Pisica lui Chinezu e răzbunătoare. Fii alături de pisica lui Chinezu!

Ovidiu Eftimie

Supărată de faptul că ieri, la recomandările de seară de pe acest site, a fost luat în balon stăpânul său, pisica lui Chinezu a aşteptat ca stăpânul să se ducă să facă ceva social-media şi s-a urcat la tastatură să scrie un text trist.

În acest text trist pisica lui Chinezu se destăinuie că nu mai râde la glumele din Caţavencu, Kamikaze sau Daily Cotcodac, reuşind astfel să jignească o redacţie întreagă de oameni care scriu aici. Nu că nu mai râde el ne deranjează, ci că ne compară cu primii doi. Asta e ca şi cum am spune că nu mai avem încredere în analiştii politici gen Monica Tatoiu, Dan Andronic sau Cristian China Birta (e tot glumă, mă, dar pe asta ţi-o explicăm mâine).

Chinezule, întrucât sunt singurul de aici care pretinde că îţi este prieten, am să-ţi spun pe faţă de ce râdeam de tine: moşule, avem impresia că tu nici să baţi covoare nu te duci fără să transformi chestia asta într-un eveniment Web 2.0.

O postare de genul: “M-am dus să bat covoare” se transformă într-o întreagă aventură la care vor mai lua parte toţi ăia din DreamTeamRo, Federaţia Română de Oină, doi dezvoltatori de aplicaţii pentru iPhone, Cabral ca să scape de tine, o firmă din Vaslui care produce topoare şi are nevoie de un pic CSR şi un fost toboşar de la Holograf care acum are un restaurant în Tulcea, un ONG şi un site de promovare a Facebook-ului în rândurile lipovenilor.

După toate astea mai faci şi un banner la tine pe blog, cu “Să batem covoare”. Plus o campanie socială cu “Bat covoare pentru Mihai, un copil care are nevoie de un transplant de ficat, că e alcoolic de la 7 ani”. Şi un concurs de sloganuri “Tu de câte ori ţi-ai bătut covorul?”.

Şi toate asta ar fi ok dacă nu s-ar întâmpla de minimum 2 ori pe zi. Chinezule, una peste alta, vroiam să-ţi zicem că atunci când vorbeai de social-media popcorn noi ne gândeam la tine. Aşa că, dacă ai prins ideea, n-ar trebui să te superi ci, eventual, să faci o campanie Web 2.0 pe ideea asta, cu tema “Sunt sau nu lipsit de umor”, cu workshop-uri conduse de Bobby Voicu, Perez Hilton şi Maia Morgenstein în care se va dezbate adevărata problemă a codului PHP: “De ce e mişto când râdem de alţii şi nu mai este amuzant când se râde de noi”. 2.0. XHTML (share this on facebook).

PS: Zoso m-a obligat să scriu chestia asta.

36 Comentarii »

  1. Cougar 26/10/2010 @ 15:12

    .. ştărn!

    Thumb up 0

  2. anndryusha 26/10/2010 @ 15:22

    Şi eu pretind că-i sunt prieten lui Chinezul. Aşa, mai 2.0, da’ sunt. 😀

    Thumb up 0

  3. […] This post was mentioned on Twitter by Denisa [Lala] Bârgău, claus and JuliusDC, Ovidiu Eftimie. Ovidiu Eftimie said: Pisica lui Chinezu e răzbunătoare. Fii alături de pisica lui Chinezu! http://ff.im/-sG0EQ […]

    Thumb up 0

  4. bradut 26/10/2010 @ 15:49

    Da, bătrânelule!

    Thumb up 0

  5. eftimie 26/10/2010 @ 15:59

    @bradut merci banditule, te pup si te iubesc!

    Thumb up 0

  6. JULIUS 26/10/2010 @ 16:20

    @bradut: sa-mi zici cand trece ziua ta ca sa ma imprietenesc din nou cu tine pe facebook.

    Thumb up 0

  7. V3nt0R 26/10/2010 @ 16:21

    Imi place asta :X

    Thumb up 0

  8. Ramses3 26/10/2010 @ 17:01

    este atac direct la asociatiile:”Bataia covoarelor e rupta din RAI”, “Bate covorul cat e cald” si mai ales la binecunoscuta companie filantropica pe plan mondial “O mama de bataie de covoare”

    Thumb up 0

  9. N.A. 26/10/2010 @ 17:31

    Hahahahaha, si eu m-am prins abia acum, dar am scuza ca nu l-am citit pe sus-numitul in viata mea, deci nu-i stiam obiceiurile..

    Thumb up 0

  10. Lepka 26/10/2010 @ 18:09

    Eu citesc numai Daily Cotcodac. Restul sunt de umplutura :)

    Thumb up 0

  11. Vlad Dulea 26/10/2010 @ 18:10

    Haha… m-am prins… voi sunteti invidiosi pe echipa de vis pentru ca voi in echipa aveti un vis urat :))))

    Thumb up 0

  12. M3bis 26/10/2010 @ 20:09

    @chinezu e #prietenulmeu. Punct. De fapt 2 punct zero.

    Thumb up 0

  13. Dan1 26/10/2010 @ 20:14

    Julius, asta e o recenzie? Ca eu nu-ntelesei nimic, ma, nimic! (deci e o recenzie excelenta)
    @Eftimie
    Daca e recenzie, e excelenta! Daca nu, e clar, a scris-o Ochisori (si vezi sa nu se fi si pisat pe tastatura)! =))

    Thumb up 0

  14. V3nt0R 26/10/2010 @ 20:24

    @ M3bis: =))))))… ma intreb daca va intelege…

    Thumb up 0

  15. sebra 26/10/2010 @ 20:49

    “fost toboşar de la Holograf care acum are un restaurant în Tulcea”-care-i restaurantu’ ăla??#-o

    Thumb up 0

  16. iahu 26/10/2010 @ 21:19

    Sa scrie pisica lui Eftimie, ca ea stie!

    Thumb up 0

  17. borg 26/10/2010 @ 21:27

    Chinez, chinez, da care chinez dintre aia ‘nspe miliarde?

    Thumb up 0

  18. eftimie 26/10/2010 @ 21:54

    @sebral Nu e ăla de pe Bălcescu, ăla e al unui fost basist de la Krypton. Mă refer la restaurantul ăla mic şi cochet de pe Vasile Alecsandri, colţ cu Republicii.

    Thumb up 0

  19. sebra 26/10/2010 @ 22:23

    @Eftimie,
    Ha?? Eşti sigur că vb de Tulcea? :)) Ar fi culmea să ştii tu mai bine ca mine, restaurantele de aici =))

    Thumb up 0

  20. N.A. 26/10/2010 @ 23:07

    @sebra – Ba io zic ca ar fi culmea sa stii tu mai bine decat Eftimie restaurantele de oriunde.. =))

    Thumb up 0

  21. M3bis 26/10/2010 @ 23:24

    Și uite așa ajungem la prejudecăți. Eftimie cunoaște și adresele bibliotecilor. Despre asta nu zice nimeni, nimic?

    Thumb up 0

  22. sebra 26/10/2010 @ 23:38

    @M3bis,
    Asta ar fi offtopic şi nu ne permitem 😀

    Thumb up 0

  23. eftimie 27/10/2010 @ 00:13

    :))

    Thumb up 0

  24. N.A. 27/10/2010 @ 00:23

    @M3bis – Ei, na! Toata echipa DC stie bibliotecile, Eftimie stie niste chestii in plus! :))

    Thumb up 0

  25. mifty 27/10/2010 @ 01:38

    eftimie ştie şi adresele sălilor de tras fiare!!!
    (normal el e ciac norrisul DC-ului!!! :D)

    Thumb up 0

  26. Ciprian 27/10/2010 @ 01:42

    Bate un vant rece din balta la Chilia-n port Auzi stuful cum se-nalta, Sa-l tai nu mai pot.. of of offtopic.
    Presupun ca bomba aia din Tulcea de care aminteste Eftimie se cheama La pescarul beat sau Inel invartecus, mare cat inima mea.

    Thumb up 0

  27. Marius Ola 27/10/2010 @ 02:38

    Totul e OK până la covoare. Păi, după ce că sunt călcate în picioare, mai sunt făcute şi KO!… Oare, covoarele râd, când le baţi? Şi, dacă, da, cât trebuie să faci chestia asta?…

    Thumb up 0

  28. Cristian Chia Birta 27/10/2010 @ 06:57

    sa fiti iubiti, bah, ce dracu sa indraznesc a va dori mai mult?
    io o sa incerc sa imi recapat simtul umorului
    dar, zic si io, nu prea sunt sanse…

    Thumb up 0

  29. sebra 27/10/2010 @ 08:13

    @Ciprian,
    Bomba aia nu se cheamă aşa. Îi spune “Flacara vie” sau Kandahar pt cunoscători :)) Cu pescăruşu’ e la Galaţi :))

    Thumb up 0

  30. mifty 27/10/2010 @ 08:19

    … deci sebra e cunoscător… aoleu!!!
    s-a întors lumea cu c00ru-n sus, bre: ştiu nevestele mai bine ca bărbaţii poreclele birturilor!!! ;))

    Thumb up 0

  31. sebra 27/10/2010 @ 08:22

    @Mifty,
    Hai, măi…că nu-s aşa multe la noi=))

    Thumb up 0

  32. […] donaţii, atâtea lăbăreli. Da, Chinezu descrie bine aici despre ce vorbesc, problema e că el e primul la dat RTuri şi făcut milioane de campanii din astea triste şi inutile. Tone it down!Nu, escaladatul unui […]

    Thumb up 0

  33. […] Hai să mai scriu unul, să nu zică Eftimie că m-am zgârcit și că am ceva cu el de când m-a făcut de telecomandă pe Daily Cotcodac. Că nu am, măh, serios, @#$@!!$@%@!! de meseriaș ce ești Deși, data […]

    Thumb up 0

  34. […] apărarea Statelor Unite. Nu m-ar mira să aflu chiar că Obama îl sună din când în când pe Chinezu să-l ajute cu câte o campanie de recrutare social-media: „Băi, am şi eu nevoie de 5.000 de […]

    Thumb up 0

  35. Mihai Likar 27/11/2010 @ 03:22

    nuuu sunteeeti normaaali…aia cu copilua alcoolic de la 7 ani m-a dat gata:))

    Thumb up 0

  36. […] măcar te-ai prefăcut că ţi-a plăcut, caz în care probabil eşti Chinezu – citeşte şi: Pisica lui Chinezu e răzbunătoare. Fii alături de pisica lui Chinezu! Recomandări de seară: femeia ca geometrie […]

    Thumb up 0

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL