Rubrica de metale noi: Chinese metal
Julius
„În ziua în care chinezii o să se apuce de cântat heavy-metal, o să emigrez de pe planeta asta”, scria dyers_eve acum câteva zile pe site-ul nostru. Eu încă mă mir că mai există oameni care nu ştiu că marele popor chinez poate face orice doreşte – într-o bună zi, când la Beijing se va descoperi că marea fiţă e să ai pielea albă, sunt convins că nu va fi nici o problemă pentru chinezi să facă asta. Fiindcă, dacă Dumnezeu e alb, nu există nimic din ce a făcut El să nu poată face şi chinezii.
Şi dacă Dumnezeu, în imensa Lui bunătate, a creat heavy metal-ul, ar fi fost o pată pe obrazul marelui popor chinez să nu-l copieze şi el. Începem cu trupa Frosty Eve, despre care unele persoane rău-voitoare, cunoscute sub numele de „metalişti”, spun că e un fel de Children of Bodom făcută pe vapor. Nu subscriu, fiindcă băieţii ăştia chiar sună bine, chiar dacă stilurile nordice, probabil intuiţi deja, nu au o mare tradiţie în China. De fapt, sună atât de bine încât au semnat cu legendara casă Mort Production, care se ocupă de promovarea metalului chinezesc în lume – probabil, ei l-au plătit pe dyers_eve să arunce aşa, la plezneală, o momeală pe cel mai cunoscut blog de metale şi pisici din România.
Frosty Eve – Thy Sorrowful Throne
Ego Fall e prima trupă chinezească de metalcore. De fapt, băieţii sunt din Inner Mongolia, regiune autonomă aflată sub administraţia Republicii Populare Chineze, deci mai mult mongoli decât chinezi – dar asta e o altă poveste, marele popor chinez se întinde până unde vrea el. Să reţinem ce e mai important: băieţii au preluat atât elemente tradiţionale chineze, cât şi elemente tradiţionale mongole (cea mai importantă este hoomi, o interpretare vocală tradiţională mongolă, un fel de ţipuritură de stepă; e cea de la începutul piesei de mai jos). Strict pe partea de rock, au preluat şi câteva elemente tradiţionale scandinave, aşa că din când în când o mai dau şi pe melodeath.
Ego Fall – The Spirit of Mongolia
Deşi metaliştii chinezi au făcut eforturi în direcţia dezvoltării sectorului de power metal, nu vom asculta astăzi aşa ceva, fiindcă mă gândesc la viaţa voastră socială şi vreau neapărat să vă recomand un atmospheric black metal – ceva tonic, cu note proaspete, foarte depresiv.
Zuriaake – Afterimage of Autumn
În concluzie, ziua în care marele popor chinez va fi blond cu ochi albaştri şi-o va arde pe viking metal cu vodcă din orez nu e departe. Până atunci însă, cei mai tari metalişti chinezi rămân tot taiwanezii.
CHTHONIC – UNlimited Taiwan
Until the next billion chinese people, \m/
酷,即1:38一块呢?
Cred ca dac-ai fi stiut ca dyers_eve e baiat, ba si insurat pe deasupra, nu te-ai mai fi chinuit sa cladesti prima povestire in jurul comentariului lui din trecutul apropiat.
Buni ba chinejii astia, buni… as zice continuarea in versiunea Gigi B., da’ ma da M3bis afar’ de pe site ca injur…
@Ana: ai prins ideea.
Cristi Minculescu, atmosfera-i cam ciudată, când cu Ursus o faci lată, nu? :)) Paule, măCiuci, pe unde eşti tu? :))
Aia au curaj sa numeasca o pisa Unlimited Taiwan? :))
Tre’ sa-i caut pe wikipedia, sa vad pe unde sunt ingropati.
Rubrica lui DJ Cotco de o urmărim
Cultura muzicală ne-o îmbogăţim
Bah ce vikingi chinejii astia! =))
Incredibil, antarilor din curtea mea le place mult Ego Fall, ca-s toti gramada pe ecran. Cred ca pana si ei, tantarii, sunt toti chinezesti. 🙁
@nina: daca-s contrafacuti, stai linistita, ca pana sa te atace se strica =))
Tzu tzin shu.
Excelent! Foarte bine documentat.
In sfarsit, o rubrica de metale noi ca lumea. Dar unde piesa pentru Rushenne????? x-(
chinese people rulz
(mongolii aia sunt psihedelici rau… o fi de la cumaz?)
cumîs
scuze
😀
@Adriana Popescu: Multumesc, Adriana! Uite ca se gandeste cineva si la mine. 😛
Cred ca ‘The spirit of Mongolia’ a fost asa … cu directie. 😀
Super drunk , have fun !!!!
http://www.youtube.com/watch?v=7zMbB3TzuPc
@Iony: era un personaj de-al lui Ilf si Petrov care scria poezele de-astea, il stii?
@Adriana Popescu: cineva mai si munceste pe site-ul asta, si asta fara sa se planga ca nu-l citeste nimeni sau ca nu e platit. ai ghicit, e vorba de DJ Cotco 😀
@Rushenne: normal, Metalista n-a sesizat ca sufletul tau vibreaza hoomi 😀
Blog de metale si pisici ! E o idee !
@JULIUS:
e băgat la răcoare? ca dacă e, am o bănuială :))
Toată lumea comentează on topic?? #-o
Mai bine japoneze decat chinezesti =))
http://www.youtube.com/watch?v=eV8JlNdcOEs&feature=related
@sebra: ei sunt cuminti…
@JULIUS:
N-ai cu cine…
De fapt, China îl copiaza pe-ăla de-i bate pa toți si face tot ce vrea muschiu lui, cum ii zice..
La chinezi singurele metale sunt plasticul tare si cartonul presat.
Esenta este ca “nu-l plateste nimeni!” Scuze ca nu scriu doar pentru glorie 😛
@Adriana Popescu: pe vremuri, daca-mi dadeai un pliculet de ness si 2 snagoave, scriam un text excelent. acum, cu un bax de tigari fine, o cana de Lavazza si 3 beri cehesti in fata, abia scriu un text de mima cu pisici. de-asta evit sa-i platesc pe domnii autori, bunastarea moleseste creativitatea.
(Camionagiule, printeaza-ti asta si pune-ti-o pe perete, sub tabloul cu mine)
@JULIUS: O să se potrivească de minune lângă citatul celebru pe care Camionagiu l-a pus deja sub tablou, “Arbeit macht frei”! ;))
Cre’ca le las pentru cand ma trezesc, nu am nicio intentie sa visez chinezi pictati morbid pe fetze. Macar I trust DJ Cotco cu taiwanezii aia. Sa va urez…uhmm…somn pufos, celorlati?
@JULIUS: Tocmai ai ridicat pretentiile scriitorilor tai! Daca tu, pentru atat de multe chestii, postezi doar o amaraciune cu pisici, soldata cu “sincere felicitari” sau “felicitari simple”, pe ei ce-i mai mana in lupta? 😀
minunat
@JULIUS: Bine, fie, accept schimbul: sa am vila cu piscina, sala de sport si foisor in gradina, in garaj un Multivan, un CC si un BMW760 si nu mai scriu comedie, trec numai pe literatura serioasa.
Scrisoare catre Adriana
Draga Adriana,
Te rog sa-mi permiti sa supun atentiei tale problema din doua perspective noi:
1. “Daruind vei dobandi!”- daca a fost buna pentru Steinhardt, hai ma ca merge si pentru tine.
2. Noi, ceilalti, pe langa ca suntem foarte altruisti, mai suntem si realisti, realizand ca este imposibil ca Jul, la ambitia si creeerul lui sa nu ajunga miliardar. Sigur va pune mana pe o coaja de baba de 90 de ani si niste miliarde puse bine, o va face sa rada de dimineata pana seara, si tot ce are mai bun in el va da dimineata, inainte ca baba sa-si ia pastilele!
Baba va muri sufocata in urma unui acces de ras, iar Jul atunci va cumpara toata presa din Romania.
Cine crezi, draga Adriana, ca va fi director la Jurnalul? Camionagiu, fireste.
Cine va fi la Infractorul? Mebis!
Cine ar putea fi directoare la Arenele Romane si la publicatia “Rock-ul pe intelesul tuturor?”
Think again!
Pe taiwanezii aia cu nume imposibil de pronuntat ii cam mananca in spate, presimt ca or sa cante intr-un viitor nu prea indepartat pe dealurile din nordul insulei. 😀
„într-o bună zi, când la Beijing se va descoperi că marea fiţă e să ai pielea albă, sunt convins că nu va fi nici o problemă pentru chinezi să facă asta”
se face deja, numai că acum se face mai mult în clinicile estetice din Coreea de Sud. unde majoritatea clienților sunt chinezi. 🙂
http://www.businesscover.ro/lupta-pentru-suprematia-mondiala-i-mimetismul-chinez/
Nu sunt impresionat si nici nu ma dau dus cu una-cu doua de pe planeta asta.
Julius, m-ai citat corect, dar te-ai facut ca nu pricepi:am zis HEAVY METAL!!!
Care din orezarii de mai sus ti se pare ca suna a Maiden? Sau a Black Sabbath? Sa mai incerc: Helloween? Manowar?
Pai vii cu contrafacuti care seamana la voce cu Lemmy Kilmister, cu Rob Halforzi piratati, cu King Diamonzi de pe vapor…
Nu plec !!!
Ego Fall aia sunt dementiali. Am ras de m-am inecat.
daca tot ati ajuns si la mongoli merita mentionati si tuvanii de la Yat-Kha. si ei au bagat elemente traditionale cat incape.