Cum ne-a trollat doctorul Şendroiu de n-am avut aer
Ovidiu Eftimie
Am încercat să facem şi noi o şedinţă de CA la Vila DailyCotcodac, aflată la doar câţiva metri de garsoniera lui DJ Cotco. Şedinţă şi grătar, cam ca la FRF. Trebuia să discutăm probleme importante, cum împărţim banii, cum scoatem glumele din texte fără să se prindă cineva că au fost acolo, cum să dăm un like pe facebook, de-astea.
Doc Şendroiu era abia venit de peste hotare şi puţin nevorbit. Aşa că, la fiecare propoziţie spusă de noi doctorul avea o poveste de 20 de minute. De exemplu, povesteşte Julius că doc CMS a fost la mare şi s-a întâlnit cu 4mall, Rushene şi Mifty. N-a apucat să termine propoziţia că Şendroiu a început să ne povestească următoarele:
Deci CMS e antropolog? Păi a fost şi el la un congres de antropologie, prin 2008, a reprezentat România, doctorul avea un caz mişto, ceva cu boala (sindromul) Wilson, care a vazut House ştie, boală ce era foarte întâlnită într-un sat în care el a lucrat, cam 6 cazuri la 2000 de locuitori, ceea ce e foarte mult, dar mai era şi o profesoară de biologie în delegaţie, soţia unui demnitar, aia avea un caz simplu, trei carii pe o măsea, deci nădejdea noastră era în doctorul Şendroiu să rezolve cazul aşa că s-a dus la Barcelona, şi-a ajuns şi prin zona “La Rambla” unde a stat la nişte beri cu ceva transexuali şi ecologişti, iar doc este ecologist, aşa că ăia l-au convins să vină la un protest împotriva coridelor, mai ales unul Ricardo care avea un tricou cu o pată roşie pe el să simbolizeze sângele nevinovat al taurilor, şi două doamne pensionare care-şi tot făceau poze cu doc şi-i spuneau Chico Italiano pentru că el nu prea ştia spaniola dar o dădea pe italiană iar în faţa stadionului de coride Ricardo s-a suit pe semafor şi a început să facă scanda, doamnele pensionare au continuat să-i facă poze lui Chico Italiano în timp ce turiştii britanici au privit surprinşi toată scena până a venit poliţia şi a început să-i legitimeze pe protestatari şi ce credeţi? Doc avea acte de rezidenţă în Nigeria, că acolo lucra atunci.
Apropo, mai era o doamnă care avea un dihor ceva în poşetă şi din când în când i se ridica dihorul pe umăr şi chiţăia. Congresul a ieşit ok.
Durerea de cap e molipsitoare? 😀
Eram si eu in zona “La Rambla” in 2008, vorbeam cu transexuali si ecologisti, tin minte ceva despre un congres de antropologie. Ecologistii venisera si cu ideea sa puna femei aproape dezbracate in strada care-si turnau una alteia sange fals pe umeri si pe fesele care se iteau de sub fustele minuscule (la cerere dau si poze). Cat despre sindromul Wilson, trebuie sa recunoastem ca House e al naibii de sexy.
Concluzia? Ah, deci CMS e antropolog…
“…unde a stat la nişte beri cu ceva transexuali şi ecologişti, iar doc este ecologist, …”
Mda trebuia specificat din ce grup face parte bunul doctor :))
Bine, acum daca ar putea careva sa-mi spuna care e diferenta … 😛
Credeţi că-i uşor să naufragiezi de unul singur pe o insulă pustie şi să te auto-păcăleşti ani de zile că e o platformă petrolieră plină de oameni? Oricâtă imaginaţie ai avea, până la urmă cedezi.
anarchy in spain!
Un anumit Indragit autor isi realiza studiul clinic despre consumul si efectele etnobotanicelor exact in acelasi timp?
Ati avut noroc bre, ca daca era si Cms acolo, trolla si el despre congrese si lungane blonde de abia mâine apucai sa scrii textu’ asta! =))
@N.A.: Noi suntem boşorogi de modă veche, eram pe vinuri si beri.
Ce mama dracului aveti cu “trolatul” asta? Ca de vreo luna-ncoace tot de asta aud. Trollat pe aici, trollat in podu nostru, trollat in bucataria de vara etc…
Ce izmenele lui Becali? Unde suntem? Intr-o legenda irlandeza? Sau acolo apareau “lepriconii”?
A se observa diferenta majora intre un antropolog autentic si unul de ocazie. In timp ce ala autentic face poze cu lungane blonde, cel supranumit Chico Italiano face ravagii printre doamnele pensionare cu dihori in traista.
P.S. Ricardo nu prea pare nume de ecologist :D.
P.S.1: cica pe langa stadioanele de corida sunt restaurante care servesc in meniu fuduliile taurilor. Problema e ca uneori mai da coltul si toreadorul iar meniul trebuie respectat.>:)
@Corcodel: Tu tocmai ai lepriconat
Faina poveste. Cand e in reluare? 😀
Turiştii britanici voiau sa ne bată, de fapt, deorece aveau bilete la corrida, iar faptul ca noi urlam in engleză “stop the bullfight” li s-a părut un motiv numai bun pentru o cafteala de Strada. Poliţiştii au intervenit si au încercat sa-i blocheze pe englezi, in timp ce ne evacuau pe noi, lucru nu tocmai simplu, ca nu incapeam in alea doua dube cu care venisera. Pana la urma, Poliţia s-a imbrancit cu englezii, iar noi ne-am carat la o cârciuma, unde îmi amintesc ca era o chelnerita din Columbia.
Cat de bine il inteleg pe Doc …
Atata doar ca la mine (de cele mai multe ori) vin trolatii in vizita, fara sa realizeze in ce se baga 😀
Efule, cum plm ai retinut toate astea?? Eu eram ca locotenentul lui Svejk, imi venea sa-i trag o pereche de palme.
Marfa nu am inteles nimic :))
@JULIUS: Poate iar le amestecasesi! =))
@JULIUS: 😀 Poate el nu vorbea cu gagici 😀 si nici dureri de cap nu pare sa aiba
Chico Italiano rules!!! =))
De ce nu-l lasati pe dl. Sendroiu sa manance linistit frigaruile? Si de ce-i furati materialul? A sa e corrida, ai sai sunt dihorii, toreadorul, Rodrigo, matusa de la Ploiesti, bocancii de ski, furculitele de argint, aripile de zana, bagheta magica, Nigeria, caprioara, ramurica de aur, strada Branzescu s.a.m.d
Ah! Frumos film ala cu “The Magical Legend Of The Leprechauns”.
Oare dl. Sendroiu il poate face serial?
@Sendroiu
Traducere pt. neinitiatii in DC:
“Transexsualii britanici voiau sa ne imbirlige, de fapt, deorece aveau bilete la corrida, iar faptul ca noi urlam in engleză “stop the bullshit” li s-a părut un motiv numai bun pentru o partuza de Strada.
Poliţiştii au intervenit cu un coitus interruptus si au încercat sa-i cupleze si ei pe englezi, dar au fost nevoiti sa ne evacueze pe noi, lucru nu tocmai simplu, doar e lucru stiut ca nu incap doua sabii intr-o teaca…
Pana la urma, Poliţia s-a imbirligat cu englezii, iar noi ne-am carat la un bordel, unde îmi amintesc ca erau numa’ babe travestite in chelnerite si colombine”.
P.S. Daca asta e un blog de pamflete si arogante, asa sunt considerate si comentariile, nu?
Nu de alta, da’ tre sa dau musai o fuga pina in Anglia, via Barcelona…
@AghiutaGol: Stim-stim!… Si treci si pe la Rotunda-Liteni în drum!… =))
@Dan1
Acu’ picai d-acolo bre, is oleaca contuzionat si putin mai mult mahmur.
M-am descurcat bine cu bastinasii gratie celor trei butelci de palinca luate cu mine. I-am spart, le-am rupt filmu’, i-am facut bale cu muci!
D-aia nici n-au prea mai avut putere sa dea asa tare in mine…
@Raluca:
Neah, Doc ştia de mult că sunt antropolog! :))
Concluzia e că Eftimie are o memorie fantastică! Aveţi grijă ce mai daţi din voi la următoarea întâlnire, dacă e şi el prin preajmă! :))
@Cristi: Singura diferenţă (importantă) în legătură cu antropologia e că eu sunt mai bun decât Doc la teorie, iar el e mai bun decât mine la practică. :))
@Cms: … iar Eftimie, mai bun ca amândoi, la amândouă, că iote ce frumos v-a mai lucrat doar din memorie! ;))
@Ovidiu Eftimie: & @JULIUS: De parca aer va trebuia vouă! :))
Apropo, da’ de gatit ce-a gatit? Ca parea sa iasa un text bun din toate ingredientele alea din poza.
@Cms: Remarcabila memoria lui Eftimie, intr-adevăr; a omis doar sa mentioneze ca profa de biologie, soţie de demnitar, era fix madam’ Severin, nevasta notoriului europarlamentar roman. Care nu a fost cu noi in delegatie, dumneaei s-a cazat la Forum Maritime, la cinci stele, pe banii facultatii de genetica, nu ca noi, pe cont propriu, la hotelul cu ecologisti si militanti anticorrida. Da’ nu-i nimic, lucrarea noastră a fost mult mai apreciata ca a doamnei Severin, nu ne-a întrebat nimeni la ce hotel locuim. Nasol e ca după revenirea in tara, Savarina a făcut criza de nervi si i-a cerut socoteala Florinei, pe tema cum de si-a permis sa apară la congresul european de genetica cu lucrarea aia, fără sa-i ceara ei acordul (ca şef de catedra de genetica & nevasta de demnitar) si ca pe banii cui s-a dus etc etc.
Ps: a fost vorba de un congresul european de genetica, nu de antropologie, dar nici Eftimie nu era la prima bere 😉
deci… 4mall, cms, rushenne… ăăă rușen, și eu… ok…
acum tre’ să ne uitâm chiorâș-bănuitor unul la altul: care e transsexual, care e ecologist, care e britanic, care… noroc că antropolog știm deja cine-i!!! 😀
problema e cine-i ăilalți!
@Sendroiu: Iar Florina e coautoarea articolului despre boala Wilson, să precizăm, că a apărut prea din senin biata fată în poveste şi rămân unii nedumeriţi. :))
@mifty: Precizez că nu i-am spus nimic despre întâlnirea noastră lui Julius! Duc secretele în mormânt! 😀 Tot ce ştie e din fotografii! :))
@Sendroiu: Da’ chiar, ce le trebuia???:D
@mifty: Te-ai scos, dupa avatar tu pari a fi englezu’ :D.
@Sendroiu: Doc decat atatea explicatii in comentarii mai bine scrii un text din ala bun de-al tau in care sa explici chestiunea :).
@all: cei care ati comentat de doctorul Sendroiu sunteti constienti ca urmeaza repercursiunile sub forma unor comentarii din parte doamnei S. :-ss
@Cms: Florina a fost autoarea lucrării, eu am fost coautor
@Insignifianta: am încercat sa fac o salata libaneza, care presupunea ceva seminte de susan. Cum nu am avut seminte de susan, am pus castraveti, deci a ieşit un fel de salata greceasca fără brânză feta si masline …
Mai bine sa povesteasca Doc, ca el stie! 😀
@Cristi: te joci cu focul… :))
Da, corect. Ca de-acuma stiti sa puneti glumele in texte fara sa-si dea seama lumea ca sunt acolo. 🙂
@Sendroiu: Cînd n-ai seminţe de care-ţi trebuie, înlocuieşti cu ce ai. Dacă n-ai, nu pui. E regula de bază în inventarea de noi reţete. Cel puţin, la mine funcţionează. Foame să fie!
@Sendroiu: Doc, aia cu Severin am evitat-o, nu ştiam în ce relaţii eşti cu domnul, poate vă mai vizitaţi la congrese.