Primul sindicat liber al cititorilor unui blog!

Julius Constantinescu, mogul simpa

sindicat1

Probabil că nu o dată vi s-a întâmplat ca, la angajare, să fiţi avertizat de către noul şef: “Bă, dacă te-am prins că vrei să faci sindicat, a doua zi ai zburat!” (bine, eu aş paria că cei mai mulţi cititori ai Daily Cotcodac n-au avut niciodată vreun serviciu, aşa că trebuie să mă creadă pe cuvânt). Dar, pentru că eu sunt un mogul foarte simpatic şi popular, nu numai că nu mă opun unui sindicat al cititorilor şi comentatorilor DC, dar, iată, îl şi încurajez, îl promovez. Vă invit, vă rog să vă înscrieţi în sindicat, să vă ridicaţi la luptă împotriva mea, să rupeţi lanţurile sclaviei, să-mi trageţi şuturi în cur, să mă ciupiţi de obraji, să-mi turnaţi dulceaţă în ghete, să mă puneţi la punct după cum credeţi de cuviinţă. Sunt un tiran care îşi iubeşte poporul, o fire sensibilă. Mi se înmoaie picioarele, mă topesc tot când văd un cititor, nu v-aş putea refuza nimic.

Pe cale de consecinţă, dacă nu aţi aflat încă de Sindicatul Comentatorilor de pe Daily Cotcodac, precizez, în imensa mea bunătate de mogul simpatic şi popular, că îl puteţi găsi aici. Are deja o conducere aleasă, ţine şedinţe, există o ordine de zi, conspiră să-mi vină de hac, mă vrea mort.

În încheiere, împrumut un pasaj din “Palatul chelfănelii” al lui Pascal Brucker (carte pe care am dat-o premiu şi care încă n-a ajuns la câştigător, chiar rog sindicatul să ia măsuri în acest sens):

Dragi tovarăşi, îndrăgiţi concetăţeni, Preşedintele vostru Mult Iubit, Şeful vostru Respectat, Marele vostru Căpitan, Genialul vostru Conducător, vă salută, vă spune ceau!

86 Comentarii »

  1. anya 10/09/2009 @ 03:30

    Lasa mah, eu am descoperit etajele diferntiale! Eu te simpatizez! Prietene! (vorbeste cafeaua)

    Thumb up 0

  2. yeosaeng 10/09/2009 @ 07:58

    auuuuuuuuu! ne-am ars :d

    Thumb up 0

  3. lulu 10/09/2009 @ 07:59

    Razi tu razi, Harap -Alb…..
    Nu stiu daca ai vazut, dar cotcodacii si-au facut site SPECIAL pentru sindicat.
    Asta inseamna ca pa langa “iubirea” ce ti-o poarta mai au si muuuult timp liber.
    Ce sa zic? Abia astept sa vad contractul colectiv.
    Bafta!

    Thumb up 0

  4. yeosaeng 10/09/2009 @ 07:59

    sa stii ca pe ultimu rand -ala de nu se vede bine- scrie MiFty

    Thumb up 0

  5. yeosaeng 10/09/2009 @ 08:15

    @julius
    daca tot esti asa plin de intentii bune,n-ai putea sa ne aduci regele inapoi?

    Thumb up 0

  6. Arsulici 10/09/2009 @ 08:19

    Se pare ca unii au mult prea mult timp liber….
    Nu le pot spune decit ceva: Get a life!

    Oricum, ni se naste o noua speranta, noua oamenilor mai normali: poate se vor rari pe aici unele comentarii pitiponcistice, urmind ca, de acum, sa fie folosite ca argumente doar in sedintele sindicatului…

    Thumb up 0

  7. yeosaeng 10/09/2009 @ 08:27

    @arsulici
    Multumim pt sustinere si aceiasi urare,plus o constatare :nu esti cu nimic mai prejos ca noi,atata timp cat postezi comentarii pe DC..sa-mi permit sa zic ca pe-aici misuna si fff multe comentarii cocalaresti?? Da, imi permit!
    Acu,hai pa! Sa ne-auzim la anu!

    ps:Si daca am timp ce? E luat din timpuL tau? Iti dauneaza tie cu ceva? Nu! Asa ca te sfatuiesc ca pe viitor sa te abtii sa faci referire la noi,atata timp cat noi nu avem nimic cu ce comentezi tu,iar din cate am inteles blogul nu e al tau.
    Pa!

