Postul nu e post destul

Medicamente pentru de dimineaţă

Julius Constantinescu

O farmacie din Piata Amzei, vizavi de Planter’s. Ora 14.

Primul client, o fată blondă, pînă în 20 de ani, vrea Omez.
– Pentru ce-ţi trebuie, scumpa mea?, întreabă farmacista.
– Pentru tata. Are arsuri de la stomac.
– I l-a dat medicul?
– Nu, ia el aşa, după ce mănîncă şi bea mai mult, că-l ia arsurile de la stomac.
– Scumpa mea, Omez-ul se ia înainte de masă, nu după. E un tratament pentru gastrita hiperacidă, se ia numai după prescripţia medicului, altfel poate să facă un ulcer perforat.
– Şi ce să-i iau, că diseară are chef şi-i trebuie…?
– Uite, îţi dau un Maalox, dar să-i spui neapărat să meargă la doctor, să nu mai ia medicamente după ureche.

Al doilea client, o doamnă între două vîrste, vrea o cutie de Extraveral.
– Aveţi reţetă?
– Nu.
– Doamnă, să ştiţi că nu se mai dă fără reţetă. Dar de ce vă trebuie?
– Nu pot dormi.
– Extraveralul nu e sedativ. Vă ajută să vă liniştiţi, nu neapărat să şi dormiţi.
– Păi eu îl iau de 5 ani….
– Şi dormiţi?
– Nu…
– Doamnă, trebuie să descoperiţi cauza. Ştiţi că medicamentele dau dependenţă? Mergeţi la un medic, la un psiholog, vorbiţi cu un preot, poate vă ajută, dar nu mai luaţi medicamente cu pumnul. Nu vă ajută la nimic, dimpotrivă.
– Da…

Al treilea client, o tînără mămică, vrea nişte vitamine pentru ăla micu’ şi o cutie de paracetamol sinus pentru ea.
– Aveţi sinuzită?
– Nu.
– Nasul înfundat?
– Nu.
– Atunci de ce luaţi paracetamol sinus?
– Ăăăăă…
– Paracetamolul sinus conţine pseudoefedrină, n-aveţi nici un fel de nevoie. Vă dau un paracetamol normal.
– Ăăăăă…

Preţ de vreun sfert de oră, farmacista a mai trimis la doctor încă trei clienţi care se tratau după ce înţeleseseră din emisiunile lui Condurăţeanu sau după sfaturile cititorilor Formulei As. Vă recomand cu căldură să o ocoliţi dacă vă tăiaţi la deget şi simţiţi, de pildă, o nevoie de nestăvilit să luaţi Mialgin.

În alte mii de farmacii din România, unde farmacistele sînt prea plictisite/obosite/sictirite sau îşi iubesc meseria precum funcţionarele de la poştă, românii continuă să-şi exerseze cu succes talentele de medic pe ei înşişi.

Publicat in ziarul 7 plus (probabil, nu l-a citit nimeni, ca altfel e greu de explicat).

Share:

18 comments

  1. mihaela 9 June, 2009 at 23:11

    tipa voia paracetamol sinus pt ca suna superior. la fel ca deodorantul (sau samponul?) cu proteine din perle.

  2. yogibeer 9 June, 2009 at 23:12

    Frumos tare, asa-i in tara noastra, noroc ca eu nu trebuie sa ma bolmojesc singur ca n-am nevoie.

  3. 4mall 9 June, 2009 at 23:35

    Mai, io am crezut ca glumesti cand ai zis ca esti ipohondru, dar vad ca stii medicamentele pe de rost!

  4. Robintel 10 June, 2009 at 00:40

    Mialgin nu-mi trebuie, dar am o poftă nebună de Bilobil şi Maraton! :))

  5. N.A. 10 June, 2009 at 01:13

    Da, dom’le, am fost si eu de cateva ori acolo si de fiecare data o doamna foarte draguta si amabila m-a ajutat si m-a indrumat.. Hm.. care o fi problema ei? 😉

  6. N.A. 10 June, 2009 at 01:14

    Si ziarul ala cine sa-l mai citeasca din moment ce ai blog?:D

  7. dorinho 10 June, 2009 at 07:46

    medicamente pentru de dimineata pe la ora 14? 🙂

  8. savy 10 June, 2009 at 08:57

    Julius, daca iti povestesc eu cate am auzit cat am lucrat in farmacie, iti faci cruce si cu picioarele.

    Prima experienta a fost cu un muncitor care a intrat in farmacie si mi-a cerut aspirina tamponata. Il intreb pentru ce o ia, la care el imi zice senin: “Pai toti colegii mei de santier au facut tuberculoza si am zis sa iau si eu niste aspirina preventiv”. am facut 3 pasi in spate si i-am zis sa consulte un doctor 🙂

    De departe cele mai amuzante au fost cele 2 cazuri cand 2 femei mi-au cerut sa le dau alt medicament pentru ca: prima a sustinut ca o zgaraie cand incearcasa le inghita, iar a doua pentru ca sunt prea mari. Prima a prezentat un supozitor ambalat, explicand ca a incercat chiar sa-i taie colturile, dar tot o zgaraie (ea inghitea supozitorul cu tot cu ambalaj), iar cea dea doua a prezentat tot un supozitor. O colega de-a mea a avut un caz asemanator cu un tip care a cerut altceva pentru ca ii ramane intre dinti cand il mesteca (tot despre un supozitor era vorba)

    Cazurile de mamici care cer fenobarbital pentru copii sunt nenumarate

    Cazuri de femei care cer antalcool sa le puna in bautura barbatilor sunt la fel de numeroase

    mai povestesc cand ma intorc de la servici

  9. lool 10 June, 2009 at 11:51

    romanul si medicamentele…..cam asta se intampla in orice farmacie din Romania.
    Se pare ca oamenii au uitat de o tuica/vin fiert(a) la aparitia unei banale raceli, or uitat de o frectie cu alchool, o baie fierbinte….si hai sa zicem maxim o aspirina.Chestiile astea repetate 2 zile dau rezultate ff bune.
    Orice drum la medicul de familie , in cazul unei simple raceli, duce la o reteta kilometrica de tot felul de prostii ultra-mega scumpe..care vor avea efect exact in aceeasi perioada ca “leacurile” enumerate mai sus.
    Imunitatea noastra s-a dus dreacu avand in vedere toate porcariile de medicamente aparute pe piata.Oamenii nu realizeaza ca sunt unii pe care ii intereseaza doar sa-si comercializeze prostiile….Nu se intreaba nimeni cum dreac apar reclamele la X -raceala si gripa taman cu 1 sapt inainte de aparitia unor mici focare virale(controlate).
    P.S Paracetamolul sinus e naspa….nu poate fii combinat cu o tuica fiarta deci iese de pe lista…..incercati infuzia de tuica fiarta …efect garantat, somn linistit, lipsa arsurilor la stomac :))

  10. adriana 10 June, 2009 at 12:16

    ajung la concluzia ca duduile astea care stau pe la ghisee sunt extrem de curioase… de fiecare data cand merg la o bine-cunoscuta banca de pe Stefan cel Mare, tanti de la casa imi pune fix aceleasi intrebari, exact in aceeasi ordine, pe acelasi ton si cu aceeasi fata plictisita: “cati ani ai,iubita? si unde lucrezi?(ii spun ca sunt studenta) dar ai lucrat vreodata?”…am ajuns sa ma intreb daca pune aceleasi intrebari tututor ori daca am eu o figura greu de retinut?!…

  11. artistu 10 June, 2009 at 12:22

    Eu cunosc pe cineva care ia aspirina cu coniac, ca nu nimereste sticla cu apa. Asa ca ce sa ne mai miram! 🙁

  12. DrLyana 10 June, 2009 at 14:42

    Daca toate farmacistele si-ar face treaba ca si aia, atunci multi oameni ar sti ca ceea ce fac e total gresit. Problema e ca multi s-au obisnuit sa ia medicamente dupa ureche si atunci cand le spui ca nu e bine te injura si merg undeva unde nu le spune nimeni nimic. Ca doar deh… asa e romanul nostru…

  13. Anna 10 June, 2009 at 16:10

    Bine ca nu stiu multi ddin cei care vor medicamente fara reteta ca pot solicita doza de urgentadintr-un anumit medicament. Colinzi 20 de farmaciii si te-ai facut cu medicamentul dorit.

    Nu stiu daca exista cazuri de ametiti care se drogheaza cu diferite combinatii de medicamente. Sa cerem “retete” de evitat sau sa apelam la ierburile “miraculoase” care maresc numarul de pacienti la urgente? Plimbare gratis cu ambulanta! Uraaaa!

  14. savy 10 June, 2009 at 16:21

    anna, de urgenta, poti elibera cateva pastile de antibiotic, med pt tensiune, insa nu o sa eliberezi xanax niciodata. gresala mare in farmacii este ca se elibereaza fara reteta anticonceptionale si pastile de slabit pe baza de derivati de amfetamina (regenon sau pastila de slabit care a si fost retrasa de altfel).

  15. savy 10 June, 2009 at 16:37

    faza patita de prietena mea:
    In timp ce elibera mediamentele pt un batranel, observa ca pacientul de la coada alaturata rade in hohote. se uita peste umarul batranelului si observa un client de etnie care imprumutase o foarfeca (din aceea mare) si isi taia frumos unghiile. desi a fost rugat sa inceteze toaletarea crengilor sale, acesta a refuzat spunand mai are doar cateva si sa nu mai fie domnitza asa simandicoasa ca nu face nimic rau. ajuns in fata, preda foarfeca si spune ca el nu doreste nimic, avea nevoie doar de o foarfeca.

    Intr-o zi intra un domn in farmacie sa se planga ca a luat niste anticonceptionale de la noi si nu au fost bune deoarece sotiia lui a ramas insarcinata. Dupa o investigarea amanuntita a cazului (adica l-am intrebat care din ei doi a luat pastilele) am aflat ca domnul era cel care nu vrea sa ramana insarcinat. Cazurile de acest gen sunt numeroase, fiind deja o banalitate printre noi farmacisitii.

    Ca tot veni vorba de anticonceptionale. Stiti pastila de a doua zi, nu? aia de o iei azi ca sa nu te omoare tac-tu maine. vine o tipa sa ceara pastila de a doua zi, i se explica cum sa o ia si printre altele i se aminteste faptul ca nu e bine sa bea. Pitzipoanca in cauza intreaba: Auziti, pot sa o iau peste doua zile, ca plec la munte si vreau sa beau?

  16. Medicanos 11 June, 2009 at 16:18

    extraveralul chiar este sedativ, fenobarbitalul este o barbiturice (sedativa bineinteles) si valeriana are tot actiune sedativa, si da este recomandat pentru insomnii, doar ca nu se comercializeaza fara reteta din cauza potentialului de dependenta a fenobarbitalului.

  17. N.A. 14 June, 2009 at 01:05

    @savy – Nu pot sa cred, m-am prapadit de ras, astea sunt materiale de bancuri! Voi mergeti la munca sa va distrati, cred! 😀

  18. Bulina Neserioasa 19 July, 2009 at 01:32

    – Şi dormiţi?
    – Nu…

    Asta imi aduce aminte de un banc.
    -Gheorghe,tu ce i-ai dat lu’ vaca ta cand o fost bolnava?
    -Aspirina,ba!
    -Hai ca ii dau si eu.
    …………
    -Gheorge,ba,da vaca mea o murit.
    -Pai si a mea,ba !