Cum am pierdut cartea cu pisica
Ferdinand
Cititorii mai vechi ai acestui blog vor fi ştiind probabil cine sunt: Ferdinand, “ăla cu cartea cu pisica”. Nu-mi permit să sper că absolut toată lumea ştie asta – cititorii A-list ai DC, gen Camionagiu, au în mod sigur lucruri mult mai bune de făcut decât să-şi bată capul cu umila mea existenţă. Celorlalţi, însă, le voi explica strategia simplă prin care am dobândit mica mea notorietate pe Daily Cotcodac: am cerut cu insistenţă cartea cu pisica la concursul “Vrei să fii tocilar?”. Am lovit constant, pisălogeşte, pe înţelesul tuturor – o mică doleanţă în fața căreia un mogul sensibil și vanitos ca Julius e ușor de induplecat.
Am primit cartea “Blues pentru o pisica neagra” la fel cum un iutubist a primit 1 milion de dolari cerându-l civilizat in mod repetat: Please Give Me One Million Dollars . “Cartea cu pisica” a devenit astfel unul dintre cele mai cunoscute și mai controversate premii oferite de DC după “sincerele felicitări”. Am insistat cu sârguință iar rezultatele nu au întârziat să apară decat vreo 6 luni.
Fac o paranteză și vă spun că tot datorită unei strategii similare, lumea de pe DC începe deja să știe că “lui DJCotco i-ar sta mai bine cu ochelarii lui Şendroiu”. Singura diferență între abordări constă în faptul că “Blues pentru o pisică neagră” și milioanele de dolari se găsesc în mai multe exemplare iar ochelarii lui Şendroiu sunt unici.
Dar să revenim la cartea cu pisica. Ei bine, am pierdut-o! Apucasem să citesc doar jumatate dintre nuvelele din cuprins și adevărul e că mi-au plăcut. Practic, devenise cartea mea de buzunar a momentului, iar când i-am depistat absenţa am avut un sentiment ciudat, care m-a urmărit multă vreme. Cel mai cumplit era faptul că nu aveam cu cine vorbi despre asta: cei din afara blogului nu aveau cum să realizeze dramatismul întâmplării, iar cei de pe blog, având în vedere că am pierdut controversatul premiu, pur și simplu m-ar fi pârlit. Am fost tentat să achiziționez alt exemplar, să termin de citit și apoi, cu ardoare, să iniţiez, interesat, pe blog, dezbateri înflăcărate pe seama sarcasmului jucăuș din carte. Ar fi fost totuși o impostură.
Salvarea a venit tot de la mogul! Când i-am dezvăluit, spășit, că am pierdut cartea cu pisica, m-a încurajat. Mi-a zis: “Scrie, mă, cum ai pierdut cartea cu pisica”. “Păi, ce să scriu? Nu e interesant cum am pierdut-o”. “Important e să scrii ce ai simțit, faptele contează mai puțin”, mi-a zis el.”Bine Julius… și cam ce-ai vrea tu să fi simțit eu atunci când am pierdut cartea?”, îl intreb. “Caută în sufletul tău răspunsul!”.
Adevărul e că mie mi-a placut cartea…
Iar celor care au rezistat până aici mânați de curiozitatea cauzată de titlul postării, ei bine, le voi dezvălui în sfârşit cum am pierdut cartea cu pisica: am uitat-o într-o cabană, la Breaza.
sa scrie numa Şendroiu cand isi gaseste ochelarii!
dar de al’fel Ferdinand, te inteleg si eu am primit cartea dupa o gasca de vreme, a fost o surpriza placuta si de fiecare data cand ma uit la ea ma gandesc la cotcodaci :))
Pai, du-te si ia-o inapoi, daca stii unde ai pierdut-o!
O vreau pe Emanuelle!
8->
Asta da raspuns, de psihanalist din filme: “Caută în sufletul tău răspunsul!” =))
Sau de Yoda?!
Tare.
Aştept şi părerea lui Camionagiu.
Cata emotie, cat sentiment, cata ardoare si pasiune sufleteasca in aceste fraze ce picteaza in fata noastra, a cititorilor, drama inimaginabila prin care ai trecut, pierzand asemenea manuscris valoros . Bravo, domnule Ferdinand, respect pentru ca ati avut curajul si puterea in adancul sufletului pentru a trece peste o asemenea pierdere ! 🙂 .
@V3nt0R: La început mi-a fost mai greu. Apoi, totul a venit de la sine…
Julius, please give Ferdinand one million dollars. Ferdinand, please give me 999.999 dollars.
=)) Deci nu doresti sa comentez la aceasta postare, nu-i asa?
@andryusha: Bre, mai lasa si la altii, ia cum ai sarit urgent =))
Julius, please give Ferdinand another million dollars. Ferdinand, please give @RoseN: 999.999 dollars.
@dyers_eve: E cam departe Breaza. M-am gândit sa-l trimit după ea pe cineva care e mai aproape, Julius ori DjCotco…
Totuși aș putea să fac un efort și să încerc să o recuperez, însă doar dacă publicul dovedește că își dorește un articol de gen:”Cum am regăsit cartea cu pisica?” ori “Cum am încercat să regăsesc cartea cu pisica?”
După ce ai cerut-o cu atîta insistenţă şi ai pierdut-o, ai nevoie de o strategie mai elaborată pentru a primi alta în loc. De exemplu, să cîştigi la concursul de mimă cu pisici sau chiar să scrii texte pentru DC.
@RoseN: Stai linistita ca mai mult de 999.999 de felicitari simple n-are ce sa primeasca! :))
@andryusha:
Muuuuuuuuuuult mai bine =))
Adevarul e ca daca Julius stia sa-si aleaga castigatorii, asa ceva nu s-ar fi intamplat. Pentru ca altii ar fi stiut sa aprecieze premiile D C (carti, felicitari etc.). Nu-i asa ca te simti mai bine, Ferdinand? 😀
Dar esti de apreciat ca nu ai vrut sa te desparti de carte nici macar in vacanta. 😛
@Ferdinand: Vrem! “Cum am încercat să regăsesc cartea cu pisica dar n-aaam mai reusit!”. =))
@Dan1: cred ca textul se va termina cam asa: Iar celor care au rezistat până aici mânați de curiozitatea cauzată de titlul postării, ei bine, le voi dezvălui în sfârşit cum am gasit cartea cu pisica: am gasit-o într-o cabană, la Breaza.
@Ina_adevarata: La concursul de mimă n-am nicio șansă, oricât am încercat. Deci alternativa ar fi să mai scriu texte, însă nu știu cât aș putea suporta faptul că glumele cele mai bune sunt tăiate la “corectură”.:)
În plus, formulările de genul “sensibilul Julius” și “salvarea a venit de la Julius” m-ar transforma în timp într-un fel de Mircea B. al DC-ului.
@RoseN: Please, give @Dan1: 999.998 dollars.
Sa iti fie rusire , Ferdinand!
@andryusha:
Too late =))
i-am cheltuit =))
@JULIUS: Please, give @Ferdinand: another million dollars. @Ferdinand: Please, give @RoseN: another 999.999 dollars. @RoseN: Please, give @Dan1: 999.998 dollars. @Dan1: Please, give @JULIUS: 999.997 dollars.
@RoseN: Too late, am intrat la moderare. =))
nu te supara, dar cred ca intr-adevar nu ai meritat premiul. nu ptr a ai uitat cartea ci ptr ca evident nu ai inteles nimic din ea. ai o scuza, ca nu ai terminat de citit. cum adica ai uitat-o la breaza? ai uitat-o? cred ca ea de fapt vroia sa vada cimitirul vesel , ca vian auzise de el si dupa ce si-a pierdut biletul de tren (in gara la breaza) rataceste pe undeva prin catacombe cautand drumul spre autostrada transilvania. a mai venit si gaura de ozon si a bulversat-o.
ai pierdut-o asta e …de acu alta probabil ca nu ai sa mai pupi…dar mai important: poti sa ne spui ce mima pisica in cartea aia?=)) ca indata vine iar concursul…..
Andyiusa, mai stii cui i-ai dat si cat?
ca mie mi s-a rupt filmul de la 999.998 🙂
Iar cand va scrie primul cititor despre cum a pierdut sincerele felicitări câştigate la un concurs Daily Cotcodac, scrierea aceea va fi mai cutremurătoare decât o carte de Herta Muller, dar nu atât de premiată.
@eftimie: eu credeam ca aceste felicitari sunt de tip bumerang. de aceea nici nu m-am straduit prea tare…
Ok, Ferdinand. Pierderea cărții cu pisica a fost un semn. Acum poți să treci mai departe la lecturi mai grele. Pentru început îți recomand Playboy sau Hustler.
Andryusha, fă-mi şi mie parte din dolarii ăia, daaaa?
@Vali: După socotelile mele, lui Julius îi lipsesc vreo două milioane plus ceva mărunţis. Ferdinand, din diferitele tranzacţii s-a ales cu vreo doi-trei dolari, RoseN a fituit aproape un milion, Dan1 are sincere felicitări cât pentru toată viaţa, iar eu sunt la un dolar de primul milion… =))
Julius, please give @Ina_adevarata: one million dollars.
@andryusha:
Mda, ce bogati suntem toti 😀
si ce generos esti 😀
asta e cam asa:
“Angajaţii unei companii multinaţionale sunt întrebaţi ce vor face cu banii din prima de Crăciun.
Elveţianul: Din banii de primă îmi cumpăr o barcă.
Reporterul: Şi cu restul?
Elveţianul: şi cu restul îmi renovez faţada casei.
Englezul: Din banii de primă îmi cumpăr o maşină sport.
Reporterul: Şi cu restul?
Englezul: şi cu restul mă duc într-o excursie în Africa.
Românul: Din banii de primă îmi cumpăr un pulover.
Reporterul: Şi cu restul?
Românul: Restul mi-l dă mama.”
@Dan 1: Yoda ar fi zis: “Răspunsul în sufletul tău caută” =))
Banc adaptat: Pentru un experiment, Ferdinand e incuiat o zi cu 2 bile metalice intr-o camera inchisa ermetic. A doua zi, este intrebat ce a facut cu bilele. Raspuns: pe una a stricat-o, iar pe cealalta a pierdut-o
Camio’ e pe A-list?
Vaaaai, domnu’, era sa aveti o scama pe rever!
@andryusha: avand in vedere ca suntem in Romania(chiar virtuala) nu inteleg de ce ti-a luat asa mult timp…
Mulţumesc frumos, Ferdinand!
Tocmai ajunsesem şi ne bucuram de aerul curat, soţia mea se întinsese pe pat, cu braţele larg desfăcute, iar eu cotrobăiam prin lucruri, să scot cele necesare.
„Vino aici, iubi”, se pisicise Monyca. „Avem, în sfârşit trei zile numai pentru noi.”
I-am mângâiat părul mirosind a iasomie şi am băgat mâna sub spatele ei. Când, deodată, am simţit ceva tare sub cearşaf. Era o carte:
“Blues pentru o pisica neagra”
Până a făcut iubi un duş, eu am zis să citesc trei rânduri, că arăta haios cartea. Ce să vă mai spun, nu m-am dezlipit trei zile de carte, nici măcar când soţia mi-a aruncat în cap o ploaie de vorbe grele, împreună cu veioza:
„După ce că la Bucureşti nu-ţi văd decât spatele, cât stai la calculator, ţi-ai vinde şi rinichii pentru trei like-uri mai mult ca Andryusha, acum citeşti tot timpul!”
@clara: Explicaţia e simplă. Cum nu dau la timp citirea la apometre, cum mă bagă Asociaţia la pauşal… =)) =))
M3Bis, please give one million likes to @camionagiu:
Bine că v-aţi tot luat de mine c-am stricat imprimanta. Ia mai dojeniţi-l şi pe Ferdinand!
@andryusha Mie mi se pare ca profit nu prea faceti, dar ce rulaj …
@sebra: ai dreptate. Ferdinand, please give Sebra one million dollars.
@camionagiu: Confunzi (titlul :)))! Era tot cu pisica, dar în cizme! De-aia nu te-ai mai dezlipit! =))
@F1: Ei, mai rămân câţiva dolari pe ici-colo… =))
@ThoR: 🙂
Pisica aceea ar fi fost în stare să mimeze cu făţărnicie aproape orice…
Deci într-o cabană, la Breaza, zici…
@andryusha: Prea târziu! A gasit-o camionagiul! =))
@Dan1: Făceam doar conversaţie, nu că nu m-ar interesa recompensa de un milion de dolari… =))
@andryusha: Acu’, cred ca o sa scrie si camionagiul un articol, sa ne spuna cum a pierdut-o si el: a uitat-o într-o cabana la Azuga! =))
@sebra: Nuuuuu, ca Ferdinand chiar a muncit pentru cartea aia. Iti amintesti? Se ruga de Julius la fiecare postare, pana cand acesta a avut de ales intre a-l trimite in spam(unde trebuia sa il citeassca totusi zilnic) si a-i da cartea sa taca naibii din gura. Plus ca la vremea aia nu isi permiteau sa trimita cititorii in spam, ca ei le cloceau strutii pentru canapelele alea, stii tu care 🙂
@Dan1: Camionagiu are material de un roman întreg din povestea asta. =))
@Ferdinand
Ai ajuns macar la “Instalatorul”?
@lulu:
Ce vrei să insinuezi?? Că eu n-am muncit pentru imprimanta aia??=))
Am epuizat toate caile de atac. Gata! De azi: Please, give me one million likes! 😀
@Insignifianta:
Ti-am dat eu unul pentru inceput…esti pe drumul cel bun 😀
@RoseN: Le astept pe celelalte 999 999! =)) Da’ sa nu mi le dati aici! Tot acolo! =))
Ferdinand, esti o dezamagire! Ai frant inimile tuturor celor care au luptat pentru tine! Poate nu mai tii minte dar aproape ca se constituise un grup de sprijin pentru tine, te-am sustinut atatia, numai eu si slvc cat eram de induiosate pana la lacrimi de drama ta si-l conjuram pe marele Jurius sa-ti dea naibii cartea aia odata, ba ne oferiseram sa ti-o luam din bietele noastre economii, doar-doar ti-om ostoi aleanul. Si dupa atata lupta si consum… S-o pierzi intr-un mod atat de neglijent! Daca mai ai vreo farama de demnitate si onoare, retrage-te in pustnicie, pune-ti cenusa in cap si petrece-ti restul zilelor meditand la tragedia pe care ai produs-o!
@signi – Ti l-am dat pe al doilea. Mult nu mai ai. :))
@Insignifianta:
Care-i blogul tau, sa-ti lasam acolo?!?
@Ferdinand Oricum nu ai castigat-o pe merit. Asa ca mine. http://www.dailycotcodac.ro/2009/11/pisica-neagra-merge-la/ =)) Ultimele nuvele sunt de vis.
@RoseN: Aroganta, ca de obicei! :)) Stie toata lumea care e! =))
@Insignifianta:
Atunci nu va fi nici o problema pt Zuckerberg ala sa ti le lase acolo 😀
EU vreau o facilitate de cauta toate postarile lui X, ca vad ca tot se fac cdereri aici.
Acu’ aştept textul semnat de către autorii Ferdinand şi Camionagiu, despre întîlnirea lor în scopul returnării cărţii. Într-o cabană la Sinaia, probabil.
Şi mai aştept dolarii ăia, mersi Andryusha- mare om, mare caracter.
@Ciprian: Daa, ai perfecta dreptate! :)) Si pe vremea aia, nici butonul de like nu se inventase! De acolo, cred, venea atmosfera destinsa, dialogul civilizat…Nu ca acuma! Cum strange cate unul mai multe likuri, cum Hop!, sa-i dam la
gioaletibie si peroneu. =)) Basca, arogantele de tot felu’…=))@RoseN: De la Zuckerberg ala as avea alte pretentii… Un milion de dolari crezi ca ar fi prea mult? Sa-l rog frumos, politicos, doar de 999 999? =))
@Insignifianta:
Neah, deloc deloc… mai ales ca l-ai lasa si pe el sa citeasca vreun articol, doua si se stie, cea mai pretioasa marfa e informatia, deci eftin eftin!
@RoseN: Pai, daca zici tu, eu ma-ncred.
So, Mr. Zuckerberg ala, please give me one million dollars! 🙂
P.S. Intre timp, lucrez la lista de nume completa.
@andryusha: nu-i mai bine “Ferdinand, please give Sebra one million wireless printers”??? 😀
al doilea: Ferdinand, eşti modest!!!
eu nu m-aş mulţumi doar cu o pisică, ci cu 320 de pisici negre. cu autograful olograf al autoarei (nu spun cine e! :D)
al treilea: se putea să nu spună primul Dan1 chestia cu Julius-Yoda???
deh, “cine se scoală de dimineaţă…” şi “marile spirite…”… mai ales că suntem mai multe.
spirite.
BAU!
@Julius
Cartea mea cu Sofia?
@mifty: Ferdinand, please give Sebra one million wireless printers. Sebra, please give Mifty 999.999 wireless printers.
@andryusha: uau, mersi, mersi, aşa o să fac primul milion de dolari… 😀
mă şi văd la interviuri:
– cum aţi făcut primul milion de dolari???
– am vândut o parte din imprimantele câştigate pe DC, pe atunci, un blog care… ăăăă… ăăăă… care câştigase cu un an în urmă roblegfestu’! 😀
– şi restul de imprimante???
– păi câteva le-am lăsat în debara, amintire, şi restul, le-am vândut!!!
– şi banii???
– păi am dat de băut… la “WPA/PSK-ul spart”!!! 😀
– toţi???
– toţi!!!… adică au fost toţi atunci, tot DC-ul, a fost o scenă cum n-a mai fost: mogulii beau cot la cot cu comentatorii, până şi exilaţii din spam au avut ocazia să bea un pahar… cu condiţia să nu deschidă gura, etc… a venit până şi Şendroiu!!!…
– cum aşa… că dl. dr. Şendroiu era o prezenţă constantă…
– constantă, da, dar în scris, nu şi în carne şi oase!!! şi, îl am martor pe Eftimie, o bere reală face mai mult decât una virtuală!!! :D…
@andryusha: Please give me one of Mifty’s 999.999 wireless printers.Give me 2! I give one forward. 😛 O fi corect, n-o fi corect?
Deci eu astept noua intalnirea de la miezul noptii cu Dj Cotoco, da?
@Iony: Io o astept p-aia cu Metalista. De-abia o astep! 😀
@mifty: Ca sa-l citez pe M3bis: tare jointu’ asta, frate! =))
@Insignifianta: Mi-am permis sa-mi raspund mie insami, ca uitasem un t. Si era important. Corect: de-abia astept. Ca am pretentii, de la mine… 😉 Pacat ca like nu pot sa-mi dau decat maine! =))
@Iony: Cred ca asta e teapa de 1 Aprilie. In seara asta cred ca nu mai primim intalniri la mizul noptii … 😀
@Insignifianta: Toata lumea are pretentii de la tine, da? Si like-ul ala e de la mine, mai completez maine. 😀
@Insignifianta: O da! si asta, metale!
@Rushenne: vorbesti serios? Dj Cotoco nu ne dezamageste… sper 😀
@Iony: metale???
după avatar. aş zice că te coafează mai bine “corul sabinelor” sau “jelania ifigeniei”, ori “plângerea lui ahile” 😀
@Iony: Metale, metale, da’ sa stim si noi de care metale!Ca unii e cu argintuuu, altii e cu auruuu…altii cu radioactivele… (Chiar, ce cuvant interesant: radio-active) …
Ca concu-renta e mare.
P.S.Ca sa evit cacofonia de a intra la moderare, am apelat la insignifianta -.
@mifty: Nu te ghida dupa avatar, pare inofensiv :)) asta e si scopul 😀
@Dan1:
Momentan îmi mai aduc aminte de: “Elevi silitori”, “Calatorie la Kohostrov”, “Furnicile” si “Blues pentru o pisica neagra”
@mifty: Şi pe tine, tot după avatar, o “portocală mecanică”. 😀
@Ciprian: Sunt la pământ, nu vezi? Nu mai da…:)
@Insignifianta: La ora asta merge cam orice metal :)) Ma las si pe mana Adrianei :))
@Insignifianta: de la mine pentru tine: http://www.youtube.com/watch?v=RSklFgKlGEk 😀
@Insignifianta: tipu’ din avatar e Pălărierul Nebun din ultima versiune de Alice in Wonderland 😀
http://www.youtube.com/watch?v=hndkao1rdV8
nice, eh?? 😀
@Iony: Si Adriana asta cred ca e in gasca cu ei. Tot la cumparaturi prin hasendemuri. :))
@mifty: Vai, mersi, dar dedicatia ta are cam putini izotopi pentru gustul meu. 😀 Si palarierul te prinde de minune, iti exprima intreaga personalitate. =)) Nice, da.
Călăraşu e sabotat. I s-au închis comentariile :))
@sebra: Am crezut ca doar la mine apar inchise :D, saptamana aceasta mi-au mai aparut 2 texte asa.
@sebra & @Ciprian: Unde bre? Ca eu pot comenta. Ciiine stie ce prostii ati incercat voi sa scrieti! =))
@Dan1:
Şi intenţia se pedepseşte.
Ha … Mi-am dat seama cum sta treaba cu like-urile , comenteaza andryusha pana are mai multe like-uri decit camionagiu … iara julica i de vina … le-o promis sincere felicitari celui care ia mai multe like-uri , manareala domnule … manareala … da noi ? p limea , ce facem ?
[…] dans ai lui DJ Cotco, iar din partea redacţiei Daily Cotcodac, atenţie, va primi încă o dată cartea cu pisica! Noi le mulţumim tuturor celor au licitat astăzi, celor care au făcut până acum, sau o vor […]
[…] participa la diverse concursuri, dorindu-și foarte mult cartea cu pisica (când a câștigat-o, a pierdut-o, dar asta e altă poveste). În paralel, ne asigura că iubește tango-ul, scriind chiar și un […]