M-am născut când trebuia
Adrian Călăraşu
Există oameni care afirmă că le-ar fi plăcut să se nasca în viitor, ca să zboare pe alte planete şi alte bălării d-astea. Le-aş zice că-s tari de cap şi nu pot distinge realitatea de ficţiune. Smiley se chinuie de ani de zile sa plece pe Marte şi nu reuşeşte. Şi el e vedetă, apare la teve!
Există oameni care spun că le-ar fi plăcut să se nască în altă perioadă a omenirii, atunci când toate lucrurile erau naturale şi nepoluate şi ei ar fi putut fi prinţi sau ceva capete încoronate, cu popoare la picioare. Şi când puteai crăpa subit de poliomelită, tetanos, rabie, explodând apendicul în tine, de la o infecţie la o măsea, sau de la o suliţă în ceafă, aş completa eu. Sau atunci când ar fi avut şansa să fie vânduţi ca sclavi, ca să le treacă faza aia cu printzoshenia.
Eu unul sunt foarte mulţumit cu perioada în care trăiesc şi consider că m-am născut exact atunci când trebuia; la răscrucea dintre doua secole şi milenii. Am prins şi vechi, şi noi; şi teve pe lămpi, prind şi ochelari cu realitate augmentată. M-am plimbat şi călare, şi cu carul, zbor şi cu avionul. Am de toate, nu risc să mor dintr-o răceală şi, iată, am ajuns şi pe Marte! Chiar dacă nu eu personal sau Smiley, ci un roboţel, şi chiar dacă, în mod ironic, în mijlocul revoluţiei tehnologice şi cibernetice, acasă la mine un instalator plătit mai bine decât un neurochirurg mi-a montat ieri apa rece pe culoarea roşie iar cea calda pe bleu.
“un instalator … mi-a montat ieri apa rece pe culoarea roşie”
Știam eu că Drumu’ Taberei e o țară ciudată, dar nu mi-am imaginat că acolo oamenii își duc apa la montă la instalator. Și încă pe roșu!
Şendroiu şi Călăraşu în aceeaşi zi! Pfoai, ce răsfăţ!
Julius, cred că în ritmul asta rămâi fără texte până să iasă tulburelu’.
PS Ontopic: vezi că instalatorul şi-a făcut treaba bine. Bateria este defectă fiindcă are culorile inversate. Reclamă-i la OPC pe nenorociţii care o vând aşa stricată.
Semnul de apa calda si rece se poate scoate si inversa, ca sa indice corect. Cel putin asa erau unele inainte, ca niste capacele, capse, se saltau usor cu o surubelnita/cutit si se roteau pana indicau corect 🙂
Daaaaa, clar ne-am nascut numai bine, e super misto aici la noi la cubicule, pai cine mai citea altfel acest superb site de cult..aaa… de pe internet 😀
schimbă căpăcelele între ele în loc să dai vina pe instalator! ‘r-ați ai focului de intelectuali burgheji cu facultățile voastre, tot biata clasă muncitoare exploatată e de vină că sunteți voi nepricepuți!…
Da’ lasati-l bre, cu capacelele-alea, ca are dreptate! In Roma antica ar fi confundat vreun instalator figidarium cu caldarium?
auzi … “acasă la mine un instalator plătit mai bine decât un neurochirurg” … mai sun locuri vacante, ma interesează și pe mine un post de paznic =))
Se putea şi mai rău. Să monteze conducta de apă la aragaz şi conducta de gaze la baie. 😀
@Dan1:
Eheeei, în Roma antică!…alte vremuri, alte standarde. Dacă sclavul-instalator confunda frigidarium cu caldarium, erau douăzeci la poartă care așteptau ca el să fie dat afară.
Douăzeci de lei înfometați, vreau să zic.
plus că atunci când toate lucrurile erau naturale şi nepoluate nu exista DC, şi ce ne-am fi făcut?
P.S.: dragă mogulule, pentru această subtilă periere aştept nişte sincere felicitări la următorul concurs de mimă cu pisici 😉
se intimpla si la case mai mari .. europene, ca sa zic asa 🙂
cind lucram in Haga au facut aceeasi incurcatura, numai ca la .. toaleta baietilor.
in curind toti baietii migrau catre alte aripi ale cladirii si noi, fetele, nu stiam de ce nu mai frecventau toaleta de linga a noastra :”> nu zicea nici unul nimic ..
citeva zile mai tirziu ne-a adunat managerul intr-o sedinta ad-hoc si ne-a spus ca, dupa cum am observat deja, baietii nostri s-au reorientat catre alte grupuri sanitare, deoarece al lor devenise usor incomod, apa din toalete, da, din vase! era fiarta si .. :”>
e mai mult din curiozitate faza asta cu traitul in alta epoca. n-as zice nu pentru o scurta perioada 😀
@Cristina: nu inteleg de ce sufereati voi fetele ca nu mai vin baietii la toaleta vecina cu a voastra…?? Da-ne te rog mai multe detalii :))
Nu cred ca-i deranja pe baietii faptul ca la toaleta curgea apa calda,poate-i deranja faptul ca unele fete nu mai aveau cu ce sa se barbiereasca..zic si eu:))
Si mie imi place cand m-am nascut. Cand o sa mor n-o sa-mi placa.
@zmeuverde: pai pe noi nu deranja deloc, dar ne miram de ce nu-i mai vedeam.
apa nu era calda, era chiar fiarta !
@Cristina Ș.: A, si nu mirosea – scuzati – a rahat oparit? :))
Necazul nu constă în când te-ai născut. Problema adevărată este unde te-ai născut.
@Dan1: sau a altceva oparit, de-aia fugeau prin alte toalete, beitii de ei :))
@serban: necazul poate consta si in “că te-ai născut” überhaupt ..
@Cristina Ș.: Cred că e prea subtil pentru slăbuța mea germană.
@serban: Dar despre asta, in episodul urmator 😀
@Daniela Taranu: Se puteau inversa. Semnul de apa calda si rece se puteau scoate si inversa.
@Cristina Ș.: instalatorii erau romani? sau polonezi?
@ion: o perioada cat perioada de incubatie a febrei galbene?
de fapt ai vrut sa te lauzi ca ti-ai schimbat instalatiile. Si ca ai bani de instalator de burgheji
Nu stiu ce tampiti ti-au montat pana acum robinetii dar crede-ma ca asta e cel mai bun instalator.:))
@Dan1: … mda… cam greu să confunzi frigiderul cu căldarea, dar, totuși, nu e imposibil!!! 😀
@Cristina Ș.: … și dacă aveau diaree, risca să miroasă a ouă fierte, sau cum??? =))
@serban: citeste fara überhaupt ca nu schimba nimic
@Adrian Calarasu: instalatorii erau olandezi 😉
@mifty: nu ma risc sa raspund la asta :)) :))
si Jul ce facultate a facut? aud?:P
@Cristina Ș.: Ala era lux, sa ai apa calda si la WC. Risipa capitalista. De aia avem acum încalzirea globala. Cunosc destui români care n-au apa rece nici la chiuveta 🙂 darmite calda … (dar o platesc, când vine întretinerea).