Săptămâna patimilor în hypermarket
Monica Ionescu
La noi, la creştinii ortodocşi români, această perioadă din an de dinaintea Sărbătorilor de Paşti (şi nu numai) se petrece cu sfinţenie în hypermarket. Aceasta este capela, Biserica, locaşul de rugăciune ale oricărui cetăţean prea cucernic. Aici ne găsim hrana trupului, căci pe aceea a spiritului o lăsăm în seama altora, care nu au norocul sau inspiraţia să o obţină de la galantar, la suta de grame.
Practic, aici ne mântuim, în hypermarket.
În primul rând, căutăm să fim cât mai agresivi cu putinţă, cărăm haleală cât pentru doi-trei ani, ne izbim partenerii de trafic cu tot ce avem la îndemână, cărucioare, plase, coşuri de metal sau plastic, trollere, că sunt la ofertă, peturi de bere, adresăm complimente libidinoase domniţelor în fuste scurte, smulgem ceva care nu ne trebuie din mâna altcuiva doar pentru că se uită prea insistent la produs, deci e bun, şi aşa mai departe.
La casa devenim nervoşi, isterici, nerăbdători, deprimaţi şi compulsivi. Din când în când, este chiar binevenită o remarcă pensionară, reminiscenţă a cozilor de altădată.
Râvnim la coşul altuia, şiroind transpiraţii, îi gândim numai morţi cumplite, picurăm otravă în urechile celor care ne însoţesc, ne urâm copiii care urlă, nevestele care au uitat să ia şi o pungă de stafide, soţii care au uitat de portocalele tradiţionale, vopseaua de ouă care e în cantităţi infime şi tot aşa.
Una peste alta, revin la ideea aproape iniţială.
Mântuirea e la CASĂ. Acolo plătim cele lumeşti. A, şi la Ambulanţă, pentru crizele de toxiinfecţie, colecist şi mahmureală de după post. Că doar o dată în an e Sfintele Paşti!
Primu? 😀
@monica de vreo doua saptamani, imi spun sursele, hoarda cumparaciosilor a luat cu asalt toate mijloacele de transport. Chefereul a suplimentat trenurile catre marile aglomeratii urbane (a se citi Bucuresti) iar, din cauza ambuteiajelor pe linii, durata calatoriilor a scazut cu 20% (cu toate astea un interregio inca face 48 de km in 70-90 de minute). De asemenea, pentru confortul calatorilor, instaltiile de climatizare vor fi setate pe cald – MAXIM. Nu de alta, oricum bilete nu se cumpara, nasu isi ia darul si… locuri in tren nu mai sunt nici la bagaje (dusul e inca o chestie optionala… o data pe luna). In orase borduristii au finalizat campania de primavara: au latit trotuarele pentru a reduce imbulzeala.
Guvernul Romaniei a eliberat din Silozul Bucuresti 10.000 de cutu, prin ordonanta de urgenta, spre a fi comercializati la pret si sub forma de miel (produsul original este atat de rar si de scump incat exista riscul unor revolte).
Intreprinzatorii au scos deja vopsea de oua pe baza de Pb, Hg and Pu239. De asemenea au golit toate instaltiile cu lichide colorate de la Oltchim.
Hyper/Super/Giga/terramarketurile au terminat campania de stocare in soare a oualor, inceputa acum 11 luni. La fel, toate produsele expirate de cel putin 3 luni au fost puse in vanzare la oferta:cumperi de aici si mori acasa.
Vezi ca daca doamna de la CASA intelege ca spui ceva de rau despre super/hypermarchetul ei se va supara si-ti va da rest kilogramul ala de metal pe care l-a primit de la tantica din postul trecut….
Sa te duci cu bani potriviti….
“postarea”…nu Postul Pastelui
Nu le-a dat înca prin cap sa vânda apa sfintita la 6-pack, dar cred ca o sa vina si asta cât de curând. :))
@Dan1: :))
ah… sfânta bere, binecuvântatul mic… până la paşte avem 1 mai, “Înălţarea fumului” :))
vai si-amar de capu’ nostru…zic.
Ciudat…
De ce adreseaza Ioneasca complimente libidinoase domnitelor in fuste scurte? Alelalte ce au?
P.S. Nu am citit postarea, mi-a povestit cineva in tramvai.
@deaddy: e, am si eu momentele mele de ratacire… domnii burtosi, in maieu, inca se dregeau dupa Florii. :))
Paşte sau Paşti? Eu înclin către Paşte aşa cum a fost folosit pentru prima dată în Biblia tradusă de Şerban Cantacuzino şi aşa cum e în “alintul” ăla.. Paştele mă-tii. http://www.youtube.com/watch?v=AhTxAVo3AMY
>>>”Si uite asa ,se cladeste adevarata Societate de spaga”(ca de consum,nu mai putea zice)…!Sa traieste smenarii Rominesti.Aaa,si fUSl…
@deaddy: Mai bine le alinta ca Tzatze sau Giste de Obor…
Dacă tot e marţi, putea şi George Damian să scrie ceva despre Paştele la moldoveni, dacă are voie bărbatul să-şi bată nevasta de Paşte, despre cum luptau secuii pentru a vopsi în verde ouăle de Paşte, despre şpăgile pe care le dădea Birlic de Paşte..
@Ciprian: … şi despre ce păştea calul lui Mihai Viteazu! :))
@admin mi-a intrat un comentariu in spam 🙁
@Dan1: ăla era Vlad Țepeș
@zidanne: păcătosule
Ce m-am enervat odată, înainte de Paşti, când mi-am lăsat căruciorul cu cumpărături lângă un raft ca să iau nişte mărunţişuri la 10 metri distanţă şi, când m-am întors, am găsit numai jumătate dintre produse, puse frumuşel pe un bax cu ape minerale. Lipsea şi căruciorul. Autoservire mai completă nu există.
@Ciprian: ” dacă are voie bărbatul să-şi bată nevasta de Paşte” – te manânca palmele si ai nevoie de un motiv oficial?
@alt arian Sa o bata din prea multa harnicie, sa o confunde cu un covor.
@Cms: Ai patit si tu cam ca Becali, doar ca la el nu era carucior, era Mercedes! :))
Al’dat’ sa tragi frâna de mâna! :))
Nu v-ar mai ajunge cozonacii 😀
Hai 1 Mai muncitoresc placut maine la gratare si luati tableta cu voi sa nu ratati vreo postare pe DC 😀
@Cms: zi mersi ca nu ai lăsat căruciorul după ce ai ieșit de la casa de marcat =))
@RoseN: Rozico, ce faci de 1 mai?
@NNA: dorm, aaa…si ma bronzez 😀
@Dan1: cred că doar iarbă păştea, deşi mai muşca şi din duşmani.
uite asa se pierde esenta crestinismului,luam de la vestici numai obiceiurile urate.
imi amintesc de cand era rand la bara de scuturat covoare si se furau palete.
ehei, ce vremuri…
@Xanax: Auzi draga, iaaaa mai du-te tu nitel la plaja acolo la voi, si lasa-ne pe noi sa ne curatam covoarele cum putem 😀
(acuma avem si noi plaje, SIC!)
@RoseN:
da’ ce, la scuturat covoarele crezi ca nu te poti bronza? :))
@Dan1: In propozitie e vorba despre moldoveni. Deci, cum pastea calul lui Stefan cel Mare (Mihai Viteazu a domnit mai la sud) big grin
@RoLo: Uăi, da si poati? Mihai Jiteazu’ o cuşerit şi Moldova în mai o mii şasisuti, învingându-l la Bacău pi Ieremia Movilî, uăi. :))
@Xanax: Dar tu de ce vrei s-o iei de la cratita? Îi faci un bine, soarele îmbatrâneste tenul
S-au gasit ceaunele in care Stefan cel Mare vopsea oua pentru Paste. http://bit.ly/14Mubzv
@Xanax: :)) :))
hmmm, http://windwhisperer.wordpress.com/2013/04/30/si-ne-iarta-2/
Apăi dacă nu vă place, de ce vă complaceţi în aglomeraţii? Ui la mine: vopsesc ouăle roşii ca pregătire de paşte, fac curat şi duminica o friptură la cuptor şi cu asta basta. Cu excepţia înroşirii ouălelor, nimic ieşit din comun, deci nici cozi infernale pe la supermarket.
PS: ştiu care e valoarea magico-religioasă a cozonacului, dar dacă mie nu-mi place, mai bine nu mănânc, mai bine o prăjitură cu brânză (ori o cheese-cake de inspiraţie britanică ori o budincă d-a noastră)
@geo: explica-te!
@boemul: Fum alb sau negru?:)
@Dan1: Uăi, și parascovenii zâși matali acolo? Ieremia nu mai iera di fațî când o intrat căpcăunul șeala în dulșea țarî. Sî dusesi la Ucraina, uăi.
@Serban: Fujisi uăi? :))
@Dan1: Apăi, da. Și pi fio-so l-o facut popî acolo la cazași.