Mare brânză
Călă
De când s-au prins importatorii că s-au spurcat şi românii la brânză cu mucegai, oferta a crescut şi preţurile au scăzut. Acum poţi găsi brânzeturi însămânţate cu mucegai nobil, ambalate frumos şi igienic, la preţul de 43 de lei pe kilogram, în condiţiile în care brânza necontrolată a unor sibieni din judeţul Călăraşi care au adus-o de la bulgari e pe undeva pe la 34 de lei. E adevărat că preţul strugurilor este cu 3 – 4 lei mai mare decât preţul cepei chinezeşti de apă, dar diferenţa asta face diferenţa, stomacul îţi mulţumeşte politicos pentru faptul că nu-l mai stresezi cu arsuri inutile şi nici gura nu-ţi mai pute.
Mai mult de-atât, am plantat cu mânuţele mele nişte tricomona d-asta franţuzească într-un burduf cu brânză de vaci grasă, neaoşă şi după ce am şi sărat-o cât se cuvine am avut două revelaţii; nu trebuie să te cheme Jacque ca să poţi face mare brânză şi, doi, merge şi cu un Cabernet de Prahova, nu neapărat cu pişat d-ăla de Bordeaux.
Ce vreau să zic e că, indiferent că-i zice danish blue, roquefort, gorgonzola, swiss, sau mai ştiu eu cum, doar două cuvinte trebuie reţinute: penicillium roqueforti. Şi în foarte scurt timp am putea avea şi noi sortimente precum Verde Uscată românească, Ţandărei sau Albastră de Voroneţ.
Plus ca poţi să o manânci în timp ce te uiţi la meci, Voinţa – Concordia.
Tocmai am aruncat o punga cu niste feta care mirosea a sosete nespalate. Zici s-o scot din gunoi si s-o omologhez? 😀 Daca da, cum s-o numesc?
@miki: Daca-i putin oțetită spune-i Calgonzola, merge cu orice detergent.
Ai plantat tricomona ??? Cool!
@Ciprian: E imputita! Sa-i zic
Cior(ap)gonzola? 😀
@miki: sau un nume mai românesc “Sudoarea tălpii”
@Ciprian: Sau asa. Sa pastram si specificul romanesc, nu?
nici nu stiu de ce -ti dau un sfat asa de bun , dar hai treaca de la mine ( spiritul sarbatorilor…. bla bla bla…:D)
incearca roquefort -ul cu un vin mai corsat , un cotes de rhone chateauneuf des papes sau de ce nu , sampanie – oricit de ciudat ar parea 😀 – si nu uita :
piinea e fff imporatnta ! in nici un caz bagheta , ci mai degraba o piine neagra cu nuci sau smochine !
De fapt daca sunt ciorapi din lana, din aia impletiti de babe, merita un nume romanesc, daca sunt din bumbac chinezesc trebuie sa ne gandim la alte denumiri.
Neil Armstrong coboară din modulul lunar şi vede pe nisipul selenar un tip ciudat, cu pălăriuţa mică, neagră, cu opinci si chimir.
Creatura întinde hotărât mâna către Armstrong:
– Servus, io mi-s Ion !
Astronautul, siderat, îl întreabă:
– Şi de unde eşti tu ?
– Apăi din Sibiu , dară.
– Şi cu ce ai venit aici ?!
– Cu brânză!
@Lecteriţa:
no mah Ferfdinand ca noroc ca am dat refreci ca tocmai scriam acelasi banc 🙂
@Lecteriţa: Da, ca ei is doar purtatori =))
@Ferdinand:
La care astronautul, şi mai siderat:
– Cum, mă, şi te-o lăsat nievasta?!…
@Fratele Andryusha:
La care Ion :
– No , ca ea m-o trimis !!!
ok, exista 7.330.000 de rezultate (in 0,12 secunde 😛 ) dupa o cautare pe “bancuri cu branza” 😀
=))
@ela:
La care astronautul, în sfărşit lămurit:
– Oh… M-am prins! Tu eşti a lu’ Dumitriţa…
Dulceata cu mucegai nu se pune ? Ca ma bag si eu cu cateva borcane…
@miki:
De ce ai așteptat să se strice?
Dacă era feta din super-hiper-ultra-marketele românești trebuia aruncată de îndată ce a fost cumpărată. Dacă era danish feta trebuia îngropată la mare adîncime înainte de a o aduce acasă.
@Călă:
De mult vreau și eu să încerc asta. De unde ai făcut rost de penicillium roqueforti? Sau ai râcâit de pe una originală?
Hmm, eu doar încercam să fiu subtil. Poate prea… 😉
@Fratele Andryusha: nu fi subtil – foloseste un ciocan mai mare!!…aaaa, chestia asta merge si la preparatul branzei…cred /:)
@Serban: Eeei, danish feta… De-asta de-a noastra di capra. Si o aruncam io mai devreme, dar se pierduse prin meandrele concretului din frigiderul meu si n-am mai depistat-o decat cand s-o imputit 😀
🙁 …si-mi aduc aminte ca va promisesem ca o sa-i dau în vileag si pe fabricantii de brânza. N-am facut-o pentru ca, dupa ce am studiat o multime de etichete de brânza (nu brânza topita, ca aia nici nu se pune) am ajuns la concluzia ca, sau brânza din comert este sanatoasa, sau producatorii mint cu nerusinare si nu-i verifica nimeni.
@ela: pâine neagră cu smochine… iată ce de lucruri noi aflu de la cititorii dc! zilele trecute câteva cuvinte frumoase (apocopă, rotacizare, afereză… ah ce plăcut gâdilă vălul palatin), acum despre un nou soi de pâine…
singurul motiv pentru care mai aștept un text de la îndrăgitul este c’aș putea afla ceva nou despre vinuri, căci cu cotes de rhone chateauneuf des papes îmi clătesc seara gura! înainte de culcare.
@Serban: Da, dom’le, am ras un patratzel d’ala de la mama lui. Dracia se-mprastie repede ,deh, ca orice ciuperca.
In acest articol, autorul demonstreaza ca orice exordiu, fie el si despre epicureism etnolactatic, vazut prin prisma protocronismului, abduce o veritabila recrudescenta, de esenta in ultima instanta ludica, o senzorialitate iluzorie, desi foarte hedonistic reprezentata.
Comentariile confirma faptul ca (virgula pentru carcotasi)coerenta si verosimilitatea pe care autorul reuseste sa le confere solutiilor sale genereaza, inca, o fascinatie intelectuala de natura sã provoace noi dezvoltari sau testari teoretice ori empirice ale sugestiilor oferite.
(parerea mea..hac)
@Tzica: Eu sunt cam manga acum (biine si daca eram treaz tot nu-ntelegeam), dar oricum, tine un like! =))
Tzica nu poarta sosete din alea.
@Adi Calarasu:
Mulțumesc de informație. O să încerc. Cred că-mi vor folosi și lămuririle lui Tzica
@Fratele Andryusha
Daca ar fi fost sibianul care trebuia sa ceara voie de la nievasta, s-ar fi prezentat cu “servus, io mi-s Radu”! Asa, o fi fost un sibian necunoscut. (As fi zis anonim, daca nu stiam ca-l cheama Ion!) 🙂