Serată muzicală DJ Cotco
Nu ştiu ce aş putea să vă spun mai întâi despre muzicianul irlandez Rory Gallagher, în câteva cuvinte (atât are rezervat această rubrică; restul, chiar dacă voi nu aveţi de unde şti, e dedicat în exclusivitate glumelor). Chitarist, vocalist, compozitor şi producător, omul cânta la o mulţime de instrumente, m-am uitat niţel pe net acum şi, vă spun sincer, jumătate dintre instrumentele muzicale la care cânta Gallagher habar n-am cum arată (dacă n-aş şti cum arată o chitară, probabil aş putea cânta şi eu în trupa Taxi). A cântat cu toţi tăticii vremii lui, de la Jerry Lee Louis, Muddy Waters şi Lonnie Donegan până la David Coverdale şi eşuaţii de la Yardbirds, de la blues şi blues-rock, folk şi jazz la hard rock.
Rory Gallagher – Bad Penny
Mă scuzaţi. Religia nu-mi permite să ascult aşa ceva.
@sebra: e mişto, mă, old school.
… Jerry Lee Lewis, te rog!!! 😀
E neam cumva cu alde Liam et Noel Gallagher?
Ca sa stiu ce ascult …
Julevschi,taxiști au fel de-a povesti melodiile, sunt șăgalnici, hâtri; ca și Creangă.
O fi poate din cauză că te resimți după retragerea lui Minculescu, dar cred că faci o greșeală dacă îi compari cu rockerii anilor 70-80. E pur și simplu altceva. Pe Teodorescu, încearcă mai bine să-l vezi ca pe un fel de Topârceanu modern.