Moldoveanul dă ţeapă şi cu ultima suflare
George Damian
După ce a răvăşit toate ţările vecine şi a enervat pe toată lumea, Vasile Lupu a reuşit să ajungă unde-i era locul: la puşcărie. Mai precis la Edikule, prizonier al sultanului. Iar neprietenii lui, valahul Matei Basarab, moldoveanul Gheorghe Ştefan şi ungurul Gheorghe Rakoczi al II-lea, au pus mână de la mână şi le-au promis turcilor 3.000 de pungi de bani dacă vor binevoi să-l omoare pe agitatul Vasile Lupu. Socotind punga la 100 de galbeni şi galbenul la 10 grame ne ies vreo 3 tone de aur, ceea ce ne permite să ne facem o idee despre valoarea pielii de moldovean în acele vremuri.
Vizirul Mehmed Koprulu şi-a strâns paşalele şi i-a întrebat dacă e cazul să se pregătească de o încasare masivă, ceea ce a întrunit aprobarea tuturor, mai puţin a unuia care a vrut să facă pe deşteptul. Acest paşă a spus despre Vasile Lupu că “acest om poate fi trebuitoriu, de giuruiescu ei atâte pungi de bani să-l omoară. Că acest om să cunoaşte că-i harnic. Şi poate să vie o vreme să trebuiască şi să slujască împărăţiii mai mult preţul decât trii mii de pungi de bani”. Văzând în Vasile Lupu o investiţie de viitor, turcii au zis să-l mai păstreze. Doar că moldoveanul s-a dovedit o investiţie proastă: a murit de capul lui, fără să fie sugrumat de eunuci.
Istoria nu ne mai spune ce a păţit paşa care dorea să inventeze investiţiile futures în human resources. Poate cu alţii ar fi mers, dar moldovenii nu sunt serioşi.
Bietul pasa vizionar!
Acuma sa speram ca a stiut si sa piarda cu demnitate, adevarul e ca a gandit logic!
Numa’ nu stia cu cine are de-a face!:D
Aista n-o fost moldovean destul, dacî n-o luat şî vreo doi-tri eunuşi din şeia cu dânsu, când s-o hotărât el să crapi, aşa, di capu’ dînsului!
ma, asta-i baza istorica a “Mioritei” :))
Investiţie neperfomantă. De-aia e bună o asigurare full Casco!
și p-alea trei tone de aur de unde le strîngeau? Nu tot de pe bietu’ norod? Uite, de-aia a fost Vasile Lupu patriot, că a crăpat înainte să jupoaie ăia prețul răscumpărării!
da’ şi turcii fraieri, nu puteau să-i păstreze capul la rece până le luau banii ălora?
Acum îmi dau seama că plata cu ”greutatea lui în aur” e o ieftineală.
Moldoveanul Gheorghe Stefan, era strabunicu’ lu “Pinalti”?
Probabil ca nu stiu multi insa, Vasile Lupu a murit la un meci de fotbal jucat impotriva stramosului lui Cadu.
Domnu’ autor, dar ce bine stati cu socoteala! Sau cu socotelile, daca preferati asa… 😀
Am asa o impresie ca Vasile Lupu inventase deja hedgingul si si-a acoperit riscul de pierdere a capului in conditii nefavorabile printr-o investitie intr-un pasa cu drept de veto.
Pe mine ma îngrijoreaza afirmatia “Că acest om să cunoaşte că-i harnic“. Ce-i asta? Cum sa-si permita sa spuna asa ceva? A, daca zicea “Că acest om să cunoaşte că-i beţiv” parea logic. 😐
@Stephanie: ce-i drept, i-a iesit :))
@Rada: :)) :))
Moldoveni, da? Aveţi idee că eu sunt din răzăşescul Neam Ionaşcu?
Că străbunicul a murit la Mărăşeşti, în timp ce străbunicii ALTORA toceau pragurile cafenelelor împreună cu alde Caragiale şi alţi scriitoraşi?
Lasă că vedeţi voi texte slabe de acuma, ce-am dat până acum a fost parfum.
mitici şi mitice! (în afară de sora Rosen şi domnul Jul şi domnul Mebis)
@camionagiu: Mebis e moldovean d-al nostru 😉
@Xanax: si Fratele Andryusha.
Cred ca ii vom birui pana la urma.
Ia sa va vad, MOLDOVENII mei, care sunteti!
@camionagiu: fara a fi rapidisti… suntem peste tot acasa :))
in plus o avem pe Sebra de partea noastra. stii ca ea are tot timpul dreptate. n-avem cum pierde 😀
@Xanax: desi, sa recunoastem, că sunt bengoase si regăţencele astea (cel puţin la nivel de gravatere). Dar noi, moldovenii adevăraţi, nu ne îndoim aşa uşor. I-am rezolvat şi pe mongoli într-o vreme.
@camionagiu: Io nu inteleg. Moldova nu facea si ea parte din regat?
Hai RAPIDU!
@camionagiu: Frate moldovean! =))
Când a auzit Vasile Lupu despre atâta bănet, a luat legătura cu cei trei domnitori români şi le-a spus că moare singur, pentru o mie cinci sute, de ce să mai îmbogăţească pe intermediari?
@ Fratele Andryusha: ce stiu altii cum se fac afacerile!! la sfarsit Vasile Lupu a incheiat o afacere avantajoasa pentru ambele parti :))))
@monica: Păi, nu? =))
Bine, i-a dat şi paşei o sută, că urma să-şi piardă capul dar, până la urmă, 1400 câştig curat, nu-i de colo.
@camionagiu:
Păi se poate să nu mă treci pe lista aia?!?!
p.s. și trece-o și pe N.A., pe jumătate. cu jumătatea stângă.
@sebra: Iegzact! Plus ca eu am doi strabunici care au luptat in muntii Tatra. Dintre care unul s-a si intors, oarecum viu.
Io-s ardeleanca, pe mine sunteti suparata, domnu Camionagiu?
Cred ca romanul exista doar ca etnonim si in nici un caz ca si entitate in sine.Ma doare ca o spun dar asta e marele adevar.Dovada cea mai dura-capul plecat sabia nu-l taie……OARE CHIAR ASA O FI?
@camionagiu: Mai moldovean ca mine nu gasesti. Is vrancean cu upgradeuri: 4 ani de Bucovina, 5 de Iasi si 2 de Bacau.
Iar la Piatra-Neamt mi-am scos polipii =))
@dyers_eve:
Ia zi ”55” și te credem!
@sebra: Sase sasi in sase saci. Sac !
Nu pot sa zic “55” ca-s rarait 🙂
@dyers_eve:
Intrusule! Te-am prins!=))
Daca-i vorba de Vasile Lupu (ca asa au moldovenii nume de tip zoonimic), de ce ai pus poza lui Mihai Bravul? Sau asa era moda începutului de veac 17, cu pana de vulpe la palarie?