Postul nu e post destul

Cum au căzut bărbații în sclavie

 

Julius Constantinescu

 

Din cele mai vechi timpuri, bărbații n-au avut nevoie de mai multe lucruri decât puteau atârna de oblâncul șeii. Asta le-a conferit o mobilitate extraordinară, de unde și succesul de care s-au bucurat vreme îndelungată – să ne amintim, de pildă, că bărbații au cucerit Imperiul Persan, au jefuit Roma și au fondat strălucitorul Imperiu al Marilor Moguli. Epoca lor a început să apună încet, dar sigur, odată cu renunțarea la viața nomadă, iar acest lucru, în ciuda a ceea ce ați citit prin cărțile de istorie, s-a întâmplat în momentul în care doamna Attila a pus piciorul în prag: „Nu mai plecăm nicăieri, Attila, e foarte frumos aici. Plus că am auzit că școlile din Pannonia sunt foarte bune, am vorbit deja cu doamna să-l dăm pe ăsta micu’ în cea mai bună clasă”.

 

La toate astea gândeam într-o dimineață de sâmbătă, prăvălit pe o canapea la IKEA (de ce puneți întrebări cretine? Plăteam pentru sex, ce dracu’ altceva puteam să fac la ora aia acolo?). Cât timp am zăcut pe perne am văzut derulându-se în fața mea, la indigo, aceeași scenă: ea, vioaie și gureșă ca o vrăbiuță, ciripind veselă despre comode, canapele, etajere, scaune, draperii și birouri („uită-te și tu, scumpi, nu-i așa că se potrivește perfeeect cu biblioteca? E exact aceeași nuanță, zici că-s set!”), el năuc, cu ochii umflați de nesomn, târșâindu-și resemnat pașii în urma ei asemeni unui soldat învins în bătălie, pus în lanțuri și târât în sclavie de învingător (îmi explică și mie cineva cum mama dracului am ajuns în situația asta, fără să fi tras măcar un foc de armă?! S-a întâmplat ceva în ultimele sute de ani în mod sigur, dar nu-mi dau seama exact ce).

 

Ce nevoie avem noi, bărbații, de mobilă? Un pat pe care să pui capul (la o adică, merge și o saltea), o masă pe care mănânci, un scaun pentru musafiri, tot ce are nevoie un om ca să trăiască și să fie fericit se poate rezuma la atât. Toate celelalte obiecte de mobilier au fost inventate de femei ca să ne înrobească mai ușor – „Nu ne mai mutăm nicăieri, Attila, ultima dată barbarii ăștia ai tăi ne-au făcut praf mobila. Uită-te și tu cum au zgâriat biblioteca și au spart două cranii de burgunzi, dacă vine cineva pe la noi nici n-avem în ce-l servi, ne facem de râs”.

Attila

 

Am fost întrerupt cu brutalitate din meditație de o voce veselă: „Gata, am terminat. Hai să mergem în parc!”

 

Pe vremuri, bărbații hălăduiau liberi prin păduri dese, doar ei cu gândurile lor. „Acum, acele păduri nu mai există. Ne-au silit să le tăiem ca să le facem mobilă din ele”, îmi spuneam în sinea mea, târșâindu-mi pașii în urma ei pe aleile pietruite, așteptând cu inima strânsă momentul în care mi se va comunica faptul că mergem la hipermarket.

 

Dacă ţi-a plăcut acest articol, sigur o să-ţi placă şi acesta:

Susţine Daily Cotcodac

Share:

30 comments

  1. ErRon 2 December, 2013 at 04:33

    Deci de la o unguroaică vi se trage!
    Ştiam că voi, bărbaţii, le apreciaţi, dar să deveniţi- ca specie- sclavi, din cauza uneia, nu m-am aşteptat!:D

  2. Gabriela 2 December, 2013 at 06:43

    Asa ceva….! Toata lumea are nevoie de canapele noi?

  3. Mariana 2 December, 2013 at 07:35

    Din asta sa intelegem ca nu-ti place la Ikea? Ehee, daca aveau puloverase altfel suna textul…

  4. sebra 2 December, 2013 at 07:47

    Răspunsul la întrebarea nespusă a fost dat chiar de autor, plăteam pentru sex. 😀

  5. DMan 2 December, 2013 at 09:12

    Textul ar fi trebuit sa scoata in evidenta cauza principala pentru care barbatii aveau o dorinta puternica de a bate campii la propriu: nu au mai vrut sa plateasca pentru sex, asa ca si-au luat sex gratis de unde a vrut ceata lor. Toata lumea era multumita, ba chiar satisfacuta. Barbatii “calatori” erau relaxati, erau cu baietii, copacii ramaneau in forma lor naturala fara riscul de deveni masute de cafea sau dressing-uri, femeile aveau parte de threesome, orgy, tough sex, bondage… si alte categorii de sex ce vor fi ordonate mai tarziu pe siturile de profil.

  6. ioana 2 December, 2013 at 09:40

    poate era altfel pe vremuri, dar în secolul ăsta, vouă, bărbaţilor, vi se pare că trăiţi periculos dacă nu ştiţi precis ce aveţi de mâncare la prânz.

  7. Radu Vasil 2 December, 2013 at 09:43

    Filosoful are dreptate in text. Ceva groaznic s-a intimplat, cand te gandesti ca odata barbatii erau atit de curajosi si puternici incat nici nu trebuiau sa plateasca pentru sex, ca il obtineau gratis cum, cand si unde vroiau.
    Doar trebuiau sa se duca sa prinda o puicuta si sa isi faca treaba cu ea.
    Cand oare s-a schimbat oranduiala asta superba de am ajuns astazi sa platim scump pentru 5 minute de sexulet…

  8. N.A. 2 December, 2013 at 09:47

    Plus ca pe vremea aia nu se facea lupus asa des…

  9. MAX 2 December, 2013 at 09:48

    Bag sama că românul e sclav din naştere. N-a prea hălăduit pe la vecini cu gaşca.

  10. ela 2 December, 2013 at 10:00

    D-na Attila (invatata de buna ei prietena D-na Genghis Khan)n-a pus piciorul in prag, a pus numai un preshuletz la usa!

    😀

  11. Emi 2 December, 2013 at 10:07

    El era ungur,nu se stie sotia lui ce era.

  12. Ina_adevărata 2 December, 2013 at 10:19

    bre, ia stați așea. Sîmbătă și-a cumpărat Monica din Ikea acea superbă husă de canapea care ascunde o- mă rog- canapea. Julius, tu și Monica aveți ceva să ne spuneți?

  13. Suminona 2 December, 2013 at 10:23

    Acu , nu vreau sa fiu rau , da nu vi se pare ceva dubios intre Monica si Julica ? numa zic … dar poate poate era aceeasi canapea?! doar cu punctul de vedere al fiecaruia ?

  14. dracu 2 December, 2013 at 10:26

    @max
    chestia cu romanii care au fost pasnici si s-a caftit doar ca sa-si apere bordeiele e o legenda faina, da o legenda 🙂

    molodovenii au fost cei mai batausi, si mai tot timpu dadeau iama prin vecini, cu diverse pretexte, ba cu un jaf, ba pentru o muiere. Bogdan Chiorul a dat navala peste poloneji ca-i picase cu tronc sora bulibasei. i-a convis pe astia cu paru sa i-o promita de nevasta, da in cele din urma si-a bagat dracu coada si a ramas fara nevasta.

    muntenii au fost oleaca mai potoliti, in general trebuia sa le zici ceva de mama ca sa dea peste tine.

    iar ardelenii au fost mai mereu ciuca batailor. mereu dedeau buzna peste vecinii de peste Carpati, si mereu si-o luau pe coaja.

    maestrul Damian cred ca ne poate da mai multe medalii.

  15. ela 2 December, 2013 at 10:28

    @Ina_adevărata:

    Nu cred….O posesoare de Golf nu se poate lasa impresionata de un simplu Peugeot, n-are cum! 😀

  16. RoseN 2 December, 2013 at 10:39

    =)) aaaaaaaaa, acu intelegem de ce a tinut mortis Julica sa precizeze “Text mai vechi, publicat luna trecută şi în ziarul “Daily Cotcodac Explorer”” 😀 sa nu cumvaaaa sa ne vina idei 😀
    Ntz-ntz maestre, nu tine figura, noi ne-am prins :))

  17. sebra 2 December, 2013 at 10:40

    @Ina_adevărata:
    Tu ești și @MAX ? :-O

  18. Mariana 2 December, 2013 at 10:46

    @Ina_adevărata: Daca nu i-as cunoaste pe amandoi as fi tentata sa cred. Dar nu, e imposibil!!

  19. Ina_adevărata 2 December, 2013 at 10:46

    @sebra:
    oarecum. Împărțim același IP, decît.

  20. monica 2 December, 2013 at 10:55

    @Ina_adevărata: =)) =)) doamne,n-am mai ras asa de o gramezimea de-a timp!! =))

  21. Mariana 2 December, 2013 at 10:58

    @Ina_adevărata: Decat Ip-ul, ha? 😛

  22. Ina_adevărata 2 December, 2013 at 11:02

    @Mariana:
    ei, și ce s-o mai găsi prin casă!

  23. deaddy 2 December, 2013 at 11:02

    @sebra: Hmm… cum ai facut, ești gâcitoare in ipee? 😕

  24. bogho 2 December, 2013 at 13:04

    @Ina_adevărata: Asta e motivul pentru care la inceput se precizeaza ca textul e mai vechi. E vorba de o alta canapea.

  25. Gabitzmic 2 December, 2013 at 14:18

    Şi ce culoare avea canapeaua ? Pentru o prietena intreb !

  26. l@ura 2 December, 2013 at 18:28

    ajunge un stalp eh? =))

    pune doi, sa poti intinde un hamac

  27. mcvasile 2 December, 2013 at 19:27

    Preconizez un viitor articol din partea Monicai (mai vechi, uitat in draft) despre cat de minunat e in parc la sfarsit de toamna :))

  28. Belle d”Imagination 2 December, 2013 at 21:19

    Darwin a enunţat ceva în teoria lui legată de supravieţuirea celui mai dotat.

  29. Tiberius 3 December, 2013 at 02:47

    E simplu,cand femeia vrea o canapea, barbatul o vrea pe ea, pe ea.

  30. Alt Marian 4 December, 2013 at 18:08

    Nu ne lua cu chestii de astea siropoase … zi mai bine cum sa scapam de ea, solutii, nu telenovele 🙂