Am vizitat librării, biblioteci, săli de lectură
Fiindcă știam de ce fel de comentarii o să am parte, mi-am luat, normal, minime măsuri de precauţie. Fotografia de mai jos este pentru Lulu și alţi comentatori de teapa ei; desigur, cititorii de bună credinţă intuiau deja faptul că mi-am petrecut cea mai parte vizitând biblioteci, librării și alte asemenea locuri tradiţionale irlandeze de lectură.
PS: Eftimie, nu-i așa că ar fi mișto să bei în aceeași cârciumă în care au băut și tac-tu, bunică-tu, străbunică-tu și toţi beţivanii din familia ta din ultimii 200 de ani? Şi într-o zi să-l iei de mână pe fii-tu, să-l duci la The Berkley Library și să-i zici: “Uite, fiule, pe-aici pierd vremea intelectualii ăia obosiţi ca alde Pircă și nen-tu Raeţchi citindu-l pe James Joyce. Păi noi, Eftimiii, am băut cu Joyce!”.
WTF? Ia de aici Whiskey in the jar.
asta da Whisky in the jar! ne place M3bis!
Julius de cand viziteaza biblioteci si sali de lectura nu mai e funny.
Ai imprumutat si ceva carti pe care sa ni le traduca Radu?
Deci ai intalnit si biblioteci fericite… tu cu Tomozei.
Dar daca te intrebam despre IRA tot atat de prompt raspundeai? Eventual adaptai si fotografia….
aia cu Berkeley Library e Photoshop
..sau mai degraba Paint
Foarte buna varianta “Whiskey in the jar” pe cu care ilustrezi vizita de lucru. Ar fi fost insa de-a dreptul excelenta in interpretarea incontestabila-inimitabila-inubliabila a mosilor “The Dubliners”, in formula cu Ronnie Drew. Mai tare decat berea Kilkenny, right mate?
vad ca astia de la VH1 citesc DC. taman dau Whiskey in the jar cu metallica 😀
Muzica irish cu americanii de la Metallica? Berk! Asta-i ca si cand m-as duce in pub cu bere Noroc… Macar sa fi fost un Thin Lizzy cumsecade, cu suavul Phil Lynott… Unde o sa ajungem? Maine-poimaine il contrafac astia si pe maestrul Faramita Lambru!
daca am fi facut noi o melodie “tuica din borcan”, iar ne-ar fi facut astia tigani
bă, dacă nu ştiţi, întrebaţi.
http://www.youtube.com/watch?v=jbrzZWLu6Qw
@cato: desperado – la fel ca tata.
“La fel ca tata
Traiesc de pe-o zi pe alta
Tin o vaca si un curcan
Si beau tuica din borcan.
La fel ca tata
Mi-am ales gresit nevasta
M-a lasat cu trei copii
Inglodat in datorii.”
@Alphonse: “pe cu care”, da, “pe cu care” :)))
prea o zici cu foc ca sa te contrazic:)
Noi studiem la vecinul – ca are tipografie in pivnita 😉
Mda, inca o poza de tip “yola”. Trebuie sa-mi fac niste poze d’astea in fata Operei din Viena, de exemplu, ca sa zica lumea “plm, ce culta e vaca asta”! :))
Dragii mei, te iei de Metallica te iei de primul meu vinilin adus din Bulgaria in 1988. Te iei de Metallica, te iei de mersul pe jos. Te iei de Metallica te iei de Mozartul rok.
@mifty: My fault! Nerespectarea vitezei de scriere conduce la accidente lexicale…dar aleatoriul tastaturii ne ofera cateodata sonoritati nebanuite, nu-i asa? :-))))
@Cougar: Nice touch!
Pentru cine are suficienta bere la indemana, re-hidratare placuta!
The Dubliners cu Whiskey in the Jar, o melodie pe care o aduc de prin anii ’60:
http://www.youtube.com/watch?v=46EXY4oP1Do
Apoi Thin Lizzy, cu Phil Lynott, la BBC, in 1973, cand au blocat pozitia I a Topului Britanic:
http://www.youtube.com/watch?v=PZxQ3XdYG-0&feature=related
Apoi, un baiet respectuos din fire si corzi, Gary Moore – Whiskey In The Jar (From “One Night In Dublin: A Tribute To Phil Lynott”):
http://www.youtube.com/watch?v=DgJnqAx5N9Y
… dupa care, atunci cand deja incepe bataia, da, Julius feat Metallica!
@iulian rinder
Sfatul meu e să nu te iei de Metallica!
Pentru binele tau….