    Thumb up 0

  8. ioana 10/09/2009 @ 08:47

    mărite şef de trib, julius, pot sa depun un cv pentru funcţia de secretară cotcodacă? promit să nu port niciodata pantaloni la şedinţe, numai fustă, şi să am mereu decolteu, generos, aşa cum este firea mea. în plus fac o cafea foarte bună şi par inteligentă pentru că port ochelari. ma încadrez?

    Thumb up 0

  9. fraierit de base 10/09/2009 @ 09:22

    se primesc bani sau se plateste sa fii in sindicatu’ asta?

    Thumb up 0

  10. fraierit de base 10/09/2009 @ 09:24

    nu de alta,da’ abia am pentru necesarul meu de bere (sau vin,sau naiba stie ce mai o fi…)

    Thumb up 0

  11. si-la-vara-cald 10/09/2009 @ 09:40

    @fraierit de base
    da, se plateste. Cu arogantze la dresa lui Julius. Da’ numa’ daca-s justificate, ca nu sarim noi la carotida omului fara motiv.
    Dupa postare, bag sama ca esti numai bun de inscris in sindicat, deci, nu mai sta pe ganduri!

    Thumb up 0

  12. si-la-vara-cald 10/09/2009 @ 09:44

    @ Arsulici.
    Ce-ai, mama, te-ai fript cu cafeaua? Sau nu te bagara aia in seama la SCDC? Vezi ca inca mai e liber postu’ ala de secretara a lui Julius. Iti vand un pont: il vrea si Ioana, asa ca grabeste-te sa o faci de cacao pana n-o angajeaza Julius. In rest, numa’ de bine!
    😀

    Thumb up 0

  13. Ciprian 10/09/2009 @ 09:48

    Cum zice bre Dolanescu? Cine-i nascut in septembrie, hai sus, hai sus, hai suuus damigeana si paharu.. Iu Iuuuu si Da-o-n foc de bautura ca mi-a dat arshita in guraa.. iu iu iuu .. si m-am nascut drept in barlad.. hop si asa.. valeleu ca iar o sa zac.. si hai si hai hop, mi-am luat sticla fara dop.. iu iu iu..

    Thumb up 0

  14. Ciprian 10/09/2009 @ 09:59

    Bai Arsulici tu mereu ai fost contra. Nerecunoscatorule. Ti-a umplut Julius casa de carti si noi frigiderul de semne de carte si tu acum miauni pe aici. Bagabontule, iar ai scapat la purici si nu ai astampar.

    Thumb up 0

  15. M3bis 10/09/2009 @ 10:01

    Primim cereri de înscriere

    Thumb up 0

  16. M3bis 10/09/2009 @ 10:04

    @Ciprian
    Lasă-l pe Arsulici în pace cu pisicile lui cu tot. Nu vrea la sindicat, asta e. Poate nu are timp. Ca tre’ sa scrie pe blogul lui cu mâţe.

    Thumb up 0

  17. M3bis 10/09/2009 @ 10:09

    Şi ca să fac o aroganţă la citatul lui Julică.
    Puterea sindicatului stă în cei mulţi. Nu ca pe DC, unde scrii numai tălică.

    Thumb up 0

  18. si-la-vara-cald 10/09/2009 @ 10:11

    @M3bis
    😀
    Da’, pe de alta parte, si noua ni s-a tras tot de la matze daca-mi aduc io bine aminte de-asara… Deci:
    :(

    Thumb up 0

  19. Ciprian 10/09/2009 @ 10:12

    @Arsulici
    Fa-ti bre treburile la cutia cu nisip.

    Thumb up 0

  20. si-la-vara-cald 10/09/2009 @ 10:26

    Julius, vin cu o propunere. Azi e ziua lui Ciprian. Cum tot nu mi-ai trimis cartea pe care, de fapt, n-am castigat-o decat in unele amintiri ale tale, i-o cedez lui, deci, fa, te rog, anunturile de rigoare. Multumesc anticipat!
    SLVC, Vistiernica SCDC

    Thumb up 0

  21. Ciprian 10/09/2009 @ 10:30

    SLVC – Stiu ca nu e frumos, dar nu pot accepta asa un cadou. Cartea ai castigat-o pe merit, eu am pierdut cartile nejustificat. Keep your book!

    Thumb up 0

  22. Ciprian 10/09/2009 @ 10:46

    Special: Spirit Cotcodac

    Thumb up 0

  23. yeosaeng 10/09/2009 @ 10:50

    @j
    sa mearga si cartea mea tot in contul lui cip…stii,pitipoancele au treburi mai sofisticate…par exampl,sa dea comentarii inepte pe unde-apuca

    @slvc
    am scapat si eu de carte! pfiuuu

    Thumb up 0

  24. Ciprian 10/09/2009 @ 11:03

    Yeosaeng – Stiu ca nu e frumos, dar nu pot accepta asa un cadou. Cartea ai castigat-o pe merit, eu am pierdut cartile fiind nedreptăţit. Keep your book!

    Thumb up 0

  25. Dan Voiculescu 10/09/2009 @ 11:07

    Salut, Julius.

    Eram datori cu o lamurire. Uite ce iti propun eu: va pun la dispozitie, saptamanal (intarzierile sunt admise), o rubrica de actualitate (economica, sociala, in principiu nimic rau despre Basescu). Asta e obligatia mea. Mai ma oblig sa nu primiti publicitate, donatii, sponsorizari etc din partea unor companii cu ai caror actionari e posibil sa ma stiu din vedere – am inteles ca probitatea voastra se afla deasupra acestor tranzactii vinovate si mult prea omenesti. Cat despre voi, aveti dreptul de a ma lasa pe drumuri atunci cand veti intelege (intr-un final!) ca un mogul n-are cum sa tina pasul cu talentul si condeiul vostru. Ca doar de-asta a fost obligat sa se descurce singur si sa ajunga mogul.

    Thumb up 0

  26. yeonsaeng 10/09/2009 @ 11:07

    @cip
    ursulet de catifea,ce se da nu se mai ia!

    Thumb up 0

  27. si-la-vara-cald 10/09/2009 @ 11:29

    @ Julis
    Accepta, mey, pana nu se razgandeste! Si da si la Sindicat, daca zici ca ne iubesti atata! Acum sa te vedem daca nu erau doar vorbele de gura ta…

    Thumb up 0

  28. si-la-vara-cald 10/09/2009 @ 11:35

    @Julius
    Trebuie sa precizez ca era o opinie personala, nu vorbeam in numele SCDC, cu care, intre noi fie vorba, ar trebui sa te sfatuiesti, sa nu iasa vreo greva ceva…

    Thumb up 0

  29. Florian 10/09/2009 @ 11:37

    Fi-mi-ar capu’ al dra.cu’ ca cand sa fiu si io odata primu’ mi-am built netu’ sh’acu’ abia daca prind un bronz coclit. Asta e, fac anuntul si ma retrag in barlog, cu magareasca-mi coada intre picioare.
    Anuntul e, cum ati ghicit, ca il rog pe nemilosul Tyranosaurus Julius sa rada dintr-o lovitura de laba eticheta Premiu pentru Florian si sa lipeasca alta-n loc, cu Cadou pentru Ciprian.
    Mult succes Sindicatului, in lupta cu Tiranul. Mult succes Tiranului, in lupta cu Sindicatul. Intarata-i, drace.
    La plecare, doua vorbe si-un cuvant pentru Arsulici. Mai baiatule, intristezi lumea cu atata rautate cata poti avea in suflet sau pe unde oi dospi-o, ca suflet nu cred sa ai. Pacat ca Domnul a creat si neoameni ca tine.
    Tuturor celorlalti, iar astazi in mod special lui Ciprian, multi ani cu sanatate, bucurii si zile senine.
    Sa auzim de bine.

    Thumb up 0

  30. cosanzeana 10/09/2009 @ 11:47

    Mulţumesc pentru sfat, Arsulici. O să-l pun în practică, rămân datoare pe viaţă, cu viaţa de care o să fac rost.

    Thumb up 0

  31. si-la-vara-cald 10/09/2009 @ 12:02

    @Flo
    S-auzim Riga, da’ s-auzim si de tine mai des! Vezi ce faci cu net’u ala!
    😀

    Thumb up 0

  32. ver_bep 10/09/2009 @ 12:04

    oh, da. in sfarsit a sosit momentul mult asteptat. julius teme-te de razbunare! (eh, in spatele consiliului stiu ca de fapt esti tot tu…)

    Thumb up 0

  33. Io rămân cu julius. şi nu deoarece am primit deja cartea, ci pentru ca îmi place de vreo 4-5 ani!

    Thumb up 0

  34. cosanzeana 10/09/2009 @ 12:21

    Domnu’ Voiculescu, nu vă supăraţi, dar comentariile incomode de pe site-ul Zu de ce dispar?
    http://www.trilulilu.ro/cosanzeanaDC/987b0fccdcd551
    http://www.trilulilu.ro/cosanzeanaDC/5a8bc8ae1da945

    Thumb up 0

  35. M3bis 10/09/2009 @ 12:23

    @pentru toţi cititorii de DC şi în special pentru @http://www.tahemet.blogspot.ro
    Aderarea la sindicat nu implică necitirea revistei Daily Cotcodac, ci din contra, citirea ei mai cu sârg.

    Thumb up 0

  36. XaeL 10/09/2009 @ 12:37

    vad ca se doneaza premii lui ciprian. in conditiile astea, mi-am amintit ca am castigat si eu un premiu dintr-ala micu’, niste condoleante (sincere, ce-i drept). le donez tovarasului pentru a marca alegerea dumnealui in aceasta functie cu viitor incert, dar glorios.

    Thumb up 0

  37. XaeL 10/09/2009 @ 12:40

    @tahemet: tu incerci o noua tactiac de castigat concursuri, nu? lingusirea cronica, la fiecare articol, in mod nerusinat.. dar te-am demascat, stie toata lumea ca dailycotcodac nu are 4-5 ani, si oricat i-ar placea lui julius sa creada, afirmatia “DailyCotcodac sunt EU” nu se aplica.

    Thumb up 0

  38. si-la-vara-cald 10/09/2009 @ 12:57

    @Tahemet
    Nu-i nicio suparare, doamna. Avem nevoie si de adversari puternici sa ne incercam clontzurile pe ei. Decat un amic incert, mai bine un dusman pe fatza! Fitzi binevenita!
    😀

    Thumb up 0

  39. si-la-vara-cald 10/09/2009 @ 12:58

    @Xael
    Acu’ vrei-nu vrei, te-am inscris in sindicat din oficiu, ca vad ca ai inceput sa platesti cotizatie!

    Thumb up 0

  40. cosanzeana 10/09/2009 @ 12:59

    Pentru conformitate, le-am pus şi pe tinypic:
    http://i27.tinypic.com/29x75u.jpg
    http://i26.tinypic.com/9vjl0i.jpg

    Thumb up 0

  41. XaeL 10/09/2009 @ 13:00

    @ShLVC: inscrierea o facui mai devreme, cotizatia ramasese restanta >:)

    Thumb up 0

  42. mutulik 10/09/2009 @ 13:04

    eu propun sa incepem cu o greva, un protest, ceva, orice dupa care mai vedem!

    Thumb up 0

  43. M3bis 10/09/2009 @ 13:14

    @mutulik
    Greva pe degeaba? Ne face Julius reclama si noi ii multumim cu o greva? Nu se cade. Ai rabdare ca da el vreo aroganta acus, si atunci o sa vedem.

    Thumb up 0

  44. si-la-vara-cald 10/09/2009 @ 13:15

    @mutulik
    Pey, facuram greva acu’ vreo doo zile. De avertisment. Fo patru ore de blocare a blogului. Am depasit faza asta deocamdata, da’ o putem repeta daca se ingroasa gluma. Deocamdata treci dincolo si te inscrie in sindicat daca vrei sa ai parte de distractie. Hai pa!
    😀

    Thumb up 0

  45. […] După cum puteți vedea aici, sunt în negocieri avansate pentru a debuta și în gazetăria on-line. Precizez că echipa […]

    Thumb up 0

  46. punKreas 10/09/2009 @ 13:40

    Nu mai vrem, niciun pic, presedinte bolsevic!

