Serată muzicală DJ Mongo
Dacă nu aţi lipsit până acum la lecţiile de istorie Daily Cotcodac, probabil ştiţi că mongolii au lăsat în urma lor patru mari imperii: China, Iranul, Imperiul timurid şi Hanatul Hoardei de Aur; şi că tot un descendent al timurizilor, şahul Babur, este fondatorul Imperiului Marilor Moguli (pentru cititorii noştri pasionaţi de Cărtărescu: termenul de mogul provine din cuvântul “mongol”). Sub adminstraţia mongolă s-au dezvoltat unele dintre cele mai strălucitoare culturi ale Asiei, iar “pacea mongolă” a deschis pentru prima oară drumul dintre Orient şi Occident (permiţând probabil şi chinezilor mai săraci să-şi cumpere marfă de proastă calitate din Europa).
Mongolii care veneau în excursie cu hoarda pe la noi au ajuns în Europa pe vechiul “bulevard al migratorilor”, folosit în trecut şi de verii lor huni – prin Caucaz, ocolind Marea Neagră pe la nord – şi şi-au stabilit capitala în Crimeea, fondând Hanatul Hoadei de Aur. De acolo au ajuns unii dintre ei la Constanţa, şi de acolo direct pe Daily Cotcodac.
Kayîrlî yaşlar, Rushenne!
http://www.youtube.com/watch?v=SBNqY5pBU-4&feature=related
PS: La mulţi ani şi Simonei Catrina! Însă, cum spuneam şi anul trecut, dat fiind că cei mai cunoscuţi cântăreţi canadieni sunt Sting şi Ştefan Hruşcă…
Ma gandesc ca i-ai zis de bine fetei, sefu`, ca in nomenclatorul meu de limbi straine nu am intalnit asemenea nemotenii precum ce zisesi tu acolo si trebe sa te cred pe cuvant,nu? 🙂
Aoleu, am dat play :)) La muuuuulti ani fata, nu inteleg ce zice nenea ala, pare cam inspaimantator :)) da’ cred ca-i cu iubirea, alea alea :))
@dongabone:
Nici Google translate nu ştie ce i-a zis. :))
Asaaa, lui Simona Catrina nu-i adresezi un “Kayîrlî yaşlar”, nu? De ce mah? Ce-ai cu
eadânsa?Ce poveste, ce fata, ce melodie frumoasa! Ca urmaş de răzăş, îngrop olecuţă toporişca şi îi urez urez şi eu La mulţi ani!
Nimic nu spune mai bine o poveste de dragoste decât o sabie însângerată, nu băieţi?
Ale dracului de simboluri falice…
DJ Mongo, si aici: Saw bol, canim! >:D<
Melodia, de vis. 🙂
Simona, la multi ani inca o data! :*
@RoseN: Multumesc, fata! :* Nici eu nu am inteles ce zice ala, da’ sunt sigura ca e de bine. 😛
@Ciprian: Multumesc, Cipri! >:D<
suna surprinzator de bine :))
@Belle d”Imagination: asha, asha :))
o sabie insingerata pt barbati “wannabe”
Rushenne, daca-i de bine ce ti-a zis Julius, si din partea mea la fel! 😀
@Belle d”Imagination: =)) =)) =))
E vorba de Stieg, nu Sting 😀