LIPO 53, o ţeapă de 3 kg. În numai 5 zile

Dr. Ionuţ Şendroiu

Idealul doamnei Dorina este să aibă 51 kg. Momentan, are 149. Ţine cure de slăbire din 1997, de cînd şi-a băgat cablu. Acum este la a 18-a cură, pe care a început-o după Paşti. Este o cură daneză, pe care i-a recomandat-o o vecină. Din păcate, a dat jos cu ea numai 450 de grame, deşi cura era de opt kile în două săptămîni. Nu a mers din cauza somonului. În a paiş’pea zi de cură trebuia să mănînce 100 g file de somon cu un cartof şi doi morcovi. Somonul era cam scump şi cam urît, dar a găsit în Obor o super-ofertă la macrou – la trei chile primeai 50 grame de hamsii, gratuit. Şi o pungă. Normal, a luat 6 chile de macrou, că ce era să facă ea cu 50 de grame de hamsii?

Cînd a ajuns acasă, congelatoru’ plin: se întorsese bărbatu-său de la pescuit cu o gîscă. Jumulită, tranşată. O luase cu roata din dreapta, încercînd să evite o salcie. Abia au avut loc să înghesuie hamsiile într-un într-un colţ, sub copanul gîştei, de macrou nu se mai punea problema să încapă, aşa că a trebuit să-l gătească pe tot în seara aia.

Acu’ şi macroul, şi somonul, tot peşte. Cartoful şi ăia doi morcovi i-a înlocuit cu mujdei şi mămăligă, să nu o înjure bărbatul. Dar ai dracu’ danezi, cum au calculat ei porţiile, că nu a mai ieşit cura la cîntar.

Incredibila pilulă
Dar acum, coşmarul s-a terminat. În ultimul număr din Taifasuri a găsit o reclamă la o pastilă care o va izbăvi de toate belele curelor de slăbire. LIPO 53, secretul brazilian. Cine a inventat pilula asta, parcă a întrebat-o pe ea.

Cică “o singură tabletă vă permite pierderea a 3 kg în 5 zile”. La fix!

Două tablete, 6 chile, va să zică 4 tablete – 12 chile. Dacă ia un flacon întreg, îşi vede visul cu ochii. Poate să-şi găsească un amant plin de bani, cine ştie? Un agent de vînzări la o firmă de mezeluri, sau chiar şeful halei de brînzeturi din Piaţa Matache.
Citind textul reclamei, dna Dorina a întinerit cu 10 ani. “Încă şi mai incredibil, această pierdere în greutate, de 3 kg, continuă la fiecare 5 zile, cu încă o tabletă. Grăsimea dispare, silueta se subţiază, corpul se transformă total. Cei care l-au utilizat descriu rezultatele LIPO 53 ca fiind uimitoare şi incredibile.

Dar cel mai incredibil şi mai incredibil i s-a părut doamnei Dorina finalul textului publicitar. Apoteotic, de-a dreptul. A avut senzaţia că l-a apucat pe Dumnezeu de un picior, chiar de undeva de deasupra genunchiului. “În plus, LIPO 53 ESTE 100% natural şi nu necesită nici o schimbare în obiceiurile alimentare. Nu este nevoie de nici să faceţi un sport sau alte exerciţii de constrîngere. De fapt, ceea ce mîncaţi sau ceea ce faceţi are prea puţin legătură cu eficacitatea LIPO 53. Veţi descoperi în curînd cît este de simplu şi de… agreabil să slăbiţi cu LIPO 53.

Genunchiul lui Dumnezeu şi mîna lui Boc
Interesîndu-se telefonic de preţul minunii, doamna Dorina a izbucnit în lacrimi. Criza şi Guvernul îi distrug viitorul, fir-ar a dracului de soartă crudă! Cum au unele noroc de siluetă şi ea nu!! Spre seară, s-a mai liniştit. A refăcut calculul şi a ajuns la concluzia că dieta cu somonul mai merită, totuşi, o şansă. Poate iese cu merlucius …

76 Comentarii »

  1. ErRon 02/08/2010 @ 09:02

    Saraca doamna Dorina! Era cura perfecta, auzi, nu tre’ sa faca sport, nu dieta, naturala, ce mai!!:D
    Da’ totusi, cat costa???
    Poate eu mi-o permit, desi mi-a taiat rachiteanul 25%, ca nu-mi tre’ numa 4 pastile!!!;;)

    Thumb up 0

  2. Dan 02/08/2010 @ 09:47

    Asta e criminala: “se întorsese bărbatu-său de la pescuit cu o gîscă” =))
    Altii se intorc manga de la pescuit…

    Thumb up 0

  3. Andrei 02/08/2010 @ 10:00

    Păcat. M-aș fi distrat să citesc cum doamna Dorina ar fi resimțit un chef inexplicabil de vorbă, placerea de a face lucruri banale, puls mărit, pupile dilatate și transpirații. Dar și mai tare m-aș fi distrat când, după niște diazepam IV la camera de gardă, doamna Dorina arfi aflat că e o drogată de rând :))

    Thumb up 0

  4. boga 02/08/2010 @ 10:15

    Eu de la pescuit ma intorc ars de soare.

    Thumb up 0

  5. DinoMaster 02/08/2010 @ 10:46

    @Dan .. da de ce crezi tu ca incerca sa ocoleasca salcia ?

    Thumb up 0

  6. Dan 02/08/2010 @ 10:52

    @DinoMaster
    Ca i-a taiat fatza fara sa semnalizeze, pa’erea mea! =))

    Thumb up 0

  7. sendroiu 02/08/2010 @ 10:59

    adevaru’ e ca si salciile astea parca sunt vii, uneori ;)

    Thumb up 0

  8. Dan 02/08/2010 @ 11:09

    @sendroiu
    …asta e ca-n bancul ala cu soferul care a purtat centura de siguranta: “Uite! Parca-i viu!” :))

    Thumb up +1

  9. sendroiu 02/08/2010 @ 11:14

    in urma unor cercetari efectuate de Chilian, s-a constat ca, la anumite ore ale noptii, pina si “trotuarele e vii”
    B-)

    Thumb up 0

  10. Dan 02/08/2010 @ 11:37

    Chilian sau Chiliman? =))

    Thumb up 0

  11. mifty 02/08/2010 @ 11:39

    de fapt, idealul doamnei dorina e să fie o pitzipoancă între 2 vârste.
    n-are pretenţii prea mari, merge şi ca făt-frumosul să aibă o proteză care să nu-i împută gura, şi în lipsă de q7, ar merge şi un wartburg… dacă se mai şi miscă, ar fi …uanderful.
    dar cel mai bine ar fi ca să fie responsabil la raionul de mozoluri… ăăă mezeluri, ptiu.
    nu wartburgul, făt frumosul, mă.

    Thumb up 0

  12. anndryusha 02/08/2010 @ 12:01

    Interesant ar fi de aflat cât avea doamna în ’97. Înainte de cele 18 cure de slăbire. O estimare grosieră indică undeva între 90 şi 100 de… kilişoare. =))

    Thumb up 0

  13. tahemet.blogspot.com 02/08/2010 @ 12:14

    Welcome back don doftor!

    Să-i ziceţi doamnei dorina că în urma unor ample studii efectuate de institutul meu, poţi să ţii şi mama curei de slăbire, dacă nu faci mişcare (iar sexul e cea mai bună formă), nu dai jos prea mult.

    Iar curele de slăbire, singura care după umila mea părere merge e reducerea uşoară a porţiilor şi evitarea pe cât posibil a grăsimilor şi dulciurilor. nu total, că pe urmă visezi şi noaptea în somn torturi, îngheţate, bomboane şi alte d-astea, nu numai în trezie, când pixul ţi se pare acadea, mousse-ul o prăjitură şoricel, tastatura o plăcintă şi aşa mai departe.

    Thumb up +1

  14. sendroiu 02/08/2010 @ 12:19

    @anndryusha: bine, ma, da’ in ’97 era kilogramu’ kilogram, nu ca acuma ;)

    Thumb up 0

  15. Ina 02/08/2010 @ 12:33

    Intr-o luna, d-na Dorina va refuza sa plateasca intretinerea, pe motiv ca nu mai ocupa spatiu. Eu zic ca asta e un motiv suficient ca “Lipo 53″ sa fie trecut rapid pe lista de etnobotanice si interzis.

    Thumb up 0

  16. anndryusha 02/08/2010 @ 12:38

    Da. De fapt, 149 de kile de azi echivalează cu 100 din ’97. Maxim 110. Adică doamna Dorina a pus decât 10 kile în treişpe ani. Şi asta mai mult în ultimul timp, că s-a stresat îngrozitor de când cu arestarea lui domnu’ Dan…

    Thumb up 0

  17. [...] This post was mentioned on Twitter by JuliusDC, sebra. sebra said: Daily Cotcodac» LIPO 53, o ţeapă de 3 kg. În numai 5 zile http://bit.ly/cjVj6c [...]

    Thumb up 0

  18. sebra 02/08/2010 @ 13:15

    Eu cred că soţul doamnei Dorina, este o persoană foarte cumsecade, dacă totuşi a venit cu o găscă de la pescuit, că la o adică avea peşte destul în congelator şi în tigaie. Cât peşte să mănânci?!?! Alţii vin cu mâna goală, sau cu borcanul cu coropişniţe.
    Problema mea acuma e, ce o fi aflat de la domnu’ Dan, de s-a liniştit? Te pomeneşti că a găsit-o pe Elodia!

    Thumb up 0

  19. sendroiu 02/08/2010 @ 13:54

    a aflat ca domnu’ Dan o sa devina presedinte, care dup’aia o sa se ‘eftineasca toate alea si se mareste salariile de doo ori si pensiile la loc cum a fost! Si pilulele astea de silueta, de celulita, de Q10, de antirid si de ten proaspat ‘idratat sa se dea gratuit pa retzeta la toata lumea care doreste …

    Thumb up 0

  20. Dan 02/08/2010 @ 14:26

    @sebra
    Daca era cumsecade, îi aducea el somon de la pescuit, nu gâste =))
    @doc
    Da’ somonu’ nu e gras? Cum sa slabeasca cu somon? Un oblete, o zglavoaca, ceva cred ca-i trebuia… Adica unul/o PE ZI! =))

    Thumb up 0

  21. mifty 02/08/2010 @ 14:45

    @Dan: somon, nu somn!!!
    e un “o” în plus… d-aia a redus boc, reduce-s-ar la bellu.
    (ştiu că n-are faţă de “bellu”, dar dacă ziceam “reînvierea” mi-aţi fi umplut frigiderul de carne. cel mai bine, atunci, ar fi la “eternitatea”…)

    Thumb up 0

  22. sebra 02/08/2010 @ 14:50

    @Doc,
    De ţigări a zis ceva?…Că fumatul slăbeşte. Adică invers: dacă te laşi de fumat, cică te îngraşi! Eu cura asta o ţin. Şi mă ţin bine de ea=))

    @Dan
    Da’ unde plecase ăla la pescuit să vină cu somon??:))

    Thumb up 0

  23. dc 02/08/2010 @ 15:07

    @tahemet.blogspot.com: eu zic ca forma cea mai buna de miscare e exclusa in cazul doamnei Dorina, pentru ca are 149 kg si miscarea asta necesita ajutor extern; acu’ ia gandeste-te care e masochistu’ ala sa se dea la fragezimile ei, fara alcohoale sau alte droguri mai dure la bord :D

    Thumb up 0

  24. Dan 02/08/2010 @ 15:20

    @mifty
    E gras si somonu’ bre! Zau!
    @sebra
    Nu conteaza unde pescuia el, conteaza daca aveau la hypermarché! :)) Ca nu-l intreba Dorina daca l-a prins la musca artificiala sau cu ce a nadit! :))

    Thumb up 0

  25. Ciprian 02/08/2010 @ 15:24

    Dorina mai are o sansa la iarna sa slabeasca. http://www.tabu.ro/articol_8736/acum_se_poate_slabi_si_prin_inghetare.html

    Thumb up 0

  26. Dan 02/08/2010 @ 15:35

    @dc
    N-auzi ca sunt 149 de kilograme de-astea noi, chinezesti, care-s mai usoare!? :))
    Asta face probabil 74 de kilograme de-alea vechi de-ale noastre, românesti, poate nici atât :))

    Thumb up 0

  27. kekee 02/08/2010 @ 15:53

    @ doc
    Nu mai bine-i prescrii dumneata o reteta ( treaba adevarata , scrisa de mana de doctor ) – o dizenterie sanatoasa ( sa vezi ce slabeste mititica ).
    Sau un Babatunde la pachet ( chiar daca nu supravietuieste curei, dar macar moare fericita ).

    Thumb up 0

  28. Dan 02/08/2010 @ 16:00

    Da’ ce-ala un Babatunde? Si ce-ala un Tahemet?

    Thumb up 0

  29. sebra 02/08/2010 @ 16:20

    Dar cifra aia, 53, ce vrea să-nsemne? De la atâtea kile se pleacă în lupta cu grăsimile?

    Thumb up 0

  30. Dan 02/08/2010 @ 16:33

    @sebra
    Cred ca ala e pretul unei pastile, exprimat in € fara TVA =))

    Thumb up 0

  31. sebra 02/08/2010 @ 16:45

    Dan Says:
    August 2nd, 2010 at 4:00 pm
    Da’ ce-ala un Babatunde?
    =)) nu vrei să ştii!

    Avea dreptate doamna Dorina! Criza şi Guvernul ne distrug viitorul! Pentru aceste motive, Boc trebuie să cadă! :))

    Thumb up 0

  32. Dan 02/08/2010 @ 16:52

    @sebra
    Bine-bine, dar un tahemet? =))

    Thumb up 0

  33. sebra 02/08/2010 @ 17:04

    @Dan,
    Vine ea şi-ţi spune ;)

    Thumb up 0

  34. tahemet.blogspot.com 02/08/2010 @ 17:39

    Eu sunt tahemet! şi nu sunt un ce ci un cine.

    La o adică pot să zic că-s cineva!

    Thumb up 0

  35. mifty 02/08/2010 @ 17:44

    @sebra: în fund sau în cap???
    whatever, vorbim de boc, la el una e cealaltă, şi invers… ;))
    @le madame tahemette a suflat în l’alumette… ăăă… ăăă… ĂĂĂĂ…
    pfff, julică, dă-mi o mână de ajutor, că ştiu că ştii franceza…silvuple, monsio, silvuple!!! :D

    Thumb up 0

  36. Iepurasul Isteric 02/08/2010 @ 19:39

    saracuta…….nu o sa ajunga sa se iubeasca cu Bote :))

    Thumb up 0

  37. sendroiu 02/08/2010 @ 19:50

    @Sebra: cred ca numele vine de la 5 zile si de la 3 Kile
    (Lipo – fiind probabil prescurtarea de la Lipide)
    ma amuza ca Lipo53 face furori pe forumuri gen eva.ro – exista multe clone ale doamnei dorina care chiar spera ca bulina asta are vreun efect :))

    http://www.eva.ro/forum/viewtopic.php?topic=25824&forum=14

    Thumb up 0

  38. sebra 02/08/2010 @ 20:36

    @Doc,
    Interesant e că nu erau şi comentarii care lăudau performanţele produsului. Mă rog, am citit doar câteva de acolo. Am observat că, de regulă, apar persoane care susţin că au “utilizat” produsul şi că e miraculos. Adică în acelaşi fel cum a strâns DC voturile la RoBlogFest :))

    Thumb up 0

  39. Dan 02/08/2010 @ 20:51

    @tahemet.blogspot.com
    Ce e ala un tahemet bre? Un fel de cabernet? Un fel de tarhon? Sau o entitate despre care nu trebuie sa stim?

    Thumb up 0

  40. cato 02/08/2010 @ 20:58

    @zebra: tzuc!

    Thumb up 0

  41. sebra 02/08/2010 @ 21:03

    @cato,
    ‘geaba.

    Thumb up 0

  42. Dan 02/08/2010 @ 21:03

    @sebra
    Adica… prin frauda!? =))

    Thumb up 0

  43. cato 02/08/2010 @ 21:07

    treaba ta, da’ eu te consider

    Thumb up 0

  44. sebra 02/08/2010 @ 21:08

    @Dan,
    Ce fraudă măi??? Dacă există ip-uri diferite şi posibilitatea nelimitată de a-ţi face cont, asta vezi tu fraudă?? Se numeşte perseverenţă!=))

    @cato,
    Ştiu :D

    Thumb up 0

  45. cato 02/08/2010 @ 21:15

    ok, atunci! te trec pe lista=))

    Thumb up 0

  46. sebra 02/08/2010 @ 21:33

    @cato,
    Vezi pe care listă!

    Thumb up 0

  47. sendroiu 02/08/2010 @ 21:37

    @Sebra: da’ eu tot nu vad legatura dintre DC si lipo53
    in primu’ rand ca nimeni nu incearca sa slabeasca cu daily cot … chiar daca tinem cont de faptu’ ca risu’ ingrasa si ca nimeni nu prea are de ce sa rida: nu e valabil ca daca citesti ceva si nu rizi, slabesti
    si in al doilea ca … pana mea … roblog festu’ nu e chiar maica tereza ;)

    Thumb up 0

  48. Dan 02/08/2010 @ 21:41

    @doc
    Adica, e mânarit? Noooo, nu pot sa cred!!! =))

    Thumb up 0

  49. sebra 02/08/2010 @ 21:48

    @Doc,
    Cum nu vezi legătura??? Amândouă îngraşă! :))
    Mă refeream la comentariile de pe forumuri, care laudă produsele de genul ăsta, îndemnând nehotărâtele Dorine şă le comande. Comentarii ce aparţin, cred eu, producătorului/distribuitorului sub protecţia unui id.

    Thumb up 0

  50. tahemet.blogspot.com 03/08/2010 @ 03:53

    @dan, dacă eşti curios cine sunt şi ce voiesc de la viaţă, fă-mi o vizită pe blogspot.

    dacă te referi strict la ce înseamnă tahemet, e un cuvânt egiptean care înseamnă prinţesă. (egiptean, nu arab)

    Thumb up 0

  51. Dan 03/08/2010 @ 08:01

    @tahemet
    Am vizitat mai demult blogul tau (si n-am inteles nimic) :))
    Deci, printesa, deci… Am inteles!

    Thumb up 0

  52. cato 03/08/2010 @ 08:28

    sebra: lista lui shindler

    Thumb up 0

  53. tahemet.blogspot.com 03/08/2010 @ 12:30

    @ Dan

    Ce e greu de înţeles pe blogul meu? poze ale unor lucruri care mi-au plăcut

    Thumb up 0

  54. Dan 03/08/2010 @ 14:59

    @tahemet
    Poate daca erau cu explicatii…
    Exemple:


    11. Pârâul Lat la Joseni

    14. Pârâul Lat la Valea Alba

    22. Vaporul “The pride of Tahemet” care m-a costat 11 milioane de dolari
    23. Capul Vagii Sperante

    Si poti explica pe blog ce inseamna “tahemet”.

    Thumb up 0

  55. Dan 03/08/2010 @ 15:01

    Acu’, una si mai grea: ce e aia o sebra? =))

    Thumb up 0

  56. sendroiu 03/08/2010 @ 15:19

    Dan, parerea mea e ca daca o sa intrebi si ce e ala un julius sau – Doamne fereste! – un pirca, risti sa ajungi direct in spam ;)
    treaba ta!

    Thumb up 0

  57. Dan 03/08/2010 @ 15:26

    @doc
    Nu, aia stiu: un Julius e un fel de Cezar =))
    Da’ cu babatundele tot nu m-am lamurit! E un fel de negru? Angolean? :))

    Thumb up 0

  58. sendroiu 03/08/2010 @ 15:32

    @Dan :)) felu’ doi?
    sau aperitivu’??

    (babatundele e nigerian)

    Thumb up 0

  59. Dan 03/08/2010 @ 15:34

    @doc
    Nu stiu, ca eu n-am fost in Angola! Am auzit doar pe-aici: Babatunde in sus, babatunde in jos… Deci nigeriaaaan… :)

    Thumb up 0

  60. Stephanie 03/08/2010 @ 18:24

    @Dan: in primul rand, Babatunde IN SUS, cel putin asa il lauda Doc, in al doilea rand a fost inlocuit cu unul Joe, ca lui B.i s-a cam terminat contractul. Se pare totusi ca Joe nu l-a impresionat pe doctor chiar intr-atat incat sa scrie un articol despre dimensiunile sale, si cand spun “dimensiune” ma refer la marime si nu la micime :))

    Thumb up 0

  61. mifty 03/08/2010 @ 18:29

    @şendroiu: şi dacă întreb ce e o paranteză, unde ajung??? :D

    Thumb up 0

  62. Dan 03/08/2010 @ 18:41

    À Stephanie
    Inteleg acum! Merci! =))

    Thumb up 0

  63. Stephanie 03/08/2010 @ 18:49

    Dane, tu de ce scrii cu à si nu cu @? Ai tastatura frantzuzeasca? Si daca da, esti in Franta?

    Thumb up 0

  64. mifty 03/08/2010 @ 19:00

    completare: şi dacă eşti în franţa, mănânci “frech croissants” şi săruţi franţuzeşte??? :D

    Thumb up 0

  65. Dan 03/08/2010 @ 19:08

    À Stephanie
    Non! Dar am vazut ca asa comentezi tu si am zis sa-ti raspund cu aceeasi moneda! :))
    Nu sunt in Franta, fusei acum zece ani pentru doua luni si inca ma resimt :))

    Thumb up 0

  66. Dan 03/08/2010 @ 20:20

    Cred ca de fapt era Á :”>
    Confundai, vezi?

    Thumb up 0

  67. Stephanie 05/08/2010 @ 18:03

    @mifty:obraznicatura! :)
    @Dan: ce ai bre, ca nu comentez cu à decat cand ma grabesc si nu gasesc arondul :(
    De la ce resimti dupa zece ani? Ca daca e de rau despre francezi ii provoci lui Julius orgasme multiple! :))

    Thumb up 0

  68. Dan1 06/08/2010 @ 10:44

    @Stephanie
    Nu, era à…
    Pai când comentezi cu @, raspund si eu cu @ :))
    Ei, nu e nici de rau, dar nici de bine…

    Thumb up 0

  69. mihaela 10/08/2010 @ 13:56

    Felicitari pentru text!

    Thumb up 0

  70. Adina 17/02/2013 @ 09:18

    Absolut genial ce ai scris

    Thumb up 0

  71. andreea 03/05/2013 @ 21:39

    o adevarata TEAPA pe fata…….nu e pastila de slabit e un adjutant in curele de slabire……asa ar trebui sa scrieti dragi meu cu pastila minune pe care ne-o prezentati

    Thumb up +1

  72. alle 19/05/2013 @ 23:57

    Cele mai naspa pastile..o mare vrajeala…

    Thumb up 0

  73. oprisan anisoara 06/06/2013 @ 21:31

    vasi ruga sa nu mai trimiteti comanda ca nu o mai vreau ca sa stisunatima de nu itelegeti sa nu mai bateti drumu ca nu mai vreau la cite am auzit de lipo 53 gata nul vreau nu mai vreau nimic >>>>>??????

    Thumb up 0

  74. ely 10/07/2013 @ 22:45

    minciuni cine cumpara lipo53 nu se scade nici un gram

    Thumb up 0

  75. sendroiu 11/07/2013 @ 02:59

    @ely: fix asta zice si textul, dar mai pe ocolite ;)

    Thumb up 0

  76. simona 29/10/2013 @ 16:21

    eu am folosit recent,nu am slabit nici un gram
    va sfatuiesc sa nu le folositi,va goliti buzunarul

    Thumb up 0

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL