Domnul P. şi semnul puterii absolute
Radu Pircă
Domnul P. se întoarce din oraş. De câteva zile bune nu se mai plimbă prin cartier, căci creşterea TVA a preschimbat găsirea roşiilor ieftine în Fata Morgana. Se opreşte în faţa unui bloc şi priveşte admirativ şanţul, care azi-dimineaţă nu era acolo. Şanţul e adânc şi ar proteja perfect blocul chiar şi de asalturile tancurilor inamice. Pe fundul său susură vesel apa; un uşor miros de gaz se ridică spre ceruri – cum ar spune Homer, spre placul zeilor, mai ales al celor iubitori de sânge de pensionar din Berceni. Domnul P. regretă că s-a lăsat de fumat şi că nu are la el o brichetă.
– Dumneata ai făcut şanţul ăsta?, îi întrerupe reveria sângeroasă o voce neplăcută de bătrânel.
Domnul P. se priveşte. Tricou în dungi, blugi care ar fi putut fi spălaţi, dar au mai mers o zi-două, adidaşi prăfuiţi, geantă uşor diformă – toate semnele puterii. Ar putea fi uşor luat drept subinginerul care a condus mai devreme operaţiunea de săpare a şanţului. Firesc, sentimentul de putere absolută i se urcă la cap.
– Şi dacă l-aş fi făcut eu, ce? îi răspunde bătrânelului, cu o voce ce insinuează că ar putea reveni a doua zi, ca să conducă tranşeea şi în direcţia cablurilor de curent.
Bătrânelul (celălalt, nu domnul P., care-i un soi diferit de pensionar, născut, nu făcut), rânjeşte şi-i demască neruşinata uzurpare.
– Glumeam, dom’le, se vede că nu l-ai făcut dumneata. Dumneata nu ai maieu.
Pai domnule P, trebuia sa stii ca e o diferenta intre un subingineras oarecare si dorelul in maieu care da cu tarnacopu’ 🙂
– Acum sunt în afara programului… – ar fi putut bâigui, deşi cam neconvingător, stimabilul domn P.
,,pe fundul sau susura vesel,,ma ia cu frisoane pe fundul cui ?d le p ar trbui sa ti achizitionezi un maieu d ala cu gaurele de nailon si atunci te vor crede toti pensionariica esti capabil de dirijat santuri
@dudi
Ţi-au furat ăştia tastele, ha?
[…] This post was mentioned on Twitter by JuliusDC. JuliusDC said: Daily Cotcodac» Domnul P. şi semnul puterii absolute http://bit.ly/dwO771 […]
Nasol! N-ai maieu, ´geaba maieutica! ;))
Dar bronzul tricou nu spune nimic? Dar aroma de sudoare de datat cu carbon 14? Astea nu sunt luate in calcul? Doar maieul? Pfff, pensionar diletant!
Domnu’ P., nu cumva te-a intrebat moshulica si daca te numesti Dorel?
nu cumva domnul P asta al tau este dorel reincarnat dupa ce s-a curentat ? 🙂
@Klondike şi estnordest
A pocnit un drăcuşor! ;))
@slvc
N-a pocnit ca sunt postate la 4 ore diferenta 🙂