23 septembrie
480 î.Hr Se naşte Euripide. A avut două neveste şi a scris 92 de tragedii, dar, desigur, nu se poate stabili cu exactitate vreo legătură între aceste două lucruri.
Inainte de a doua casatorie l-a intrebat Euripide pe Socrate
“Ce sa fac sa ma casatoresc sau nu?”
“O scumpul meu amic! Iti va fi tot una. Ori te casatoresti ori ramai burlac, peste 10 ani tot ai sa regreti!”
@4mall – Las’ ca scapasi pe anul asta, s-a dus vara.. Asteptam sa vedem ce noi metode de tortura ( in afara de aruncatul alimentelor expirate din frigider ) mai inventeaza aceasta soata malefica a ta! 😀
@coana aldehida – Ba din povestea cu placinta dobrogeana izvora mai multa suferinta decat din toate tragediile antice la un loc!
Norocul lui e că nevestele alea două le-a avut pe rând. Dacă le avea pe amândouă odată, scriau alţii 92 de tragedii despre Euripide. Asta-i legatura pe care nu a sesizat-o Julius.
@florian: esti in forma, vezi ca in curand o sa facem un concurs de texte scrise de cititori, cu premii.
apropo: nu mai bine va intalniti voi la sindicat si propuneti o intalnire, sa va dau naibii cartile alea? 🙂
Misogini!!!!
Ce va mai place sa radeti de raul/relele altuia….
Iar tu, Julius intai insoara-te si apoi sa vorbesti(daca o sa mai poti, o sa mai ai timp, sau o sa mai ai voie) despre tragedie, nu din auzite.
@tahemet: sultanii turci (e doar un exemplu, la întâmplare) erau nişte tipi foarte blajini, posesori ai unui harem care l-ar face pe Euripide să intre în pământ de ruşine…
@JULIUS
Chiar nu ştii despre ce vorbesc, sau te faci? Când ţi-au dat raportul iscoadele puse pe urmele mele că sunt în amor cu o strigoiţă din cimitirul Groparului, m-ai îmbiat să vin cu ea în poiată. Ca demn emul al Întunecimii Voastre, am pus condiţia unei baterii de vin, împresurată de subînţelesa gheaţă. Iată, strigoiţa e alături de mine în mizerul decor al Cotcodaciei, dar nu pentru a-ţi satisface pohta ce-ai pohtit, ci pentru că destinele noastre sunt ursite să se împreuneze (destinele, bre!). Asta nu mă opreşte totuşi să am o grijă: Atenţie cu gheaţa, bre!
@Florian – Ia impreunati-va, bre, intr-un tufis si lasati-ne pe noi ca asta e stabiliment de oameni seriosi! Mai rasucesti mult cutitul in inimile gainuselor tale regale?
@Julius – Iar dumneata, musiu! Noi, cititoarele vechi si fidele, suntem cam ofticate ca noi am trudit de dimineata pana seara luni intregi, sa ne arunci si noua un cuvant acolo, iar altora – hop-top, vin, spun 2 prostii, din care si 3 ofense la adresa augustei dumitale persoane – si gata, sari sa le raspunzi! pai, asta-i treaba? ne batjocoresti sientimientili noastri puri si sansieri?!
@N.A.
Mă, tu vrei să mă vezi în tufişul lui Gheorghe, ştiu eu. Si habar n-am de ce cuţit vorbeşti. Poate vrei să zici că găinuşele şi-au răsucit ghearele în inima mea, părăsindu-mă ca pe un rege scăpătat, de nevastă-sa lăsat, de amantă alungat.
Şeleveceaua?
@N.A.
Stai că abia acum m-am prins: tu cu Julius îmi spui să mă duc în tufiş, că numai cu el m-am conversat mai sus. Păi zi-ne ce avem de făcut acolo, care pe căcare şi care sub căcare.
@Florian – Ba-n ala al consoarta-sii (ce coincidenta! 😀 ), stii tu.. Ala plin de mucigaiuri, branzeturi si ce mai ziceai.. In care te-au prins gainusele inudurerate inainte sa-si infiga ghearele.. Ai?
@N.A.
Viceversa, răpitoareo (aici e de rău, te-ai prins), viceversa. Mai întâi ele şi-au înfipt ghearele alungându-mă şi lăsându-mă singur pe drumuri. Nu chiar singur, că eram cu lăţeii de la yoyo după mine, da’ orşcât. Abia p’ormă, umblând io mangă şi lăţeii tot mangă, c-am băut şi pentru ei, am căzut în cavoul ăla.
Invaţă istoria regatului cum se cuvine, că altfel te las repetentă.
@N.A.
Mda, cam ai dreptate. Adecă… consoarta regală, adecă: yo şi concubina imperială, adecă: io. Da’ mai mult io, că dragostea mea-i curată. A legalei… mă rog, contract şi interes, ca la capetele încoronate.
@Rigă
Măcar i-ai dat lăţei şi mucegăitei?! Să aibă şi ea ce le povesti prietenelor. Sper că ai fost mărinimos, ca de obicei!
Omul trăieşte într-un regim compensatoriu, cred io. De bine ce-i era acasă făcea el tragedie pe scena ! Dacă ar fi vut un menaj…tragic, s-ar fi defulat în comedie. …De Euripide ziceam, nu de Florian !
Ei bine, de aia scrie 4mall doar comedii, ca are doar o singura nevasta!
Inainte de a doua casatorie l-a intrebat Euripide pe Socrate
“Ce sa fac sa ma casatoresc sau nu?”
“O scumpul meu amic! Iti va fi tot una. Ori te casatoresti ori ramai burlac, peste 10 ani tot ai sa regreti!”
Stiu eu asta din lumea mea a strigoitzelor.
Cre’ că tragediile le-a scris între cele două căsătorii. Că, altfel, îl puneau nevestele să scrie telenovele.
Mai, io nu inteleg de unde atata tragedie! De parca i-ar fi pus nevestele sa stea cu sepcute albe in cap!
@4mall – Las’ ca scapasi pe anul asta, s-a dus vara.. Asteptam sa vedem ce noi metode de tortura ( in afara de aruncatul alimentelor expirate din frigider ) mai inventeaza aceasta soata malefica a ta! 😀
@coana aldehida – Ba din povestea cu placinta dobrogeana izvora mai multa suferinta decat din toate tragediile antice la un loc!
Apăi să ne bucurăm că n-a avut decât 2 neveste, dacă avea un harem, oare câte tragedii ar fi scris? sau se apuca de telenovele şi era şi mai tragic?
Norocul lui e că nevestele alea două le-a avut pe rând. Dacă le avea pe amândouă odată, scriau alţii 92 de tragedii despre Euripide. Asta-i legatura pe care nu a sesizat-o Julius.
@florian: esti in forma, vezi ca in curand o sa facem un concurs de texte scrise de cititori, cu premii.
apropo: nu mai bine va intalniti voi la sindicat si propuneti o intalnire, sa va dau naibii cartile alea? 🙂
@ju
nu,nu naibii! la noi tre sa ajunga :>
@JULIUS
Off topic: ai spart & distribuit gheaţa aia cum ţi-am zis?
@florian: nu stiu despre ce vorbesti, dar da 😀
Misogini!!!!
Ce va mai place sa radeti de raul/relele altuia….
Iar tu, Julius intai insoara-te si apoi sa vorbesti(daca o sa mai poti, o sa mai ai timp, sau o sa mai ai voie) despre tragedie, nu din auzite.
@tahemet: sultanii turci (e doar un exemplu, la întâmplare) erau nişte tipi foarte blajini, posesori ai unui harem care l-ar face pe Euripide să intre în pământ de ruşine…
@JULIUS
Chiar nu ştii despre ce vorbesc, sau te faci? Când ţi-au dat raportul iscoadele puse pe urmele mele că sunt în amor cu o strigoiţă din cimitirul Groparului, m-ai îmbiat să vin cu ea în poiată. Ca demn emul al Întunecimii Voastre, am pus condiţia unei baterii de vin, împresurată de subînţelesa gheaţă. Iată, strigoiţa e alături de mine în mizerul decor al Cotcodaciei, dar nu pentru a-ţi satisface pohta ce-ai pohtit, ci pentru că destinele noastre sunt ursite să se împreuneze (destinele, bre!). Asta nu mă opreşte totuşi să am o grijă: Atenţie cu gheaţa, bre!
@Florian – Ia impreunati-va, bre, intr-un tufis si lasati-ne pe noi ca asta e stabiliment de oameni seriosi! Mai rasucesti mult cutitul in inimile gainuselor tale regale?
@Julius – Iar dumneata, musiu! Noi, cititoarele vechi si fidele, suntem cam ofticate ca noi am trudit de dimineata pana seara luni intregi, sa ne arunci si noua un cuvant acolo, iar altora – hop-top, vin, spun 2 prostii, din care si 3 ofense la adresa augustei dumitale persoane – si gata, sari sa le raspunzi! pai, asta-i treaba? ne batjocoresti sientimientili noastri puri si sansieri?!
@N.A.
Mă, tu vrei să mă vezi în tufişul lui Gheorghe, ştiu eu. Si habar n-am de ce cuţit vorbeşti. Poate vrei să zici că găinuşele şi-au răsucit ghearele în inima mea, părăsindu-mă ca pe un rege scăpătat, de nevastă-sa lăsat, de amantă alungat.
Şeleveceaua?
@N.A.
Stai că abia acum m-am prins: tu cu Julius îmi spui să mă duc în tufiş, că numai cu el m-am conversat mai sus. Păi zi-ne ce avem de făcut acolo, care pe
căcare şi care subcăcare.@Florian – Ba-n ala al consoarta-sii (ce coincidenta! 😀 ), stii tu.. Ala plin de mucigaiuri, branzeturi si ce mai ziceai.. In care te-au prins gainusele inudurerate inainte sa-si infiga ghearele.. Ai?
@N.A.
Viceversa, răpitoareo (aici e de rău, te-ai prins), viceversa. Mai întâi ele şi-au înfipt ghearele alungându-mă şi lăsându-mă singur pe drumuri. Nu chiar singur, că eram cu lăţeii de la yoyo după mine, da’ orşcât. Abia p’ormă, umblând io mangă şi lăţeii tot mangă, c-am băut şi pentru ei, am căzut în cavoul ăla.
Invaţă istoria regatului cum se cuvine, că altfel te las repetentă.
@Florian – Ti-am mai zis si nu-ti mai intra odata in cap! consoartele au intotdeauna dreptate! mai ales alea regale!
@N.A.
Mda, cam ai dreptate. Adecă… consoarta regală, adecă: yo şi concubina imperială, adecă: io. Da’ mai mult io, că dragostea mea-i curată. A legalei… mă rog, contract şi interes, ca la capetele încoronate.
@Rigă
Măcar i-ai dat lăţei şi mucegăitei?! Să aibă şi ea ce le povesti prietenelor. Sper că ai fost mărinimos, ca de obicei!
Omul trăieşte într-un regim compensatoriu, cred io. De bine ce-i era acasă făcea el tragedie pe scena ! Dacă ar fi vut un menaj…tragic, s-ar fi defulat în comedie. …De Euripide ziceam, nu de Florian !
@FloFlo: păcat că nu mai trăieşte Euripide, că trăgea o tragedie “Concubinele” cum nici Sofocle n-a visat cu “Troienele” lui!!! ;))