Daily Cotcodac, primul blog din România pe print

DailyCotcodac.ro a lansat astăzi prima ediţie tipărită a unui blog din România, sub forma unui ziar satiric de opt pagini cu un layout conceput exclusiv pentru print. Primul număr tipărit al blogului Daily Cotcodac a fost realizat în colaborare cu HP România și are un tiraj de 10.000 de exemplare. Ziarul este gratuit și va fi distribuit în București chiar de către noi – din motive de siguranţă, vom alege locuri cât mai aglomerate, unde riscul să luăm bătaie e mai mic.

IMG_0085

Scopul acestei ediţii print este acela de a lua oamenii de pe stradă, din parcuri și din alte asemenea locuri în care riscă să-și ruineze sănătatea și de a-i aduce în faţa calculatorului, urmând să ne mulţumească ei mai târziu pentru viaţa socială activă și trupul de Adonis dobândit.

În caz că doriţi neapărat să intraţi în posesia primului nostru număr de ziar, sperând să vă îmbogăţiţi cândva de pe urma lui (cândva, adică atunci când Julius va conduce un imperiu media și va da petreceri cu fotomodele în vila Daily Cotcodac), puteţi lăsa un comentariu și veţi fi preluat probabil imediat de cineva care va face mișto de dumneavoastră.

Sperăm ca până la sfârșitul acestei veri să scoatem și numărul 2, în 16 pagini, în care nu vom repeta greșelile din primul număr, ci vom încerca să facem altele noi.

Puteţi descărca primul număr al ziarului Daily Cotcodac, în format pdf, de aici.

137 Comentarii »

  1. punKreas 06/07/2010 @ 06:01

    Foarte tare 😀
    Va fi printat la sediul HP Interactive Center? Ca sa stiu sa-l iau cand ma duc la munca (iar daca te dai bine pe langa mine, poate o sa pun semnele de punctuatie la textele lui Eftimie)

    Thumb up 0

  2. Carmen 06/07/2010 @ 06:02

    Si eu vreau!!!! Dupa ce sufar intens ca nu-s acasa, sa merg si eu la mare si sa ma bucur de manele plus privelisti cu lanturi si ghiuluri, acum mai apare si Ziarul DC de care eu n-am parte :(( Asta e motiv clar sa ma mut inapoi!
    Banuiesc ca redactia nu-si permite expedierea pana in Sakai, dar pana in Vrancea s-ar putea? Fac cinste cu un takoyaki (gogosi cu caracatita) 😉 Am descarcat eu pdf-ul, dar nu cred ca stranepotii mei or sa faca la fel de multi bani cand or sa-l vanda la licitatie sa-si plateasca excursia pe plajele de pe Marte.

    Thumb up 0

  3. 4mall 06/07/2010 @ 08:28

    @Carmen: Noi ti-am fi trimis fitzuica pana acolo, dar am ajuns la concluzia ca mai bine te intorci acasa, asa ca ia-o ca pe o metoda de constrangere. Oricum, takoyaki tot trebuie sa dai, sa fie clar!

    Thumb up 0

  4. relansat 06/07/2010 @ 08:46

    varianta pdf nu o puteti da ptr download pe site? eu sunt din iasi si as fi curios cum arata :)

    Thumb up 0

  5. zaqk 06/07/2010 @ 08:52

    Error reading.. bla bla bla…
    Nu merge pdf-ul. Concurenta a intrat si v-a hacuit site-ul!

    Thumb up 0

  6. M3bis 06/07/2010 @ 08:56

    @zaqk
    Aruncă-ţi hroaşca de calculator şi ia-ţi altul. Că merge. Pdf-ul. Numai că e cam bătaie pe el…

    Thumb up 0

  7. anndryusha 06/07/2010 @ 08:59

    250 de kilograme? Atât cântăresc 10.000 de exemplare?

    Thumb up 0

  8. M3bis 06/07/2010 @ 09:04

    @relansat
    Dă, bre, click pe literele celea roşii de la sfârşitul articolului! Vezi dacă nu citeşti tot? Vai de capul tău când o să semnezi ceva contracte pe la bancă.

    Thumb up 0

  9. boga 06/07/2010 @ 09:06

    Asa, si unde e formularul in care bagam adresa sa ne trimiteti fituica?
    Cu plata la destinatar, se stie…

    Thumb up 0

  10. M3bis 06/07/2010 @ 09:11

    @boga
    Formulare nu mai avem, s-au terminat. Un ziar, în care să înveleşti peştele ăla afumat, nu vrei?

    Thumb up 0

  11. boga 06/07/2010 @ 09:21

    @M3bis: Pai deaia il vroiam si eu… Ca sunca afumata o bag in Scanteia.
    Cand il despaturesc sa mananc, mai citesc cate ceva.

