Postul nu e post destul

Cel mai vechi pub din Irlanda

Johnnie Fox’s Pub a fost deschis în 1798 și e singura cârciumă din Irlanda care a rămas peste două secole fidelă nobilei misiuni de a îmbăta oamenii. E la câţiva kilometri de Dublin, într-un sătuc (sau “într-un village”, ca să priceapă și Răducioiu) aflat în toate circuitele turistice – practic, nu-l puteţi rata decât dacă intraţi înainte în alt pub.

PS: Eftimie, nu-i așa că ar fi mișto să bei în aceeași cârciumă în care au băut și tac-tu, bunică-tu, străbunică-tu și toţi beţivanii din familia ta din ultimii 200 de ani? Şi într-o zi să-l iei de mână pe fii-tu, să-l duci la Johnnie Fox’s Pub și să-i zici: “Uite, fiule, de aici am venit pe lume noi, Eftimiii”.

Foto: kiddophoto.net
Johnnie Fox's Pub1Johnnie Fox's Pub2Johnnie Fox's Pub3Johnnie Fox's Pub4Johnnie Fox's Pub5Johnnie Fox's Pub6

Share:

65 comments

  1. Alexena 2 August, 2010 at 16:42

    Nu-i prea scump acolo?

  2. JULIUS 2 August, 2010 at 16:45

    @alexena: nu-i mai scump ca la Mamaia, si nici nu-ti scuipa nimeni in bere. De fapt, iti multumesc si cand ii intrebi unde e toaleta.

  3. eftimie 2 August, 2010 at 16:59

    Of copil mic, nu ştii nimic, de la Ohaba la Micşunica, la “La Televizoare” până la “Argintaru Nebunu'” eu şi cu strămoşii mei am băut în aceleaşi cârciumi. Faptul că ele, în timp, şi-au schimbat proprietarii, n-a schimbat cu nimic faptul că acea cârciumă a rămas precum monumentul de la Adamclisi, martor veacurilor.

    La “Argintaru’ Nebunu'” nu-s poze aşa mişto, da tot cu fiare vechi e, cu aparate radio defecte, picapuri stricate şi IMS-uri în perfectă stare de funcţionare. Plus roata de căruţă care e obligatorie pentru orice cârciumă “etno” de Ardeal, conform autorizaţiei de funcţionare.

  4. Tweets that mention Daily Cotcodac »  Cel mai vechi pub din Irlanda -- Topsy.com 2 August, 2010 at 17:01

    […] This post was mentioned on Twitter by JuliusDC, Oana Portase. Oana Portase said: RT @JuliusDC Daily Cotcodac» Cel mai vechi pub din Irlanda http://bit.ly/bzOxaU […]

  5. ErRon 2 August, 2010 at 17:12

    Da’ care-ati fost pe-acolo??
    Nu-s bautoare de bere, da’pentru atmosfera, m-as duce si eu!!;)
    P.S. Raducioiu la ce echipa e, ca te-ai mai legat odata de el!!! Tot pe tema de limba!!!:D

  6. cato 2 August, 2010 at 17:21

    pai, oare chiar asa o fi?! traditie, traditie, da’ pare, totusi, trasa de par!

  7. Spiep 2 August, 2010 at 17:32

    Unii cu munca, alții cu distracția…

  8. mifty 2 August, 2010 at 17:38

    @cato: te pui tu cu tradiţiile irlandeze???
    ăştia îi fac la capitolul ăsta pe englezi şi scoţieni să pară mici copii!!! ;))

    era să uit, julică: de ce dracu zice “she”???
    nu era corect să fie “he”???
    sau ăsta se cântă când guriştii sunt aşa de beţi, că nici nu-şi dau seama când transformă marinarul în marinăreasă???

  9. JULIUS 2 August, 2010 at 17:39

    @spiep: probabil cititorii care nu te cunosc acum plang cu sughituri de mila ta.

  10. tahemet.blogspot.com 2 August, 2010 at 17:47

    @mifty ”she” e nava, din motive evidente, până şi vorbitorii de engleză au decis că navele au o personalitate feminină.

  11. sebra 2 August, 2010 at 17:49

    @mifty

    Cred că, cato (sc de cacofonie!) se referea la tradiţiile expuse de Eftimie 😀

  12. Kilroy 2 August, 2010 at 17:56

    La noi tradiţia nu e moartă, ea se transformă. Păi la “Căţaua leşinată” pe vremuri se bea bere cu borcanul, acum e o terasă de fiţe. După ce bei un suc acolo, plângi două zile când te uiţi la nota de plată …

  13. Nu plange ca s-a terminat, bucura-te ca s-a intamplat » Cel mai vechi pub din Irlanda 2 August, 2010 at 18:19

    […] circuitele turistice – practic, nu-l puteţi rata decât dacă intraţi înainte în alt pub. (more) De la Julius citire Niciun comentariu X1_AdParams = { 'pub' : '560302451683403', 'site' : […]

  14. cato 2 August, 2010 at 18:25

    @sebra: hai ca nu e nevoie sa ingrosi liter’li: lumea ie intelijenta si stie-s’apoi iti ingrosi degitili degeaba, care s’asa arata ca dracu’!

  15. Popeaska 2 August, 2010 at 19:06

    Ar mai fi Brazen Head din Dublin, deschis in 1198. Din care au mai ramas, ce-i drept, doar zidurile originale. Plus White’s Tavern, din Belfast, care e bine merci de la 1630 incoace. Irlanda de Nord, da’ tot pe-acolo e. Long live the honourable drunks!

  16. sebra 2 August, 2010 at 19:18

    @cato,
    Nu te lua după înfăţişare, degetele mele arătă bine 😀

  17. cato 2 August, 2010 at 19:22

    bine mai zebra, i love you!

  18. lulu 2 August, 2010 at 19:36

    Ca doar nu era sa ne povestesti despre cea mai veche biblioteca din irlanda. Sau ai fi vrut, dar nu-ti iesea ps-ul atat de bine, pentru ca nu cunosti pe nimeni care sa citeasca de patru generatii.. :))

  19. Iepurasul Isteric 2 August, 2010 at 19:42

    foarte tare :)) acolo chiar ca merita sa faci o betie, asa de dragul istoriei

  20. alexnicolae 2 August, 2010 at 20:07

    multam ! daca derulezi gasesti melodia aia din comoara din insula ! 15 insi pe lada lui! lada capitanului.. bai daca nu ai citit-o julius sau wathever cine citeste… inseamna ca nu ai luat premiul 1/clasa 1 !

  21. Ozzi 2 August, 2010 at 21:21

    Mi s-a facut sete.

    Si dor de mare.

    Early in the mornin’

  22. Dan 2 August, 2010 at 21:40

    @Ozzi
    Ce facu bre Craiova-Maxima? (desi e mai degraba Craiova-Mititela) =))
    1-1 sau 2-0 cum zise Mititelu?
    Eu fusei in deplsare si nu putui sa chibitzez, ca sa zic asa… =))

  23. mifty 2 August, 2010 at 23:06

    @alexnicolae: aia am postat-o eu când am făcut level 2 la pirates, pe facebook!!! :))

    “…
    beţi, căci căpitanu-i mort
    yo-ho-ho
    şi vă duce Dracu’n port
    yo-ho-ho

    and a bottle of rhum!!!”

  24. Daily Cotcodac »  Am vizitat librării, biblioteci, săli de lectură 2 August, 2010 at 23:22

    […] știam de ce fel de comentarii o să am parte, mi-am luat, normal, minime măsuri de precauţie. Fotografia de mai jos este pentru […]

  25. Dj Iulian 3 August, 2010 at 00:23

    as bea o cafea acolo

  26. Laura 3 August, 2010 at 08:46

    Da’ Eftimii astia se reproduc prin combustie spontana la vederea unei halbe aburite?

  27. Ninjapedia 3 August, 2010 at 09:56

    Hei, eu am fost in Cork intr-o carciuma care pretindea ca e cea mai veche din Irlanda, de la 1700 si ceva, dar spre inceput. Era o spelunca intunecata si puticioasa, cu bere (porter) scump(a) – vreo 4-5 euro pint-ul. Puhaaaa, ce usor e sa fi tras in piept cu rahaturile astea turistice.

  28. Robintel 3 August, 2010 at 11:36

    =)) Deh, unele stabilimente, de pe aceeași insulă, sunt o țâră mai vechi. =)) http://www.robintel.ro/index.php/galerie-foto-video/poze-pictures/northern-ireland/monuments/Page-6.html (în josul paginii, River Inn). =))

  29. Alphonse 3 August, 2010 at 11:49

    Ooooooooof, si tocmai ziceam sa ma las de bautura! Cu sufletul afectat de o frumoasa invidie sportiva, nene Julius, te rog sa scrii inca un nume pe inventarul constiintei cu care te vei prezenta la apel.. Trist dar adevarat, daca nu te-ai cherchelit si n-ai cantat ragusit intr-un pub din Dublin/ Belfast (cu extra-optiune scandal si imbulgareala cu pinte… goale) se cheama ca ai parcurs viata fraudulos. Respekt!

  30. iulian rinder 3 August, 2010 at 12:43

    Bre, atacul la Eftimie a fost murdar. Eu, care beau mai mult ca Efu – il puteti intreba daca nu ma credeti – nu as fi fost in stare de o asemenea mojicie. Deau deci gandesc. Omul este o halba trecatoare. Invidiosilor, nu mai ascultati Guta a rond de maimuta, va vreau la lectura, bere si intelegerte fata de aproapele vostru.

  31. Dan 3 August, 2010 at 12:47

    @iulian rinder
    “Omul este o halba trecatoare”! =)) M-ai spart! =))

  32. iulian rinder 3 August, 2010 at 13:42

    Dan mersi. Eu nu beau vodca.

  33. mifty 3 August, 2010 at 14:55

    omu’i o halbă trecătoare
    ce se goleşte-ncet, încet
    şi golindu’se cu poftă
    face din om poet.

    ia… care continuă??? 😀

  34. ErRon 3 August, 2010 at 15:39

    @ mifty
    omu-i o halba cu fund gros
    pe care o trantesti de masa
    de multe ori ai desertat-o
    si-mpleticit te-ndrepti spre casa!

    Merge?? /:)

  35. Dan 3 August, 2010 at 15:55

    @mifti & @ErRon
    Merge! Hai sa-ncerc si eu: Omu’ e-o halba trecatoare/Nu d-aia mica, d-aia mare/De una peste alta pui/Omu’ curând se face cui =))
    Aaaa, ce profund! Mai continui când imi mai vine inspiratia… =))

  36. cato 3 August, 2010 at 16:02

    pentru o halba, doua, trei
    mai scapa omu, uneori
    dar ca s’apuci sa bei cat vrei
    iti trebuie nervi, te trec fiori…

  37. Dan 3 August, 2010 at 16:16

    Hai ca mi-a mai suflat muza un catren: :))

    Si, desi te umfla la burta/Din zece halbe esti beat-turta/Si-atunci ai vrea sa nu te-apuci/Prea târziu frate – esti beat-____
    Poate-mi gasiti voi o rima aici… =))

  38. Dan 3 August, 2010 at 16:20

    Critza… Manga… Neaaah! =))

  39. cato 3 August, 2010 at 16:23

    p***! prea tarziu, frate, esti beat p***!=))

  40. Dan 3 August, 2010 at 16:24

    @cato
    Nu rimeaza da’ pare OK! =))

  41. ErRon 3 August, 2010 at 16:25

    Iese un poem deosebit!!:D Este ca ne-am nascut toti poeti???
    in halba berea face spume
    – si omul face uneori-
    da’ ca sa fie toate bune,
    cugeti si bei, ca oricum mori!!!

  42. cato 3 August, 2010 at 16:27

    @Dan: ai dreptate! cred ca voiam sa zic “prea tarziu frate, esti beat, in p*** mea!=))

  43. ErRon 3 August, 2010 at 16:28

    @ Dan: tuci!!
    Ar mai fi una, da’ nu-i cazul sa facem hepatita!!:D

  44. cato 3 August, 2010 at 16:32

    ca unii lupta pentru’avere
    bravo lor si cinste chiar,
    da’ eu, privind prin halbele de bere,
    tot timpul vaz ca’i chihlimbar!

  45. iulian rinder 3 August, 2010 at 17:04

    Dragii mei, nu fiti hapsani. Eu ma gandeam la un mic tratat despre ,,Pitzi si Poance, concepte ideologige”. De la Platon la Max Weber. Cine se baga?

  46. Dan 3 August, 2010 at 18:48

    @iulian rinder
    Nu ma bag sa comentez despre Pitzi, ca stiu ca esti stelist si nu o sa-ti convina… :))

  47. mifty 3 August, 2010 at 18:58

    @Dan: eu zic să nu comentezi nici despre Poance… nu de alta, dar dacă e şi pesedist, pe unde mai scoţi cămaşa???
    ai??? 😀

  48. Dan 3 August, 2010 at 19:49

    @cato & @ErRon
    “much” asta era! “prea tarziu frate – esti beat-much” =))

  49. Dan 3 August, 2010 at 20:05

    Asa, si un final apoteotic (moamaaa, ce am dat din mine! :)))
    Si-a doua zi cand te trezesti/Migrena de innebunesti/Eu ti-am tot zis: Bah, nu mai bea/Da’ tu nimic, in plm!
    E?

  50. cato 3 August, 2010 at 20:12

    =))cred ca intre timp ai supt ceva sa te’ntarati=))

  51. Dan 3 August, 2010 at 20:14

    @cato
    O timisoreana, pa’erea mea! Ma’c sa mai iau una ca noaptea e lunga =))

  52. cato 3 August, 2010 at 20:20

    as face-o si eu, da’ inca nu mi-a trecut de aseara…:))

  53. Dan 3 August, 2010 at 20:23

    Pa’ io-ti zisei: bah, nu mai bea!/Da’ tu nimic… =))

  54. ErRon 3 August, 2010 at 21:30

    @ Dan
    Intr-adevar, apoteotic!!!
    Da’ si eu sunt de parere ca ti-ai udat putintel talentul, ca pe uscat nu cre’ ca-ti iesea!!!:P

  55. iulian rinder 3 August, 2010 at 21:50

    Ptr Dan

    Conceptul de Pitzi nu se reduce doar la Satana de la Steaua. Ar fi bine. Pitzi sunt toate cele ce au fost si maine vor rade sub bacnota de 100 de euro.
    Becali, Borcea, Mitilelu sunt traiectorii efemerice ale mizeriei mundane.Pitzi reprezinta fenomenul national care de Pastele mamii lor merg la discoteca sa-si arate vaginul vag ascuns.

  56. iulian rinder 3 August, 2010 at 21:50

    Ptr Dan

    Conceptul de Pitzi nu se reduce doar la Satana de la Steaua. Ar fi bine. Pitzi sunt toate cele ce au fost si maine vor rade sub bacnota de 100 de euro.
    Becali, Borcea, Mitilelu sunt traiectorii efemerice ale mizeriei mundane.Pitzi reprezinta fenomenul national care de Pastele mamii lor merg la discoteca sa-si arate vaginul vag ascuns.

  57. Ciprian 3 August, 2010 at 21:53

    :))) Bune strofele, trebuie adunate si gasita o melodia irlandeza. Dar sa cante unul care stie sau sa ne imbatam cu totii sa le cantam. Am putea sa botezam cantecul Never beer alone.

    Refrenul ar fi bineinteles “Omul este o halba trecatoare” :))

  58. Dan 3 August, 2010 at 21:57

    @Ciprian
    Pai, titlul e clar, stabilit de Iulian Rinder: “Omu-i o halba trecatoare”, asta nu mai merge schimbat…
    Iar melodia irlandeza, nu cred ca merge ceva de Enya, mai degraba Joe Dolan :))

  59. Ciprian 3 August, 2010 at 22:02

    @Dan Ar castiga fara dubii Beervisionul sau Halba de Aur.

  60. Dan 3 August, 2010 at 22:28

    @Ciprian
    Ar! Ca merita! Atata talent :))
    @ErRon
    Si talentu’ si inspiratia dar, mai ales experienta :)) (asta cu migrena)

  61. Robintel 5 August, 2010 at 16:30

    Zilele-mi sunt reci ca berea de pe masă
    Și filozofic zilnic mă fac muci,
    Trupule-mi de bere să nu te usuci,
    Și am s-ajung și astăzi beat acasă.

  62. Dan 5 August, 2010 at 22:14

    @Robintel
    Nu mai bea, mah Robin, nu mai bea/Si altfel viata-ti va parea/Ca berea n-aduce ce vrei/Mai da-o-ncolo-n puii mei! (Sper ca e e corect din punct de vedere ortografic :)))
    Da’ nu vad cum :))

  63. mizeria_inumana 17 March, 2011 at 13:49

    Si asa arata cea mai veche bodega de la noi: http://www.romanialibera.ro/usr/thumbs/thumb_591_x_443/2009/06/30/110028-158447_1.jpg

  64. Insignifianta 18 March, 2011 at 00:57

    P.S. Cati ani are fi-su lu’ Eftimie? Poa’ sa dea si el o bere? =))

  65. Tristeţea unui om foarte îndrăgit » Daily Cotcodac 2 May, 2011 at 13:59

    […] deschid uşa şi-i fac vânt înăuntru la Irish Pub-ul din Unirii. Slăbiciunea mea pentru Irlanda m-a făcut multă vreme să nu bag de seamă că la Irish Pub tapetul e rupt, pereţii afumaţi şi […]