Relaţii nepotrivite
ErRon
M-am îndrăgostit de profu’ ăsta în urma unei conversaţii în contradictoriu pe care am avut-o pe tema naţionalismului. Mă înscrisesem la jurnalism, ca a doua facultate, iar individual era diferit de tot ceea ce cunoscusem pănă atunci în materie de profesori universitari. Era un tip tânăr, înalt, gras, bărbos, ochelarist şi deştept, cu nişte ochi căprui foarte vii în care juca permanent o flacără.
La un curs, venise vorba de alde Funar şi ne-am contrazis. După, să nu rămân cu sechele, m-a invitat la cofetăria Carpaţi să mai “detaliem înţelesul cuvântului patriotism”. Mi-a spus bancul cu Ion si Janos care vorbeau despre Mihai Viteazu. “Mă, Janos, io te omor pe tine! – Da’ de ce, că noi preteni buni, Ioane! – Mă, ungurii tăi l-o omorât pa Mihai Viteazu, mă! –Da, Ioane, da’asta o fost amu patru sute de ani! – Nu-i bai! Io acuma am aflat şi acuma te omor!”. Şi cu bancul acesta m-a cucerit. Mi se pare că a plătit el şi consumaţia, totuşi!
După ce întâlnirile din biroul lui, frugale dar atât de plăcute şi sănătoase, nu ne-au mai mulţumit, am ajuns, într-o după-amiază târzie de început de vară, în apartamentul în care stătea cu chirie. Avea trei camere apartamentul şi una dintre ele o subînchiriase unei fătuţe din oraşul lui, fiica unui prieten, pe care-o medita să intre la facultate.
Am salutat, fără însă să fie făcute prezentările, şi ne-am retras în cea mai îndepărtată cameră. Deja se întunecase, aşa că a aprins o lampă mică, de veghe. Camera era o bibliotecă imensă, doar rafturi de cărţi de-a lungul pereţilor şi un computer pe birou. Nu exista cheie la uşă. Covorul era moale şi pufos, de cu totul altă calitate decât mocheta meschină din biroul lui de la facultate!
Pregătirile premergătoare fuseseră făcute, hainele aşezate în grămăjoare alăturate, urma să trecem la partea cea mai frumoasă. Când, fără vreun avertisment, adolescenta a bătut la uşă şi în secunda următoare a intrat în cameră, cu telefonul mobil în mână.
– Domnule profesor…, a apucat să spună şi a ieşit ca muşcată de şarpe.
Apucasem să mă retrag după uşă şi să iau o poziţie foarte decentă, dar el nu reuşise să schiţeze nici un gest. Prin uşa închisă i-a strigat fetei că merge le telefon în câteva secunde.
Şi-a luat pantalonii şi un tricou şi s-a dus să vorbescă la telefon, cu tatăl fetei, despre stadiul pregătirii acesteia. Nu-mi amintesc modul în care s-a desfăşurat seara apoi, doar că mă înecam de râs în momentul în care s-a întors.
Fata a intrat la facultate fără probleme. Probabil a meditat-o intensiv, mai mult de frică să nu lase vreun moment de tăcere între ei.
Şi în chestiunea cu naţionalismul ne laşi în ceaţă?!?
Era un cântec pe vremea mea: Suzana! Imi aduce aminte de el patania ta! :))
ehhmmm…parerea mea :
http://www.youtube.com/watch?v=JT0n3xLCBXM
Până la urmă cine a muşcat-o pe fătuca aia, tu sau domn’ profesor?
Bun bancul !!!
Bre, da’ el n-avea mobil? Ce pardalnic de prof mai era si ala? Sau, stai putin, cand ai facut a doua facultate? :))
Eram sigur, ăştia înalţi, graşi, bărboşi şi cu ochelari mereu au succes la studente. Din liceu mă tot chinui să mă îngraş cu 10kg, stau săptămâni întregi nebărbierit, mi-am luat ochelari 3D ca ai lui Şerban, ediţie limitată, de la prosport, dar degeaba..
nici nu vă imaginaţi ce-nseamnă să vezi cum se despart cristalele de ouzo în sticlă după ce-l scoţi din congelator.
@Cougar:
Iar păstrămioara de capră şi cârnăciorii uscaţi (mezeles) freamătă de nerăbdare.
@Cougar: sau sa bei ulei cu cola.
Dadui si aici like dinainte sa citesc! Nu m-am inselat! =D>
@Ciprian: Bancuri ai invatat? :))
Și vă mai mirați că tînăra generație e în derivă. Păi, cu asemenea profesori! Porci, doamnă, nu profesori…
@N.A.: “Mi se pare că a plătit el şi consumaţia, totuşi!” – cred ca aici e de fapt cheia 😉
@N.A.: asa si asa, dar daca as sti ca ii plac doar bancurile mele nu as iesi cu ea. ;))
Si tu facusi facultatea la UBB?? :))
A intrat cu telefonul mobil in mana si dup-aia s-a dus sa vorbeasca la telefon. Daca l-a sunat pe fix de ce mai tinea in mana mobilul?
@Nelly: n-a specificat autoarea ca l-a sunat pe fix, a sunat-o pe pustoaica tat-su pe telefonul mobil si dorea sa vorbeasca si cu el, daca tot stau in acelasi apartament.
Bun, mi-a placut textul. Totusi, unde e nepotrivirea? Sau partea cea mai interesanta a textului a fost scoasa de catre Julius ? 😉
Ţie ce notă ţi-a pus la examen?
@sebra: e, acu’ ai vazut de ce se castiga asa greu sincere felicitari pe DC? 😀
@sebra: 9, sa nu fie batator la ochi!:D
Nu-mi amintesc modul în care s-a desfăşurat seara apoi
ete nah … :D.
Parca noi nu stim ca ati dat-o tot pe “patriotisme” si “nationalisme” 😀
Sa intelegem ca avea cheie la biroul de la facultate?
@Cougar:
Buna idee! Sa bem ceva!
@JULIUS: Raspuns pentru prietenele noastre, nu? 😀
@dyers_eve: Prin ’92-’93, dar n-am facut decat doi ani, ca in anul al treilea nu mi-a mai fost prof, si m-am lasat de jurnalism!;)
@onnah: Il stii?? Drept e ca era fermecator individul?;;)
@Stephanie: Nepotrivirea este, categoric, in relatia dintre studenta si prof. Oricum ai lua-o, nu e normal sa examinezi si sa notezi o persoana pe care o cunosti fizic pana in cele mai mici amanunte. Dar e teribil de incitant, din ambele puncte de vedere!:D
@serban: Adevarul e ca m-a vindecat de sindromul “frica de unguri” si mi-a deschis ochii asupra “patriotului” Funar!
@Vlad: Ce-i a lui, e-a lui! Avea birou cu cheie!:P
@ErRon: Ma, fermecator al dracului. Daca e acelasi, cu noi are discursuri revolutionare, un centru de cercetare acreditat si tupeu sa tina studente voluntare in centrul propriu, promitandu-le mereu aceleasi trei posturi libere in centru, pe care are de gand sa le umple cu voluntarele, chestie pe care nu o face niciodata decat daca… acum inteleg multe :))