Recomandări de seară: presarii
• Uluitor: Buzdugan și Morar citează sursa! E drept că, spre deosebire de noi, pe Tudor Chirilă chiar ai de ce să-l știi de frică: știți cum cântă, teribil…
• Lelia Munteanu, în Gândul, despre meseria de ziarist. Un text care mai spală puțin imaginea proastă a breslei din ultima vreme, deși ușor lăcrimos, sub nivelul obișnuit al Leliei Munteanu. Mie, sincer, mi-a plăcut mai mult rezumatul lui Sabin Gherman, vi-l reamintesc: „Lumea în jurul meu vorbeşte de brazi, sună la ţară pentru miez de nucă şi călbaş de porc: numai eu, tăntălăul, m-am făcut gazetar. Adică – îmi trece prin minte – un fel de gunoier: zilnic te apleci şi iei zoaiele lumii şi le pui pe pagina unu, pe pagina doi…”
• „Ia lipiți, domnu’ Tăriceanu, nişte bancnote de fruntea lu’ băiatu’, să pot pleca scârbit de modul ordinar în care manipulați jurnaliștii, așa, peste vreo 3 ani”.
Mai multe poze, pe blitzmagazine.ro
Dap, numai ca Lelia Munteanu scria acest text cum vreo trei ani in paralel cu unul despre o alta meserie inutila: cea de presedinte. Azi cred ca pana si ea si-ar gasi muuult mai greu cuvintele sa scrie despre oricare din cele doua meserii…
preșari, cu ș din s
Dintotdeauna mi-a fost silă de omul ăla. Evenimentele ulterioare mi-au demonstrat că, dimpotrivă, nu m-am înşelat.
Ce pot sa spun?
Doar ca mi-am petrecut noaptea cu T.oader 🙂
recomandare spre siteul lui Buzdu si Morar pentru a asculta panseurile lui Chirila..The F****?!
Sa-ti fie rusine, Julius Constantinescu ! =))
… dacă nu puneai link spre pozele alea, habar n-aveam cum arată turcescu ăla.
dacă nu zicea acolo că tipu’ ie ziarist, habar n-aveam nici de asta.
și zău că lucrurile astea pe care nu le știam, nu-mi stricau deloc somnul… da’ deloc!!! 😀
Deci văru’ Turcescu o arde fără prompter! Mese!
@Fratele Andryusha:
La care dintre ei te referi?
În rest sunt absolut de acord.
@mifty:
Și atunci ce cauți pe blogul ăsta?!
Aici subiectul principal sunt presarii. Oamenii normali care nu sunt interesați da asta nu au ce căuta aici.
@Serban: pms, ceva? cheer up! 😀