    Thumb up 0

  12. ziaristu 06/07/2010 @ 09:23

    Si eu vreau! dar pana ies eu de la munca nu cred ca voi mai gasi in nici unul din locurile aglomerate. Oricum cred ca va fi bataie pe ele; si de pensionarii astia din Bucuresti sigur nu o sa mai prind. vor aduna toate ziarele sa vada unde sunt rosiile alea ieftine…

    Thumb up 0

  13. dioneea 06/07/2010 @ 09:29

    Nenea Julius, vreau si eu un ziar de colectie. Oferiti-mi-l din simpatie ca stau in dristor…:) Sar’naaaa!

    Thumb up 0

  14. morgana 06/07/2010 @ 09:31

    la victoriei nu am vazut si nici la sudului la metrou. parerea mea e ca doar pilosi au pus mana pe ele, rusine conducerii

    Thumb up 0

  15. unmihai 06/07/2010 @ 09:32

    Pai si cum bagam comentarii la editia tiparita?? Pe vremuri revista “Urzica” avea o rubrica: “Posta redactiei”. Ar trebui sa luati aminte.
    (e adevarat ca “posta redactiei” ar putea semana a “gangbang” pentru o mica parte cititorilor vostri)

    Thumb up 0

  16. relansat 06/07/2010 @ 09:32

    @m3bis abia ma trezisem =))
    mersi baieti, super ziarul :)

    Thumb up 0

  17. add 06/07/2010 @ 09:34

    uăi băieţ’… o pagină din alea 8 e reclamă

    Thumb up 0

  18. M3bis 06/07/2010 @ 09:34

    @unmihai
    le scrii pe un şerveţel şi le lipeşti de ultima pagină…

    Thumb up 0

  19. M3bis 06/07/2010 @ 09:35

    @add
    Aia e pagina specială pentru tine. Să poţi pricepe şi tu ceva din ziar.

    Thumb up 0

  20. Miorlaupufos 06/07/2010 @ 09:35

    Felicitari lui Iulius si echipei! Excelenta treaba!

    Thumb up 0

  21. Silavaracald 06/07/2010 @ 09:38

    @Tetris
    Pe hartie igienica nu merge? ;))

    Thumb up 0

  22. unmihai 06/07/2010 @ 09:39

    @M3bis
    multumesc de sugestie. o sa folosesc numai servetele parfumate!
    @slvc
    ba da. dar preferabil sa nu fi fost folosita inainte :))

    Thumb up 0

  23. M3bis 06/07/2010 @ 09:40

    @slvc
    Ba da. Dar să aibă minim trei straturi.
    @unmihai
    Mă sabotezi, ha? Umbli cu editări de comentarii pe la spate!

    Thumb up 0

  24. […] This post was mentioned on Twitter by JuliusDC. JuliusDC said: Daily Cotcodac» Daily Cotcodac, primul blog din România pe print http://bit.ly/deoeXU […]

    Thumb up 0

  25. logaritm 06/07/2010 @ 10:01

    vreau si eu unul. va dau la schimb o idee: pentru numarul doi scrieti ceva compromitator despre HP si intrebati-i daca vor sa achizitioneze tot tirajul …
    eventual inainte sa-l printeze (sa fim usor eco).

    Thumb up 0

  26. Petrov 06/07/2010 @ 10:17

    julius, nush de ce plm mai pierzi vremea pe bloguri, ai putea lucra manager la multinationale. bafta!

    Thumb up 0

  27. M3bis 06/07/2010 @ 10:19

    @Petrov
    E frumos să jigneşti oamenii, aşa, gratuit? Cum adică să lucreze?

    Thumb up 0

  28. bradut 06/07/2010 @ 10:22

    Excelenta idee! Daca dau si eu un print la blogul meu, se cheama ca sunt al doilea!

    Thumb up 0

  29. JULIUS 06/07/2010 @ 10:26

    @bradut: mai dau eu o data pana atunci, deci o sa fii al treilea 😀

    Thumb up 0

  30. pepe 06/07/2010 @ 10:34

    Tare, tare ! Mi-a placut , n-ar strica s-o continuati.

    Thumb up 0

  31. nina 06/07/2010 @ 10:34

    Nenea Julius, daca ne punem ochelari din aia de carton ci plastice colorate, vedem 3D ziaru’ sau i-am furat degeaba de la Pro Sport?

    Thumb up 0

  32. Carmen 06/07/2010 @ 10:35

    @4mall: daca nu-mi pastrati un ziar pana vin acasa, nu ma mai joc cu voi. si adio takoyaki!

