Ce se întâmplă cu selecţia naturală?
Adrian Călăraşu
Un cocalar imens, cu o ceafă care ar face un bulgar de rând să cadă în depresie, urcă în troleu şi se aşează pe scaunul din faţa mea. Îşi întinde picioarele plictisit pe scaunele din faţa lui şi începe să se uite pe pozele din Ring.
La următoarea staţie urca şi omologul lui – un cocalar mic şi sfrijit – şi dă să composteze. Următoarea scenă este cea în care, în mod natural, cocalarul nr.1 ridică piciorul şi îl pune pe taxator pentru a-i zădărnici lui nr.2 compostarea. Nr.2 se panichează şi priveşte nedumerit cum nr.1 îi arătă legitimaţia de controlor şi îi face complice cu ochiul. Cu o mişcare scurtă din ceafă îl invită apoi să se aşeze lângă el, ordonându-i:
– Tu mergi cu mine, bă!
Aici relatarea mea se va termina subit, deoarece nimic din ce mă aşteptam eu să se întâmple nu s-a întâmplat; mă aşteptam să-l mai lase un pic pentru că apoi să-i ceară biletul, sau măcar să-i zică să-i împrumute şi lui un pic mobilul să vadă cum îi stă cu el. Nu l-a întrebat nici măcar de ce nu are şapcă, absolut nimic, plictiseală.
Şi nu înţeleg de unde atâta compasiune, când se ştie clar că în regnul animal (cu doar câteva excepţii, printre care termitele) indivizii din aceeaşi specie tind să se mănânce între ei, nu să se sprijine. Ce specie mai e şi asta? Nu mai înţeleg nimic din lumea asta a necuvântătoarelor, cred că nici n-am să mă mai uit la NatGeo de acum înainte, îs nişte şnapani.
Poate a hotărât să-l ţină pe lângă el până se mai întremează şi abia apoi să-l mănânce…
Adrian Călăraşu, chiar nu ti-ai dat seama ca erau amândoi niste impostori? Un controlor e o persoana culta, fina, erudita, cum sa se uite pe pozele din Ring? Ar fi citit Herta Müller, Orhan Pamuk, ceva. Despre al doilea, ce sa mai comentez? Cum adica “dă să composteze”? Unde-ai mai vazut asa ceva? =))
Unde ai mai vzut tu cocalari care sa compoeteze? Asta-i poveste de Jules Vernes
Sau poate ca suntem o specie spirituala, plina de sentimente, iubire, daruire, altruism, sinceritate, bunatate… naaa, am zis si eu =)) hooooop nu sariti!
@Dan1: :)) sau macar un Henri Milăr
@RoseN: nu mă mai uit de multă vreme la NatGeo, Discoperii și alte d’astea de când am aflat că fac documentarele la comanda partidelor politice. Da’ domnu’ Adrian, macar sa fi facut puțină muncă de detectiv să ne fi spus și nouă unde se ducea cocălaru’ nr. 1 (să ne facem o idee de ce l-a luat cu el și pe nr.2)
@RoseN: să știi că ai dreptate; nu vezi ca de vreo 2 zile niște eurpeni cu niște americani îi umplu de compasiune pe libieni? ai vazut câtă dărnicie la ei?
sunt uimita, cat de usor prind argumentele stiintifice ! dar ce, n-ai vazut pe animal planet animale de companie care au animale de companie? cimpanzei care nu pot trai decat in grup, in care majoritatea sunt fireste indivizi mai slabi si usor controlabili?
Vezi..daca erau roackeri adevarati, faceau targul pe o sticla de Saniuta 😛
@clara: cimpanzeii nu pot trăi decât în grupuri pentru că altfel n-ar mai avea de la cine să fure mancarea.
@Anonimu’ Mihai: Noh hai nu te balbai, ca-i prea de dimineata 😀
@andryusha:
“Cand sa se aseze in pat, canibalul incepe sa cugete: oare de ce traim noi pe lumea asta? ce am facut noi sa meritam asta?
-Taci din gura dragule, zise sotia lui…… ti-am zis sa nu mai mananci intelectuali la cina!!!!”
Da’ poate cocalaru’ al mic era fi-su =))
@Anonimu’ Mihai: mda. acum imi explic de ce firile retrase si melancolice au un aspect fragil si famelic…
@RoseN: :)) așa sunt eu mai emotiv (da’ cred și că ar trebui să cotizez la admin, că după ce-am făcut reclamație că ma bagă mereu la moderare, acum mă promovează)
@RoseN:
– Un instalator n-ar mânca, că ne curge robinetul ăla de trei săptămâni… – bombăni nevasta, înciudată. =))
@clara: … și mai pun (din când în când) mâna pe o pușcă și lichidează o școală sau un magazin
@andryusha: =)) =)) =)) periculos cu instalatorii (că ăștia până să-i digeri ori iți montează un robinet in esofag ori incurcă țevile de la evacuare).
de foame?
@Anonimu’ Mihai: de foame?
@clara: din compasiune
Voi aţi auzit, bre?? Xperii din alea de
era să facem moarte de omne-am făcut de panaramă, se dau la leu?? =))@dyers_eve: da, poate ca asta ar explica partea cu selectia naturala! dar ce facem cu evolutia speciilor?
@sebra: Le-a scazut valoarea din decembrie pâna acu’. In schimb felicitarile calduroase de le primii eu nu se devalorizara de loc! =))
@clara: Specia asta involueaza constant! :))
@Dan1:
Ba, la cât de rare sunt acum, cred că le-a crescut valoarea, mai ales pe frigul de afară =))
Cocalarul cel mare tocmai vazuse Ice Age, probabil, si a inteles ca are nevoie si de un cocalar mic si prost pe langa el pentru a supravitui selectiei naturale…
@Dan1: da. pai ar fi un cosmar sa te gandesti incotro ar evolua. pe de alta parte, daca ar fi o civilizatie bazata pe siliciu (ca un computer, haha) ar fi o evolutie de la , sa zice, un felix greoi de acum 30 de ani la un, nu stiu, orice as zice ar fi o blasfemie, un pentium?
S-au asociat în vederea săvârşirii de infracţiuni.
@Dramoleta: Da, sună la uşă la bătrâni şi apoi fug. =))
poate al mare era cocalarul alpha si cauta sa o puna de-o gasculita ….ca sa fii sef tre sa ai si niste subalterni…el practic era la interviuri de aderare=))
@clara: de la Felix la abac. Asta e direcția.
Și mă așteptam ca între ei să înceapă o discuție elevată despre chintesența eternului feminin…
@Amza: Adica asa?
– Manglo telefonu’ la rumânca aia şucară?
– Manglo portofelo!
=))
@ThoR: cocălaru’ alpha era ăla pricajit, trebuia să-ți fi dat seama (n-ai vazut ca în toate filmele șefu’ de haită e la juma’ de metru da’ are niște zdrahoni de locotenenți ? așa e normal). Confuzia s-a produs din cauza lu’ domnu’ Adrian care a alterat puțin dialogul. Vlăjganu’ n-a zis “- Tu mergi cu mine, bă!”, a zis :” – șefu’, aicișea sunt! ți-am încălzit locu’ pe scaun. Ai vazut băbuța aia a dreaq care a coborât val-vârtej de ierea să te ia pe sus, nu putea să se ridice de pe scaun de lâgă mine și am ajutat-o io oleacă cu picioru'” (d-aia avea piciorul sus, pus pe compostor).
@Anonimu’ Mihai: no hope… no happy ending…
@clara: ba, să-mi fie cu iertare, speranță există: o apocalipsă cât mai repede să nu avem timp să evoluăm.
‘Ceafa care ar face un bulgar de rand sa cada in depresie’ :))) …
selectia naturala a disparut cand a aparut protectia sociala…
@leconi: n-a dispărut, e departament la protecția socială (cel mai bine se vede în românica noastră).
@Anonimu’ Mihai: Corect, acum e clar
@ThoR: :))
Cocalarul nr. 1 s-a comportat asa patern…ca era Miss pitzi a autobuzului doua scaune mai in spate .
@Sandi: ori a văzut că sfrijitu’ avea în mână punga de la mec.
mie imi seamana mai mult cu o scena din parnaie. grasu: you’re my bitch now! slabu: gata sefu’!