Ce ştiu spaniolii despre bere
Eftimie
Recent s-a dat publicităţii un studiu conform căruia berea ar fi numai bună la refacerea după efort fizic. Studiul ar fi făcut de nişte cercetători de prin Madrid, conduşi de un profesor, Ramon Estruch, care lucrează, de fapt, la o universitate din Barcelona.
Informaţia trebuie să fie adevărată, doar am văzut-o pe toate site-urile, inclusiv pe alea gen StilFeminin. Aţi auzit gagicilor, rupeţi terasele că e de bine.
Din păcate ştirea asta a mai apărut o dată, prin vara anului trecut, şi era, şi atunci, la fel de tembelă. Bine, nici dracu’ nu s-a gândit să întrebe un expert în domeniu, aşa că permiteţi-mi să vorbesc neîntrebat.
1. Ca om ce a băut bere şi în Spania, pot să vă spun că este o porcărie. Nu ştiu pe ce au făcut ei experienţe, sper că nu pe bere spaniolă că astfel s-ar putea vicia serios rezultatele testului.
2. În ciuda optimismului spaniolilor, berea nu te ajută la recuperarea după efort fizic. Pentru că berea conţine şi alcool, iar alcoolul are efect diuretic. Mai exact, rinichii lucrează mult mai repede când bei o bere (de-aia e recomandată pentru prevenirea pietrelor la rinichi), ceea ce accelerează deshidratarea. Iar după efort fizic deshidratarea e cea mai mare problemă. Practic îţi suprasoliciţi organismul, care oricum era suprasolicitat de la efort. Consumul hazliu de bere după efort ar putea duce chiar la tromboză şi o să-l las pe doctorul Şendroiu să vă explice ce-i aia dacă vă e lene să daţi un search pe google.
De aceea nu-i bine să bei în timp ce faci cercetări ştiinţifice.
Eftimie rulz! Traiasca berea Timisoreana!
just.
Aiurea, cel mai bine hidratează săpunul Dove, o ştie o lume întreagă.
ce titlu prezumtios! nu ne poate contesta nimeni (nici spaniolii) competenta bahica! poate ca agentia de presa a rastalmacit stirea, adica efortul fizic te ajuta sa te refaci dupa o mahmureala cu bere !
În curând, datorită infuziei românești, spaniolii vor descoperi și efectele miraculoase ale trăscăului de pufoaică, îl vor face brand și va deveni una dintre băuturile lor naționale.
cum adica”De aceea nu-i bine să bei în timp ce faci cercetări ştiinţifice”? pai ce faci cat astepti rezultatele? te uiti la un film? citesti o carte? si ce cercetare stiintifica are succes daca nu o stropesti cu ceva malt hamei si apa poiana tavii? si doar cele mai multe idei stiintifice apar dupa ce ai consumat vreo 7-8 beri….de multe ori te gandesti chiar sa te apuci de experimente pe termen lung cum ar fi casatoria=))
@andryusha: da, lupta dintre apolonic si dionisiac
@ThoR:
Soţia ta ştie? 😀
sefu’ ei s au referit la faptul ca berea compenseaza mineralele pierdute in timpul efortului, parca asa zicea la gazeta. Testat personal: intodeauna dupa efort fizic m am refacut cu bere si ce e cam ciudat ca niciodata nu am dat in tromboza si asta de ani de zile. A si inca ceva: Estrella rulz!
asta e gluma de 1ntai aprilie, sau cum?
@clara: Nu-i nicio luptă, că doar n-am înnebunit să facem baie acum; iar de băut, bem oricum. =))
Sa punem punctul pe i! De fapt, efortul fizic e al de dauneaza, daca-l evitam, totul este in regula. Deci sa luam cate o bere si sa ne menajam, propun. 😀
@andryusha: a man’s got to do what a man’s got to do
Pentru o viata sanatoasa consumati cel putin 2 litri de bere pe zi|
@mih: Şefu, există un motiv pentru care nu se face şpriţ cu Gatorade. Nu poţi să asimilezi mineralele bine în soluţie alcoolică.
Spaniolii le-au transmis si irlandezilor sau nemtilor, rezultatul cercetarii? Ca sa bea si ei niste sirop de muguri de brad, dupa meciuri.
Efortul fizic nu e pentru oricine. In schimb, berea …
Dos cervezas, por favor! A naibii cervecerie :))
Berea e buna, numa’ sa te tii de ea!
@sebra: nu vorbi prostii=))
Observ că autorul articolului semnează “Eftimie”. Acu’ două săptămâni era “Îndrăgitul Eftimie”, acu’ o săptămână era “Ovidiu Eftimie”. În ritmul ăsta, săptămâna viitoare o să semneze, simplu: “Eu (mă ştiţi voi care)”. =)) =))
Bre, are dreptate cercetatorii spanioli. Are dreptate si Eftimie. De-aia, eu zic ca berea ar trebui consumata tot timpul, nu numai dupa efort. Eu asa fac. Si ma mai feresc si de efort (când merge :))). Pa’erea mea! =))
@Dan1: Lasă, Dan1, că i-a spălat creierul antrenorul ăla al lui de la sală. Azi-mâine o să ne spună şi că statul în cârciumi favorizează varicele şi refluxul gastro-esofagian :-j
@Cms: … si statul la computer sindromul ochiului uscat, dureri de cap si probleme articulare.
@clara: De-aia eu stau la calculator, de obicei, cu o bere alaturi. Sa nu mi se usuce ochii nu se alta! =))
da, se vede ca berea e un panaceu!
In primul rand (care e din partea casei), aia spaniola nu e bere. Daca ar fi, asa s-ar si chema: beer, bier, birra sau ビール (ca pana si japonezii stiu cum ii zice – respect !). Nu, aia spaniola e cerveza, adica un fel de braga probabil. Doar de la cerveza poti face tromboza.
In al doilea rand (pe care-l dai tu) berea nu e bautura racoritoare, ci produs alimentar. Deci ar trebui sa tina de foame, nu de sete.
si in al treilea rand (pe care il luam pe datorie, in contul tau), cum stie toata lumea, berea e mult mai buna inainte de efort, nu dupa.
Revin la spanioli: nu e culmea ironiei ca se numesc I-Berici?
Oamenii de stiinta spanioli vorbesc de parca ar fi oameni de stiinta britanici 😀
@andryusha: Batrane, odata cu inaintarea in democratie, scara valorilor se asaza. In curand se va vorbi de Infamul Eftimie si Indragitul Camionagiu. Apoi de Scumpul Andryusha, Mirabila Insignifianta, Master Dan One si Yoda Serban. Apoi vom primi ban.
@Lucius Fascius (Lucian fascistu’???)
Io, ca om de stiinta britanic, nu beau bere; experimentez cu STOUT sau cu DRAUGHT, de preferinta Guiness sau Murphy’s
@camionagiu: Bani! Ai mâncat un “i”! =))
@Savantu: din alea folositi voi in loc de Berzelius-uri si eprubete! Important e sa iasa concluziile ca la carte, asa ca faceti bine si testati cat mai multe mostre 😉
Asa cum unii oameni au voie sa fie savanti, altii au voie sa fie fasciti, nu?
@Lucius Fascius: Sau luciosi! :))
@camionagiu: După ce vom fi ajutaţi să câştigăm, pe rând, Roblogfest 2012, 2013, 2014… =)) =)) =))
@anndryusha: In 2012 vine sfârsitu’ lumii, ca vazui eu un film! =))
@anndryusha: A fost vechiul anndryusha, cel nou nu şi-ar permite să gândească aşa… =))
@Dan1: Deci camionagiu are timp să câştige… =)) =))
o sa trebuiasca sa renunt la consumul de efort fizic… adio mers cu bicicleta la terase.
Sa scrie numai Eftimie ca numai el stie … sa nu ne faca sa radem.
Ba mie mi-a placut Estrella. Sau poate ca am beut-o in Buen Retiro Park ?
@Jumbo: Să-ţi spun un banc nou să ai şi tu un text mişto de scris?
Aveam un comentariu extrem de haios, dar cum in seara asta m-am hidratat cu sake, pana am terminat de citit toate celelalte 41 de comentarii, am uitat ce voiam sa spun… Promit sa revin imediat ce imi aduc aminte ce voiam sa spun 😀
@Megami: Ai grija sa nu faci efort, acuma! :))
@Megami – bravo, asa! trebuie sa ne mentinem hidratate, sa ne ingrijim frumusetea! 😀
Şi adică, ce? Acuma să nu mai faci, domnule, nici cercetări ştiinţifice, că au descoperit unii savanţi (alţii decît unii oameni de ştiinţă, care nu trebuie confundaţi cu nişte cercetători) unde, cui şi la ce ar fi bune
berea aiacercetările alea. Eeextraoordinar, domnule, eextraaaordinar! 😀În Spania am băut cea mai bună bere: Amstel, dar era olandeză:))