Cum m-am lăsat de ciocolată şi m-am luat de biscuiţi
Julius
Sunt trei luni de când m-am lăsat de ciocolată. N-am vrut să mă laud, nu vreau să fac caz – nu sunt genul. Lângă mine se poate mânca în linişte o ciocolată, nu mă isterizez, nu mă reped asupra omului să-i explic cât rău face ciocolata la sănătate, că îngraşă, să-l trag de mânecă, să-i fac capul pătrat. Îi respect pe mâncătorii de ciocolată la fel de mult ca pe vremea când băgam trei tablete pe zi, sudam una cu căpşuni şi una cu mentă până-n prânz.
Problema a fost că, înainte să mă las, mi-a ieşit glicemia sub limita admisă. Mult. M-am scărpinat în cap: păi, dacă mănânc multă ciocolată, n-ar trebui să-mi iasă glicemia mare? Că aşa ar trebui să rezulte…
– Băi Julius, mi-a explicat doctorul Şendroiu, pancreasul seamănă cu câinele lu’ Pavlov. El ştie că tu haleşti ciocolată în neştire şi dă drumul la insulină inclusiv când mănânci altceva. Când tu bagi o ciorbă de legume, pancreasul tău zice: „Băi, iar se îndoapă Julius cu ciocolată. Ia să bag nişte insulină!”. Şi uite aşa îţi scade glicemia, că tu n-aveai zahăr în sânge câtă insulină a pompat pancresul.
– Dom’le, îmi explică doctorul care-mi făcuse analizele, la care mă expediase Şendroiu (ăştia cred că depun un fel de jurământ în facultate prin care se obligă să şi-l trimită pe bietul pacient unul altuia), e destul de simplu. Mai uşor cu ciocolata!
– Şi ce să mănânc, doctore?, am sughiţat de moarte.
– Dulciuri care conţin carbohidraţi cu eliberare treptată. Biscuiţi!
„9 ani de facultate, ca să-mi poată spune să mănânc biscuiţi!”, am gândit. Dar am trecut la biscuiţi fără să crâcnesc, fiindcă spaima mea cea mai mare e să nu fac diabet şi mă chinui aşa până când – evident! – o să crăp de cancer.
Am eliminat din start biscuiţii cu cremă, fiind interesat exclusiv de biscuiţii cu cereale şi fructe – cu cât fumezi mai mult, cu atât eşti mai preocupat să mănânci sănătos. Şi uite-aşa am dat peste biscuiţii belVita Start. Iniţial, nici n-am vrut să aud, fiindcă văzusem de prea multe ori reclama la televizor şi asta îmi dă reacţii adverse (plus că, sincer vă spun, n-am încredere decât în produsele care îşi fac reclamă pe Daily Cotcodac). Doar că, până la urmă, s-a dovedit că satisfac chiar şi exigenţele unui fost dependent de ciocolată ca mine.
Partea şi mai bună e că sunt excelenţi ca biscuiţi pentru micul dejun – eu dimineaţa abia mă târăsc să pun de cafea, mi-e lene şi să-mi fac un sandviş. Aşa, am pus de cafea, am înşfăcat biscuiţii şi cutia de lapte din frigider şi mă trântesc înapoi în pat. Sunt patru tipuri de belVita Start – atenţie cu ăia cu cereale, miere şi alune de pădure, sunt fărâmicioşi, să nu faceţi mizerie în pat.
Mă rog, dacă aveţi pisică, puteţi da vina pe ea.
io fac instant carii numa cand ma uit la ei, glicemia mea sare peste casa numa cand le fasaie ambalajul. sunt atat de dulci incat n-as putea nici batuta sa mananc asa ceva la micul dejun sau alta data. si da, eu mai pacatuiesc cu cate o patratica de ciocolata d’aia 99% de la lindt.
Asta e pe principiul: -Biscuiti, ostenii mei! -Biscuim, Maria-Ta! 😀
un nou atac subtil (sau nu) la Petreanu :d
nu au si cu ciocolata?
Nah, ca si-au facut reclama si pe daily cotcodac. Reactia mea adversa a crescut :).
Testati, merg cu cafea. Numai ca nu prea reusesc sa ma opresc la un pachetel din alea 6..
deci aşa ceva… cred că de la tricou ăla galben de la camio ţi se trage. mai ai un pic şi începi să ţopăi fericit prin centru cu graficu de carbohidraţi după tine.
http://www.peteava.ro/id-571539-reclama-belvita-start
Mmmmm, daaa, de-astia mananc si eu, sunt tare buni! 🙂
Parca imi si imaginez cum in miez de noapte Domnul Julius se va duce la dulapiorul lui Julius JR sa il talhareasca de rezerva de eugenii 🙁
De fapt acum totul capata un sens : Saraca fetita era supusa la un interogatoriu mai rau ca la Mossad. Julius, stiind ca fetele sunt mai strangacioase si mai sensibile a gasit punctul slab si cu marsavie o santaja : Spune unde sunt biscuitii… Spune unde sunt biscuitii sau sparg toate baloanele roz din gradi 🙁
Domnule Mogul, un suflet -un mare fan- astazi a lacrimat 🙁
Noh ce sa zic, condoleante, viata fara cioco…brrrr 8-X
“Aşa, am pus de cafea, am înşfăcat biscuiţii şi cutia de lapte din frigider şi mă trântesc înapoi în pat.” Când termin, cafeaua e deja cursa pe aragaz, gazele suiera, focul e stins (de cafea)… si-mi aprind o tigara! =))
@Dan1: Si cum zicea yeonsaeng mai demult, afli scris pe tavan numele celei care te iubeşte =))
Ce frumos povesteste pancreasul tau Julica…:D
Da’ ciocolata umpluta cu frisca ai incercat ? Sau pur si simplu iti cumperi o ciocolata de calitate,gata facuta patratele,o pui intr-un bol si o acoperi cu frisca.Daca mai adaugi si niste felii de portocala…Ce diabet,decat cancer prefer sa mor ca un senator german,sa ma gaseasca cu capul in tort !
Numa’ eu prefer ciocolata
in casa astape site-ul asta?????@sebra: Nu.
P.S. Cel mai scurt raspuns/comentariu. :))
Adevarul e ca BelVita chiar sunt buni. Am descoperit asta pe munte, cand mi s-a terminat tona de ciocolata. :))
Deja ma simteam discriminata:-D
Aseara vin acasă mai târziu de la garaj decât de obicei şi nevasta sare la gâtul meu ca o fiară şi începe să mă miroase.
– STAI MĂ IUBI, CE-AI?
Năsucul ei simpatic se mişca uşor de-a lungul gulerului cămăşii, apoi a început să mă tragă cu dinţii de umăr, mârâind:
– Miroşi a Dior, ai fost la bunica, este?
– Da, iubi, de unde ştii…
Mi-a aruncat o cutie de biscuiţi de ăştia belVita Start şi am rămas pe preş. Iniţial am crezut că o să fiu distrus dar acum vă întreb:
DE UNDE ÎMI IAU UN FLACON DE DIOR?
camio, de banii de dihör iti iei juma de fabrica belvita..
@sebra: Nu se compara cu nici o ciucalata din comert! 😀
De la o virsta incolo, draga July, iarna nu mai e ca vara si tre’ sa fii atent la ce pui in farfurie si ce bagi in gura 😀 Buni biscuitii astia, dar mai bine si fara ei daca se poate, la cit box ai facut cu pancreasul pina acum.
Una dintre cele mai reusite reclame ascunse… la final mai ca empatizam cu Julica si-mi devenise aproape simpatic 😀
@dc: nu e deloc ascunsa, e marcata cu “promo”.
@Julius: am uitat sa pun niste ghilimele 😀
Nu ma gandeam la aspectul “legal”, ci ma gandeam la reclama sub “ascunsa” intr-o poveste haioasa.
Pe mine m-a convins – raman la ciocolata amaruie. Cat mai multa si mai amaruie.
Domnilor patroni de la bel Vita, va multumesc ca mi-ati stricat de bun cel mai proaspat prieten (si speram de viitor)! Imi pare rau, dar sa stau pe sant sau prin GRADINITE RAU FAMATE pana noaptea tarziu, facandu-ma muci cu biscuiti, n-am sa ajung.
[…] – biscuiti etnobotanici? nu stim, da’ cica-s buni cand scrii pagini nemuritoare de umor […]
@kilroy: Eu, tot cu de-astea amarui: gustul puternic si amarui! =))
@Dan1: @kilroy: Da’ de ce mai mancati, bre, ciucalata, atunci? Nu mai bine va cultivati niste pelin? :))
@N.A.: Au cultivat altii hamei. E mai comod asa 😉
-“ăştia cred că depun un fel de jurământ în facultate prin care se obligă să şi-l trimită pe bietul pacient unul altuia”
-“9 ani de facultate, ca să-mi poată spune să mănânc biscuiţi!”
Ce te mai roade invidia!!!
deci, ciocolata RULZ4EVER!!!
(mai ține minte cineva ciocolata aia chinezească de pe vremea lui Ceao??? mamă, ce bună era… :(( )
vezi, ba, ce bun era Ceausescu cu tine – iti dadea doar Eugenia cu eliberare treptata… !? =))
[…] Saptamana trecuta, inca trei bloggeri au scris despre biscuitii Belvita, continuand campania inceputa acum doua saptamani. Asadar, au mai testat biscuitii la micul dejun Cristian China-Birta, Adrian Ciubotaru si Julius Constantinescu. […]
Subscriu, am mancat intr-o zi o cantitate impresionanta de biscuiti dinastia… partea buna e ca nici macar nu-s scumpi.
[…] un pachet minunat care continea doua sandwichiuri, o banana, un mar si doua pachete de biscuiti Bel Vita ( Teo ultima data cand mi-am luat asa multa mancare a zis ” Sa stii ca eu nu vin cu tine la […]