Postul nu e post destul

Darth Vader, dictatorul preferat al cititorilor DC

vader presedinteDacă duminica viitoare s-ar organiza alegeri (şi, bineînţeles, nu ar fi vreme bună de grătar pe marginea şoselei), 26% dintre cititorii site-ului Daily Cotcodac l-ar vota pe Darth Vader drept dictator al României. Acesta este văzut de cei mai mulţi vizitatori ai site-ului nostru drept liderul de care România are nevoie: autoritar, energic, capabil să facă ordine şi să ne pună la muncă, aşa cum ne place nouă.

Pe locul doi s-a clasat Elena Udrea, despre care 19% dintre cititorii DC cred că e superbună (aici presupunem că intenţiile reale de vot s-au îndreptat către Traian Băsescu, fiindcă, sincer, noi n-am găsit nici un alt dictator atât de lipsit de decenţă încât s-o pună pe Udrea ministru).

18% declară că ar vota cu oricine, numai să scăpăm odată de ăştia – după cum ştiţi deja, acest lucru se întâmplă şi în realitate, românii chiar votează cu oricine.

Urmează, ambii cu 12% din intenţiile de vot, Mussolini şi Carol II. În turul al doilea, votanţii celor doi ar opta pentru un candidat cu profil asemănător, dar nu vă putem spune care fiindcă noi chiar nu ştim vreun politician care să urască presa şi să aibă o slăbiciune pentru paraşute.

Românii nu manifestă vreo înclinaţie spre dictaturile orientale, doar 7% exprimându-şi intenţia de a-l vota pe Kim Jong II dictator al României. Acest lucru se datorează şi faptului că românii iubesc micii şi ceafa de porc într-o măsură mai mare decât iubesc rădăcinile şi mâncărica de gândăcei.

Nicolae Ceauşescu nu ar obţine decât 5% din voturi – probabil pentru că e deja prea bătrân şi senil, iar mulţi tineri nici makar nu shtiu cn e keaushesku.

Share:

23 comments

  1. anndryusha 27 July, 2010 at 22:54

    Vader rulz!

  2. Octet 27 July, 2010 at 23:01

    Si eu cu ala micu’ de respira greu. Numa’ sa aiba grija cu neonu’ ca-si aprinde halatu’. ””11!!

  3. Dina 27 July, 2010 at 23:06

    si cu Julius nu ar vota nimeni?:) ca tot face dictatura luminata pe blog, si lucreaza la cultul personalitatii 🙂

  4. robbie 27 July, 2010 at 23:06

    noua ne trebuie un Fidel Castro, sa trecem de la palinca la rom. aveam cea mai mare productie europeana de esenta de rom. se poate obtine lejer din sange de rrom.

  5. punKreas 27 July, 2010 at 23:08

    Cred ca ar fi mai potrivit mai degraba pentru a-i lua locul lui Oprescu. Dupa cat de greu respira, bag de seama ca sta in Bucuresti (deci cunoaste problemele orasului), pe la Grozavesti 😀

  6. unmihai 27 July, 2010 at 23:18

    iar manareala….

  7. Tweets that mention Daily Cotcodac »  Darth Vader, dictatorul preferat al cititorilor DC -- Topsy.com 27 July, 2010 at 23:23

    […] This post was mentioned on Twitter by JuliusDC, FTR.ro. FTR.ro said: v-am zis 🙂 RT @JuliusDC: Daily Cotcodac» Darth Vader, dictatorul preferat al cititorilor DC http://bit.ly/diyBH8 […]

  8. Nu plange ca s-a terminat, bucura-te ca s-a intamplat » Darth Vader, dictatorul preferat al cititorilor DC 27 July, 2010 at 23:26

    […] autoritar, energic, capabil să facă ordine şi să ne pună la muncă, aşa cum ne place nouă. (more) De la Julius citire Niciun comentariu X1_AdParams = { 'pub' : '560302451683403', 'site' : […]

  9. mifty 27 July, 2010 at 23:54

    chiar că mânăreală: opţiunea 7 unde e tovarăşe tiran???
    mai ales că era pe locul 2, înaintea lu’ tanti udea… ăăă… udrea, am vrut să zic! 😀

  10. toader 27 July, 2010 at 23:56

    nu l-au scris si pe mititelu. astia sunt stelisti cu totii.

  11. ccd 27 July, 2010 at 23:56

    oare groparu a uitat sa-si plateasca hosting-ul ca sa aiba bani de bete la sulaina??
    sau asta e cadoul de intoarcere?

  12. Kilroy 28 July, 2010 at 00:05

    Vader are mandat de la popor să îi distrugă pe moguli. Fii mână (aproximativ) forte, reformează parlamentul 😀

  13. Madalush 28 July, 2010 at 00:11

    Ok! Astept cu nerabdare aparitia lui pe buletinul de vot 🙂

  14. Adi 28 July, 2010 at 00:19

    E clar , electoratul roman nu stie sa aleaga . Este evident ca trebuia ales Obi wan Kenobi , era mult mai bun . Chiar si Luke Skywalker , mai tanar si aparent lipsit de experienta , dar cat de eficient . Sau R2-D2 , acest Th.Stolojan , lipsit de sentimente , dar plin de date in creierul electronic . Pana si Jabba the Hutt era mai bun , dar “boborul” l-a vrut pe Darth Vader . Bine , dar sa nu va plangeti dupa aia ca v-a scazut salariile cu 25 % si v-a marit TVA-u’ cu 5% . Trandafiri votati , trandafiri mancati !

  15. Dan 28 July, 2010 at 07:55

    Electoratul a votat ca Chewbaca =))
    Cum sa votezi cu Vader, cand se vede clar ca are probleme de sanatate!?

  16. Dan 28 July, 2010 at 08:10

    Sau poate fiindca e negru! Ca Obama! =))

  17. Ciprian 28 July, 2010 at 09:11

    Vader asta e un fel de Jiji in conflict cu stelistii?

  18. Ninjapedia 28 July, 2010 at 09:55

    Voi, cel mai filo-francez site din lume, nu spuneti nimic de de Gaulle, pe care btw il aveati in sondaj???

  19. cosmin 28 July, 2010 at 10:34

    cred ca cineva a verificat presul azi noapte, ca varianta cu soacra nu e discutata nici macar in soapta. sau aia nu era varianta propriu-zisa, ci mai degraba o defulare in scris a autorului in fata crudei realitati ce-l asteapta sambata asta?

  20. Iepurasul Isteric 28 July, 2010 at 16:06

    Vadim nu va mai place…

  21. Ioana L. 28 July, 2010 at 16:58

    Si restul de 1% cu cine ar vota? Nu de alta, dar 26% + 19% + 18% + 12% + 12% + 7% + 5% fac 99%. :))

  22. Adi 28 July, 2010 at 17:25

    @ Ioana L.

    1% e masa de manevra , a pastrat-o Julius pentru un eventual balotaj . Manareli ca pe DC n-ai sa mai vezi nicaieri , ar trebui sa te obisnuiesti .

    PS Da’ ce-ti veni sa le aduni ?

  23. Andreea 28 July, 2010 at 18:38

    “mulţi tineri nici makar nu shtiu cn e keaushesku” =)) =)) =))