Tătarii: de la războinicii lui Gingis-han la paşnicii locuitori de azi ai Dobrogei

Julius Constantinescu

 

Cu toţii îi cunoaştem astăzi pe tătari ca simpaticii şi blajinii locuitori răspândiţi prin toată Dobrogea, numai buni de dat ca exemplu de convieţuire paşnică ungurilor perfizi din Harghita şi Covasna, care nu vor să-ţi dea o pâine dacă li te adresezi în româneşte. Eu însumi pot depune mărturie despre blândeţea acestor concetăţeni ai noştri, acum câţiva ani petrecând la 2 Mai un Revelion memorabil alături de vreo douăzeci de tătari contemporani; în afară că şi-au incendiat propria dubiţă şi erau cât pe ce să-mi dea foc la Peugeot, au petrecut în linişte, gazda întrebând, din când în când, mai mult din politeţe: „Metin, sigur aţi stins focul din magazie?”

 

De altfel, chiar aici, pe Daily Cotcodac, avem trei frumoase reprezentate ale comunităţii tătăreşti, Rushenne, Leyla şi Yildiz, aşa că voi începe perfid ca un tătar acest lung şi plicticos text de istorie:

Rushenne 2

 

Şi acum, că v-am captat interesul pentru istoria tătarilor, putem trece la imperiul lui Gingis-han. Să vedem, deci, cum au ajuns mongolii prin părţile noastre şi cum decurgea un chef obişnuit cu tătari la 2 Mai, cu 800 de ani înaintea Revelionul mai sus pomenit.

 

De unde vine termenul de “tătar”

 

Pentru început, să lămurim de unde vine termenul de „tătar” şi de ce vlahii care populau viitoarele ţări române îi numeau astfel pe mongoli. Tătarii erau unul dintre multele triburi din mijlocul Mongoliei. În anul 1204, Temugin, conducătorul unui alt trib mongol, reuşeşte să unifice toate triburile sub autoritatea sa, fiind proclamat han al tuturor mongolilor, cu numele de Gingis-han. Consideraţi cei mai sălbatici dintre mongoli, tătarii vor forma avangarda armatei lui Gingis (la fel cum, de pildă, secuii luptau în avangarda oştii ungare); prin urmare, atunci când sosesc hoardele mongole, tătarii vor fi primii care îi vor întreba pe locuitorii peste care năvălesc: „Bucuroşi de oaspeţi, gospodari dumneavoastră?” Un cronicar contemporan lămureşte de ce termenul de tătar a ajuns să se suprapună peste cel de mongol: de cum zăreau la orizont avangarda armatei mongole, locuitorii ţopăiau de fericire, strigând: „Vin tătarii!”

 

Incursiuni de jaf şi voie bună

 

Această armată a lui Gingis-han va deveni, în scurt timp, noua senzaţie a câmpurilor de bătălie – un fel de anti-francezi, dacă vreţi. Călăreţii mongoli mătură totul în cale: în 1209 intră în China de Nord şi se mai opresc doar la Fluviul Galben; în 1218 cuceresc Kara-Kitai; în 1219 – 1220 distrug Imperiul Horezmian; în 1221 ocupă Afganistanul, Corasanul şi Persia. La începutul lui 1222, în fruntea a doar 25.000 de călăreţi, generalul Subotai, geniul militar al mongolilor (un fel de anti-Pétain, dacă vreţi), măcelăreşte redutabila armată a Georgiei şi, având cale liberă, ajunge până în nordul munţilor Caucaz.

 

hoarda mongola

 

 

Zvonul că vizitele mongolilor se soldează cu crize demografice majore trebuie însă să fi ajuns şi la urechile alanilor, cumanilor şi circazienilor din nordul Caucazului, care, nedorind să contribuie cu propriile căpăţele la piramidele de cranii lucrate cu mare meşteşug de mongoli, îl aşteaptă pe Subotai gata de luptă. În bătălia din februarie 1222, îi înving pe mongoli şi reuşesc să îi încercuiască. În pericol de a fi masacrat împreună că tot corpul său de armată, Subotai trimite o solie la cumani, făcând apel la sentimente frăţeşti: „Noi suntem turci, ca voi, iar voi vă aliaţi cu popoare străine împotriva fraţilor voştri! Să încheiem pace!” Şi adaugă, pentru a întări şi mai mult dragostea ce-i leagă pe mongoli de aceşti veri nordici ai lor: „Vă vom da aur şi veşminte scumpe câte doriţi!” În faţa acestei oferte ispititoare, cumanii, la fel de lacomi şi ticăloşi ca mongolii, doar că mult mai proşti, nu pot rezista: încărcaţi de aurul mongolilor, părăsesc câmpul de luptă, lăsându-i pe alani şi circazieni în plata Domnului. Mongolii îi înving fără probleme pe alani şi aliaţii lor rămaşi fideli, după care, regretând momentul de slăbiciune, se reped pe urmele fraţilor cumani, îi măcelăresc şi îşi recuperează aurul.

 

Subo-gol, atacantul de aur al mongolilor
 

SubotaiDeşi având puţini oameni, Subotai îşi continuă înaintarea, ocupând toată regiunea dintre Marea Caspică şi Marea Neagră, traversează Donul, pustieşte malurile Marii Azov, Crimeii şi ajunge la gurile Niprului. O mare alianţă a cumanilor, ruşilor, brodnicilor şi românilor din Moldova inferioară încearcă să-i oprească pe mongoli în 1223 pe râul Calca, dar, să vedeţi surpriză, brodnicii şi românii trădează şi îi predau legaţi mongolilor pe Matislav de Kiev şi pe alţi doi principi ruşi. Principii ruşi au sfârşit striviţi sub nişte scânduri peste care au trecut oştile mongole; soarta brodnicilor şi a românilor care au trădat nu se cunoaşte, dar Subotai nefiind un tip prea sentimental, îmi place să cred că au avut aceeaşi soartă ca ruşii.

 

Cu armata subţiată considerabil, Subotai a trebuit să se mulţumească cu enorma pradă luată de la ruşi şi s-a oprit la Nipru, făcând apoi cale-ntoarsă spre Mongolia. Teoretic, mongolii desfiinţaseră Cumania Albă şi îşi întinseseră stăpânirea până la Nipru; practic, odată cu retragerea spre Mongolia, toate aceste cuceriri au fost pierdute. Se vor întoarce să le revendice abia în 1241, când vor ocupa şi teritoriile locuite de români.

 

Despre Marea invazie mongolă în ţările române din 1241, săptămâna viitoare. Până atunci, vă spun doar că vor fi conduşi tot de Subotai, căci îmi place să cred că n-am muncit degeaba trei ore şi l-aţi îndrăgit deja.

 

Mai multe despre imperiul mongol pe Viasat History, în serialul „Mongolia: în umbra lui Ginghis Han”.

63 Comentarii »

  1. theamelie 03/12/2013 @ 07:00

    Cled ca o sa fie tale flumos.
    Da’ acu’, pe bune, cat de grav a fost Revelionul ala?!….

  2. Yildiz 03/12/2013 @ 07:10

    Aveti 3 reprezentante… Adicatelea, eu dau like-uri degeaba???

  3. Pff, iar am pierdut locul 1!

  4. Peter Pan 03/12/2013 @ 07:26

    Mongolia: în umbla lui… adica tătarii umblau pe urma umbrei lui Gingis Han 😉 . Mărite mogul, vorbeşte cu cei de la Viasat, că la ei e greşit, scrie “UMBRA”

  5. JULIUS 03/12/2013 @ 08:29

    @Yildiz: @Peter Pan: am corectat.

  6. Marian 03/12/2013 @ 08:38

    bre, da’Sebra nu se-nscrie în profil?

  7. sebra 03/12/2013 @ 08:45

    Cică nu, da’ parcă poți să știi ce moment de slăbiciune o fi având vreo stră stră…străbunică de’a mea? :))

  8. Cristi 03/12/2013 @ 08:46

    @JULIUS: La opt jumate dimineata esti treaz? Te simti bine? Te doare ceva?

  9. Cms 03/12/2013 @ 08:57

    @Cristi: Trebuie s-o ducă pe Clara la grădiniţă.

    Cei 20 de tătari veniseră cu dubiţa la 2 Mai? Nu mă mir, eu am călătorit împreună cu cinci tătari într-un Tico.

  10. Andreea M. 03/12/2013 @ 09:13

    Astept cu mult interes personal si istoric un episod culturalizant despre cavalerii teutoni. Multumesc anticipat.

  11. miki 03/12/2013 @ 09:26

    Ruşen e frumoasă! De restul nu ştiu, nu cunosc, nu sunt din oraş şi nici nu eram acasă când au năvălit :p

  12. Serban 03/12/2013 @ 09:54

    @Cms: Lasă-i pe cei cinci tătari. Tu ai intrat într-un Tico?!

  13. Serban 03/12/2013 @ 09:57

    @Julius: Încerci să-ți faci un program de revelion?

  14. Marian 03/12/2013 @ 11:57

    @sebra: Cică? Deci nu bagi mîna-n foc….

  15. Cristina Ş. 03/12/2013 @ 12:14

    @Serban: :)) :))

  16. Rushenne 03/12/2013 @ 12:43

    Vaaaaai, ce draguuuuut! I’m speechless! 😛

    ‘avem trei frumoase reprezentate ale comunităţii tătăreşti, Rushenne, Onur şi Yildiz’ – Onur e reprezentantA sau reprezentant al comunitatii tataresti? Intrebam doar ca nu am mai auzit numele Onur la o femeie. 🙂

    @miki: Multumesc! :* Pe Yildiz o cunosc eu; noi ne cunoastem intre noi. :)) E misto de tot. 🙂

    @Yildiz: Te pup, fata! :*

  17. Cristina Ş. 03/12/2013 @ 12:50

    @Rushenne: daca e reprezentant cer acum, aici, oficial si public, o poza cu Onur!!!!!!!!

  18. Ina_adevărata 03/12/2013 @ 12:52

    Bine, altceva era dacă peste Europa năvăleau tătăroaicele, nu tătarii. Probabil că, puși în fața străbunelor lui Rușen, oștenii Europei ar fi aruncat armele și s-ar fi dat prinși…

  19. Old John Wheel 03/12/2013 @ 12:54

    @Cristina Ş.: Ooooo, nur(ii lui) te baga-n boala, cumva? 😀

  20. Cms 03/12/2013 @ 13:08

    @Rushenne: Cred că Onur e Leyla.

    @Serban: Am făcut şi aroganţa asta.

  21. bogho 03/12/2013 @ 13:33

    Cel putin 1 adevar e in acest text. Rushenne chiar e o frumoasa reprezentanta a tatarilor. Pe celelalte 2 nu le cunosc, cred.

  22. janedoe 03/12/2013 @ 13:52

    văzâd poza cu @Rushenne: și mai ales văzâd-o live, începe să-mi fie o ciudă maximă că io n-am avut noroc de strămoși tătari, și că ne-am lăsat cotropiți de hunii lu’ Attila.

  23. Cristina Ş. 03/12/2013 @ 14:07

    @Old John Wheel: daah 🙂 am asea o pasiune mai noua :”>

    @Ina_adevărata: prinsi, legati, abuzati, ce vrea mushkiu lor ..

  24. Andreea M. 03/12/2013 @ 14:37

    @janedoe: Mie nu mi-e ciuda ca, ulterior, au ajuns si hunii prin ardeal. Sau inainte si/sau concomitent. Ca dupa cum arata genetica, la mine in familie au navalit teutonii. Dar, da, fatah, tu ai temperament de unguroaica si cred ca iti si iese gulyasu numa bun.
    (asta e reclama mascata, Jane)

  25. Yildiz 03/12/2013 @ 14:39

    @Rushenne: te pup si eu, fata!!!

    @Julica: sar’na de corectare!!!

  26. janedoe 03/12/2013 @ 14:43

    @Andreea M.: fatha, asta cu gulashu’ ai nimerit-o, ca chiar imi iese! da’ io sange de ungur n-am in vine!

  27. Cristina Ş. 03/12/2013 @ 15:09

    @Rushenne & @Yildiz: bine, bine, pupati-va, va pup si eu, unde e poza cu Onur?

  28. S. 03/12/2013 @ 15:21

    *Frumușen

  29. Dan1 03/12/2013 @ 16:01

    Da’ RoseN nu e si ea tataroaica? :))

  30. RoseN 03/12/2013 @ 16:07

    @Dan1: :)) meh… n-aaas prea stii sa zic pe unde au umblat strabunicile mele, mai ales alea din Moldova, dar de undeva am mostenit niste ochi mici mititei si cica raaaaaai ca un peste congelat =)) (era citat)

  31. Cristina Ş. 03/12/2013 @ 16:22

    @RoseN: sigur nu erau reci? 🙂

  32. Dan1 03/12/2013 @ 16:26

    …si beee. Autorul a uitat, dar eu, rasfoind arhiva DC as adauga decât:
    Si stra-stra-strabunicile lui Ruşen, Leyla şi Yildiz le-au zis sotilor dumnealor: “Nu ne mai întoarcem nicaieri draga, ca am facut deja peste 7300 de km pâna aici la Constanta, si pare un oras linistit, cu statuia lui Ovidiu, cu primari sobri, cinstiti si gospodari (pfuaaa, nu m-am putut abtine, este? ), au si scoala buna, am vorbit deja cu doamna sa-i înscriem pe copii din toamna, asa ca spuneti-i lui Subo un “Adio si n-am cuvinte!” si lasati-l sa mearga singur înapoi” :))
    @Julius, daca asta voiai sa scrii saptamâna viitoare, îmi pare rau, scrie si tu despre Attila! :))

  33. Cristina Ş. 03/12/2013 @ 16:40

    @Dan1: ;))

  34. Dan1 03/12/2013 @ 17:04

    …asa, si 3: Cum vine asta “„Noi suntem turci, ca voi…”? “Doar ca mai mongoli, asea!”, nu? Ca nici Ruşen nu prea seamana cu Aylin Cadîr, sa zicem asa, de un parexamplu. 😐

  35. Rushenne 03/12/2013 @ 17:06

    @Dan1: Adevarul e ca nu poti sa vorbesti de Constanta si sa nu pomenesti si despre… ‘minunatul’ primar al acestui oras. :))

  36. Cms 03/12/2013 @ 17:12

    @S.: Bună seara, fanii mei!

  37. Tiberius 03/12/2013 @ 18:13

    Musulmanii marilor campii aveau mai multe sotii si nu stim cine putea iesi din minaretul verbului a fi.

  38. ela 03/12/2013 @ 18:56

    Ce va mai plac tatarii, hunii, mongolii si alti wisigoti!!!
    Dacilor ce sinteti voi!!!! Huoooooo !

    😀

  39. Dan1 03/12/2013 @ 19:25

    @ela: Cre’ ca ostro mai degraba! Ostro… pel goti! :))

  40. ela 03/12/2013 @ 19:47

    @Dan1:

    @Dan1:

    Mi se pare mie sau mi-ai vandalizat comentariul? :D:D:D

  41. Dan1 03/12/2013 @ 19:57

    @ela: Ceee sa fac si io bre? La ora asta… Imi cer scuze! =))

  42. ela 03/12/2013 @ 20:10

    @Dan1:

    Nu te scuza, zii mai bine(ca e ora potrivita) o punem de-o bere si d’un parizer la ziar ?
    😀

  43. Dan1 03/12/2013 @ 20:11

    Bre, deci Julius asta nu stie, pentru ca habar n-are, dar eu, cautând o reteta de suberek, am dat de adevarata istorie!… Nu o sa va placa, ma scuzati Ruşen, Leyla şi Yildiz dar asta e istoria adevarata, nu place nimanui (pentru ca istoria e – nu-i asa, curba – dar adevarata, deci daaa? ). Deci tatarii astia erau – pe vremea aia – o populatie turcica (adeca deci cam ca Aylin Cadîr). Ulterior (prin secoleloe urmatoare, banuiesc) au mai decazut, s-au stabilit la locurile lor si n-au mai fost o amenintare pentru vecini, si nici pentru natii mai departate. Atunci mongolii au operat un – ceea ce se numeste în zilele noastre “furt de identitate” – si au preluat numele de tatari sperând sa preia, odata cu acest nume, slava tatarilor. De-aia tatarii de la noi, din Dobrogea (cu exceptia tiganilor care se dau drept tatari) sunt oameni simpatici, draguti (vezi Ruşen, ca Leyla şi Yildiz n-avem poze), etc. In plus, au fost si prigoniti de regimul tarist si – ulterior – de cel comunist, la ei, în Crimeea.
    @Julius: Daca asta voiai sa scrii saptamâna viitoare, îmi cer scuze, dar mai e si… ce-am zis adineauri? Attila? Deaaa! Noroc ca mai e si un Timur Lenk! =))

  44. Dan1 03/12/2013 @ 20:14

    Moebiuuuus! Om la moderare! Arunca-mi un colac, te rog! Nu de salvare! De-ala cu nuca si scortisoara, te rog! =))

  45. ela 03/12/2013 @ 20:39

    @Dan1:

    Vorba lui A. Dumas:”On peut violer l’Histoire pourvu qu’on lui fasse de beaux enfants”

    😀

  46. Ina_adevărata 03/12/2013 @ 20:42

    @Dan 1, Ela:
    culților care sînteți voi culți!

  47. ela 03/12/2013 @ 20:46

    @Ina_adevărata:

    Pai nu vezi unde a pus Jules stacheta? Musai sa invat enciclopedia pe de rost, altfel cum comentez p’acilea fara sa faca Dan1 bascalie de sufletu’ si cele 4 clase primare ale mele 😀

  48. Dan1 03/12/2013 @ 20:54

    @Ina_adevărata: Ma scuzati, se zice “cultilor care esti voi culti!” =))
    Ca noi e culti bre, deci daaa? =))

  49. ela 03/12/2013 @ 20:59

    @Dan1:

    De ne-ar citi Julius Khan sa vezi ce invazie tatareasca de sincere felicitari vom avea de Craciun !

    😀

  50. Tiberius 03/12/2013 @ 21:02

    Istoria ne lasa amestecati la rasa iar primii in lume si cei mai admirati, deci nu conteaza rasa, sunt ochii migdalati.

  51. Dan1 03/12/2013 @ 21:28

    @Tiberius: Maaa, tie-ti place de Ruşen,este? Da’ ai grija ca are prieten, tatar fara mila de goi ghiauri! =))

  52. Cristina Ș. 03/12/2013 @ 23:33

    Da, bine ca sinteti voi kulti

  53. Yildiz 04/12/2013 @ 01:04

    @Dan1 – scriu cu liniute ca asa se poarta in multinationala mea…

    – in cazul meu, conversatia ar fi inceput asa “auzi, coaie, daca vrei inapoi, apuca-te si fa pasi de pe acuma, poate ajungi in vreo 5 ani.”
    – stim de acesti “mihai morari” care si-au zis tatari… De-aia avem noi reputatie proasta…

  54. S. 04/12/2013 @ 11:22

    @Cms: Bună seara, fanii mei. Ce faci?

  55. N.A. 04/12/2013 @ 11:25

    Sa ne cotropeasca numai Rusen, ca ea stie mai bine! 😀

  56. Alt Marian 04/12/2013 @ 12:44

    Sa înteleg deci ca e bine ca avem un tatar ca presedinte?

  57. Cms 04/12/2013 @ 13:01

    @S.: Fac bine, mulţumesc. Încă te mai aştept la cotcoparty. 😛

  58. Cristina Ş. 04/12/2013 @ 16:55

    @N.A.: si Onur, te rog !!

  59. Tiberius 07/12/2013 @ 14:27

    In lupte incapatanati, tatari le zicea dar au frati si alte neamuri de barbati, in vers ma rog, nu insistati 🙂

  60. […] văzut săptămâna trecută cum mongolii plecaţi în excursie cu hoarda au ajuns până pe Nipru, după ce au zdrobit, în 1223, o mare coaliţie a cumanilor, ruşilor, […]