Reflectii rutiere
De ce isi pun soferii de tir placuta aia cu numele in parbriz atunci cand se dau cu masinile alea cu gabarit depasit de parca ar fi ale lor?
.
E ca la usa de la apartament, pentru a-i gasi mai usor? Atunci n-ar trebui sa scrie si locul ocupat in ierarhia sociala, cum are vecinul meu – Inginer Adomnitei?
.
Sau ca sa fie identificati de catre traseiste?
– Eu am mers cu Ionut aseara, mare domn…
.
ca sa poti sa il strigi mai cu spor pe statie… Colegu’ Liviu, controale, radare ceva pana la Vaslui?
Pentru a fi recunoscuti de traseiste, sa stie care plateste mai bine.
Auzite prin statie:
Colegu’ cu peogeotu ce avem pan’ la bacau?
dupa vreo trei apelari ala nu raspunde.
Raspuns de la un coleg: Lasa-l pe ala cu Peugotu’ ca n-a avut decat bani de antenta.
Colegu’ n-ai platit factura la curent?
De ce?
Pai mai semnalizeaza si tu cand schimbi banda.
Habar n-aveti… nu va trebuie CD, radio, nimic, daca e sa aveti statie de tiristi aflati tot ce a facut Liviu, Paul si Ady in ultimul timp.
Si mai e si aia: Am o fata care vrea sa mearga la Constanta.. e vreun coleg care sa o ia?
antena, pardon, dar va prindeti voi cand imi iese mesajul de la moderare
mie mi se pare funny. Sa stie lumea cine conduce dracia aia mare, iar cand te depasesc sa poti injura linistit : ” dumnezii matii, Ady, cu rahatu tau de tir”
Colegul m3bis are dreptate.
Liber pana la Vaslui, colegu’! Liber-liber. Era cantaru’ la Barlad dar tocmai pleca cand am trecut eu.
Sa stie lumea ca au faima si valoare!
@nashu_mare
Mersi colegu’ Drumuri bune….
Uite un hobby bun. Într-o zi o să dezvolt un OCD, îmi iau staţii penru tiruri, taxiuri, poliţie, radioamatori şi tot ce mai emite şi o să mă retrag în pivniţă, să trăiesc la lumina monitoarelor şi ledurilor, cu urechile lipite de căşti, ca să aflu tot ce se întămplă afară.
Pe plăcuţă nu e numele şoferului, ci al colegului care conduce un tir mai pricopsit. Schema e simplă: Faci praf un trecător, preferabil o babă din Vaslui şi arunci la locul accidentului o plăcuţă cu numele colegului pe tirul căruia ai pus pleoapa. Nu-ţi mai rămâne decât să aştepţi, cu şpaga pentru şeful de autobază pregătită din timp.
Se știe că numele propriu e cel mai important cuvânt pentru o persoană. De aceea unii îl afișează peste tot: pe tir, pe microbuz, pe taxi, pe Dacia 1300, pe numărul de înmatriculare personalizat, pe pereții toaletelor publice, pe toate gardurile, de parcă ar fi la fel de important pentru orice privitor. Cel mai bun mi se pare numele de pe un tir care spunea “SEXY VASILE”.