    Thumb up 0

  33. Dan Ciulea 06/07/2010 @ 10:37

    ce tarani!
    cum ba numa in Buciresti? … si Groparu? … Groparu iara nu face nimic, sta numa’ cu burta la soare?
    Ia trimiteti cateva sute de exemplare si in Cluj, il ajut io’ pe Groparu’ sa le distribuie.
    Da numa un mail, si iti dau adresa unde sa le trimiti (asta in cazu’ in care Groparu’ se traje pe cur, si zice ca nu vrea sa primeasca asa ceva la el in posta)

    Thumb up 0

  34. JULIUS 06/07/2010 @ 10:39

    @dan ciulea: vin eu pana la cluj cu ele sper, si te caut 😀

    Thumb up 0

  35. M3bis 06/07/2010 @ 10:39

    @nina
    Cine ţi-a spus c-ai să vezi tu vreun ziar? Te-a păcălit. Se dau toate pe sub mână.

    Thumb up 0

  36. Dan Ciulea 06/07/2010 @ 10:41

    @Julius: vezi ca is om de la munte, io’ nu stiu de gluma … vorba aia: o’ zas o’ zas! … asa ca, daca nu ma cauti, o’ sa te caute pe tine aia din manastur! :-)

    Thumb up 0

  37. RIP 06/07/2010 @ 10:42

    Julius si cu comentariile cum facem? le lasam la toneta de ziare intr`un plic ? =))

    Thumb up 0

  38. yogibeer 06/07/2010 @ 10:42

    Thank you. Nu cred ca vor fi de ajuns 10 mii la urmatorul numar.

    Thumb up 0

  39. zaqk 06/07/2010 @ 10:44

    @M3bis: l-am aruncat!
    Acum mi-am dat seama ca era de la adobe.

    Thumb up 0

  40. dc 06/07/2010 @ 10:49

    Si uite asa setea de inavutire si ochiul dracului (aka ‘banul’) duce de rapa o idee frumoasa. De acu’ ne asteptam ca membrii echipei DC vor incepe sa emita pretentii materiale pentru drepturile de autor. Nu va trece mult si cititorii vor cere si ei bani pentru comentarii. Ca sa citesti articolele va trebui sa iti faci cont pe DailyCotcodac, sa platesti cu cardul, evident tranzactia va fi securizata prin sisteme ca “blabla ePayment” si totul se va duce de rapa.
    Julius, Julius, de cand te-ai inhaitat cu mogulul numai la bani ti-e gandul!
    Rusine, Dinu Patriciu! >:-)

    Thumb up 0

  41. M3bis 06/07/2010 @ 10:51

    @dc
    Cum? Pe tine încă nu te plăteşte pentru comentarii?

    Thumb up 0

  42. Moldo 06/07/2010 @ 10:52

    De ce nu mergeti cu ziarul in Vaslui? De frica cumva?

    Thumb up 0

  43. 4mall 06/07/2010 @ 10:54

    @dc: Sincer, Julius nici nu se gandise la asemenea aspecte pecuniare. Cu toate astea, analizand mai bine ideea ta, se pare ca nu e chiar de lepadat, asa ca acum se gandeste care e cea mai potrivita metoda sa o implementeze. Practic, urmeaza sa platesti cu cardul citirea DC, dar…E NUMAI VINA TA!! Rusine, dc!!

    Thumb up 0

  44. M3bis 06/07/2010 @ 10:55

    @Moldo
    Primul număr e scris şi cu litere. Or să scoată ediţia de Vaslui, care va conţine numai poze.

    Thumb up 0

  45. dc 06/07/2010 @ 10:56

    @M3bis: Nu…sunt un excentric snob si fac asta cu placere si infatuare 😀
    @Julius: comentariul lui M3bis m-a pus totusi pe ganduri si, cum dragostea trece prin stomac, ma tem ca va trebui sa purtam o discutie pe subiecte materiale concrete >:)

    Thumb up 0

  46. Moldo 06/07/2010 @ 11:00

    Vai ce v-a fraudat Julius. Vad ca numai texte scrise de el sunt in ziar…

    Thumb up 0

  47. parlitul 06/07/2010 @ 11:08

    e cu personalitate :)

    Thumb up 0

  48. unmihai 06/07/2010 @ 11:21

    si cine-s personajele din poza? in stanga e Vivi? in dreapta… asa cu ochelari, posibil Pirca iar cel cu tunsoarea ‘afro’ din mijloc e Julius?

