VSFT? – E luni, e vreme urâtă? DC te ajută să te spânzuri!

Ştim că afară e o vreme mizerabilă şi că n-aveţi nici un chef de nimic (ne-am dat seama de asta în momentul în care s-au făcut două minute încheiate şi domnul Florian nu postase nici un comentariu nou). În plus, e şi luni, e o tristeţe în aer ceva de speriat; mai rămâne să vă ridice Prigoană maşina sau să nimeriţi o piesă cu Alifantis la radio şi ăia sunteţi (sper că apreciaţi mult faptul că noi nu punem triluliluri cu “a venit toamnaaa”; ajunge că punem nişte texte triste, astea ar mai lipsi).

Aşadar, pentru a aduce o notă de optimism şi prospeţime acestei zile mohorâte, revista Daily Cotcodac vă propune cea mai scurtă poveste horror, poveste semnată împrumutată de un maestru al genului, Adi Călăraşu, acest Stephen King Eugen Barbu al nostru, de la Fredric Brown. Cel mai bun comentariu va fi premiat la sfârşitul acestei zile cu o carte oferită de Editura Trei (o lungim până la sfârşitul zilei în speranţa că, date fiind auspiciile de care vorbeam, câştigătorul va avea bunul simţ să se sinucidă până atunci şi, astfel, nu vom fi nevoiţi să decernăm nici un premiu). Prin urmare, doamnelor şi domnilor,

Cea mai scurtă poveste horror!

Ultimul om în viaţă stătea ascuns în buncărul care îi salvase viaţa.
La un moment dat, se aude o bătaie în uşă!

90 Comentarii »

  1. M3bis 07/09/2009 @ 14:52

    Al dr@cu’, n-a putut să-şi pună şi el o sonerie la buncărul ăla?

  2. unmihai 07/09/2009 @ 14:56

    era ascuns careva in uşă!

  3. MifTy 07/09/2009 @ 15:00

    … şi apare aurelian temişan:
    – dom’le, am un hit de respiraţie mondială!!!!

    dar nu mai apucă să zică nimic, deoarece ultimul om în viaţă care stătea ascuns în buncărul care-i salvase viaţa, pe scurt “u.o.î.v.c.s.a.î.b.c.s.v”, puse mâna pe drujbă, şi cu ultima canistră de benzină rămasă plină pe planetă, îi risipi temişanului maţele pe toţi pereţii!!!

    dacă u.o.î.v.c.s.a.î.b.c.s.v n-ar fi fost cu adevărat acum u.o.î.v.c.s.a.î.b.c.s.v, s-ar fi auzit urale!!
    din fericire, mai exista o casetă veche, pe care o puse!!!
    se auziră voci extaziate “cea-u-şes-cu-şi-po-po-rul-sti-ma-noa-tră-vi-i-to-rul”, lucru care-l deprimă pe u.o.î.v.c.s.a.î.b.c.s.v, care evită la mustaţă sinuciderea: nu mai avea benzină, săpun, ciuciu, funie, pauză, şi să se arunce de la etaj nici pomeneală, pentru asta trebuia să iasă afară, şi iradierea nu i se părea o metodă prea elegantă de sinucidere… asta presupunând că găsea un etaj în timp util.
    astfel încât, oftă, şi deschise un laptop unde păstra arhivele DC…

    — FINE PRIMO TEMPO —
    (că aşa e la modă: ai n-ai succes cu primul film, musai bagi încă 2 după el!!!)

  4. cosss 07/09/2009 @ 15:04

    vroia sa il inveleasca

  5. dorinho 07/09/2009 @ 15:08

    ati fost voi sa-i luati un interviu?

  6. Andrei 07/09/2009 @ 15:15

    a deschis usa si a primit extrasul de la cardul de credit al nevestei

  7. savy 07/09/2009 @ 15:26

    era ta’su mah!

  8. delly 07/09/2009 @ 15:29

    Reporterii DC stau in stil paparazzi in tufe si asteapta urmatoare miscare…

  9. b.m 07/09/2009 @ 15:36

    -Sunt eu sotia ta, impreuna cu soacra!

