Mamaie tot singură, săraca!
Alina C.
Tataie și-a luat lumea în cap într-o bună zi, pe negândite. Și-a găsit altă mamaie mai în vârstă decât el, dar cu același chef de viață. De mamaie, de copiii lui și de cei trei nepoți a uitat repede, ca și cum n-ar fi fost.
Într-o iarnă, ai mei au adus-o pe mamaie la noi, că era iar grav bolnavă, era frig, era singură. Și-a măritat puținele găini pe care le mai ținea și a venit la noi. La țară, mamaie se canonea: WC în grădină, într-o coșmelie prin care bătea vântul; apa se aducea cu butoiul de la izvor, din râpă, sau de la două-trei pompe care aveau apă în sat. Mâncarea se gătea la sobă, cu foc din lemne, aduse cu căruța, tăiate și cărate cu brațele din curte. Închipuiți-vă doar cum ar fi să fierbi o oală de ceai la foc de lemne.
Eu aveam 12-13 ani pe atunci și doi frați mai mici. Când veneam de la școală, încălzeam de mâncare din frigider, puneam masa pentru trei, mâncam, strângeam masa, spălam vasele, măturam și ne apucam de lecții. Acum că mamaie era la noi, zic să vezi trai pe vătrai, nu mai trebuie să pun eu masa, să strâng, pot să îmi văd și eu în tihnă de lecții, cel mult o să cobor să iau pâine dacă nu mai este.
Ajungem noi acasă în prima zi, liniște perfectă. Mamaie stătea într-un fotoliu și privea în gol, așa… cu ochi lucioși, neclintită.
– Aoleu, mamaie, ce-ai pățit? De ce stai așa? Ți-e rău?
Zice nu, dar n-aveam ce face, n-am vrut să dau drumul la televizor să nu deranjez pe cineva sau mai stric, boalii, ceva și mă certați. Îi zic că n-are ce strica și nu deranjează pe nimeni, apoi o întreb dacă i-e foame. Zice nu, mâncați voi, eu oi mânca mai târziu. Nici o speranță de ajutor de pe frontul de vest, așa că mă mut în bucătărie, conform programului zilnic.
Și cam pe când să mă apuc de spălat vasele, după ce strânsesem masa, vine mamaie șontâc, șontâc la bucătărie că i-e sete.
– Ați mâncat deja? întreabă. Ce-ați mâncat?
– Tocăniță de cartofi, zic. Am făcut și ouă ochiuri, acum am terminat. Tu ce-ai mâncat azi?
– A, zice, mai nimic… Nu m-am simțit eu prea bine, și nici nu cunosc casa, n-am vrut să deranjez, nu știam de unde să iau de mâncare și v-am așteptat pe voi. Și-acum parcă mi s-a făcut cam foame așa, și-mi vine o amețeală, mă gândeam că poate îmi zici tu ce pot să mănânc și eu.
Eu, spălând vasele în continuare:
– Cum așa, mamaie? Pâinea e pe masă și frigiderul e lângă tine. Îl deschizi, îți iei ce-ți trebuie și mănânci.
– Ei, cum așa? Să umblu eu așa în frigider? Nu fac eu, mamă, așa ceva! Dă-mi tu ce-oi vrea, să mănânc și eu ce-o fi, că nu vreau să te încurc.
Degeaba am insistat, se așezase pe un scaun la masa proaspăt curățată și nu s-a mai ridicat până nu i-am încălzit eu de mâncare, i-am pus blidul cu mâncare și pâinea în față. Cu toate astea încă nu mânca și mie nu-mi venea să întreb de ce, dar totuși a trebuit.
– Ce este, mamaie? Nu-ți place? De ce nu mănânci?
– Păi, zice, cu ce? Că furculiță nu mi-ai dat. Și nici pâine nu mi-ai tăiat. Nu pot să mănânc fără pâine. Deși prefer mămăliguța. Aveți mămăliguță?
– Nu! N-avem! Poftim furculiță și cuțit.
– Eh, bine, dacă n-aveți mămăliguță, nu te mai deranjez să faci acum, o să mănânc cu pâine, dar n-ai vrea tu, mamă, să tai pâinea? Să nu mă mai ridic eu, că se sleiește de tot tocănița asta.
După vreo două săptămâni lungi de iarnă în care mamaie îmi mai preluase din sarcini, eram sătulă de leneveala aia tâmpă, mi se făcuse dor să fac niște ouă ochiuri sau cartofi prăjiți, apoi să curăț după noi trei, iar când vine mama de la serviciu să mă ia la alergat că n-am șters și praful, n-am udat florile, n-am luat pâine sau n-am dat cu aspiratorul.
Mamaie trăiește și-acum tot singură, săraca, dar pe la noi n-a mai venit să stea niciodată. Nu i-a plăcut, era multă muncă, trei copii de îngrijit, multă bătaie de cap. Cu găinile e mai ușor.
PS: Spre norocul meu, acum stau cu soacră-mea.
“Mamaie trăiește și-acum tot singură, săraca, dar pe la noi n-a mai venit să stea niciodată. Nu i-a plăcut, era multă muncă, trei copii de îngrijit, multă bătaie de cap. Cu găinile e mai ușor.”
Sigur că la găini e mai uşor, n-ai spus că le-a măritat repede? La tine a durat ceva mai mult până au găsit o soacră bună la suflet care să te crească pe lângă ea. 😛
hmmm… stranie mamaie asta a ta… rara avis!:))
Stia el, tataia, de ce pleaca!:D
Fantastic!!!!! Mamaia ta de atunci e soacra mea de acuma!!!!!!!!!
Mamaia ta statea prin Palas, cumva? Ca tata ii seamana bine. :))
Interesant articol. Astept acum sa scrie Monica, ea are totusi cele mai interesante mamaite
Las c-o venit Coana mea Mare pe la mine astă iarnă. Desigur, tot cam aşa, cu pus masă, sculat masă, că nu mi le ştie. Şi n-am 10-12 ani ci 40.
Booon. Numa”că la mine teve-ul ca să aibă e-uri d-alea bune stă mai mult pe Cartoon NEtwork, DisnEy şi BoomErang. În timp ce la coana mare, e-urile benefice sunt în Etno.
”Iar te uiţi la maimuţoi d-ăştia?” ”Iar măică, ce mata nu te uiţi toată ziulica la etno?” ”Ba da, dar eu mă uit la nişte artişti!”
Nici soacră-mea nu face curat prin casă pt. că o doare mâna dreaptă (de la cât a muncit toată viaţa…) Cel mai bine i se odihneşte mâna dreaptă când stă cu ea pe mouse şi bagă jocuri la calculator
@Belle d”Imagination: =))
pai de ce n-o mariti ? pe mamaie, sa nu mai stea singura ,saraca ! si poate iti gasesti si un tataie ,nou-nout ! (daca ii faci zestre serioasa, sigur ii gasesi ).
si poate cine stie? le-o da Dumnezeu gandul cel bun si se vor muta la tine ” ambii doi “. sa-ti mai usureze viata !
Ce aveti ma cu ale femei? Sa va vad si pe voi in situatia lor (am auzit ca in cazul unor cititoare nu mai e mult pana la gradul de mamaie 🙂 )
@Didinutza: Dar cât de tânara e socra matale? Au nu cumva socru’tu si-o luat o pitipoanca de 20 de ani, ca se poarta postrevolutionar?
Am mai auzit eu undeva ca femeia e ca masina: iei un model nou la fiecare 5 ani (la fel ca la masina, doar daca te tine buzunarul)
macar soacra e sincera. nu se incurca cu politeturi subtiri “stii, n-am vrut sa ma amestec” ori “n-am vrut sa deranjez” :))
Nu mai scap, frate, de soacră-mea nici dacă depăn amintiri din copilărie.
mah , acuma ca am folosit butonul ” Sustine” ma asteptam sa nu mai fiu bagat la moderare !
“Nu e cum zice nepotica asta a mea, mamaie, le-a-nflorit ea ca sa primeasca like-uri, mamaita! In primul rând mamaita, eu comandasem pizza – capriciosa, ca aia-mi place mie, mamaita – da’ nepoata-mea nu si nu, sa manânc tocanita cu ochiuri si cu pâine! Da’ cu gainile are dreptate mamaie, mânca-v-ar mamaita, ca ele sunt mai usor de crescut mamaie, si-ti dau si carne, si lapte, si brânza, si oua, cum zice cântecu’ ala!” :))
@Alex: e din cauza adresei de mail! ai o secvenţă acolo care aminteşte de un cuvânt posterior!
@bogho: Buei, gra.se – gra.se, dar si babe?! >:P
@Mariana: Sa inteleg ca ti-a fost dor de mine, nu? 🙂
@bogho: Aham, tropaiam pe aici de cateva zile, de grija si dorul tau. :))
@Mariana: Cineva trebuie sa mai munceasca in tara asta.
@Alina C.:
ti-a soptit o voce “pune p.s.-ul cu soacra!”, asa-i? 😀
Grozav text…:)
@Belle d”Imagination: Scuze de intrebare (deh, nestiutor ca un platitor de taxe britanic): postul Etno e cu manelisti sau cu folcloriste?
Just…trolling:
Proverb (romanesc fireste!) : Vecina de langa casa…niodata nu te lasa.
Norme Metodologice..la proverb:
“Vecina de alaturi bate la usa.Am deschis usa si ea zice:
-Buna vecine…Abia am ajuns acasa si am un chef nebun sa ma distrez, sa ma imbat si sa fac sex toata noaptea…Tu…esti ocupat diseara???
– NUUUU, NUUUU !!N-AM NICI UN PPROGRAM !!!
-Atunci imi tii tu cainele ??
@Savantu’: cu ambele
“Nici o speranță de ajutor de pe frontul de vest, așa că mă mut în bucătărie, conform programului zilnic.”
Pai na, mamaie era mosafir… Greu domnule, la oras: trei copii de ingrijit, caratul apei cu butoiul de la izvor i s-o fi parut brusc relaxant:))
Pfiuuu, primul post al lui Tzica pe care il inteleg si eu! :))
@Xanax: De unde știi??
@Dan1: Ce pizza să comanzi în ’93? Pizza mâncau doar țestoasele, că erau ninja. :))
@Savantu’: n-auzi ca sint artisti? :))
Lu’ mamaie i-a placut viata ! :))
Uite, fată, aici durere la moartea soacrei =))
Aşa-s şi eu, fac orice om ospitalier să se simtă aiurea.