    Thumb up 0

  49. 4mall 06/07/2010 @ 11:24

    @moldo: nu a fraudat nimic. pur si simplu s-a aplicat metoda “sa publice Julius, ca el stie”

    Thumb up 0

  50. Bogdan 06/07/2010 @ 11:30

    Va rog frumos sa trimiteti un exemplar si in Gilau

    Thumb up 0

  51. Adi 06/07/2010 @ 11:36

    Felicitari si la mai mare . Numa’ fiti mai atenti la printurile astea cu greselile ca nu le mai stergeti .
    1. In 127 i.Hr. Octavian nu putea primi niciun titlu ca nu s-o fi nascut inainte sa se nasca bunicii lui . Sper … Poate 27 i.Hr. .
    2. Curtea de la Iasi o fi fost atestata in 8 oct.1434 , dar nu in vremea lui Alexandru cel Bun . Care era deja mort , din 1431 sau 1432 , depinde dupa care istoric va luati . Nu s-au prea inteles la an pentru ca Alexandru a murit cand lumea petrecea revelionul , dupa focul de artificii platit de Primarie , inainte de ciorba acra . Asa ca unii zic 31 dec.1431 , altii 1 ian.1432 . Da’ 1434 nu zice nimeni .

    Thumb up 0

  52. sebra 06/07/2010 @ 11:38

    Pfuaa…dacă mă ofeream să le distrubui acum câteva zile în oraşul meu, mă lipeam poate de unul, dar aşa…m-a mâncat undeva să văd tarifele de la Fan Courier :((

    Thumb up 0

  53. Un Soricel 06/07/2010 @ 12:44

    Dupa numaru de coloane … mai bine-i ziceau Daily Julius si Sindicatu (ca sa nu zic academia) Cotcodac .. Clar baiatu’ asta vrea sa-si paveze drumul catre academie mai nou si cu hirtie de ziar !.. nu doar sa si-l lumineze electronic la lampas…

    Thumb up 0

  54. Cristina 06/07/2010 @ 12:45

    Se poate un exemplar si pe aici, pe la Galati? [stiti voi, Galati, smecherii aia cu digul b-)]

    Thumb up 0

  55. M3bis 06/07/2010 @ 12:45

    @Adi
    Nu le mai da idei, că te angajează ăştia corector şi-o să fii nevoit să plăteşti impozite la stat.

    Thumb up 0

  56. Liana Mitroi 06/07/2010 @ 12:57

    Hmmm si daca suntem pe plantatie cum facem rost de un exemplar? :)

    Thumb up 0

  57. petrescs 06/07/2010 @ 13:01

    The print is dead! Long live the print! Inteleg ca s-a gasit o utilizare deskjetului ala sponsorizat de HP. Da’ toneru’? Cat o fo’ toneru’?!?

    Thumb up 0

  58. silvy 06/07/2010 @ 13:15

    Dorim,dorim … unde facem cerere pentru blogul in varianta celuloza? Do you get subscriptions? 😀

    Thumb up 0

  59. SingurEu 06/07/2010 @ 13:19

    3 exemplare la Timpuri Noi, vă rog!

    Thumb up 0

  60. horatiu 06/07/2010 @ 13:23

    Imi place distribuţia muncii la cotcodaceala pe print. 12 in caseta redactionala si 4 care scrie. Si HP asta ce blog are nene de il bagati atata in seama

    Thumb up 0

  61. boga 06/07/2010 @ 13:25

    STOP JOC!
    A cui e chelia din poza? (ziarul din mijloc) 😀

    Thumb up 0

  62. sebra 06/07/2010 @ 13:37

    @boga,
    Cum a cui e?? A lui Julius. Se vede de la o poştă 😀

    Thumb up 0

  63. […] cu altul la popă, mutându-şi tonomatele în on-line, Julică face fix drumul invers. Lansând primul blog din România în format print. ( Sanchi! Reclamă făra acoperire! Primul blog care a apărut în format print e al […]

    Thumb up 0

  64. boga 06/07/2010 @ 13:47

    @Sebra: =)). Nu-mi spune ca sti si cine sunt celelalte doua personaje si la ce terasa e facuta poza!

    Thumb up 0

  65. unmihai 06/07/2010 @ 13:54

    Lasati-i bre pe aia din mijloc/dreapta! Doamna/domnisoara din stanga e.. interesanta…
    Arsulici, unde esti bre? Ca mie mi-e rusine sa fac comentarii indecente :))

    Thumb up 0

  66. boga 06/07/2010 @ 14:03

    @unmihai: Eu zic sa te potolesti, ca acu’ se dezlantuie pitbull-itzele si-ti sar la beregata… Zi si tu de ceas, de bratara; ui’ ce cercei frumosi, etc.

    Thumb up 0

  67. sebra 06/07/2010 @ 14:06

    @boga,
    Nu ştiu, bre, terasa, io-s mai de la ţară şi nu cunosc decât câteva terase din Bucureşti.P’asta n-o ştiu. Dar domnul din stânga lui Julius cre’că-i Pircă şi-l cam umflă râsul, iar domnişoara sigur nu e Vivi (ea e la mamai’sa la ţară şi caută net pe acolo) :))
    Voi vedeţi că-i ţine Julius cu gura uscată acolo? Nici măcar o apă pe masă =))
    Aaa..şi nu chelia l-a dat de gol pe Julius, ci atitudinea 😀

    Thumb up 0

  68. dc 06/07/2010 @ 14:09

    @4mall: Sigur, Julius nu se gandise nici macar o nanosecunda la partea pecuniara… iar eu sunt Brad Pitt 😀
    Totusi, imi fac autocritica si ma remusc pentru ca am deschis cutia Pandorei 😀

    Thumb up 0

  69. boga 06/07/2010 @ 14:11

    @Sebra: =)) Ihi, vrusai si eu sa zic, da’ macar le deschisa meniul asa, ostentativ, sa nu para neam de troaca.

    Thumb up 0

  70. 4mall 06/07/2010 @ 14:20

    @dc: Si zi mah, Angelina e chiar asa a dracu’ cum se aude, sau e de gasca?

    Thumb up 0

  71. Klondike 06/07/2010 @ 14:27

    @4mall: ea e fata de treaba, pamantul e rau ….

    Thumb up 0

  72. Klondike 06/07/2010 @ 14:29

    @dc : Baieti, la copyright v-ati gandit? Sa vedeti acu’ ce de copii pirat or sa apara pe piata!

    Thumb up 0

  73. dc 06/07/2010 @ 14:37

    @Klondike: Recunosc ca nu m-am gandit. Iarasi imi fac autocritica si iarasi ma remusc…ba chiar ma duc la masina sa iau punga de cenusa din portbagaj si sa mi-o torn in cap (am in trusa de prim ajutor niste cenusa faina, de tara, fara E-uri)

    @4mall: Nu pot sa zic, frate, ca citeste si ea DC-ul si daca vede ca dau din casa nu mai am liniste 😀

    Thumb up 0

  74. Klondike 06/07/2010 @ 14:49

    @dc: Baiat fin, ecologist, nu alta. Ai grija sa nu dai pe jos, ca ne pune dom’ ministru de la mediu sa scriem de 100 de ori: Declar pe propria-mi raspundere ca produsul nu contine materiale periculoase pentru mediul inconjurator.

    Thumb up 0

  75. 4mall 06/07/2010 @ 15:05

    @Brad Pitt: Da frate, ai dreptate! Mai bine hai la o bere. Daca te intreaba unde esti, ii zici ca iar te-a corupt betivanul ala de Clooney…

    Thumb up 0

  76. Kilroy 06/07/2010 @ 15:11

    Dom’le protestez. La chioscurile din Craiova nu auzisera de asa ceva. Sa fie vorba de vreun sabotaj? Si cu pdf-ul ce se poate face? Ca de sters cu el, e imposibil …

    Thumb up 0

  77. RoLitoral 06/07/2010 @ 15:18

    Da’ linku’ catre ochelari nu merge… :-“

    Thumb up 0

  78. […] aici, adică inclusiv locul de unde puteţi descărca varianta .pdf a […]

    Thumb up 0

  79. Klondike 06/07/2010 @ 15:21

    @kilroy: cu voia celor de la dc salvezi frumos PDF-ul si-l dai forward mai departe si altora de nu stiu de el, sa se bucure si ochiul lor… La sters si frecat podele cu el trebuie sa folosesti detergent special, numa’ Doctorul ti-l poate aduce, cand s-o intoarce vaporu’-n port!

    Thumb up 0

  80. Kilroy 06/07/2010 @ 15:33

    L-am salvat fara sa cer voie. Ce sa fac, sa ma predau? Mai bine ma duc sa fac un dig in fundul curtii. Si cand obosesc, ma ased frumos pe margine si citesc blogul printuit. Asta viata, domnule …

    Thumb up 0

  81. Klondike 06/07/2010 @ 15:38

    @kilroy: Superb! Asa macar esti sigur ca ai scapat de la prapad minunata constructie din fundul curtii, unde poti citi mai linistit decat in Biblioteca Academiei.

    Thumb up 0

  82. boga 06/07/2010 @ 15:55

    Haide bre, gata cu gluma. Ne dai si noua ziaru’ sa-mpachetam sunca la iarna sau astept peştea de la Jurnalul să scoata Scânteia?
    Astept raspuns sau ma mut sa comentez la Pirca cu pensionarii?

    Thumb up 0

  83. jules 06/07/2010 @ 16:03

    Visul meu de-o viata a devenit realitate. Am autograf de la Julius. =))
    Mersi Julica ! :)
    Poate in numarul urmator il bagati si pe Bacalbasa :)

    Thumb up 0

  84. krossfire 06/07/2010 @ 16:25

    V-am zis eu bre acum un an ca voi refaceti Aspirina Saracului, v-am zis 😀 ? Acum cine e profetul, cineeee e profetul 😛 ?

    Thumb up 0

  85. radu 06/07/2010 @ 16:29

    GENIAL!!! Ati iesit si pe hartie. URA! .. Zic.

    Thumb up 0

  86. […] dailycotcodac.ro s-a putut citi astazi in varianta tiparita. Aici e anuntul despre acest adevarat eveniment si locul unde poate fi descarcata varianta […]

    Thumb up 0

  87. […] DailyCotcodac.ro a lansat astăzi prima ediţie tipărită a unui blog din România, sub forma unui ziar satiric de opt pagini cu un layout conceput exclusiv pentru print. Primul număr tipărit al blogului Daily Cotcodac a fost realizat în colaborare cu HP România și are un tiraj de 10.000 de exemplare. Ziarul este gratuit și va fi distribuit în București chiar de către noi – din motive de siguranţă, vom alege locuri cât mai aglomerate, unde riscul să luăm bătaie e mai mic. Continuarea şi ziarul în format pdf pe Daily Cotcodac… […]

    Thumb up 0

  88. Route43 06/07/2010 @ 17:19

    Excelent! Pe la Constanta cand ajungeti domnilor? 😀

    Thumb up 0

  89. VirtualKid 06/07/2010 @ 17:20

    Am spus si la blogaria lu’ Petreanu ca ne oferim sa-l distribuim in targu Mures, fara pretentii materiale….

    Thumb up 0

  90. Fechită Bogdan 06/07/2010 @ 17:23

    Vreau şi eu un exemplar! Cum fac rost de el?

    Thumb up 0

  91. […] } Am zis la prima mînă că s-au prostit băieţii ăştia haioşi de la Daily Cotcodac. Auzi chestie, să tipărească blogu! Dar mai pe urmă am şezut şi-am cujetat, ca ardeleanu ce […]

    Thumb up 0

  92. Adrian Teacă 06/07/2010 @ 19:04

    Hai că m-aţi enervat. Printez şi io. http://teaca.wordpress.com/2010/07/06/imi-fac-ziar/

    Thumb up 0

  93. […] în Galaţi nu se pune problema unei inundaţii, ci unul mult mai interesant şi anume că Daily Cotcodac atacă şi offline-ul, intraţi şi vă lămuriţi […]

    Thumb up 0

  94. Arsulici 06/07/2010 @ 20:38

    Bravooooo, Julius, Felicitări!
    Vreau şi eeeeeuuuuuuuuuu! :)

    Thumb up 0

  95. Deea 06/07/2010 @ 21:04

    Felicitări în primul rând! Mi-aţi făcut munca mult mai uşoară. Am licenţă vineri, sau sâmbătă… cu tema “Blogul viitorul editorial” şi ar însemna foarte mult pentru mine să am un asemenea exemplar. Singura problemă este că sunt din Iaşi…. Aveţi vreo idee? În cel mai rău caz, spuneţi-mi formatul, hartia, chestii de astea… îl scot eu pe-aici pe undeva.. Văăăă rooooooog!!! Vă rooooog! Vă roooooog!!!!!!!!

    Thumb up 0

  96. Skag 06/07/2010 @ 21:04

    Bai, as vrea si eu o gazeta de’asta daca se poate. Foarte tare initiativa

    Thumb up 0

  97. Deea 06/07/2010 @ 21:04

    Vă rooog!!! 😀

    Thumb up 0

  98. 4mall 06/07/2010 @ 21:18

    @Route43: Cum il prin pe Julius pe aici, cum il praduiesc de cateva exemplare, stai linistit!

    Thumb up 0

  99. Rubik 06/07/2010 @ 22:32

    si io vreau unu … Julius, vezi ca il bat pe horia daca nu-mi dai si mie ziar

    Thumb up 0

  100. Rubik 06/07/2010 @ 22:34

    Horia cica ii Ferdinand… 😛 cel putin asa zice el

    Thumb up 0

  101. […] This post was mentioned on Twitter by Cosmina Sipos. Cosmina Sipos said: I second that RT @mhclbb: Vrem și la #Sibiu DailyCotcodac pe print http://bit.ly/aq29Nb […]

    Thumb up 0

  102. miru be 06/07/2010 @ 23:05

    de ce dă eroare la downloadare?

    Thumb up 0

  103. Arsulici 06/07/2010 @ 23:41

    @miru be
    vezi explicaţia dată de amicul M3bis în al şaselea comentariu al acestui articol! (primul comentariu al lui M3bis din acest articol)

    Thumb up 0

  104. yeonsaeng 07/07/2010 @ 00:02

    bravo!..era si timpul

    Thumb up 0

  105. […] Mai multe detalii aici. […]

    Thumb up 0

  106. Dani 07/07/2010 @ 02:42

    Felicitari Julius si restu! O idee foarte buna!

    @Petrov Gandeste-te inainte sa vorbesti. Sa fii manager la o multi nationala inseamna sa ai un salar bun (plafonat), dar sa ai sedinte si deplasari cand li se scoala patronilor (poate si la 2 noaptea). Dar in schimb cu bloguri poti sa faci o droaie de bani daca esti inteligent (neplafonat), esti liber si o faci cand vrei. E o diferenta mare.

    Un manager e angajat, un blogger care face bani e om liber.

    Thumb up 0

  107. Arsulici 07/07/2010 @ 09:42

    @Dani
    Măi, poate Petrov e femeie și îi place dacă patronului i se (mai) scoală la 2 noaptea =)))

    Thumb up 0

  108. Dan 07/07/2010 @ 11:06

    Interesanta ideea, si totodata felicitari, insa o asemenea idee trebuie si sustinuta financiar, totusi tiparirea a 10.000 de exemplare nu e “de ‘colea” … Prin urmare, avand in vedere ca distribuitia va fi gratuita, ma astept ca la un moment dat acest proiect sa se impotmoleasca …

    Thumb up 0

  109. Pirca 07/07/2010 @ 11:17

    @Dan
    Pai e singurul numar, nu mai are cum sa se impotmoleasca.

    Thumb up 0

  110. Dan 07/07/2010 @ 11:22

    Well, acuma am observat “echipa”… Printre ei, si Dan Voiculescu, asa ca nu mai am nici o indoiala legata de sustinerea financiara …

    Thumb up 0

  111. JULIUS 07/07/2010 @ 11:28

    @Dan: gresesti, nu are absolut nici o legatura cu asta. Este exclusiv un proiect HP si Daily Cotcodac

    Thumb up 0

  112. done8989 07/07/2010 @ 11:41

    la cât mai multe ! şi faceţi cumva să ajungă şi în Craiova

    Thumb up 0

  113. Somebody 07/07/2010 @ 11:41

    Asta e ce patesc daca ma iau cu BAC-ul si nu va mai citesc. Pierd toate fazele interesante. Recunosc, am pacatuit, nu v-am mai citit de vreo luna si l-am preferat pe infamul Lagrange in fata lui Julica.
    Acum, cand apare si prin Iasi a 8a minune a lumii?

    Thumb up 0

  114. Tudor 07/07/2010 @ 11:51

    Felicitari echipei! Sper ca va ajunge Monthly Cotcodac si va produce PCS.

    Thumb up 0

  115. […] Post: Primul blog din Romania pe print – link […]

    Thumb up 0

  116. Klondike 07/07/2010 @ 12:51

    Julius, urmatarea editie propun s-o scoti pe tablite din lut ars. In policromie, daca se poate. Sa se-ngalbendeasca de ciuda toata blogosfera, nu alta!

    Thumb up 0

  117. […] P.S. Pentru amatorii de bloguri pe print, care sunt supăraţi că încă nu s-a inventat aşa ceva: ei, bine, s-a inventat! Detalii, pe Daily Cotcodac, aici. […]

    Thumb up 0

  118. jack spamtecatorul 07/07/2010 @ 14:48

    H(i)P, H(i)P, hooray! dupa primul (s)print, sa vedem cite tururi de pista vor fi. desi, cred eu, va fi o cursa in teren variat. era sa scriu viran, da’ nu e, sigur, cazul!

    Thumb up 0

  119. Gobblin 07/07/2010 @ 15:27

    Daca e 3d si cu sonor vreau si eu un numar …

    Thumb up 0

  120. metaxa 07/07/2010 @ 16:19

    Succes. O initiativa beton armat.

    Thumb up 0

  121. Arsulici 07/07/2010 @ 16:23

    Vezi, Julică, poate următorul număr va puteav apărea bilingv, adică scris și cu cuneiforme sau cu hieroglife….. Că latină știe orice vânzătoare de semințe din mall 😀

    Thumb up 0

  122. […] primul numar in format pdf, insa cei care va doriti un exemplar pe hartie puteti lasa un comentariu aici (a se nota ca trackback-ul asta e tot o dorinta de a avea primul numar pe hartie […]

    Thumb up 0

  123. […] spital auzite Jul 08 2010Daily Cotcodac print, NU!Oricat de mult a fost laudat printul celor de la Daily Cotcodac, oricat de mult se lauda ei ca au avut bani fara sa stie nevestele si oricat de mult m-ar vana […]

    Thumb up 0

  124. everlast 08/07/2010 @ 21:37

    Aveti o editie in plus si pentru un corporatist care ajunge la serviciu inainte sa se trezeasca oamenii normali, care pleaca de la serviciu la ore care incep cu doi, nu iese la pranz decat maxim pana la City Grillu’ din colt daca nu cumva mananca niscaiva semipreparate intre un meeting si-un workshop si nu merge cu metroul din cauza ca trebuie sa-si etaleze zilnic Peugeotul la mana a doua cumparat pe credit?

    Thumb up 0

  125. […] Domnii J şi P coboară agale treptele grădinii Cişmigiu, dar nu se îndreaptă spre colţul şahiştilor, aşa cum înfăţişarea lor pensionărească lasă de înţeles, ci cotesc spre stânga, pe aleile înţesate de băncuţe. De data asta, nu au timp să schimbe opinii politice cu oameni de vârsta lor, prezenţa lor în parc are un scop precis: să distribuie ziarul Daily Cotcodac. […]

    Thumb up 0

  126. […] Între timp bloggeri se diversifică şi caută să cucerească noi audienţe pentru munca lor. Un astfel de exemplu este dailycotcodac.ro, un blog colectiv la care scrie, printre alţii, şi “mogulul” Dan Voiculescu. Ieri a ieşit prima versiune offline a blogului, distribuită în zece mii de exemplare la metroul din Bucureşti iar autorii au aşteptări mari: Scopul acestei ediţii print este acela de a lua oamenii de pe stradă, din parcuri şi din alte asemenea locuri în care riscă să-şi ruineze sănătatea și de a-i aduce în faţa calculatorului, urmând să ne mulţumească ei mai târziu pentru viaţa socială activă şi trupul de Adonis dobândit.—DailyCotcodac.ro […]

    Thumb up 0

  127. estnordest 10/07/2010 @ 15:04

    Fratilor, daca nu-l scoateti 3D cum e acum la moda… n-ati facut nimic. Atasati si o pereche de ochelari si mariti tirajul la 300 000 (pe bani)… sa vedeti vanzare :)

    Thumb up 0

  128. […] Bine cunoscutul blog, Daily Cotcodac a aparut saptamana trecuta si pe print. Are 8 pagini si a fost tiparit in 10 000 de exemplare. Mie […]

    Thumb up 0

  129. umbre 14/07/2010 @ 23:24

    Felicitari pentru initiativa. Vreau si eu un exemplar (pentru) inramat :)

    Thumb up 0

  130. […] vedea cu ochii lui că n-a mai publicat nimic pe site de vreo două săptămâni), distribuirea ziarului Daily Cotcodac a căzut din nou în sarcina mea. Nefiind obişnuit să pierd timpul (Pircă s-ar putea să vă […]

    Thumb up 0

  131. […] succesul mai mult sau mai putin nebun al celor de la Daily Cotcodac cu editia blogului pe print, urmeaza in Romania (probabil) un val de bloguri care vor vedea lumina tiparului in urmatoarea […]

    Thumb up 0

  132. Ciprian 20/07/2010 @ 16:41

    As fi vrut si eu un exemplar. :(

    Thumb up 0

  133. Alexandra 23/10/2010 @ 02:45

    3D sau nu ar prinde (foarte) bine si-n alte orase (Cluj-Napoca) ;;)

    Thumb up 0

  134. […] de succesul site-ului Daily Cotcodac, primul blog din România care a ieşit pe print, cotidianul online ftr.ro (Foaia Transilvană ) a apărut şi el ieri, la […]

    Thumb up 0

  135. […] ce a devenit primul blog din România care a ieşit într-o ediţie print (vara asta mai pregătim cel puţin un număr, dacă nu cumva chiar două), Daily Cotcodac devine […]

    Thumb up 0

  136. […] media”, şi la două bloguri. Primul este dailycotcodac.ro, menţionat pentru prima versiune print a unui blog românesc: În iulie, blogul DailyCotcodac a lansat prima versiune print a unui blog […]

    Thumb up 0

  137. Johny KuKu RiGu 04/11/2013 @ 13:54

    Bravo, fete si baieti!
    Tine-ti-o tot asa!
    Strans?

    Uicli KuKu RiGu

    Thumb up 0

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL