Nu contează cât de lungi ai cracii
Monica Ionescu
În adolescenţă, adică pe la 28-35 ani, după ce au haiducit suficient, bărbaţii ştiu exact cum vor să fie femeia/iubita/gagica/nevasta lor. În primul rând, să fie; apoi, să fie suficient de „bună”, ca să nu se facă de râs cu ea („ia uite-l, bă, pe Nicu ce strâmbătură şi-a luat!”) şi, în cele din urmă, suficient de… restul calităţilor care fac dintr-o femeie, nevastă: să nu sune obsesiv când el e la bere, să-l aştepte cu masa pusă, să aibă mereu la îndemână 10 cópii ale tricoului său preferat (cât e originalul la spălat), să vadă de copiii rezultaţi în urma relaţiei de dragoste (dragoste = eufemism pentru căsnicie), să îşi înţeleagă soacra etc.
După ce şi-a asigurat un confortabil loc 1, bărbatul începe să se maturizeze, reuşind să câştige campionat după campionat… aaa, stai aşa, ăsta nu este un text despre fotbal!
După ce s-a văzut cu nuntă şi patalama, nevastă, copii, naşi, socri şi prieteni de bere, muulta bere, bărbatul intră în plin proces de evoluţie spirituală, reuşind să elimine reminiscenţa humanoizilor sapiens, şi anume creierul, ca să treacă la următorul stadiu evolutiv: fixarea unor repere.
Aşa încât, pe la majorat (adică 35-65 ani), bărbatul începe să dezvolte diferite obsesii:
– Obsesia pentru sâni (ţâţe, popular). Orice femeie care are ţâţe mari şi tari e bună. Nevastă-sa deţine şi ea o pereche, dar s-a depreciat în timp, din cauza alăptării şi altor intemperii. Se bifează cucerirea a cât mai multor ţâţe.
– Obsesia pentru cur, scuze, fund. Pardon: posterior. Un… posterior ferm, obraznic şi împănat trebuie marcat în carneţelul de dans, la capitolul: „obiectiv atins”.
– Obsesia pentru păr: fără păr, de preferat. Adică, să aibă părul luuung, aşa, de smotocit, dar pe cap.
– Obsesia pentru buze: cărnoase şi onctuoase, ca un ecler cu cremă de vanilie.
– Obsesia pentru craci: lungi, antrenaţi, nu prea multă musculatură, nici pufoşi, nici prea lucraţi, cu toc de 12-14, masculul calculând câte eforturi trebuie să facă să îi ofere purtătoarei de aşa ceva nişte Luboutin sau Jimmy Chou (Julius, ăştia-s un fel de machupichu ai tăi), puţină lycra sau, pentru seri fierbinţi, nişte latex sau dress cu bandă adezivă, la alegere.
După ce trage tare să-şi asigure evidenţa contabilă a acestor deziderate, bărbatul se poate declara mulţumit şi îşi poate depune dosarul pentru pensie. Moment în care, în sfârşit, se poate odihni pe o băncuţă, cu nepoţeii, în timp ce admiră perechile de îndrăgostiţi care se plimbă în parc, mestecând în barbă mulţumirea că are o nevastă deşteaptă şi înţelegătoare.
PS: Fetele, să ştiţi că dacă vă povesteşte despre altceva decât „Orbitor” al lui Cărtărescu sau va dă citate din alţii decât Paler, sau vă zice bancul cu „eu să fiu acela, Învăţătorule?”, sunteţi în mare pericol. S-ar putea să fie vreun ciudat d-ăsta spiritual sau aşa ceva. Fugiţi de el cât vă ţin cracii, ăăă, picioarele! Şi sunaţi la 112! Nu se poate să umble pe stradă toţi nebunii!
Notă: acest text este un răspuns la întrebarea unui prieten: “E ceva în neregulă să fiu obsedat de craci”?
Ai uitat să menţionezi stimată doamnă autoare că în timp ce bărbatul e ocupat să bifeze cât mai multe organe din cele menţionate mai sus, soaţa trebuie să:
– înveţe să aibă grijă de el la fel ca mămica, doar să bage şi nişte s.e.x.u.l.e.ţ ocazional la pachet
– înveţe să i se dedice numai lui (adică să fie fierbinte şi disponibilă oricând are dânsul chef, altminteri să aibă nevoile puse bine la frigider)
– înveţe să pescuiască
– înveţe să conducă maşina familiei, dar numai ocazional, ca să poată şi el bea o bere cu băieţii
– crească copii adecvat
– să repare instalaţiile din casă
– ducă singură gunoiul
– se ducă singură la şopping şi să se mai şi întoarcă cu bani acasă
– să înlocuiască/ completeze uleiul de motor
PS: Domnilor, noi nu prea suntem croitorese, aşa că atunci când cerem ajutor extern pentru reparaţii, transport cu maşina, cărat greutăţi etc. să nu vă mire că o să aveţi o mică problemă cu nişte apendice osoase care vă vor orna fruntea.
Nici nu te-ai măritat bine şi ai şi început să-ţi cicăleşti soţul! 😐
In general, asaaa si @Belle d”Imagination în particular, astea sunt decât niste deziderate. Realitatea este cu totul alta si este întotdeauna defavorabila bietilor barbati. 😐
Ce nu inteleg eu, in calitate de barbat casatorit, e urmatorul lucru: daca astea tot sunt lucruri stiute, de unde naiba apar atatea probleme?
@Cms: parcă te ştiam discret, aşaaaa… stai numa’ să te spun :))))
@Belle d”Imagination: asa,asa 😉
@Cms:
asta-i abia povestitul prin vecini, cicaleala apara mai tarziu umpic 😀
@Belle d”Imagination:
“these aren’t the droids you’re looking for” 😛
@Cms: si mai si spune ca textul este un raspuns la intrebarea unui prieten. Un prieten, da? [-(
ce text misogin
Mda, descoper ca se da din casa la greu prin anumite parti… Nu pot decat sa sper ca atunci cand se vb de craci lungi ai mei sunt sursa de inspiratie.
Din acest text înțeleg că de-abia la 35 de ani bărbatul devine obsedat de țâțe, craci și cur…Înseamnă că eu i-am împlinit pe la 14 ani.
@Ozzy: :)) bine, tu şi prima bere o băuseşi la majorat, adică pe la 10 ani, nu?
Ah, stai că acum am observat: ce-are, mă, bancul cu Învățătorule? =))
Apoi fetelor, cine naiba va pune sa va maritati? Ori negociati un contract buuun de tot, asa la sange :)) ori lasa, sa stea el cu mamica pana la adanci batraneti ca noi ne purtam f. bine si singure de grija :))
@monica:
Fundația Daily Cotcodac nu încurajează astfel de manifestări. Am băut prima bere fix în ziua în care am împlinit 18 ani. Și nu mi-a plăcut.
@Ozzy: păi are, că există riscul să se râdă la el :)) şi be) şi nici acum nu suferi berea, ai aşa, nişte greţuri cand o vezi, nu? 😀
@monica: Când o văd cum se duce :))
@Ozzy: nu bre, n-ai inteles bine, este vorba despre obsesia care reapare dupa cativa ani de casnicie si te tine tot atat cat tine casnicia. :))
@Ozzy:
gusturile se rafineaza in timp 😉
@RoseN: Da Rozico, asa zic toate fetele nemaritate, “ce-mi trebuie mie” :))
@RoseN: dracu’, cine? :))
Pentru a evita astfel de situatii cred ca ar fi bun un probram “rabla” pentru neveste. 😀
Eh, nu e chiar asa, dar si eu am doar 33 de ani. Pana la 35 mai e ceva.
Ca sa citez un mogul in viata, daca mi-e permis sa ma exprim asa, si iata ca mi-e, deci:
“Nu contează cât de lungi ai cracii, important e cât şi cum gândeşti.” =))
@Cms: Las’ sa-i spuna cat are timp, ca la cum il stim pe “consort”, mintenas se burlaceste, pentru a se-nsura, nu doar asa…aiurea-n tranvai!
morala … și până la urmă care este morala ?
@geo: cand e vorba de femei nu exista morala
@geo: ti-a raspuns foarte bine dl. Bogho 😉
@monica: am uitat o virgula, dar se intelege ideea 🙂
@monica: uite ase ma apuca dra … refuz sa mai fac vreun comentariu la acest articol (am preferinte privind al treilea principiu al dinamicii … pentru cunoscatorii, e ala cu actiunea si reactiunea)
Doamna Monica, nu vă supăraţi, care e echivalentul pentru “misoginism“?
PS: A, încă ceva, bărbaţii se maturizează pe la 43 de ani; aşa au stabilit nişte cercetători. Drace, dacă ştiam mai răbdam şi eu vreo 11 ani şi nu mă căsătoream la 32. Când m-am maturizat mi-a venit chef de divorţ. Ia fiţi antenţi cum stă treaba cu anii tinereţii şi mintea de acum:
http://www.youtube.com/watch?v=f1zdJG6S9KE
@Marian S: o femeie misogina se cheama ca e “misandrina”, da’ nu stiu daca la asta va referiti, domnu’ Marian. 😛
@Marian S & @janedoe: Misandroasa! :))
Ba contează. Dacă ai cracii lungi, pantalonii îți sunt scurți.
Valeleu, cate clisee si stereotipii intr-un articolas de juma de pagina. Ce bine sunteti indoctrinate fetelor de mamele, bunicile, matusile si alte inaintase vesnic frustrate. De parca marea majoritatea femeilor sunt niste sfintisori, pline de dragoste si pasiune, vesnic deschise si dragastoase care dau totul si nu pretind nimic. Are dreptate rosen, cine va pune sa va aruncati in bratele si sa va maritati de p.utoaice cu primul puratator de b.oase care va baga in seama fara sa judecati inainte in ce va bagati? Marea majotitate a femeilor se pregatesc de mici copile pentru “supremul moment” al maritisului, asta fiind cea mai mare aspiratie a vietii lor, fara sa se gandeasca ce inseamna si cum isi vor traii viata si dupa marea zi. Va agatati de gatul primului barbat declarandu-i iubire vesnica, iar apoi va petreceti o viata intreaga cicalindu-l, incercand sa-l supuneti si sa-l schimbati intr-o marioneta vesnic aflata la dispozitia voastra iar apoi va mirati si va declarati ranite si nedreptatite cand se satura si va dau eject ….. Retorica asta este demult rasuflata si plictisitoare si dovedeste o mentalitate semifeudala ….
@tudycor: Ca sa citez dintr-un clasic: “ce cautare ai dat tu pe Google de-ai ajuns aici?” :))
P.S. Corect se spune “cum isi vor trai viata”.
@tudycor: Bre, sssst, stai liniştit că faci riduri. Lasă-le să se dea în spectacol, că fiecare pasere pre limba ei piere. Noi intervenim abia mâine şi NE râdem copios, ce naiba. Da` nu mai spui la nimeni, OK?
Doamnelor, iertaţi-l, aveţi cuvântul. Turnaţi tot. Cine ştie când o să mai aveţi ocazia asta…
@tudycor: Rrrrrrraule! =))
@Dan1: Ssst ca sperii vanatul. :))
@tudycor: Ma, tatal tau e Toader, este?
fresh meat! 😀
Cata dragoste si afectiune resimt 😉 ….. Da Ana, ai dreptate sunt un rau si negru in cerul gurii 🙂 ….. dar te intreaba: Oare de ce? Iar apai mai draga marian s, cine nu le lasa sa vorbeasca, ca doar asta se pricep cel mai bine ;), iar la barbati ridurile dau prestanta, asa ca de ce mi-as bate capul …. Draga Dane, eu nu prea obisnuiesc sa postez, dar Sendroiu fiind plecat intr-o misiune prelungita, e tare slaba miscarea pe blog …. asa ca mai anim si eu atmosfera ….. Da ai dreptate, m-ai prins … Mea culpa, mi-o asum 😉 si nu te sfii, da cat poti de tare, vanatul asta nu se sperie asa de usor ……
@Dan1: HA!
@tudycor:
Şi cum ne taxezi tu Bibicule! Ca un om mare, nu alta.
PS: încă nu te-ai prins că ăsta e un sAIt de umor?
@Belle d”Imagination: Nu e de cultura?? :-O
@Mariana:
@ Belle :
doamneee, da’ nemancate sunteti, fetele… 😀 M3Bise, ma, mai scoate-i si pe ailantii de la intuneric, sa facem aici de-o salatica :)))) ups! iar am dat-o in clisee 😉
EEEE …… acuma nu chiar, chiar a fost faina, scurta si un pic sadica, exact cum trebuie …. dar sa fie de vara (salatica) si o portie medie ca altfel pica greu la stomac si la pipota ….
@monica: Fata, abia am venit din concediu, muncesc si am ceva nervi din cauza asta (cliseu, I know), ca atare as hali orice stereotip pe paine. Pardon, pe salata!
Trebuie să recunosc că există un singur adevăr absolut în acest articol:
“Orice femeie care are ţâţe mari şi tari e bună.“
Deci da.
@ana: Asta e a încuviinţare, sau a ironie? 🙂
@Marian S: Mie-mi plac si moi! Mari sa fie! :))
@Ana: Oare de ce? (Ma intreb!)
@tudycor: Stai cuminte, ca-i d-aia retorica!
Te-a caftit ceva, mamica ta, cand erai mic, ha?
@Marian S: confirmi pozitiv, a? 😀
@sebra: Da, asta e marele adevar al zilei. Cand ai craci lungi ca mine, iti gasesti greu pantaloni care sa nu fie scurti… la fel si rochii mini
@Andreea M.: …care sa nu fie lungi :))
@Andreea M.: “Cand ai craci lungi ca mine”
@ana ….. Ce ti-e si cu retoricele astea si mai fac si astia fisele din ce in ce mai groase….. mama ….. nuuuu, ca era femeie faina, (avea tatele mari si un pic moi 😉 :)) ) . Dar era una mare, roscata si pistruiata care-mi fura mancarea in clasa intai. Cred ca de acolo mi se trage 🙁 ….. Si am fost si cam bolnav cand eram mic (ce numai voi cu clisee …. )
@tudycor: Vezi? Incet-încet intri în atmosfera acestui site (de Internet, evident) :))
Ma car, ca ma ustura ochii! ‘r-ar ele ale dracu’ de virgule!
Chiar M3bis, Julius, fontul asta (Georgia, parca) e prea puchinos (si n-as vrea sa umblu la setarile browserului)
Uite, si Ana s-a sesizat.
Nu puteti pune un Arial, Helvetica, ceva? De 10, daca se poate!
Sunt un copil precoce. Mie mi-au placut ţâţele inca din frageda pruncie (15-18 ani) …
Aveam un sef acuma cativa ani, care la fiecare iesire (in vremurile bune, adica inaintea crizei 🙂 obisnuiam sa iesim vinerea la o bere pe cheltuiala firmei, iar la cateva luni la o masa mai mare), spunea mereu acelasi banc cu itic si rachela, banc de altfel foarte misto cand il auzi prima oara, dar nu atunci cand il auzi a zecea oara (hai ca aveti toti cate un cunoscut care aspune mereu acelasi banc). Dupa multe astfel de repetari, unul din colegi si-a luat inima in dinti si i-a zis intr-o vineri seara: “Sefu, sefu, spuneti-ne bancul cu Rachela” ….. Cam asa stau lucrurile si cu postarea monicai, nu e decat o reluare obsesiva a unei teme super fumate. Si daca te astepti sa citesti asta prin alte locuri, pe dailycotcodac e un pic dezamagitor. Originalitate si prospetimea m-au atras aici ….. n-a ca iar am iesit din atmosfera …. Dane, ai tata un fum 🙂 ???
Doamna Monica, păi se poate, doamnă!!?? să fiți într-atât de crudă și nedreaptă cu domnii?
Mi se pare și normal să sară de popou în sus…pai ce, decât atâtea oPsesii are ei?
Să fim serioase, doamnă!
@Dan1: Macar virgulele, ca pe la unele comentarii nu se vad bine, zici ca nu-s! 😀
@Andreea M.: Lasa cracii, avataru’ se incadreaza la “eclere cu cremă de vanilie”. 😀
@Janedoe: Sincer, noi recunoastem cinstit opsesiile astea, nu… sarim… cum ai zis! =))
@tudycor: Tocmai m-am întors de la fumat (de la S1)! :))
P.S. vezi “n-a ca iar am” -> “na ca iar am”
@Dan1: unii 😛
@Dan1: Si nu numai astea din text. :))
@Dan1: Da’ nu mai fi si tu asa stereo…tipist! Una-doua sari la corectat! 😀
Mi-a placut, articolul, o spun sincer; are talent autoarea. Si daca-mi pot permite sa-i fac un portret (pe n.v.), o vad ca fiind, o femeie plina de energie (plina, in draci) si cu care, daca ajungi in pat, trebuie sa “corespunzi” altfel … ai pus-o.
@tudycor: shefu, nu ne ziceti bancu’ ala cu Rachela?
Itic si strul prieteni si vecini de mici copii.
Noaptea. Itic se foieste in pat fara sa adoarma. Sotia, Rachela, muiere faina cu craci lungi si tata mari ( :)) ) il intreaba agasata:
– Ce faci draga Itic, de nu poti dormi?
– Ce sa fac Rachela draga, am o datorie mare de bani catre vecinul nostru Strula, maine e termenul, si n-am o para chioara in casa. Ce ma fac?
– Bine, si din cauza asta nu poti tu sa dormi? Stai ca rezolv eu.
Iese Rachela la geam, isi dezgoleste bustul generos si striga cat poate catre casa vecina:
– Strulaaa, Strulaaa…
Iese asta buimac de somn la fereastra si intreaba uluit:
– Ce-i femeie, ce ai de scoli oamenii noaptea in felul asta?
– Asculta, trebuia Itic sa-ti dea maine datoria?
– Da, da’ de ce?
– Ei bine sa stii ca nu are para chioara!
– Vai de mine si de mine, eu deja ma bazam pe banii aia pentru altceva!!! Ce ma fac, ce ma fac acuma?!?!
Rachela se intoarce spre Itic si ii spune:
– Itic, tu de-acuma culca-te, ca nu mai doarme el. …..
…cata discutie!!! …si asta doar pentru niste amarati de craci. :))
@Nero: Cre’ ca e ala cu “Extraordinar! De-aici asa se vede!” :))
Eu apreciez că @tudycor nu ne-a făcut grase, deci nu ne-a jignit.
@NNA: Aia de barbati da, sunt niste amarati de craci, aia de femeie :x. :))
….. no ca nu-i ala …..
Aveți careva de transmis ceva lui Toader? …orbecăi pe lângă el.
@sebra: da’ce scrisesi, fata?
@sebra How to Build Near Infrared Goggles – http://www.wikihow.com/Build-Near-Infrared-Goggles
@monica:
Că-i marți. :))
@sebra: =)) =))
De unde ai ajuns matale la concluzia ca obsesiile legate de ţâţe si c.ur apar decat ( na, ca m-am invatat sa vorbesc corect) pe la 35 de ani? :))
Monica , te inseli amarnic .Daca ai avea dreptate tu , atunci cum iti explici ca finul meu de 4 anisori a stiut sa remarce ca educatoarea lui e sexi? Aud?
Vezi , pe un site ca Daily Cotcodac , de cultura , ma astept ca articolele sa nu contina erori de genu’. Nici nu cred ca te-ai documentat suficient .Cercetatorii britanici ce zic?
Mi-a telefonat un amic şi mi-a zis să scriu eu, că pe el îl prinde nevasta:
“Nu contează cât de lungi ai cracii, contează cât de lungă poţi să faci distanţa dintre călcâie“.
Ptiu, Florine, să nu-ţi fie de deochi!!!
Lasa cracii!! Intentionat ai scris gresit Louboutin si Jimmy Choo, asa-i?
@Anca: mmmnu.
Iar aia de nu sunt obsedati de cracii, posterioarele si alte parti anatomice ce nu-s ale nevestei, fac paisuni pentru trenulete, biciclete, accesorii de biciclete, alte biciclete…
@N.A.: Sau lansete! Cu mulinete! =))
@Dan1: Shimano, desigur! 😀
@monica: Astia fac si unelte de pescuit? Ca ii stiu de la biciclete, accesorii, sisteme de franare, ceva.. Destepti oameni..
@Dan1: Da. Fiecare copil cu jucariile lui :))
@N.A.: mhm! ca sa vezi, ai naibii nenorociti! :))))))))))))))))))
LOL. Nu zic ca nu e adevarat. Da’ astept si postul despre reversul medaliei. Ala care explica, la fel de savuros, cum, dupa fix acelasi eveniment, cu dar si lautari, posesoarele de craci isi (re)descopera la fel de brusc, si mai acut, pasiuni ascunse precum shopingareala extenuanta, telenovelele, reality show-rile ieftine cu durata infinita si alte asemenea, care ne imping, vrind-nevrind, spre libraria de la colt, aia care vinde carnetele :))
Ba ţâţele ne plac inca de cand ne nastem; mai incolo facem totusi o pauza de cativa anisori.
Mie mi-a zis Dobro pe vremea lu’ Craio’ ca au stabilit specialijdii americani (sau ceva) ca nu conteaza cat de lungi ai cracii, ci cum dai din ei!
:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))