    Thumb up 0

  47. yeonsaeng 10/09/2009 @ 13:45

    @punkreas
    tu ce hram porti?

    Thumb up 0

  48. Ciprian 10/09/2009 @ 13:46

    @Florian
    Nu vreau domnule cartea ta. Am si eu orgoliul meu.
    Plus ca bag seama ca toti astia care imi dati cadouri carti voi nici acum nu le-ati primit de la Tiran. Va inteles offul,dar nu mi-l transferati mie. De ce sa-mi strivesc eu neuronii si coroana de 24 de karate pentru ca Julius nu are cuvant sa dea cartile la timp?
    Eu vreau sa castig pe bune o carte la un concurs manarit ca de obicei de patronat.

    Thumb up 0

  49. Ciprian 10/09/2009 @ 13:46

    @Florian
    Multumesc pentru gandurile bune si urari.

    Thumb up 0

  50. si-la-vara-cald 10/09/2009 @ 13:53

    @Cipri
    Vezi ca ala… cum ii zice… punkreas, cre’ ca s-a luat de tine. Ca numa’ tu iesti presedinte p-aci. Si inca de sendicat! Nu cre’ ca se referea la Julius, ca iel ii tiran. Deci… nu stiu, mai cerceteaza si tu inainte de a da cu paru’…

    Thumb up 0

  51. JULIUS 10/09/2009 @ 13:57

    @Arsulici: ai vazut? fac sedinte de 6 ore 😀

    Thumb up 0

  52. punKreas 10/09/2009 @ 13:59

    Julius n-are cum sa fie presedinte, pentru ca sta in Dristor…
    Ciprian e un fel de Vacaroiu, loctitor de presedinte…
    Deci… Tineti minte 3 cuvinte, Arsulici e presedinte 😀

    Thumb up 0

  53. JULIUS 10/09/2009 @ 14:00

    @M3Bis: ce faci tu se cheama prozelitism

    Thumb up 0

  54. JULIUS 10/09/2009 @ 14:01

    @ciprian: la multi ani! frumos cadou ti-ai facut, sef de sindicat!

    Thumb up 0

  55. Ciprian 10/09/2009 @ 14:09

    Mersi Julius.
    Nu mi-am facut, am fost propus si ales. E diferenta.

    Thumb up 0

  56. JULIUS 10/09/2009 @ 14:10

    @Dan Voiculescu:
    Stimate Mogul, draga colega,
    asteptam cu mare interes si cu nedisimulata nerabdare primul text, pe adresa de mail lasata pe blogul Dvs. Facand insa parte din echipa DC, va atragem atentia ca veti avea de luptat si cu sindicatul, situatie inedita pentru Dvs., dat fiind ca la trustul Intact nu v-ati confruntat niciodata cu probleme de asemenea natura.
    Va uram succes!

    Thumb up 0

  57. Ciprian 10/09/2009 @ 14:12

    @punkreas
    Vezi ca de recrutari se ocupa Yoanna, ACP-ul, cu care daca nu stii ma intretin in simpatii. Deci ai grija ce spui, sindicat si sindicalisti, dar nu de dam in cap unul altuia. Mai moderat. Eu am fost moderat luni in sir de Julius si uite cum am ajuns Presedinte. Fara arogante din astea ca nu pupi cadou de la sindicat sau imprumuturi de la CAR.

    Thumb up 0

  58. punKreas 10/09/2009 @ 14:14

    Din informatiile mele, Ciprian a inceput sa recruteze mineri si vrea sa vina la sediul DC din Dristor sa rupa funduri de studenti cotcoDACI :)))

    Thumb up 0

  59. Ciprian 10/09/2009 @ 14:17

    @DAN VOICULESCU
    Exact ce spune Julius. Sa vedem cum te descurci. Am trecut prin atatea interviuri de angajare, la tine nu am ajuns dar am timp, si sa stii ca mergem pe principiul “impresioneaza de la inceput si nu cersi timp pentru acomodare”.
    In viata trebuie sa-ti faci drum si cu mintea, dar uneori si cu coatele. Asa sa stii ca Sindicatul asteapta si cateva arogante prin scrierile dvs.

    Thumb up 0

  60. JULIUS 10/09/2009 @ 14:19

    @punKreas: da, si apoi va pretinde ca a gasit tiparnite de dolari si masini de scris automate la sediul DC, ca era curvasaraie si toata lumea se droga… (iti dai seama ca daca ar fi asa s-ar lepada de sindicat in doi timpi si trei miscari si ar cere sa ramana si el)

    Thumb up 0

  61. yeonsaeng 10/09/2009 @ 14:19

    @punmkreas
    hai ca am studiat destul cazu…te bagam in sindicat..sediul s-a stabilit pe Aleea Penelor,nr 0,prima intrare pe stanga. te asteptam

    Thumb up 0

  62. M3bis 10/09/2009 @ 14:24

    @Julius
    Prozeli…cum? E o înjurătură asta? Eu de ce nu pot s-o pronunţ?

    Thumb up 0

  63. Ciprian 10/09/2009 @ 14:27

    @Punkreas
    Sunt adeptul nonviolentei fizice, pentru mineriade posteza commenturi la adresa altui presedinte fost ministru al transporturilor.

    Thumb up 0

  64. punKreas 10/09/2009 @ 14:34

    Sinergia faptelor si meandrele concretului demonstreaza altceva …
    @yeonsaeng: multumesc frumos de propunere, dar eu sunt liber non conformist (de fapt si de drept, astept sa se elibereze scaunul ocupat abuziv de Julius)

    Thumb up 0

  65. XaeL 10/09/2009 @ 14:43

    @ciprian: observa te rog ca eu ti-am facut un cadou de suflet, care se trimite instant pe calea gandurilor ..nu ca astialalti, niste copac macinat cu suc de sepie pe el, care se trimite dar nu ajunge.

    Thumb up 0

  66. Ciprian 10/09/2009 @ 14:48

    Xael
    Iti cer scuze, acum am recitit toate commenturile tale. Le acccept drept felicitari sincere. Din alea simple am primit de 2 ori chiar de la furnizorul de drept. Multumesc.

    Thumb up 0

  67. XaeL 10/09/2009 @ 14:52

    @ciprian: vorbeam serios, la concursul in cauza am primit condoleante (insist, sincere). asta am, asta ofer. felicitari poate la urmatorul, eu stiu :(

    Thumb up 0

  68. pepe 10/09/2009 @ 15:09

    @Julius
    Domne’, io’ cred ca ‘mneata n-ai trimis domne’ cartea, si acu’ arunci pisica moarta ( scuze Arsulici, nu a fost omorata nicio pisica, e figura de stil ), in curtea sindicatului.
    Sa se descurce saracu sindicat.
    Nu-i frumos!
    Dai omului cartea, si nu mai implica sindicatul.

    Thumb up 0

  69. Robintel 10/09/2009 @ 15:41

    =)) Julius, nu cred că este nevoie să te punem la punct. Cred că natura s-a şi ocupat deja de asta. =)) [Pfuai ce rău am fost.]

    Thumb up 0

  70. JULIUS 10/09/2009 @ 15:45

    Pfuai ce rau ai fost 😀

    Thumb up 0

  71. cosanzeana 10/09/2009 @ 15:53

    Robintel, vrei în sindicat?

    Thumb up 0

  72. JULIUS 10/09/2009 @ 15:56

    @cosanzeana: sunteti mai rau ca mormonii aia de la universitate. curand o sa te vedem abordand cititori pe strada: “Primeste-l pe domnul Florian in inima ta” 😀

    Thumb up 0

  73. M3bis 10/09/2009 @ 15:59

    Admin? Ăsta cine mai e?
    Vezi-ţi dom’le de php-ul matale acolo. Ştie ea cosânzeana ce face.

    Thumb up 0

  74. M3bis 10/09/2009 @ 16:00

    Aha, deci Julius are buton de edit. Noi de ce n-avem? Ia zi-mi, de ce?

    Thumb up 0

  75. cosanzeana 10/09/2009 @ 16:01

    @Julius
    De unde ştii tu cum arată mormonii ca să îţi dai seama că ăia de la universitate îs de-ai lor? Ha? Spune tot, că te iertăm.

