Cu şepcuţa prin savană
După doctorul aventurier Şendroiu, care navighează de-a lungul coastelor nesigure ale Africii şi înfruntă zilnic primejdii dintre cele mai mari, cum ar fi piraţii angolezi şi perspectiva de a-i cădea cu tronc lui Babatunde, după Julică, cel care a descoperit în Tunisia că Scipio Africanul era ofticat pentru că de câte ori se întâlnea cu Hannibal îşi lua o ţeapă de cel puţin zece dinari, revista Daily Cotcodac a reuşit să trimită, în mai puţin de un an, un al treilea corespondent în Africa. De data asta, chiar în inima Africii negre. Timp de zece zile, şepcuţa albă a lui 4mall a putut fi zărită deasupra ierbii dese a savanei tanzaniene, străbătând satele Masaii, parcurile naţionale şi teritoriul leilor neîmblânziţi.
Începând de astăzi, revista de ştiinţe şi călătorii Daily Cotcodac va publica o serie de reportaje şi note de călătorie din Africa semnate de 4 mall. Aşadar, rămâneţi pe Daily Cotcodac pentru un serial excepţional: Africa neagră, văzută prin ochii unui alb gustos!
wtf?
@de ce? – ce-i, bre?
Julica, lasa calatoriile si treci la treaba, stii ca maine trebuie sa gasesc la gazeta articolul tau.
ma acum nu ca as fi invidios da io sa fiu in locul lui formol nu as fi publicat fimuletul asta absolut terifiant in care el topaie alaturi de bosimani. Si oricum eu cred ca asta e cel mai frumos lucru care l a vazut si facut in tanzania, sunt absolut sigur ca alte lucruri interesante nu exista pe acolo…doar sa topai cu negrii bantu..
Deci aşa a scăpat @4mall de kilogramele în plus… 😀
@m3bis: tu consideri ca am scapat de vreunul? Ti-oi parea slab!
@mih: Mah, asta e doar promo! O sa vezi tu chestii interesante mai incolo. Si cum adica sunt terifiant??
eu am mers cu sepcuta prin desert.
uite dovada:
http://ivcelnaiv.blogspot.com/search/label/de%C5%9Fertez
pff, white men can’t jump 😀
dar serios acu, foarte tare treaba, d-abia astept mai multe reportaje de la omul DC din Africa 🙂
Lui 4mall nu prea i-a ieşit săritura pentru că nu avea suliţă din aia.El se chinuia cu ciomagul :))
Chiar nu stiam unde a dispărut 4mall, mi-era dor de el…
Mă temeam că Julius Tiranul l-a eliminat 😀
4mall, ce mai face coana Aldehida?
Și când îmi trimiți rețeta promisă? 🙂
@sebra: in sfarsit, cineva care imi ia partea! Ai o banana din partea mea!
@AndreyBlade: Stai pe faza, ca urmeaza.
@toti cei care au facut si vor face misto de abilitatile mele de atlet: Mi s-a explicat de bastinasi ca ei sunt in stare sa sara atat de sus, pentru ca ei nu folosesc scari, si se descurca si ei cum pot, da?
@Arsulici: Mai, cere si tu o reteta africana, ca nu ma mai incurc de acum cu mancaruri romanesti! Cat despre coana Aldehida, ea se ocupa cu filmatul filmuletelor prin care ma fac eu de bascalie…
julica,acolo ii cam ca pe str.Plopilor la noi
Heheee, chiar ma intrebam de ce n-o mai scrie stimabilul, ca doar era din garda veche de cititori. Tocma’ acuma cand ajunsese Julius pe culmile gloriei in zelist! 😀
Foarte binevenita intiativa, asteptam cu nerabdare si restul pataniilor dar… o nelamurire am si eu: de ce anume sareati cu totii ca niste iepuroi turbati? :))
@N.A.: E un concurs de sarituri in inaltime (un soi de olimpiada locala). Eu am aparut acolo in calitate de special guest star, pentru ca tocmai le platisem taxa…o sa afli tu intr-un articol viitor, stai linistita.
humpty-dumpty… a picat de pe zid, şi-a făcut poc!!! :))
apropo, n-am văzut prea bine: ăia îndoaie genunchii când sar, sau nu, că părea că ăia au cauciuc în călcâie, şi tu te spărgeai în figuri să sari!!!
@mifty: Mda, stiu ca pare ca ma spargeam in figuri, dar de fapt erau mai multi factori care m-au facut sa sar asa prost:
– luasem micul dejun, spre deosebire de aia;
– aveam o groaza de chestii in buzunare care ma trageau in jos;
– eu aveam si sapca in cap, fata de ei, asa ca eram putin mai greu…
In alta ordine de idei, sa stii ca nu are nici unul cauciuc in picioare. Doar arcuri!
ai uitat de diferenţa de f’o 10-20 de kile dintre ei şi tine…
n-ai răspuns: ăia îndoaie genunchii sau nu??
că mie mi s-a părut că nu, şi ştiu din proprie experienţă că dacă vrei să sari mai sus de pe loc, îndoitul genunchilor nu ajută deloc, ba dimpotrivă!! 😛
@4mall
Bine ai revenit.
Chiar daca nu inteleg de ce ai lasat savana africana pentru jungla constanteana… Sper numai ca te-ai intors zilele astea si shocul pe care l-ai avut ti-a distrus macar jumatate din amintirile vesele din vacanta 🙂 [Asta ca ai plecat in excursie exacat cand iarna ne-a luat prin surprindere si ne-ai lasat descoperiti in lupta pentru locurile de parcare curatate de zapada ]
Clar ca ceia, dupa cum sareau, erau de la Chicago Bulls or smth 😉
@4 mall:nu ti-ai luat o bata pentru masina de la ei?
@mifty: nu indoiau genunchii decat la prima saritura;
@lulu: am fentat iarna fara sa vreau, pe bune. oricum, imi pare bine ca te bucuri de binele meu :));
@cuibaru: culmea, nu, o sa vezi tu de ce in alt articol;
abia astept 4 mall
Da’sepcuta nu e alba,sunt total deziluzionat…
@CID: A trebuit s-o camuflez, sa nu ma prinda leii p-acolo!
Eu cred ca te puneau sa sari asa sa mai faci niste muschi… ca in curand o sa te bage in oala sa te faca ciorba si nu prea le place cu grasime :))
@Moldo: din pacate ptr ei, e prea tarziu
Mişto distracţie să sări în sus de nebun, zău că merită taxa aia de-o plătişi. Când ai drum prin Bucureşti treci şi pe la mine, te fac şi io special guest star. Te las să sări în spatele blocului, că-n faţă mă faci de râs, iar cu taxa ne înţelegem noi.
White man can’t jump….
@mirc
Te-ai dat de gol, massaiule.
[…] This post was mentioned on Twitter by JuliusDC and Radu Macovei, Gabi. Gabi said: RT @tweetmeme Daily Cotcodac» Cu şepcuţa prin savană http://tinyurl.com/ybrmqbf […]
[…] Sâmbătă, dacă primeşte bilet de voie de la coana Aldehida, 4mall va fi cu ziarul în Vama Veche. Nu-i oferiţi băutură şi, dacă îl vedeţi pe plajă la […]