Dilema banilor
Camionagiu
Când vine vorba de bani, sunt ca femeile: şi aş vrea să am, şi n-aş vrea. Mă rog, femeile şi ar vrea, şi n-ar vrea când e vorba de sex, nu de bani, dar aţi reţinut ideea.
Pe de o parte, ca mai toată lumea, aş vrea să am bani. Nu să-mi torn în cap, dar măcar aşa, cât să mai fac una, alta – caz în care, de regulă, banii ajută mult.
Pe de altă parte, n-aş vrea să ajung vreun nenorocit de avar, vreun zapciu fără inimă sau, Doamne fereşte, vreun magnat cu ficatul marmeladă, dar cu gândul tot la bani. S-o mierlesc de griji la 55 de ani.
Aşa că, până una, alta, rămâne ca-n pom, nici Dumnezeu nu ştie ce să-mi dea. Şi, mai ales, cât.
Notă Julius: Camio, Dummezeu manifestă multă prudenţă când vine vorba de investiţii financiare. Şi, de regulă, lucrează doar cu oameni pe care-i ştie: evreii.
Eh, totusi evreii nu au deloc un marketing bun. Intra exact in tiparul ala ” avar, zapciu, fara inima” … de-aia la fiecare 50 de ani, de-a lungul istoriei, a vrut sa ii rada cineva :))) .
@V3ntor: om, când unui om îi iei orice altă opţiune de trai cu excepţia finanţelor (fiindcă nişte oameni în fuste decid că banii IE ochiul dracului), se cheamă selecţie (ne)naturală. Cine e bun, supravieţuieşte şi îşi transmite nu doar genele ci şi cunoştinţele, astfel încât generaţia următoare să poată fi mai eficientă. Ipocrizie e când aceiaşi oameni care nu le-au permis dintru început să deţină pământ, să se ocupe de agricultură, de creşterea animalelor sau de meşteşuguri nobile îi condamnă tocmai pentru faptul că s-au descurcat excelent
Eu știam altă vorbă: ban la ban și păduche la țigan.
Tin sa mentionez ca nu am intrat inca in posesia tricoului ud.
Decat sarac si bolnav mai bine sanatos si bogat. (Vorba din popor)
@Belle d”Imagination:
“oameni in fuste”…
Scotienii?
Sau sauditii? Nu, sauditii nu, ca aia au rochii…
@raluca: stai linistita, ca eu nu l-am primit nici macar pe ala uscat:)))
@Sorin: completare : decat batran, bolnav si sarac mai bine tanar, bogat si sanatos.
@Nero: … si nelinistit! :))
@Sorin: Asta e din intelepciunea “bulgareasca”…Si tot de iei se lasa ai nostrii “patrihoti”,codusi ca de lesa.No ca nu vreau sa intresc in pulitichie aiutohtoana.
Bre, daca mi-ar merge cu banii cum imi merge cu textele, ar fi genial. Eu INVESTESC ceva nashpa, magnatul schimba inceputul, taie balariile de la mijloc si baga poanta de final, si eu iau malaiul, casele si fetele :))
@Raluca:
@Lora:
Fetele, doar n-ati asteptat sa vina tricoul la voi?:D trebuia sa mergeti la Julica dupa el, sa faceti o proba care va sta mai bine, unul ud, sau poate uscat… eeee 😀
@camionagiu:
ufff, cum ti-a “furat” Raluca tunetul 😛
@RoseN: Chiar dak nu is misogin, voi fetele, va cam pregatiti de proba de smuls…?!
Camio, peste un anumit nivel al bogăţiei n-o mai mierleşti de grija banilor, ci ai alte probleme.
Uită-te la Bill Gates – omul se preocupă să reducă populaţia Globului, să inventeze prezervativul mileniului 3, să vaccineze sărăntocii să nu se mai înmulţească şi să nu-i mai consume oxigenul de pe planetă, a depăşit demult stadiul simplei avariţii, cea distrugătoare de ficaţi.
@Cristian: Nu, scotienii au fusta iar Sauditele botnita.
@V3nt0R: Marketingul reuseste – evrei mai exista si acum, dar unde-s cei sabini, etrusci, parti, chiar daci…. popoare mai putin iscusite la “marketing”
Camionagiu: …la asa indecizie, nu meriti bani nici daca muncesti pentru ei. :))
@Alt Marian:
Aha, deci asa se cheama chestia aia neagra de le acopera pana la talpi?
Trebuie ca au o guraaaa …..
@Cristian: Oameni in fuste? Daca spunem clerul cu siguranta nu gresim.
Ce dileme au unii.
@Cristian: te referi cumva la bikinii arabesti? http://balipoet.files.wordpress.com/2010/10/saudi_swimsuit_competition_by_balipoet.jpg
Parca se numea burnuz ?! La iranieni,dupa cum a aparut in cateva romane legate de criza ostaticilor se numea altfel,dar iranienii,contrar a ceea ce cred multi,NU sunt arabi…bine,nu luati in considerare tot ceea ce aberez eu pe aici,sunt dupa a 8-a bere(caldura mare),si dupa a 6-a nu mai corespund intru totul inaltelor norme ale acestui site cultural.
A propos,despre ce era vorba in postarea asta ? Aaaa,facuse Jul o poanta in nota…
@CID: despre tricoul meu.
Vreau sa vad tricouri ude ! Jul vrei megatrafic ? Fa un concurs de tricouri ude,Raluca,N.A.,Rose N. si sunt convins ca mai ai multe alte candidate.
decit sa le porti grija mai bine le duci doru,parerea mea,vreau si io la tricouri ude