  10. chupacabra 07/09/2009 @ 15:39

    Versiunea 1: “Dar nu a deschis niciodata usa sa vada cine a batut in ea”

    Versiunea 2: “Cine e ?” “Eu, Adi” “Care Adi” “Calarasu, Autoru” “Si ce vrei?” “Vreau sa te omor ca m-am plictisit de scris carti horror, tresa vine nevasta-mea acasa. Tu esti singurul care a mai ramas”

  11. theheartcollector 07/09/2009 @ 15:53

    Omu’ tresare şi se duce să cerceteze. Îşi lipeşte, cu teamă, ochiul stâng de vizor şi îl vede în dreptul uşii pe bravul soldat Julică. Din păcate, cam asta e ultima imagine prelucrată de retina sa pentru că, de fapt, era vorba un terminator undercover.

  12. Bivrick 07/09/2009 @ 15:55

    … si se sperie atat de tare ca face infarct si moare !

  13. Bivrick 07/09/2009 @ 15:56

    … al naibii cu Vantu’ asta !

  14. ceapa.nova 07/09/2009 @ 16:05

    …Deschise usa, si in fata lui se casca o gaura neagra….Era Naomi Cambell ! (to be continued)

  15. MifTy 07/09/2009 @ 16:07

    cam bell, da!!!
    bine că nu era nikita!!! 😀
    sau naomi.

  16. Anca 07/09/2009 @ 16:12

    O fi fost Hemingway, isi cerea drepturile de autor…

  17. Razvan 07/09/2009 @ 16:13

    Adi Calarasu e autorul?? Eu as zice ca e maestrul Frederic Brown:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Knock_(short_story)

  18. unmihai 07/09/2009 @ 16:13

    Deschide uşa uşor, uşor.. Din uşă, Michael Jackson îl priveşte zglobiu: “Mă`ta-i tac`tu baaah!”

  19. si-la-vara-cald 07/09/2009 @ 16:20

    “Suntem cu recensamantu’!”, se auzi o voce metalica de partea cealalta.

  20. JULIUS 07/09/2009 @ 16:26

    @razvan: gata, ne-am demascat!
    @anca: sigur nu era Frederic Brown?

  21. si-la-vara-cald 07/09/2009 @ 16:26

    Sau, daca luam de bun anuntul postat la inceputul povestii horror, dar foarte la inceput (va trebui sa dam cateva pagini mai in fata ca sa -l gasim), adica “Ultimul om în viaţă stătea ascuns în buncărul care îi salvase viaţa.”, era chiar el, in timp ce knock, knock, knock on heaven’s door.

  22. 4mall 07/09/2009 @ 16:26

    La care ultimul om in viata, exclama: Ce pacat ca sunt surd! Daca bate cineva in usa si eu nu aud? ♠

  23. MifTy 07/09/2009 @ 16:27

    @Razvan, felicitări: ai ceva cultură nene!!…
    acum am văzut că au modificat textul în consecinţă!!!
    sper (totuşi) că n-ai dat întâi sărci pe gogu ca să fii aşa documentat…

  24. MifTy 07/09/2009 @ 16:29

    @şlvc: care din ele, originalul lui dylan, sau versiunea guns’n’roses???

  25. si-la-vara-cald 07/09/2009 @ 16:41

    @MifTy
    Evident ca GNR, ca nu-mi plac miorlaielile!

  26. punKreas 07/09/2009 @ 17:01


    Era nevasta’sa…
    – Nenorocitule, ti-am spus ca nu-mi iau cheia! Ti-am spus ca lipsesc cateva ore, ca doar mall-ul e la 5 minute de noi.
    – Pai draga … stii… a fost Apocalipsa.
    – A fost pe ma-ta aia proasta care te-a facut. Daca zici c-a fost sfarsitul lumii, cum explici faptul ca am dat 500 euro pe o geanta Vuitton, adica de 2 ori mai mult decat anul trecut? O sa fie sfarsitul lumii cand o sa dau pe un Vuitton cam cat dai tu pe o curva ieftina.
    – Draga, nu trebuie sa fii nervoasa. Chiar a fost Apocalipsa. Eu am avut noroc ca m-am refugiat in acest buncar. Ma impacasem cu ideea ca sunt singurul om in viata. Ce bine-mi pare sa te vad!
    – Iti pare bine pe dracu’. Auzi tu, Apocalipsa ah? Sunt sigura ca ti-ai chemat toti prietenii misogini si basinosi, ati baut ca porcii si v-ati uitat la meci. Si ati chemat-o si pe curva aia de Geta, ca vorba aia, “ce-i mai bun decat futbolul, doar femeia si alcoolul”.
    – Draga, jur pe ochii din cap, nu-ti poti imagina cat de oribil a fost. Ploua cu gheata, ningea cu foc. Vecinului Ghita i-a cazut o minge de foc fix in cap! Saracul, dupa ce ca mai avea cateva fire de par, acum a chelit de tot.
    – Cum poti sa minti cu nerusinare? Nu stii ca eu am dreptate mereu? Te iert acum, papagalule, dar sa stii ca e ultima oara. Acum lasa vrajeala si pleaca din calea mea, ca tre’ sa vina manechiurista si nu vreau sa vada un prost la bustul gol, cu burta mare si par pe piept. Si da drumu’ la toate geamurile, ca miroase numai a basini p-aici!

    Auzind acestea, Arsulici se duce la frigider, desface o bere si se aseaza pe canapea, rostind printre masele “Ai dreptate, fa! Nu a fost nicio Apocalipsa. Apocalipsa abia acum a venit … si poarta o geanta Vuitton”

  27. warlock 07/09/2009 @ 17:02

    Aloo … acolo inauntru … tu mai ai hartie igienica ca eu am ramas fara 😛

  28. warlock 07/09/2009 @ 17:05

    Iubitule … mai stai mult??!! Hai ca am o durere ingrozitoare de cap!! Nu mergi te rog pana la farmacie sa imi iei o aspirina … aaa si o saorma pentru mama, ca i-a trecut diarea si acuma are pofta de ceva picant!!!

  29. 4mall 07/09/2009 @ 17:11

    @Julius: Pai si eu cum ma mai adresez de acum incolo lui Calarasu? “Bah Adi”, sau “stimate domn Frederic”?

  30. lulu 07/09/2009 @ 17:29

    Asa-i omu’ ca tamplarul: traieste cat traieste si spre sfarsitul vietii moare.

  31. Zaoan 07/09/2009 @ 17:30

    Ultimul supravietuitor merge si deschide usa buncarului. In fata sa apare un angajat de la RDS_RCS care spune:

    – Mda, nu ati platit facura la internet in ultimele luni pentru locatia “buncar”. Trebuie sa va debransam.

  32. delly 07/09/2009 @ 17:36

    @4mall cu un “bre” nu ai cum da gres! 😉

  33. Cata 07/09/2009 @ 18:01

    @ punKreas: prietene, cred ca ai trait multe Apocalipse din astea, de le descrii cu atata patos :))

  34. punKreas 07/09/2009 @ 18:04

    Le-am trait din pozitia povestitorului :))

  35. pericle 07/09/2009 @ 18:11

    Ultimul om în viaţă stătea ascuns în buncărul care îi salvase viaţa.
    La un moment dat, se aude o bătaie în uşă!

    -Cine e?
    -Moartea!
    -Bata-te sa te bata, credeam ca e fiscu’!

  36. montmorency 07/09/2009 @ 18:11

    mah, nu gasesc acuma, dupa momentul asta(adica in care am citit postul).da’ cand ajung acasa dau un citat din lovrecraft….

  37. FwoRD 07/09/2009 @ 18:11

    Buna ziua, de la gunoi suntem.. Venisem cu factura pe luna aceasta da’ observ ca ati depasit cu mult volumul maxim admis de gunoi si trebuie sa va aplicam penalizari.. ia sa vedem.. 4 blocuri de 10 etaje si .. 12 automobile.. Sunteti sigur ca nu mai vreti chestiile astea prin curte ?

  38. montmorency 07/09/2009 @ 18:11

    nu vreau sa fiu original! na!

  39. Oaie 07/09/2009 @ 18:22

    cip ci rip

  40. Florian 07/09/2009 @ 18:33

    A ciocănit degeaba. Cine dracu să-i deschidă, dacă el era ultimul om în viaţă. O mai ciocăni şi-n ziua de azi, dacă nu s-o fi plictisit.

  41. yeosaeng 07/09/2009 @ 19:00

    http://www.youtube.com/watch?v=DOVwYhGFGFA&feature=related cu dedicatie speciala pentru domnul,stapanul si regele nostru Dulcoflocolax!
    te iubim,luminatia ta!

  42. Adrian Calarasu 07/09/2009 @ 19:03

    Razvan, in primul rand e Fredric, nu Frederic.

    In al doilea rand, nenea Julica nu prea a fost atent atunci cand – suparat ca nu ii raspund la telefon – a luat singur ceva material de pe blogul meu, conform acordului verbal de bun simt incheiat intre parti:

    http://ro.wordpress.com/tag/fredric-brown

    🙂

  43. Oly 07/09/2009 @ 19:16

    Ultimul om în viaţă stătea ascuns în buncărul care îi salvase viaţa.
    La un moment dat, se aude o bătaie în uşă!
    “Derbedeilor! nu va mai bateti in usa mea! chem sectoristul! mergeti pe maidan daca vreti sa va bateti!” spuse indignat ultimul om ramas in viata, cu ochiul lipit de vizorul usii buncarului care ii salvase viata.

  44. MifTy 07/09/2009 @ 19:17

    @A.C.> tagul e greşit: povestea aia n-are nici o treabă cu povestea asta!!
    dar e mişto, dacă n-aş fi citit-o deja acum 20-25 de ani, aş fi râs… din păcate, o ştiu de pe vremea primelor almanahuri “anticipaţia”…

  45. Cougar 07/09/2009 @ 19:19

    deci, cred că sunteţi în concediu.

  46. Adrian Calarasu 07/09/2009 @ 19:21

    MifTy, tagul cuprinde si textul ala (Test de imaginatie — 9 comments ), check again 😉

  47. Florian 07/09/2009 @ 19:24

    @yo
    Mişcat de gestul preasupusei foste şi, cine ştie, viitoare, Măria Mea îi oferă o contradedicaţie

  48. MifTy 07/09/2009 @ 19:24

    A.C. adică ultimul!!! :))
    reflex de pe căutările pe gogu, cu cele mai relevante rezultate primele. 😀

  49. yeosaeng 07/09/2009 @ 19:32

    @fofo
    m-ai nenorocit viitoule fost..imi cam zbarnie urechile de la zgremtzareala lu domnu ..e de bine?

  50. şi-la-vară-cald 07/09/2009 @ 19:38

    Eu acord întotdeauna presumpţia de nevinovăţie.Julius s-a grăbit să posteze materialul, ca să ne dea de lucru nebunilor de pe DC, altfel îi poceam de tot linkurile (vezi la bietul Odoacru!). A. Calarasu a preluat textul de la nea Fredric ăla, menţionând, pe blogul lui, că nu-i aparţine. Răzvan e un tip isteţ, citit şi vigilent (Deie Domnul cât mai mulţi d-ăştia printre noi!). Iar cotcodăcitorii au un subiect numai bun de răsucit pe toate părţile şi de dat cu părerea. Deci, toată lumea mulţumită şi cu lacrimi pe obraji!
    No, şi-amu’, după tot expozeul ăsta, solicit ca plată a serviciilor mele gratuite, acordarea menţiunii pe care i-o mânăriţi de regulă lui Arsulici, că pentru carte cred că trebuie să prestez mai mult decât o simplă mediere!
    😀

  51. MifTy 07/09/2009 @ 19:44

    şi o contradedicaţie de la mn: http://www.youtube.com/watch?v=UgV5fMbc2ZE

  52. yeosaeng 07/09/2009 @ 19:47

    MifTy
    =))=))=))

  53. Arsulici 07/09/2009 @ 19:52

    Si cind s-a apropiat de usa buncarului, aude de afara o voce miorlaita:
    Vetaaaaaaaaaaaaaaaaa, mi-ai furat chiuvetaaaaaaaaa!

  54. Arsulici 07/09/2009 @ 19:55

    Povestea respectiva nu e horror deloc. Sa o luam logic: E ultimul om in viata. Nu poate fi vorba decit despre Chuck Norris! Iar Chuck Norris nu se teme de nimeni. Deci nu e poveste horror.
    Quod erat demonstrandum!

    PS poate la usa era 4mall, cu o oferta de imbalsamare rapida la jumate de pret!

  55. Sadd 07/09/2009 @ 19:58

    sigur era o femeie la usa

  56. Ionica 07/09/2009 @ 20:14

    Buna ziua, va rugam frumos sa va prezentati la vot. Am ramas in viata noi, parlamentarii, guvernantii si presedintele, si trebuie sa ne decidem daca ramanem in formula asta sau schimbam formatia. Haideti, va rugam..sunt inca atatea de furat!!!

  57. Florian 07/09/2009 @ 20:18

    @yoyo
    E de bine, e cu haleală multă. Apropo, mă duc să mănânc, să mă spăl la poreclă, să fac una-alta, să mă spăl iar la poreclă şi pe urmă mai văd eu ce fai mac.

  58. yeosaeng 07/09/2009 @ 20:20

    @fofo
    da parca tineai la silueta ,darling

  59. FwoRD 07/09/2009 @ 20:22

    nevasta-sa : Nesimtitule !!! Ai zis ca te duci sa cumperi paine si acu te gasesc extenuat in cocioaba asta cu 2 cadavre de femei dezbracate langa tine ???!!!!

  60. Mariuslegi 07/09/2009 @ 21:02

    Bau!

  61. M3bis 07/09/2009 @ 21:05

    Bre, Julică (asta ca să urmez sfatul delly-ei). Mânăreşte odată şi concursul ăsta. Nu vezi că (din cauză de cacofonie bag paranteza asta, ştiu că nu mă scot dar, cel puţin, încerc) cotocdacii dorm pe ei? Hai dă premiul ăla azi, să putem să ne luăm în ciocuri pentru el.

    Oare sunt singurul din buncăr? Şi oare cine bate la uşă?

  62. şi-la-vară-cald 07/09/2009 @ 21:09

    @M3 bis
    Julică, cu premiul ăl mare! Pe care îl dă supravieţuitorului.

  63. şi-la-vară-cald 07/09/2009 @ 21:28

    Propun să nu mai aşteptăm decernarea premiului şi să începem comentariile pe tema asta, ca să câştigăm timp. Deci:
    Aţi dat menţiunea lui Razvan doar ca să-i închideţi gura aia. Şi nu punkreas merita premiul cel mare, ci tripletul de aur Florian-MifTy-zeonsaeng, pentru schimbul de dedicaţii inspirate din marii clasici ai maidanului.

  64. yeosaeng 07/09/2009 @ 21:49

    n-aveti pic de intuitie si imaginatie! era Groparu!

  65. petronia 07/09/2009 @ 21:57

    Ce batea la usa era mic si negru – viitorul.
    Si nu va mai luati de vreme, e minunata.

  66. cheguevara 07/09/2009 @ 22:12

    Felicitari lui Arsulici pentru premiu si la mai mare! Ca iar ati manarit concursul.

  67. punKreas 07/09/2009 @ 22:38

    Da’ chiar … era Groparu. Batea la usa sa ceara o bujie pentru Dacia lui :))

  68. MBadragan 07/09/2009 @ 22:57

    Bai, nu e corect. Povestirea asta am scris’o si eu ieri. Prea mare coincidenta. Calarasule? Ma urmaresti?

    Check this out: http://dulce-mahala.tapirul.net/2009/09/06/ultimul-om/#comment-6915

  69. MBadragan 07/09/2009 @ 22:59

    Diferentele se datoreaza exclusiv traducerii defectuoase executate de plagiatorul Calarasu.

  70. Bre, abem problem!

    Io ştiam că bunkărele n-au uşi, au tuneluri de acces şi sasuri. deci cum să ciocănească cineva/ ceva într-o uşă inexistentă?

    PS, dacă e să o luăm ad literam, ar fi trebuit să fie dincolo de uşă cher. că doar ea şi gândacii ar putea supravieţui unei apocalipse.

  71. şi-la-vară-cald 07/09/2009 @ 23:07

    Incorect, Mbadragane. Povestirea asta ai citat-o şi tu, ieri, pe alt blog. Chiar nu e posibil ca doi-trei-cinci-o sută de oameni de pe glob să se gândească/să citească/să-şi amintească aceeaşi poveste/carte/idee de film fără să deraiem în scenarii de furt intelectual?

  72. yeosaeng 07/09/2009 @ 23:11

    @slvc
    asa,asa, fii barbata..daca nu pricepe cu vorba buna,nu te uita,ia si-l stupeshte!

  73. şi-la-vară-cald 07/09/2009 @ 23:19

    @yeonsaeng
    Bazează-te, că ai pe cine! Hai, du-te şi te culcă regino-puţino! Rămân io, ca de obicei, de veghe-n lanul cu secară cornută…

  74. MifTy 07/09/2009 @ 23:20

    .. care ai o rimă-n “ută”??? 😐

  75. yeosaeng 07/09/2009 @ 23:23

    cocuta

  76. XaeL 07/09/2009 @ 23:25

    v-ati dat pe bancuri seci, ha?

  77. Florian 07/09/2009 @ 23:31

    Io eram ultimul om în viaţă, iar la uşă bătea cu ciocul ultima găină din Cotcodacia, cu o carte legată de-o aripă. Era premiul trimis de Julius, înainte de a apăsa pe butonul roşu. Bomba nucleară l-a mătrăşit şi pe el, că avusesem eu grijă să schimb codul de acces în buncărul lui.

  78. Florian 07/09/2009 @ 23:35

    @MimTy
    Mută. Nu asta am vrut să scriu, dar am o tastă demectă.

  79. MifTy 07/09/2009 @ 23:58

    @Fo-Fo: mimsy were the borogoves

    P.S. http://www.imdb.com/title/tt0768212/ să muară capra, trebuie să-l văd!!!!

  80. M3bis 08/09/2009 @ 00:33

    “Cel mai bun comentariu va fi premiat la sfârşitul acestei zile cu o carte oferită de Editura Trei (o lungim până la sfârşitul zilei în speranţa că, date fiind auspiciile de care vorbeam, câştigătorul va avea bunul simţ să se sinucidă până atunci şi, astfel, nu vom fi nevoiţi să decernăm nici un premiu).”
    Really? E mâine deja.

  81. mihaela 08/09/2009 @ 01:03

    era dumnezeu cu un butoi de bere si un lighean de seminte. se gandea ca daca-l omoara si pe-asta n-are cu cine rade de fetele speriate ale celorlalti

  82. N.A. 08/09/2009 @ 13:15

    Eu aveam de gand sa scriu o replica tare spirituala, da’ acuma daca ati terminat concursul, de…

  83. Ciprian 08/09/2009 @ 13:37

    Nu poate omul sa se dezlipesca putin de la laptop sa culeaga un struguras ca hop si Julius cu o carte. Mi-e ciuda. 🙁
    Normal ca era Chuck Norris de a batut la usa.

  84. Nona 09/09/2009 @ 11:34

    Din spatele usii se aude o voce “pitigaita”… “Sunt eu Moartea, a venit timpul sa dai cu subsemnatul…”.

  85. MifTy 09/09/2009 @ 11:38

    @m3bis: asta e nimic… acum e deja poimâine!!! 😛

  86. johnny 09/09/2009 @ 14:16

    Cea mai scurta poveste horror: Erau odata Becali si Vadim.

  87. MifTy 09/09/2009 @ 15:58

    … şi se pupau cu ileiscu şi zoe petre!!

  88. MifTy 09/09/2009 @ 15:58

    iliescu… grrrr!!!

  89. liviu amza(nadie) 10/09/2009 @ 02:23

    mai julica sa te spinzuri da de gitul unei fete.si sa stai spinzurat asa toata viata. :))

  90. Radu C 10/09/2009 @ 17:54

    Omul deschide usa, si acolo era o alienoaica buna rau, care mai era si compatibila genetic cu rasa umana. Citise ea o poveste erotica numita “Adam si Eva” si isi dorise toata viata sa traiasca acel moment. Intr-o zi a citit in ziarul “Libertatea de Milky Way”, la pagina 5, ca din rasa umana a mai ramas un singur exemplar, si i-a picat fisa ca si-ar putea indeplini visul. Desi avea studii superioare in propulsie superluminica si ar fi putut urma o cariera de succes in transport interplanetar, care se platea chiar bine, a decis sa se arunce in necunoscut, pt. a-si urma visul. S-a urcat in prima nava “Cometa albastra” spre Antares, dupa care a luat personalul de “Pamant”. Dupa ce a repopulat planeta, si-a vandut povestea la OTV. Astfel am aflat si numele ei, intr-un final: Sexy Braileanca.

    Astfel am aflat si cam ce poate insemna “bunaciune” cand esti singurul om pe planeta si nu mai ai nici macar oi cu care sa te imperechezi 😀

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL