Shakespeare, agent de propagandă al Tudorilor
Julius Constantinescu
Încep prin a-mi cere scuze pentru titlul perfect cretin – probabil aţi verificat deja dacă n-aţi intrat cumva din greşeală pe site-ul prestigioasei reviste Historia. Pe de altă parte, n-am prea avut de ales: sincer, câţi dintre voi aţi citi un text cu titlul „Războiul celor Două Roze, consecinţă firească a schimbărilor profunde din societatea medievală engleză de la sfârşitul secolului XV”?
Am glumit, mă, nu plecaţi!
Este îndeobşte cunoscut apetitul marelui Will pentru drama istorică (remarcaţi, vă rog, cât de elegant am evitat formularea „Cu toţii am văzut sau am citit piesele lui Shakeaspeare…”), apetit rămas neegalat până astăzi, deşi Sergiu Nicolaescu a depus eforturi considerabile în acest sens. Ca orice scriitor care depăşise prejudecata că marile genii trebuie să moară în mizerie, Shakespeare a răspuns cu abilitate în piesele sale istorice atât aşteptărilor publicului plătitor de bilete, cât şi aşteptărilor reginei Elisabeta I, patroană şi prietenă generoasă a artiştilor. Mişcare salutară, întrucât şi ceilalţi confraţi şi concurenţi ai marelui Will făceau practic acelaşi lucru – se ştie că intelectualii au avut mereu o capacitate uluitoare de a se orienta politic.
Ce i se poate reproşa marelui Will
Pe lângă denumirea poetică „Războiul celor Două Roze”, care îi aparţine, Shakespeare a lăsat posterităţii, prin piesele sale, o imagine deformată a conflictului ce a opus casele de York şi Lancaster între anii 1450 şi 1485. Mai bine de două secole, viziunea lui Shakespeare despre acest război a influenţat modul în care englezii au perceput a doua jumătate a secolului XV: violentă, anarhică, o perioadă întunecată din istoria Angliei, în perfectă contradicţie cu pacea, stabilitatea şi prosperitatea care domneau sub dinastia Tudorilor – perioadă de aur în care atât marele Will, cât şi distinşii spectatori aveau marele noroc să îşi ducă fericiţi zilele.
Că Shakespeare nu putea cuprinde într-o piesă de teatru 35 de ani de războaie, răscoale şi uzurpări, este de înţeles; că a trebuit să simplifice la maximum conflictul în sine şi caracterul personajelor, este din nou de înţeles. Însă imaginea de ansamblu pe care Shakespeare a transmis-o contemporanilor şi posterităţii era profund viciată de propaganda activă a Tudorilor. Iată, de pildă, cum explică Shakespeare, în drama care deschide ciclul pieselor istorice, întreaga desfăşurare ulterioară a evenimentelor:
„Ştiu că domnul meu, Dumnezeul atotştiutor,
Veghează din ceruri şi trimite asupra voastră
Pedeapsă cruntă, care vă va lovi urmaşii, încă nenăscuţi,
Pentru că voi, supuşii mei, aţi cutezat a vă ridica
Ameninţându-mi astfel gloria şi coroana”
(Richard II, Actul 3)
Ei, hai c-aţi citit şi Shakespeare astăzi!
Pare greu de crezut, dar evenimentul la care se face referire aici este uzurparea tronului din 1399, când regele Richard II a fost răsturnat de Lancasteri şi înlocuit cu Henric IV – adică în urmă cu un secol. Iată, deci, o explicaţie simplă, ce putea fi înţeleasă de englezii din Evul Mediu cu aceeaşi uşurinţă cu care ar înghiţi-o astăzi şi românii ortodocşi: uzurpi tronul, te bate Dumnezeu!
Peste aproape 100 de ani, Dumnezeu se mai înmoaie niţel, iar marele Will ne prezintă finalul conflictului, în piesa Richard III:
„Azi Richmond şi Elisabeta,
Moştenitorii celor două ramuri,
Prin voia cerului vor stinge ura.
Urmaşii lor să poată-mbogăţi
Prin binefacerile păcii viitorul,
Prin zile fericite şi prospere”.
(Richard III, Actul 5)
Emoţionant, nu-i aşa? Ce drăguţ: cele două roze rămân împreună…
(sursă foto: Britannica.com)
Propaganda Tudorilor: o duceţi ca pe roze!
Războiul celor Două Roze se sfârşeşte formal prin bătălia de la Bosworth, unde viitorul rege Henric VII îl învinge şi ucide pe Richard III. Rămas fără un concurent la tron, Henric încearcă să stingă definitiv conflictul şi se căsătoreşte cu Elisabeta de York. Acest moment, glorificat de propaganda Tudorilor, marchează oficial ruperea de trecutul violent şi angajarea Angliei, sub Tudori, pe drumul consolidării societăţii medievale multilateral dezvoltate.
Bătălia de la Bosworth – Parodiere a viziunii victoriene asupra istoriei.
Sursă foto: Wikipedia
În realitate, nici secolul al XV-lea nu a fost aşa de violent şi anarhic cum îl prezintă Shakespeare, nici secolul al XVI-lea atât de liniştit pe cât doreau Tudorii să îl prezinte contemporanilor. Folosindu-se de sperietoarea secolulul precedent, regii dinastiei Tudor încercau să mascheze că pacea era adesea menţinută prin teroare, şi nu rezultatul unui echilibru social.
Vă văduvesc astăzi de plăcerea de a citi despre cauzele Războiului celor Două Roze (hai că acum, pe final, încep să vă devin simpatic) şi transformarea societăţii engleze sub Tudori. Vă recomand însă două serii documentare foarte bune pe această temă pe Viasat History: „Lupoaicele” (între altele, povestea reginei Margareth de Anjou, soţia lui Henric VI – rege care a reuşit performanţa rară de a fi de două ori alungat de pe tron, dar şi poveştile nefericitei Lady Jane şi a celor două fiice ale lui Henric VIII care au urcat pe tronul Angliei, Bloody Mary şi Elisabeta I) şi „Viaţa la fermă în era Tudorilor”.
Revenind la marele Will, să mai spunem că este foarte puţin probabil ca el să fi cunoscut măcar cu aproximaţie cauzele multiple şi profunde ale Războiului celor Două Roze – documentarea sa pentru piesele ce tratează această perioadă s-a datorat exclusiv unor scrieri istorice redactate sub Tudori, ce se aliniau propagandei oficiale.
În schimb, cunoştea sufletul spectatorului ca nimeni altul: băga cel puţin două crime şi un viol în fiecare act.
Să publici O rețetă de pandișpan te durea’n clic-ul de la mouse 😀
@Geo
Aia e pentru gospodine şi Hădean. Aici se dezbat chestii serioase măi omule.
Deşi, crez eu că altul era comentariul dacă băga şi nea Willie un mic tutorial de pescuit în epoca elisavetană, nu?
Superb text! Din pacate, tot ce pot sa comentez eu e ca vad, în ultima ilustratie, cum Henric VII si Richard III se bat ca chiorii iar soldatu’ din stânga trage la masea, ce sa faca si el?!
Pai daca baga la fiecare act si cate 2 crime si-un viol, inseamna ca nu era agent de propaganda doar al Tudorilor, era si al vasluienilor. Juca la 2 capete, “to be or not to be”.
@geo: Dezamăgitor, nu-i aşa?
@George Damian:
George, nu te lua de partenerul meu! de pescuit, să nu fiu înţeles greşit 🙂
şi chiar nu te deranjează că îţi fură Julius marţea ta cea istorică?
Marele Will a fost un fel de mic TRU al Tudorilor, nu?
Asa, daca e sa facem o paralela intre cei doi scriitori.
@George Damian: ți-e pofta așa-i ?
@boemul: păpușică las’ că nu-i bai, am auzit io că distinsul istoric locuiește prin Nebuloasa Drumul Taberei … ceea ce înseamnă că orice contact fizic, în acest secol, ie iezclus 😀
@boemul: nu cred că se supară Domnu’ de la catedra de istorie că Julică a publicat în sfânta zi de marți, să-ți ezplic ipoteza mea:
– un text cu caracter istoric se scrie după îndelungi ore, zile, luni sau chiar ani de studii
– în funcție de inspirație(și numărul de cremsnițele) Julică poate arunca din condei un text al cărui conținut îl poate face și pe Copos să deschidă
generosbaierele pungii – durata: aproximativ 5 sau 10 minute(cinci am scris și chiar zece)Ei, hai c-aţi citit şi Shakespeare astăzi! ahahaha, câta incredere are in noi mogulul! bravo mah bravo, ne umflam in pene de cuuuulti ce suntem pe ziua de azi 😀
@RoseN: Rozi esti bine? Parca nu esti in apele tale, o fi de la ger! 😀
n-o mai da cotita julica, spune-o pe sleau, esti in cautare de autori noi!
D-ul Shakespeare, v-ar interesa o colaborare fructuasa pe un site de mare anvergura pt redactarea unor texte cu comentarii multe si bani putini?
PS Musai sa aveti cont bancar iban si swift si sa posedati un buton “donate”(uneori Majestatea Sa Julius the first are nevoie de money, oricit de bizara ar parea chestia asta)
😀
Julius, Ozzy, ia cititi bre acilisa: http://www.realitatea.net/fuziune-craiova_1367747.html
Bag de seamă că textele lungi ne lasă fără cuvinte.:D
@sebra: un cuprins nu băga și el =))
@sebra: cre’ca nu prea vrea lumea sa zica o
prostiemmm ana.liza si sa se prinda mogulul ca de fapt n-a citit nici zmăul poezioarele fratelui sau Shakespeare 😀Putea pune măcar un rezumat!
@sebra:
A pus poze, mai vrei si rezumat?
😀
@ela: Io decât la poze m-am uitat! (ca de citit textele… stiti si voi ca nu obisnuiesc! ) :))
un film de capă şi spadă n-aţi comenta…
@Dan1:
Ce-ti mai plac rozele, Dane1…. 😀
E clar, articolele istorice apar sub pana dibace a lui Julius, în vreme ce George Damian îsi defuleaza tristetile post-maritale.
Singura chestie care m-a tresărit a fost Bloody Mary. Nuj de ce îmi sună cumva familiar.
Eu am tinut cu Lancasterii 🙁
Asa, pe langa subiect, ma roade o chestiune de multa vreme: Julieta a avut balcon sau balcoane?
Un prieten m-a rugat sa intreb.
@Alt Marian: E si-alea istorie dom’le! =))
@unmihai: Mai familiar ca Margarita, Piña Colada, Manhattan? :))
ce bine ar merge acuma un Brifcor, o avea la alimentara de la parter ?
@Snow Den: A avut… bacaloriat, deci da?
@geo: Are… decât cremsnituri! :))
foarte bun articolul, foarte bun… lipsește ora de difuzare la documentariile alea de pe Viasat History, dar în rest foarte bun… are și poze, este excelent, mi-a plăcut
Iar e cod de ninsoare, iar se înzăpezeşte DC
Să se consemneze că am comentat prima pe ziua de azi dar am fost vitregită
ba a 3a si a 4a ca eu stiu sa numar
@Snow Den: Julieta a cam trecut de 18 ani, nu stiu cât de nurlie mai este azi, dupa atâta amar de vreme
Pofta mare, Julius si scuza-ne ca te deranjam,noi tot comentam p’acilea, dar nu ne lua in seama….. Deh, naravurile vechi!
😀
slănină și ceapă plus pălincă 😀
@geo:
Il stim sensibil la intestine, nu cred ca serveste meniu proletar!
😀
@ela & @geo: A pus o poza cu mâncare pe FB sau de unde stiti? :))
slănină și ceapă plus pălincă 😀
@geo: Era un banc mai “pe vremea lu’ ceasca”: ia asa o buca’ de pita, ia asa o buca’ de slana, sparg o ceapa…
daca n-a scris nimic de Suleiman… tot degeaba!