Prânz de duminică
Ina_adevărata
Nu știu cum sunteți voi, dar eu și soțul nu ne numărăm printre looserii ăia fără viață socială care-și petrec duminica pe Facebook. Uite, de pildă, duminica asta am fost invitați la masă, la aniversarea unui prieten.
Lume multă, masă-ntinsă, nu cunoșteam pe nimeni în afară de gazde.
Am început prin a studia comesenii până am avut toate detaliile tabloului: lângă mine și în fața mea stăteau doi instalatori. Mai era o coniță stridentă- genul Piți- și mama ei, ținând fiecare în brațe câte un caniș alb. Apoi, două doamne vârstnice, trei adolescenți și un domn despre care gazda ne-a șoptit cu respect: “lucrează la RDS”.
La antreuri, lucrurile au decurs cam așa:
Gazdele prezentau bucatele și secretele preparării lor, pe rând, fiecărui mesean, cu tradiționalul îndemn “mai serviți!”.
Cele două doamne vârstnice schimbau rețete de diete.
Piți își făcea non-stop selfie-uri cu cățelul. După fiecare selfie, îl pupa pe botic și îi arăta mamă-sii poza. Cățelul mamei lătra întruna, probabil din gelozie.
Cei doi instalatori discutau despre- desigur- instalații.
Domnul de la RDS a fost rugat seteze smart-tv-ul, că doar e “de la ei”.
Adolescenții tăceau și își aruncau priviri disperate.
Iată un crâmpei din conversația generală:
– Când am făcut io instalațiile la restaurant, nu aveam unde să leg veceurile, că trebuia să sparg trotuarul ca să ajung la căminul de-afară. Și atunci m-am legat cu un cot în pluvială. Dacă se-nfundă, asta e, iese-n veceuri.
– Pateul ăsta e făcut în casă, să știți, e ficat de pui amestecat cu două ouă și cu puțină ceapă, amestecate-n blender până iese așa fin!
– Dacă apeși aici, îți deschide pe ecran o tastatură și poți lucra pe ea ca la computer.
– Când am lucrat io în Franța, aveau acolo așa ca niște spirale care tocau rahatul ca să-l mărunțească să nu înfunde canalizarea. Montam alea și gata, nu mai erau probleme! Dar era miros, nu știu de ce ieșea așa miros acolo.
– Am ținut două luni dietă așa, am mîncat doar proteine două zile pe săptămînă, doar legume alte două zile și amestecate în restul săptămânii. Dar m-am îngrășat, nu am slăbit.
– Păi, se pun clapete de sens ca să nu miroase. Poate nu funcționa clapeta de sens, de-aia mirosea. În mod normal, pui clapetă de sens și nu miroase deloc.
– Serviți și o pastă de ciuperci, e din hribe de pădure, să știți!
– Bulbucea ceva acolo, poate că nu era bună clapeta de sens, se poate să fi fost așa. Prea bulbucea și mirosea, frate! Adică, e normal ca în veceuri să miroasă nițel a rahat, dar nici chiar așa!
– Serviți și o brânzică, am adus-o proaspătă de la țară!
S-a adus ciorba de burtă; unul dintre instalatori a cerut mujdei. Când l-a primit, ne-a avertizat:
– Haideți să vedeți ceva haios! și i-a dat unuia dintre căței să miroase mujdeiul. Ăla a adulmecat și a pufnit în castronul cu mujdei.
– Hăhăhă! a hohotit omul. Gata, s-a scos, mujdeiul a rămas doar al lui.
Adolescenții n-au mai răbdat și s-au ridicat deodată. La întrebarea din priviri a gazdei, unul dintre ei a zis scurt: “Ieșim la o cafea!”și au dispărut.
Domnul de la RDS a reușit să deschidă YouTube pe tv.
Când au venit grătarele, cățeii au înnebunit: au dat să se urce pe masă. Duduia i-a adunat cu greu și s-a extras din onorata adunare cu javrele după ea, într-un cor de hămăieli disperate.
Instalatorii ajunseseră la chiuvete, care și ele pot avea tocătoare pentru resturi, ca să nu se-nfunde.
Domnul de la RDS zapa absent printre videoclipuri.
Una dintre cele două bătrâne tărăgăna o poveste despre dieta cu fibre, fără să-și dea seama că cealaltă a ațipit.
Cu ajutorul lui Dumnezeu, a sosit și momentul înghețatei. Foarte bună, cu alune, da, mulțumim, trebuie să plecăm până nu-ncepe să plouă.
Eu v-am tot zis, vă repet și azi: pentru nimic în lume, socializarea online nu se compară cu socializarea directă, față-n față. Voi, cei care vă petreceți vremea pe Facebook în loc să ieșiți între oameni, nu știți ce pierdeți! Profitați măcar de duminici pentru a mai socializa cu ființe reale, pentru experiențe neprețuite.
Si adolescentii aia… nici smartfon, nici tableta… nimic??
Stiu ce zici cu socializarea directa. M-am amuzat si eu la niste pomeni; haioase matusi am. :))
“Scris pe 18 May 2015 de Ina_adevarata ”
Eu cred totusi ca e scris mai devreme, dar pe 18 mai l-a postat Julius_adevaratul
Si be: chiar exista oameni si in afara FB-ului? /:)
Ca am mai citit undeva fantezii d’astea.
nimic nu vă mai convine doamna Ina adevărata de când sunteţi celebră şi scrieţi pe la domnu Guran pe acoloşa…
P.S. mie mi-au plăcut insalatorii cel mai mult, vă imaginaţi cum era să aveţi doi legişti la masă?
cum era vorba aia din bătrâni… “cu aşa prieteni, cui îi mai trebuie duşmani?”
măcar a fost bun grătarul?
Mumos căţelul!
Spune drept, ţi-a fost ciudă din cauza mujdeiului?
Get a life, pipăl!
A inceput sezonul nuntilor, vine si socializarea real-life
Totusi, nu ne-ai spus o chestie importanta: orez sarbesc s-a servit?
“Cei doi instalatori discutau despre- desigur- instalații.” – las’ ca eu prin natura obligatiilor familiale sunt obligat sa stau frecvent la masa cu 3 termopanisti sau cum plm le spune la aia de monteaza geamuri termopan. Din pacate nu mai sunt adolescent sa ies la o cafea si indur supliciul discutiilor interminabile despre geamuri, rulouri, camere s.a.m.d..
Nedu Merit :)) :)) aoleu, daca s-a servit orez sirbesc inseamna ca mogulul era … era… chiar gazda?!