    Oricum – top of the list e o celebritate de pe vremea cind eram eu student; n-am verificat personal – insa se stia ca e studenta la Psihologie, parca, in Bucuresti: POPOIU FUTINIA, alintata de prieteni si familie FUTINICA :)

  285. acetilena 14/01/2011 @ 23:37

    am avut o colega de facultate pe care o chema Abaloaie Scarleta Mercedes.Din Moldova de buna seama !

  286. broantza 14/01/2011 @ 23:39

    eu am avut un profesor de teoria literaturii la facultate pe care il chema Napoleon Raţă. Avea cam in jur de 1.55m si preda intotdeauna stand in picioare pe varfuri, in spatele catedrei. Nu stiu sincer cum reusea performanta asta timp de 2 ore… La cursurile lui, evident, se gasea intotdeauna cineva sa macane in putinele momente cand se intorcea sa scrie cate ceva la tabla.

  287. Flo 15/01/2011 @ 00:00

    Cristel Niță – candidat la primăria sectorului 3 din partea PRM (dacă nu mă înșel)

  288. Flo 15/01/2011 @ 00:03

    Scuze de spam, dar Joița Trestolian. Tatăl unui coleg de facultate, ai cărui părinți nu s-au putut hotărî între Traian și Stelian.

    Edit: http://ro.netlog.com/trestolian

  289. nicu 15/01/2011 @ 07:36

    Mihai Bucicoiu !

  290. mumba 15/01/2011 @ 13:55

    Mugurel Cerasel Burdujel!

  291. Vlad 15/01/2011 @ 15:56

    Tante Fleancu (Tantze adica) Arges

  292. IP 15/01/2011 @ 16:51

    [urban legend]

    Un fost director al unui teatru municipal, actualmente mort, saracu’: Țîrău Corbu.

    [/urban legend]

  293. iulian 15/01/2011 @ 17:27

    Alboaie Sânică – e profesor la o anumita universitate din iasi

  294. vlad 15/01/2011 @ 18:24

    Roland Laurentiu Cucuruz – doctorand la Politehnica Timisoara

  295. jokeru 15/01/2011 @ 20:46

    aici cateva buletine cu nume funny

    http://video.acasa.ro/funny/romani-cu-nume-funny–48100c4f7c2059729f05.html

  296. iulia 15/01/2011 @ 22:58

    Popescu Ferdinand
    Scuipici Alexandra :))))

  297. Alex 16/01/2011 @ 00:22

    @gaboss – confirm, cunosc fam. Joacalesne:)
    Small world

  298. Sicli 16/01/2011 @ 17:34

    Oiţa Gâscă – referent la Registrul Comerţului Constanţa. I-am văzut numele pe avizier!

  299. Sicli 16/01/2011 @ 17:39

    Nelu Bucă – jucător Dinamo Bucureşti, venit de la CF Brăila

  300. BuBu 16/01/2011 @ 19:03

    Ninel Potarca
    Dumitru Prunariu
    Dimitrie Brandza
    Babacea Binel-CT
    Dalis Pantalache-B
    Ioana Baietica
    Purice Ionel-TL
    Trita Fanita
    Basescu
    Ioan T Morar
    Ozana Balabancea
    Branzei Bogdan-B
    Partulica Bogdan –B
    Boureanu Cristian
    Tufeciu Liliana-TL
    Ous Andrei-TL
    Coicheci Alin-TL
    Nikon Valentin-TL
    Geanina Broasca-TL
    Paul Soloc –USA
    Corina Ciorba-B
    Buca George-B (almatim)
    Mona Musca
    George Copos
    Prigoana Maximus, Honorius
    Anca Turcasiu
    Angi Similea
    Closca (din celebrul trio)
    Banculea Cristi-B
    Vacaroiu (betivu)

  301. emmelix 16/01/2011 @ 21:08

    L-am cunoscut acum cativa ani pe Lapusneanu Alexandru (ii facusem si scan la buletin drept dovada) si am auzit de Pisica Randunel, politist pe la tara… Am auzit si de Sevastita, Ramurica, Cicineta…Am avut vecini Partzag, Fuior, Maciuca…

  302. ghurghu 16/01/2011 @ 23:58

    Mi-am mai amintit:

    Cont Ionescu (Nume de familie CONTZ, prenume IONESCU) – cunostinta de familie, din Bistrita; botezat Ionescu dupa ce mama-sa o fost in vizita la Bucuresti si o tot auzit ea numele asta si i-o placut foarte mult :)

    Fratii Mircea si Stefan Cel-Mare – ai mei parinti ii cunoscusera in facultate. Genial o fost cind Stefan a sunat la Hotel Dracula sa-si faca rezervare. Banuiesc ca e “futile” sa povestesc care o fost reactia receptionistea care la intrebarea “Pe ce nume sa trec rezervarea?” – a primit raspunsul “Stefan Cel-Mare” :)

  303. ralucu 17/01/2011 @ 10:56

    Cleopatra Cracut ( citim cracutz, sa ne-ntelegem), notarita din BV.

