Ia-ti mireasa ziua buna
Vivi Floricica
Vorbeam ieri cu o prietena care s-a maritat sambata si la nunta careia, din motive bine intemeiate, n-am avut cum sa ajung. Si o intreb: ” Ia zi, fata, cum fu? Te maritasi bine?”. Si incepe saraca sa-mi povesteasca tot si cate emotii a avut si tot, tot, tot. Imi arata si poze, foarte misto nunta… asa mi se parea mie din poze.
Intr-o poza, hop, ma-sa cu tac-su. Si-mi amintesc ca, la mine la nunta, si maica-mea si taica-miu plangeau de li se incrucisau lacrimile-n barba, se poticneau in sughituri. Si toata asta era in timpul slujbei. Si o intreb: “Fai, da’ ma-ta cu tac-tu cum s-au prezentat? Au plans si ei vreun pic?”. Si incepe saraca: “Daaa, au plans cand am plecat de acasa, m-au facut si pe mine sa plang… si au plans…”
Eh, ca s-o calmez ii povestesc ca si ai mei la fel au facut, chiar in biserica. Popa ne slujea si ei plangeau. Eu am crezut prima oara ca au incurcat partitura, ca popa o bagase pe aia cu “Isaia dantuieste” si ei ziceai ca asculta “Unde nu este durere, nici intristare, nici suspin, ci viata fara de sfarsit”. Dar i-am zis: “Fata, io pana la urma m-am intors la ei si le-am zis: Ce dracu’? Pana acum ziceati ca e baiat bun…”.
Da, exact 🙂 Eu am fost mai tare decât voi. La mine la nuntă cel mai tare plângea mireasa :)) Şi nu mă forţase nimeni să-l iau. Bine, între timp mi-am dat seama de ce plângeam. :))))
Inca un articol fara poze….
@sor’sa
De ce plingeai?
Că mă măritam cu el :)))
ii urez casa de piatra 😀
@ arsulici – sor’sa plingea ca o lovisera flesbacurile, si o usturau ochii.
Amu’ isi da seama ce era in flesbacuri, si o ustura alte-cele, dar nu mai plinge, stringe numa’ din dinti si suporta cu stoicism.
@kuktoos: n-ai ghicit 😀 nu primeşti niciun premiu azi 😛
Un replay cu ce a-ntrebat-o Vivi pe mireasă: „Ia zi, fată, cum fu? Te măritaşi bine?”. Sper că de data asta aţi citit mai cu atenţie, aţi eliminat semnul ăla de întrebare pus la derută în mijlocul frazei şi aţi înţeles cu toţii ce discută o mireasă cu prietenele ei, după noaptea nunţii.
Acest ultim comentariu nu are sens :)) din moment ce 99.9 din miresele zilelor noastre stiu f. bine (ordin de marime: ani) cu mult inainte de nunta cum si cat …. “intreaba” mirele, ca sa ramanem in ton cu semnul de intrebare. :))
fetelor, daca ne punem mintea intr-o saptamana facem din blogul lui Julius ce vrea el sa faca din blogul lui Petreanu. Si pestii ii dam pisoiului Arsulici. In loc de sincere felicitari.
@Lulu
1.mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
2.Julius vrea sa faca praf blogul lui Petreanu SINGUR! Voi trebuie sa va puneti TOATE (adica mai multe) mintea???? 😀
Ei, decat sa razi isteric cot la cot cu sotu’ pe tot timpul slujbei… Si cu popa! si cu nasii! ca ne gandeam ca avem tot timpul sa plangem prostia de-o facuram, macar atunci sa mai radem…
@N.A.
Neamurile miresei, ştiind ce poamă au la uşă, plâng la nuntă de mila ginerelui. Dacă are un pic de suflet, plânge şi mireasa. Miresele sadice râd însă cu gura până la urechi, iar dacă le-ntreabă cineva ce le-a apucat mistifică adevărul, ca orice femeie, zicând că, sanchi, râd la nuntă pentru că pe urmă n-o să mai apuce.
[…] acestei bestii cu fata umanam, numita Julius Constantinescu (cunoscut ca mare mogul new-media la Daily Cotcodac). Si iata povestea in 5 puncte […]
stie julius de ce nu se insoara.