Fănel, înger şi demon
Cms
Dimineaţa începuse cum nu se poate mai bine pentru Fănel. În drum spre serviciu, ridicase o pungă de hârtie care zăcea pe mijlocul trotuarului, lăsată fără îndoială de un cetăţean lipsit de norme sociale elementare. Aruncă punga la coşul de gunoi de la colţul străzii, ocazie cu care puse în libertate şi pisica blocului, rămasă captivă în coş după ce încercase să scoată o bucată de salam aruncată acolo seara trecută.
Ajuns la metrou, Fănel ajută o bătrânică venită din provincie la nepoţica ei studentă să ia trenul în direcţia cea bună. La Piaţa Unirii, o mămică cu fetiţa ei se grăbiră să urce în vagon înainte să se închidă uşile. De reuşit, reuşi doar mămica, copilul rămase pe peron. Femeia striga înăuntru, fetiţa plângea afară, secundele treceau. Era aglomeraţie şi se părea că mecanicul nu văzuse nimic. Atunci Fănel apăsă cu sânge rece pe butonul roşu de alarmă.
– Un copil a rămas pe peron. Mămica ei e în vagon, spuse el cu o voce de crainic TV care anunţă prăbuşirea unui avion cu peste 300 de pasageri la bord.
Pentru câteva momente nu se întâmplă nimic. Apoi o voce gâjâită izbucni din difuzoare:
– În vagonul doi a fost tras semnalul de alarmă. Vă rugăm să spuneţi care este problema!
Se părea că mecanicul nu doar că nu văzuse nimic, nici măcar nu auzea bine.
Fănel repetă incantaţia cu acelaşi tot şi cu acelaşi rezultat. Venise şi agentul de pază din tren şi, după explicaţii interminabile, în cele din urmă uşile se deschiseră şi fetiţa se repezi în braţele mamei înlăcrimate. Vagonul se animă cu feţele zâmbitoare ale călătorilor, ba o bătrânică îi spuse cu emoţie lui Fănel că nu credea că mai există astfel de tineri gentili în vremurile astea. Lumea din preajmă clătină din cap aprobator.
În timpul serviciului, lui Fănel nu i se întâmplă nimic deosebit, bun sau rău. Această perioadă poate fi considerată, pentru povestirea de faţă, ca un fel de intermezzo între actul 1 şi 2 ale unei piese de teatru.
La întoarcerea de la birou, Fănel coborî în fugă scările staţiei de metrou Eroilor. I se păruse că aude trenul ajungând la peron. Nu se înşelase, călătorii ieşeau deja. Evită cu îndemânare valul uman şi se repezi spre vagon, chiar în momentul începerii anunţului de închidere a uşilor. Îmbrăţişarea dintre el şi ochelarista cu aparenţă de studentă în anul întâi la Medicină, care îşi adusese aminte în ultima secundă că trebuie să coboare, fu inevitabilă. Fata se culcă cât era de lungă pe podeaua vagonului, în timp ce Fănel, graţie diferenţei de greutate, reuşi să se ţină pe picioare. Uşile se închiseră.
Dezmeticindu-se, băiatul se repezi să o ajute pe nefericita victimă să se ridice. Fata scânci şi se târî departe de el. Fănel îi propuse să-i şteargă măcar pantofii, pe care călcase în momentul impactului cu bocancii lui mărimea 44. Fata izbucni în plâns. Un murmur se făcu auzit în vagon, iar băiatul se uită pentru prima dată în jur. Pe scaune era plin de pensionari, veniţi din vizita de la Palatul Cotroceni, cu ocazia Zilei Porţilor Deschise. O bătrânică sparse tăcerea:
– Tinerii de azi nu mai au cei şapte ani de acasă! Nişte răi şi nişte nesimţiţi!
Lumea din preajmă clătină din cap aprobator.
Simţindu-se ca un infractor dovedit, Fănel se retrase în tăcere într-un colţ al vagonului, unde rămase tot restul călătoriei.
Aproape de casă, la urechile lui Fănel ajunseră nişte mieunături disperate. Se uită în sus: pisica blocului se căţărase în copacul de lângă fereastra dormitorului său, refugiindu-se, cel mai probabil, din calea câinelui vecinului de la etajul trei, cu care avea o relaţie antagonică. Fănel oftă din toată inima:
– De ce e atât de uşor să fii rău?
Apoi plecă să-l caute pe administrator, ca să împrumute scara metalică de 5 metri.
O fi soim, o fi leu, o fi toritel? E eroul Fanel.
🙁 Incepuse promitator. Frate, nu se uita nimeni la Dexter (Morgan)? 😀
am păţit o fată d-asta la un concert, am prins o tipă care era să cadă fix într-o grămadă de cioburi şi ea a crezut că vreau s-o pipăi. de vrut am vrut doar după, înainte nu-mi dădusem seama cât de bine arată :))
Deci diferenţa dintre înger la demon este din care parte a uşilor de metrou se desfăşoară fiinta. Fănel să-i zicem.
E bine de ştiut că pentru a fi în siguranţă trebuie să fi avut o traiectorie similară cu a lui.
@Boemul: Şi după ce s-a lămurit că ai salvat-o de o noapte la urgenţă te-a lăsat să o pipăi?
@Ciprian: :))
Fanel & boemul: si revenim la intrebarea …. de ce baietii calumea au parte de nashpete si invers?!
unei fete faine nu i se intimpla sa vrea vreun baietoi din asta la fel de fain s-o salveze ..
de unde se vede ca Fanel are mai degraba succes la mamici decat la domnisoare 😀
N-am citit textu’ incă, fiin’că nu știu dacă e pe bani sau gratis.
Da’ am citit comentariile: like lu’ Xanax!
@belle.dimagination:
nu, a plecat ofticată fără să vadă cioburile.
@Cristina Ş.:
Fetele bune ajung in rai, fetele rele ajung unde vor
@Cristina Ş.: Pentru ca, scuzati cacofonia, eu n-am facut filologia, contrariile se atrag 🙂
@Ciprian: înainte de a pleca pe şantier, să nu mor de curiozitate: ce e aia frate un ”toritel”?
Săracu’ bine, rău așteaptă…
Sa se mute Fanel in provincie, noi n-avem metrou, scapa de toate dilemele… hmmm 😕 ce-i drept aici avem multe scari 😀
@Belle – e un de ala care face itz-itz :))
Eeei, si Fanel asta, a cedat prea repede! Trebuia sa-i recite o poezie scrisa de el, sa vezi cum se entuziasma piersicuta subit! Si dupa aia putea sa-i spuna si ca e autor pe DC. :))
Să anunţe cineva cuplul Buzdu-Mor că acest text trebuie furat.
Tot. Frază cu frază, idee cu idee.
Eu vreau să știu ce culoare avea pisica.
@Serban: …si ce mima! =))
@belle.dimagination: Un ţoriţel e ce are Fănel la avatar, pe feiţbuc
@Cms: :-O Fanel are si Fb? uaaaaa ce modernist e :))
P.S. si divele, divele ce fac? 😀
@RoseN: Normal. Îmi povesteşte pe chat ce i s-a mai întâmplat, eu îi fur ideile şi le fac texte pe Daily Cotcodac.
P.S. Iar Julius pune glumele.
@Cms: =)) m… glumele zici? ăăă… deci care glume? ia fa bine si taie-i din salariu, ca nu-si prea face treaba =))
@RoseN: Ce să facă divele? Îi scot sufletul, aia fac!
@Serban: E gri cu negru, model tigru. :))
Mereu face prostii. De fapt nu e singura, mai e una care rămâne gravidă de vreo 3 ori pe an, fiică-sa care, ultima dată, i-a furat puii şi i-a crescut ea, motanul blocului, alb cu negru, Fraţii Ninja, doi motani negri care doar vin în vizită şi se încaieră cu ăsta autohton…
@Cms: =)) hmm… e grav… zic ca Fanel ar trebui sa se insoare, prea bine stie el cate pisi sunt pe la bloc, ii trebuie ocupatie =))
@RoseN: Am senzaţia că Serban se aştepta să-i spun că pisica avea culoarea piersicii. :))
@Cms: Nu, răspunsul a fost chiar așa cum mă așteptam de la un antropolog.
@RoseN: …si cam unde in provincie ai vrea sa se mute Fanel? 😀
@RoseN: acum am observat ca pe langa dorinta de-al muta pe Fanel in provincie mai vrei sa se si insoare. Rozico, tu vrei sa te mariti!! :))
@NNA: doooooamne bate in lemn te rog, eu am fost fata buna cu tine, de ce-mi vrei raul (general vorbind of course)? =))
@NNA: Dom’le, parcă are logică ce tot spui tu acolo… 😀
@Dan1: si dupa ce-i spunea ca e autor pe DC mai cadea o data fata aia pe spate ..
@Cms: Tu povestesti acuma rezumatul serialului “Inima de Tiganca” sau chiar despre pisici à la Animal Planet?
@Cristina Ş. şi Dan1: Să profit de pe urma lui Julius? Nu, nu! Mai bine spuneam că sunt autor pe Daily Cotcodac după ce ajutasem mămica şi fetiţa să se regăsească. Atunci să vezi trafic pe DC, donaţii, comentarii elogioase… 😛
@Alt Marian: Şşşt! Nu pomeni de documentare, că iar sare RoseN că vrea ceva NatGeo. :-$
Fanel by day, Dexter by night.
@S.: Fănel chiar a fost poreclit într-o vreme Dexter, la el la bloc. Dexter ăla din desenele animate, care avea laborator secret şi o soră trăznită pe nume Dee-Dee. 😛
@Cms: mă subestimezi. I loved Dee-Dee! 😀