Călătorie tăcută!
Julius Constantinescu
Nimic nu mă enervează mai mult când merg cu trenul decât un vecin de compartiment lovit de limbarniţă. Şi, oricât te-ai ruga la Dumnezeu şi la sfântul Nicolae, bunul patron al călătorilor, să nimereşti cu Claudia Schiffer, invariabil dai peste unul care, în loc să citească o carte din care poate afla o mulţime de lucruri folositoare, ţine neapărat să afle nişte lucruri care îi sunt complet inutile.
De pildă, îl interesează până unde mergi, cu ce se ocupă tac-tu sau unde ai fost vara trecută în concediu. Vrea să ştie ce profesie ai, cam cât câştigi şi dacă te descurci cu banii; dacă îţi merge bine, eşti fericit, dormi bine şi n-ai probleme cu digestia. Cât despre el, îţi poate spune de la ce magazin din Rădăuţi şi-au luat pantofii şi cu cât, deşi nu rezultă de nicăieri că tu ai fost vreodată la Rădăuţi şi nici că ţi-ai dori asta.
Eu cred că America ar fi fost descoperită mai demult, şi Polul Sud atins mai repede, şi jungla amazoniană mai populată astăzi decât China dacă o groază de exploratori nu s-ar fi întors din drum, sătui să tot răspundă, prin peninsula Kamceatka, la întrebări de genul cum: “Da’ cum era vremea la Huşi când aţi plecat? Bună, nu?”.
Cin’ te pune să te duci în Moldova cu trenul? Trenul se ia doar când ai treabă în Ardeal. Te urci în tren, intri în compartiment, dai bună dimineaţa şi până îţi răspunde ai ajuns la Cluj şi ai coborât. Când îţi târăşti bagajele pe peron, deschide geamul şi te întreabă: No, sigur o fo bună?
Toti ati fost saptamana asta cu trenul? Profitati pana nu inchide CFR-ul si il vinde la fier vechi…
Asta mi-aduce aminte de bancul ăla cu ţaţa Floarea şi Mbongo.
“- Maică de ce eşti aşa de negru?
– Păi aşa suntem noi, aştia din Congo.
……
– Auzi, da’ din Congo de-a cui eşti?”
Julius, da tu ai o obsesie cu Claudia Schiffer asta.
E vreun partid ceva ?!
daca n-ai fost şi peţit intr-o călătorie din asta ai pierdut toată distracţia
@Julius
Nu eşti deloc pe fază. Când mai dai peste un vorbăreţ de-ăsta în tren, fii mai prietenos, nu aşa ciufut. După ce vă împrieteniţi voi bine, invită-l pe blogul tău, ca… comentator. Să vezi ce-ţi creşte traficul! Şi mai aflăm şi noi fetele noutăţi din Rădăuţi, că tot mă gândeam eu să merg acolo la shopping!
Tu-mi aduci aminte de bancul ăla vechi cu 3 oameni care se urcă în tren. unul dintre ei oftează adânc la plecare. peste vreo 150 km, al doilea oftează şi el de prin rărunchi. la care, după încă150 km, al treilea izbucneşte: dar nu v-a ajums atâta discuţie politică?
Bulina
Claudia Schiffer este “buna” patroană al călătorilor care citesc. Eu n-am înţeles de ce nu o numeşte sfântă.
Tovarăşe, ce ai împotriva Claudiei de nu o numeşti sfântă? Ce, Nicolae era mai bun decât ea?
@Bulina
Nu e un partid, e o partidă. Da’ nu pentru Julică.
@tahemet
Tot în avatarul gol umbli? A venit toamna, să nu răceşti.
@Florian: Ai dreptate, nu il merita!
@4mall&florian
bine ca va meritati voi unii pe altii
Femeile știu trucuri multe despre cum se scapă de unul care suferă de limbariță. Dar cine știe pe cine l-ai astenizat cândva cu o discuție mai mult lungă decât lată și ți-a venit rândul să plătești acel păcat… 😀
De dragul echilibrului.
@lulu
Incă o linguşeală şi imprimanta e a ta.
Mda… si patesti asta chiar si cu trenu’ gol si cu tine singur in compartiment. Ca apare unu’ care sa nu te lase sa dormi, ca el merge numa’ de la Barlad la Vaslui, nu de la Ploiesti la Iasi, ca fraieru’ de tine. Si pentru ca ai fost 2 saptamani la Ploiesti si ai prins o bucata de accent, te intreaba: da’ veniti din strainatate? Da ma, in pula mea, am fost peste “granita” in Tara Romaneasca. Ca din 1859 incoace nu mai trebuie viza si nici pasaport. E suficient doar buletinul.
Pe mine cel mai mult ma enerveaza un vecin de compartiment care vorbeste mult si repede si un tren care merge incet si putin.
Nenea Tiranu’… aproba si mie comentariul anterior te rog 😀 Ca eu-s mis si neajutorat. Eu nu-s membru de sindicat ca nataraii astilalti 😀
@Florian, de obicei nu fac chestii de-astea,da de data asta tre sa recunosc ca ai fost genial.
Ce le mai potrivesti,domne!
Nu m-as fi gandit la chestia cu partida.
@Bulina
Chileala-i di vină.
@Radu C
Nu eşti membru de sindicat, deci eşti mai nătărău decât “aştilalţi”.
Că dacă erai ştiai ce să faci să nu intri la moderare. Dar, deh. Anglia ne învaţă, dar nu ne face mai deştepţi.
@floflo
poate-ai vrut sa spui ca e DIVINA ?
floflo
adevaru ca a fost prea tare primul tau com 😀
@Florian
In categoria “unii pe altii” intra fara nici o indoiala si Julius, ca si el e ‘la fel de perfect’ ca si voi. Am fost neclara, nu am vrut sa lingusesc. Si pana la urma de cate ori crezi ca as putea castiga cu lingusitul? 🙂
Claudia Schiffer se rasteshte la Julius in tren:
“Da’ cine te crezi, draga? De o ora te holbeshti la fundul meu!”
Julius zambeste si-i raspunde linishtit:
“Na, si dintr-o data nu-ti mai face placere?”
@Laura, si cum penele mele se holbeaza el la fundu ei daca ea sta asezata pe scaun ?!
Ai descoperit o noua lege a fizicii ?
ma tradeaza tehnologia in ultimu’hal…oare acum o sa avem avatar ? :-s
LE: daaa, merge, at lassst!
@ bulina neserioasa…sponge bob era a 2-a alegere 😀
@M3bis: Pai si dup-aia cum mai sug pu… vreau sa spun, pup cu… nici asa, vreau sa spun pup mana Tiranului? Ha? Zi tu mie asta 😀
@yoyo
Corect. Pileala e divină, da’ m-am ruşinat s-o spun de-a dreptul. Pentru că ai ghicit, îţi ofer drept premiu o melodie veselă.
@Bulina
Era tren de marfă şi stăteau în picioare.
@lulu
lulu e termenul – pereche al cuvântului misogin.
@yoyo
Aşa-s io dimineaţa, tare.
@ florian
Deh voinice, aşa sunt eu neajutorată cu tehnologia. şi dacă răcesc de la atâta stat cu gravataru gol, atunci s-o găsi cine să stea la căpătâiul meu. sper
Ce succesuri deosebite vă face Claudia! Bravo, bravo, bună mișcarea…
@tahemet
Păi ieri te-am traversat strada şi te-am dus în magazin, chiar la raionul de ţoale. Te-ai rătăcit printre rafturi?
@Julius
Te-am depistat! Tu erai morocănosul care nu mi-a răspuns la “Bună ziua”, când am intrat în compartiment, pe ruta ploieşti-Văscăuţani, acu’ o lună…
Conduce Craiova cu 1-0 la Timisoara acasa 🙂
aha!!!
deci deloc de mirare că julică e pe ceea lume… 😀
@mifty
Duoamni feri! Ce păţişi, bre, de eşti macabru?!
Uneori e bine să răspunzi când eşti întrebat încotro călătoreşti. Aşa afli şi tu, în timp util, că ai urcat într-un tren greşit ! Iar despre ardeleni, numai de bine : sunt persoane de un imens bun-simţ, care nu invadează spaţiul de libertate individuală şi intimitatea celorlalţi, aşa că te lasă să ajungi la Galaţi, deşi tu ai vrut la Oradea, şi la coadă îţi spun :No, domnucă dragă, n-am vrut să te supăr, că direcţia-i bună, numa c-ai greşit sensu !
Mare-i grădina ta, Doamne!
Tu-l cunoşti de undeva pe deranjatul ăsta, Julius? Eu n-am mai auzit în viaţa mea de el.
Mai fain cand le inchizi gura dand raspunsuri seci si-si pregatesc un comeback. In general asta se intampla dupa ce trece controlorul si decurge cam asa : L-ati vazut ? => Voia sa va amendeze => Statu’ ia tot => Basescu e un bou !
@aversiuni
Mă, da’ tu ce păţişi de dimineaţă, de sari aşa la beregăţile oamenilor?! Fu “sifonu'” cam tare asară? În primul rând, că nici nu ştii să scri/citeşti! Ăla căruia ai vrut să i te adresezi se cheamă Florian, şi, dacă n-ai glandă să-i guşti umorul, du-te pe alte bloguri că-s de toate, pe placul tuturor! Pe aici e o vorbă: nu-ţi place, nu cumperi, da’ nu te apuci să strâmbi din nas ca domnişoarele bătrâne la bancurile decoltate!
Iar de Julius n-ai voie să te iei, că-i Tiranu’ nost’, şi, dac-o faci, îţi trimitem pe cap armata sendicalistă de cocoşi luptători şi puicuţe ninja! Cu el, numa noi avem voie să cotcodăcim şi cucurigim în contradictoriu! Măăăăăăăăăăi! 🙁
@ceapa.nova
Tu îi fi ardeleancă, că prea eşti blajină când vorbeşti despre ei! 😀
@Flo
Ai turbat? Ai băgat-o, ieri, peste mine, pe tahemeta, în raionu’ de ţoale! 🙁
@aversiuni
Uşurel, tata. Zi-i sincer, pe profu’ tău de limba română îl cheamă Florin, aşa-i? Şi te-a lăsat repetent. Corect? Că altfel nu pot să-mi dau seama de ce sărişi, aşa, de poponeaţă, în sus….
@M3bis
😀
😀
😀
@şi la vară cald & @M3bis
Decât să ne supărăm, mai bine un cântec vessel să-i dedicăm.
@şlvc
Cu vastele mele cunoştinţe internautice, cred că am produs iar o catastrofă cu raionul ăla de ţoale. Dacă dai tu click pe „raionul de ţoale”, înţeleg că ajungi la emailul tău şi la avatarul tău. Când mi-ai sesizat tâmpenia, am dat şi eu click, să văd despre ce e vorba. Nu am ajuns la tine, ci la emailul meu şi la moaca de măgar. Tare-s curios unde ajunge tahemeata.
@floflo
ce-mi place melodia:D ..e di vinaa
ps: noaptea te inmoi? ;;)
la noapte se anunta averse..ma rog, aversiuni ..de ploaieee
se pare ca nu numai tu ai ceva cu vasluienii Julica … uite ce am gasit : http://www.times.ro/national/vasluienii-vor-fi-relocati-in-alte-judete
hmmm … nu merge gravataru …. ceva nu e in regula
L.E. am descoperit care era problema 🙂
@yoyo
Care melodie îţi place, aia de ţi-o acordai ca premiu, sau dedicaţia pentru ăla cu deranj la mansardă?
ps: N-ai priceput că noaptea sărbătoresc Peace Day? Da’ nu chiar toată noaptea, sărbătoresc io cât sărbătoresc, da’ p’ormă mă înmoi şi mă ia somnul.
Io eram si mai norocoasa, dadeam mai ales de babute puse pe taclale. Da’ fiind fata buna le tineam isonul, ca mi-era mila.. Si cand mi se termina mila, ma apuca asa, un soooomn…. oaaa…
Da’ sper ca n-ati fost fraieri sa dati si click pe dobitocul cu aversiuni, ca asta si vrea, n-o calca nici dracu’ pe la el si s-a gandit el, asa, la o modalitate sa-i creasca traficul.. O fi auzit el ca scandalu-i bun.. In locul lui Julius ii stergeam si mesajul! Chiar asa, orice pitecantrop sa dea cu copita pe-aci?
@N.A.
Normal că n-am dat click, nici nu trebuia să ne suspectezi că am putea fi atât de fraieri. In schimb, cercopitecul văd că ţopăie pe blogul lui Julius, crescându-i traficul.
Am dat însă o căutare pe nick-ul porcuşorului isteric şi l-am găsit debitând inepţii pe blogul lui Ciutacu şi pe la ziarul lui Tolontan. M-a dezamăgit constatarea că avem de a face cu un dobitoc agramat. Speram că e un adversar ceva mai de soi, cu care să aibă sens să ne punem, nu un neica nimeni care vrea să se bage în seamă. Eu zic să-l lăsăm să guiţe de unul singur până face spume la gură.
@N.A.
Later edit: Văd că l-a aruncat Julius la hazna, acolo unde îi este locul.
@Florian, ai dat cautare pe goagal, nu? Eram sigur…
Nu confunda o greseala de tastare cu una gramaticala. Dar nu ai de unde stii tu asta…
Daca m-ai fi gasit cu adevarat, nu ai mai fi avut tupeul sa scrii ce ai scris.
Asa ca, vezi-ti de odc-ul tau. 😉