    Thumb up 0

  76. Robintel 10/09/2009 @ 16:08

    @cosânzeana

    Nu, din păcate pentru sindicat nu vreau să fac parte din el. Sunt un chiabur şi mi-am vândut sufletul lui Julius pentru o carte mişto pe care o să o câştig când voi vrea eu (doar se ştie că aici cărţile se dau pe pile, să nu fim ipocriţi şi să recunoaştem). Şi-apoi nu cred că organizarea asta ajută cu ceva. Mi-a spus mie unul George Orwell… =))

    @Julius

    “Divide et impera”, eh (legat de ce i-ai scris mai sus cosânzienei)? A mers 2000 de ani, merge şi acum. =))

    Ave Julius!

    Thumb up 0

  77. cosanzeana 10/09/2009 @ 16:30

    Robintel, te aştept cu mielul. Verifică ultima paranteză şi editează dacă vrei să scapi fără cheltuială.

    Thumb up 0

  78. Robintel 10/09/2009 @ 16:47

    @cosânzeana

    =)) Ce fel de sindicat sunteţi voi dacă membrii săi acceptă atenţii de la chiaburi? =))

    Şi nu, nu am cum să editez. Sper că îţi dai seama că nu-mi pot cere scuze. Este o chestie de strategie şi tact, pentru că în momentul în care arăţi slăbiciune faţă de sindicat pierzi, or eu cred că mai este loc de negocieri.

    @Julius

    Nu mă uita cu cartea aia. Ştii tu care… =))

    Thumb up 0

  79. cosanzeana 10/09/2009 @ 17:02

    @Robintel
    Mielul era pentru mine, cosânzeana persoană fizică, nu membra de sindicat, nu încurca borcanele. Oricum îmi eşti dator de când te-am votat în 03 iulie la concursul VSFT şi nu mă mai deranjează să aştept până la Paşte (da’ nu al cailor).
    P.S. Ştiu că nu ai cum să editezi, tocmai asta era ideea. 😀 (vreau doar să-mi plătesc cotizaţia în avans).

    Thumb up 0

  80. Robintel 10/09/2009 @ 17:07

    @cosânzeana

    Îţi mulţumesc pentru votul dat şi, pe cale de consecinţă, mă alătur sindicatului vostru, în schimbul iertării de miel. =))

    @Julius

    Dude, dragostea mea pentru carte trece, totuşi, prin stomac. =))

    Thumb up 0

  81. cosanzeana 10/09/2009 @ 17:15

    Deci la sindicat se vine de bună voie şi nesilit de nimeni. Tu nu înţelegi că datoria e pe persoană fizică, nu pe sindicat? Noi avem nevoie de oameni hotărâţi, nu de oameni care vor să scape de datorii. Pentru recrutări, ia legătura cu yeonsaeng.

    Thumb up 0

  82. @Ciprian

    La mulţi ani!

    Thumb up 0

  83. @XaeL

    Şezi lini, încă nu am probleme de memorie atât de mari încât să afirm că DC are 4-5 ani.
    eu am zis că ador textele lui julius de 4-5 ani, de pe vremea cand lucra la ziarul si cand era cam singurul lucru care ma incanta si ma mai facea să zâmbesc.

    @m3bis
    nu am dorit să insinuez că prin aderarea la sindicat nu s-ar mai citi DC. am declarat doar că nu consider necesară pentru momentul actual al vieţii mele, înscrierea într-o astfel de formă de asociere menită să apere drepturile colective. am învăţat să mă apăr singură de păianjeni, fluturi (la cap), gândaci de toate rasele existente în românia, câini, pisici şi copii cu lacune de educaţie. parol.

    Thumb up 0

  84. Ciprian 10/09/2009 @ 19:47

    @Tahemet Mersi de urare, trai-ti-ar nuferii.

    Thumb up 0

  85. […] Cotcodac, primul blog ai cărui comentatori şi-au tras sindicat. Tiranul […]

    Thumb up 0

  86. […] strălucit geniul său stratetig şi tactic, Tovarăşul Julius Constantinescu invită conducerea Sindicatului Comentatorilor de pe Daily Cotcodac la un dialog sincer, deschis, fructuos, care să conducă la soluţionarea tuturor problemelor. De […]

    Thumb up 0

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL