Ce-am păţit din cauza modei retro
Simona Catrina
Moda revine, dar niciodată la fel. Asta e o capcană în care cad mulți, uneori la propriu – m-am încălțat în liceu cu pantofii de mireasă ai bunică-mii (ascuțiți, cu toc cui, tocmai revenise moda, chipurile) și m-am împiedicat de era să-mi separ iremediabil capul de corp, printr-un singur pas deștept.
E deja un loc comun să spui că hainele vechi se pot înghesui în șifonier, mai în spate, unde oricum mâna ta n-ajunge niciodată, fiindcă într-o zi vei avea nevoie de ele din nou. (Continuarea pe Fashion avec Passion… )
Vai de mine si de mine, nu-mi spune ca au disparut cizmarii, mie cine-mi mai pune flecuri pe cizmulite? 😀
@RoseN: Fata, nu-mi spune ca ai citit textul de data asta?!?! :))
@Mariana: eiii, era cu moda, alea alea :)) hainite, cizmulite, cum sa ratez :))
No, ca mi-am adus aminte de problema locului geometric.
Deci, fie locul geometric definit ca o multime a tuturor punctelor ce satisfac o anumita proprietate. In cazul de fata, echivalam punctele cu pantofii care au, nu-i asa, proprietatea de a fi ascutiti si cu toc cui.
Noi trebuie sa rezolvam o problema de loc geometric pentru a clarifica daca pantofii bunicii (notati simbolic cu “b” ) fac parte din categoria pantofilor de bal au ba (notam aceasta multime cu “M” ). Avand in vedere ca au aceleasi proprietati (ascutiti si cu toc cui), rezulta ca si pantofii bunicii fac parte din locul geometric al pantofilor de bal, deci b apartine de M.
Situatia se schimba insa daca ne complicam si luam in considerare variabila timp. De fapt, in problema noastra timpul nu este o variabila, ci un parametru. Rezulta ca functie de acest parametru, locul
comungeometric al pantofilor bunicii nu este acelasi cu locul geometric al pantofilor de bal, cumparati cu o zi inainte de bal, in afara de cazul in care ne aflam pe vremea bunicii.Ca sa clarificam si grafic as zice ca pantofii de bal cumparati cu o zi inainte se afla pe un cerc cu centrul in punctul “ziua balului” zi cu raza 1 (1 zi), iar pantofii bunicii se afla pe un alt cerc, cu centrul tot in ziua balului, dar cu raza asea, mai mare.
Ati inteles, bai inginerilor? 😀
@Rada: ihiii @-)
@Rada: Varianta pentru economisti, de maxim 3 randuri avem? :))
@RoseN: si tu ai inteles tot?
@Mariana: ihiii 8-|
Stai, fata, aparu moda vintage, care tocmai in asta consta, sa porti lucrurile bunicii, exact cum le purta ea, nemodificate, nemodernizate.
Io as lua cu draga inima pantofii bunicii, dar mi-s prea mari 🙁
@Rada: =D>
@Mariana: Pai, reducerea cheltuielilor de intretinere / mentenanta poate duce la pierderi operationale si afectarea reputatiei, din cauza uzurii. E bine? 🙂
@RoseN, Dan1: Trebuie sa ma invatati si pe mine semnele alea. In afara de ;), 🙂 :D, :)), “), =)) nu mai stiu altele.
Da’ ce-am zis de m-a trimis la carcera?
@Rada: Se-ntâmpla! Pâna si m3bis a trecut pe-acolo! Si, daca tot veni vorba de trecut p-acolo, da-mi voie sa fac si o dedicatie muzicala: http://www.youtube.com/watch?v=XhSx8uKdD5o (cred c-a mai fost, dar e bunaaaa! :)))
@Mariana Cu riscul sa ma repet sau / si sa ajung iar la carcera: Reducerea cheltuielilor de intretinere si mentenanta poate duce la pierderi operationale si re-pu-tationale din cauza uzurii fizice si morale a activelor. Asa e bine? 😀
@RoseN, Dan1: Sa ma invatati si pe mine cum faceti semnele alea, ca nu le stiu. 🙂
@Rada: Asa da, pai se stie ca, in medie, cheltuielile cu intretinerea preventiva ar trebui sa fie ~ 40% din bugetul operational, in caz contrar cheltuielile capitale ar fi imense.
PS: semnele se copiaza din YM.
@Rada: Ete intri pe pagina asta si-ti alegi. Daca nu-ti convine niciunul, jos scrie “Want to send hidden emoticons?”; dai click acolo si mai ai o pagina.
.
@Mariana, Dan1: Multumesc :-h 🙂