  304. Mortyse 17/01/2011 @ 12:36

    Mi-am adus aminte de o intamplare draguta cu 2 profesori universitari care erau sa se injure la telefon. Un domn profesor de filosofie de la Facultatea de Economie din Iasi, pe nume Stefan Celmare, aflat in biroul decanului, care iesise putin, raspunde la telefonul acestuia si se ofera sa ia un mesaj de la persoana de la celalalt capat al firului:
    -Deci, cu cine vorbesc?
    -Mircea Celbatran.
    -Dom’le, iti bati joc de mine?!?
    -Nu, domnule, oricat ar fi de ciudat, asa ma numesc, Profesor Celbatran Mircea, (disciplina, facultate etc.)..
    (hohote de ras)
    -Domnule, nu stiu cine de cine isi bate joc…
    -Domnu’ Mircea, aici Stefan Celmare, Profesor de…
    (hohote de ras la unison)

  305. RAIDER 17/01/2011 @ 13:03

    Tarzan Feher : oras Beclean ( BN ), nascut: 1986

  306. razvan 17/01/2011 @ 15:40

    Poiană Vorbură Năsturaş – numele este real, a fost poet. Are chiar un volum de poezii scos prin 1948, se numeşte “Ţara mea”.

  307. none 17/01/2011 @ 17:00

    Am o lista de prenume, toate din acelasi sat: Pompei, Leona, Sarmiza, Minodor.
    Un prenume de fata din Cluj: Tiadris. O dentista din Cluj: Nagy Cruciţa.
    Colege de clasa: Nuţa, Frosinuca. Coleg de clasa: Genovel.
    samd

  308. Basia 17/01/2011 @ 20:33

    Azaleea Bâltâc – Profesoara, Univ. Bucuresti, Fac. Geografie
    Nineta Cranţa – profa lb. romana

  309. Icecube 17/01/2011 @ 20:34

    Bal Oana
    Floc Alexandru
    Cacau Mihai
    Muj Delia

    Nume reale

  310. Coco 17/01/2011 @ 20:40

    Tecaci Andreea

  311. Kinjiro 18/01/2011 @ 14:20

    Reginel Dirla (nu e gluma, asa il cheama)
    Este unul din proprietarii clubului “Diamon” din Bucuresti (langa Sala Polivalenta)

  312. andrei 18/01/2011 @ 17:21

    Socaci Rares – cunostiinta
    Cacat gheorghe (si-a schimbat numele de ceva vreme…actualmente profesor)
    Laba Gheorghe – Maistru
    Taralunga Vasile – manager
    Partebuna Ion – manager
    Bulea Razvan..sau Razvan Bulea :))
    Mihai Celmare
    Joacabine Beatrice – doctor
    Agilu Mircea Petre
    Zveltu Dorin

    ca sa fie bine :))

  313. Dan1 19/01/2011 @ 22:27

    Al 322-lea: Firicel Cirnean – numerolog, aparu azi la 19:39 la proteve…

  314. tudor 20/01/2011 @ 22:00

    borascu ramona – a terminat dreptul la cluj

  315. Nutz 20/01/2011 @ 22:23

    Musteata Gratiela – din Bucuresti

  316. Ema 02/02/2011 @ 17:04

    Nume / Prenume:
    Dinu Fulga Domnisoara
    Capra Mioara

  317. Alin 07/02/2011 @ 18:26

    ceva mit urban, cred: Lamea Cepu / Cepu Lamea

  318. marius228 08/02/2011 @ 12:14

    DE la cronica carcotasilor: Serban Huidu si Mihai Gainusa si Tavi Pascut(Mistrezu) :)

  319. micelnic 01/04/2011 @ 13:59

    flocea viola de mai sus era directoarea generala a unei firme care se numea STULPICENI SA…

    si mai era domnul catalin dicu (cataLINDICU)…. era director de IT, saua sa ceva, la cefin sa.

  320. [...] Link-ul zilei [...]

  321. lumis 15/06/2011 @ 00:44

    Am avut doi colegi cu nume de familie ciudate:Dicoiu si Borcan.Primul si-a schimbat numele…Dar toata facultatea asa era strigat.

  322. tintin 18/12/2011 @ 17:41

    URECHE GIGLIOLA- real(profesoara geografie-Lic.Dunarea Galati; si din vremea call-center-ului am : VACARELU STELIAN,SARCINA MARIA,GROFIC FABIAN..etc…

  323. molases 02/08/2012 @ 16:14

    La Sulina exista familiile Dracopulos si Puleris, va jur ! Madam Dracopulos, are chiar fata de drac, sa mor io ! Pfff, ce-mi mai venea s-o trosnesc in dintii aia mari de iapa batrana…

  324. KOSTY 18/10/2012 @ 02:07

    Cred că este etnic armean (de-a lui Vosganian, Pambuccian) şi nu cred că se pune.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL