Postul nu e post destul

Incredibila poveste a luminii olandeze, a semifinalei Olanda – Argentina şi a nepoţeilor lui Martin B.

Juliancito

 

Pieter de Hooch a încercat în zadar să explice teoria fantei de lumină dintre atacant şi ultimul fundaş folosindu-se de controversa privind lumina olandeză, căreia se presupune că i se datorează succesul picturii olandeze din secolul XVII.

 

– Bă, a ţipat în momentul ăla van Gogh, apucându-l de guler şi dându-l cu capul de şevalet pe Luis Suarez, băăă, mie îmi plăteşti urechea de nouă, canibalu’ dracului! Nu vezi cum arăt? Zici că sunt ultimul dement!

 

Apoi i-a explicat că frac-su e destul de bogat, fiind plătit corespunzător de Ajax Amsterdam, o echipă atât de celebră încât grecii i-au împrumutat numele pentru a-l da unui important erou al mitologiei lor.

van_gogh_bandaged

Să-ţi fie ruşine, Luis Suarez!

 

Van Ruisdael a aruncat un rotocol de fum în tavan, l-a privit în ochi pe Van Gaal şi i-a spus, cu toată seriozitatea:

 

– Maître, nu înţeleg de ce a trebuit să baţi drumul până în Brazilia, dacă marfa e de calitate poţi sta foarte bine de taclale cu Iisus şi la Amsterdam.

 

În momentul ăsta, Dios – un fel de Dumnezeu, da’ mai sufletist – a fluierat finalul meciului, iar Messi s-a ridicat şi le-a aruncat peste umăr:

 

– Căcat, mi-am pierdut 120 de minute din viaţă cu nişte tâmpiţi. Lumina olandeză n-a existat, pur şi simplu făceaţi atâţia bani din mirodenii în secolul XVII că vă comandaţi în fiecare lună un tablou de Rembrandt, ca idioţii din Belgravistan. Vă pictaţi lângă corăbii ca ţăranii, să vadă ăia de acasă că aţi ajuns bine.

 

S-a întors din uşă, prefăcându-se că şi-a adus aminte ceva, ca detectivul Colombo, şi a trântit gluma care îi venise mai demult, dar aşteptase momentul potrivit s-o plaseze:

 

– Duminică jucăm finala cu nepoţii lui Martin Bormann. De fapt, ce voiam să zic: hă-hă-hă, noi suntem nepoţii lui Martin Bormann!

 

Dacă ţi-a plăcut acest articol, sigur o să-ţi placă şi acesta:

Susţine Daily Cotcodac

Share:

23 comments

  1. Petreanu 10 July, 2014 at 09:49

    Moamă, Julius, cât backgound cultural în textul ăsta 🙂

  2. N.A. 10 July, 2014 at 09:51

    120 de minute a tinut?! Si voi ati avut rabdare sa va uitati? Ca daca va punea nevasta/prietena sa spalati vase, sa dati cu aspiratorul sau sa efectuati un masaj (nu mai vorbesc de o discutie despre viitorul si natura relatiei), imediat va dadeati loviti! Pfff..

  3. janedoe 10 July, 2014 at 09:52

    asta e primul text de pe DC din care n-am inteles nimic, desi imi place Van Gogh. cred ca nu ma mai prindeti p’aici.

  4. julius 10 July, 2014 at 10:32

    Petreanu,
    sper ca ai share-uit textul, sa aduci lumina culturii si printre cititorii tai.

  5. RoseN 10 July, 2014 at 10:33

    Al text? uaaaai… mnoooo, sa nu ne grabim sa-l citim, ca avem vreme berechet =))

  6. Cms 10 July, 2014 at 10:40

    RoseN, nu te grăbi. E cu nişte pictori olandezi morţi care discută, nu se ştie din ce motiv, elemente de limbaj plastic cu căpitanul echipei de fotbal a Argentinei, timp de 120 de minute.

  7. oake 10 July, 2014 at 10:45

    de fapt e o cronica a meciului argentina-olanda, cu olandezii care practica un fotbal de sec XVII, si messi pe post de critic de arta

  8. Dan1 10 July, 2014 at 10:58

    Sefu’, da’ de citatu’ ala din Piet Rubens, care orna mai anţărţ frontispiciul acestui site de cul Internet nu zici nimica? Ala-ala, cu lavabila puţină! Sau cum era! 😐

  9. ciprian 10 July, 2014 at 11:05

    Si vreo poza cu neveste de fotbalisti n-ai gasit? Olandezii nu pictau nuduri?

  10. boemul 10 July, 2014 at 12:04

    dacă ştiam că apare postarea asta azi nu mai stăteam treaz ca prostul până la două dimineaţa!
    mă rog, cât de treaz se poate sta după vreo cinci litri de bere…

  11. Dan1 10 July, 2014 at 12:16

    @boemul: A, ai fost la pescuit! =))

  12. Belle dImagination 10 July, 2014 at 16:17

    ciprian,

    Păi d-aia au luat bătaie olandezii. Au stat cu o seară înainte până la două să se uite la tablourile nud ale nevestelor fotbaliştilor argentinieni pictate de maeştrii olandezi. Cu o tequila sau ce alcohoale or mai avea brazilienii la îndemână

  13. ciprian 10 July, 2014 at 19:09

    @Belle Asa o spui de parca olandezii au jucat mai prost decat argentinienii. Au jucat la fel de plictisitor sau cum ar putea spune domnul Cornel Dinu, s-au anihilat reciproc timp de 120 minute amintind de lupta de 7 zile dintre Rama si Ravana.

  14. dyers_eve 11 July, 2014 at 11:43

    Bai, un pic de orientare catre client n-are si Juliancito asta. Pictori, nazisti…puah! Bre, in trend e gastronomia, clar? Sterge tot si scrie un text despre superioritatea carnii de vita asupra branzei, sa vezi cate like-uri iti iei.

  15. deaddy 11 July, 2014 at 11:48

    Pod peste veacuri, iata doar doua exemple de miscare impotriva ascultatului.

  16. geo 11 July, 2014 at 11:50

    cat timp nu scrie de Piturca e ok și un text pe semestru

  17. ela 11 July, 2014 at 14:00

    Am bagat textul pe Google Translate si mi-a zis:” Cucoana, esti sigura ca e scris de un inginer?”

    Si dupa’aia ecranul a facut “poc” si s-a inegrit …………….
    😀

  18. Nedu Merit 12 July, 2014 at 16:04

    Cam nedumerit fiind eu, am băgat nişte sărci la goagăl pentru a afla:
    – cum sună aia de la poştă pe masa din bucătărie plină cu aluat;
    – lumina olandeză Philips;
    – cum a inventat Messi bormaşina…
    şi iata că am ajuns pe acest sait dă cultură.

    Vă rugăm să scrieţi mai rar, că nu reuşim să citim noi cât scrieţi voi.
    Ne vedem după finală.

  19. Dan1 12 July, 2014 at 22:24

    Sefu’, da’ un text de Monica, Cms, ceva?!…
    @Nedu Merit: Psssst! Ca si-asa scrie rar! :))

  20. Belle dImagination 14 July, 2014 at 15:22

    ciprian,

    Care mama zmeului sunt cuvintele alea interzise ca aveam un raspuns fain

  21. deaddy 15 July, 2014 at 01:37

    geo,

    Cum nu scrie de Piturca?! Doar ca ceva mai voalat, o anagrama simpla, Piturca, Pictura… Van Gogu…, tot pe-acolo-i!

  22. geo 15 July, 2014 at 06:49

    deaddy,

    nu știe bre Pițurcă ce e aia diagramă =)) el e cu chestii grele gen 6 și 1 poartă în casă

    ps: și totuși uameni suntem, ii mai dădu careva un colț de pîine lu’ Toader &comp ?

  23. Alt Marian 24 July, 2014 at 19:56

    Nu stiu de altii, dar Messi nu poate sa fie decât nepotul lui Mussolini.