Postul nu e post destul

Ridul

Daniela D.

L-am văzut prima dată într-o dimineaţă. Ştiam sigur, absolut sigur, că nu fusese acolo cu o seară înainte. Era mic şi firav, dar eu ştiam că are puterea să se facă mare şi puternic. Mai ştiam şi că are vocaţie de lider şi că poate să îşi aducă o grămadă de prieteni după el. Prezenţa lui acolo era cel mai mare coşmar al meu. Ştiam că se va întâmpla la un moment dat, dar speram ca momentul acela să fie mai târziu. Acum era prea curând, nu eram pregătită încă.

Era UN RID. Undeva, în colţul ochiului drept.

Am alergat să îi spun şi lui nenorocirea.

“Am un rid!”

Nu a auzit, nu a reacţionat, citea.

“Ai auzit ce am spus?”, am urlat. I-a scăpat cartea din mână.

“Ce e?”

“Am un rid!”

Avea privirea omului care isi cauta reactia cea mai potrivita, stie ca se asteapta de la el solidaritate in momente de cumpana. Tragea de timp.

“Aşa, şi?”

“Cum, si? Îţi dai seama? El e primul, asta vine si cu fratii lui dupa el.”

Se uita la faţa mea.

“Nu văd niciun rid.”

“Pentru ca nu eşti atent. Te gândesti la altceva, nu îţi pasă ca mie tocmai mi-a aparut un rid.”

” Hai la lumina”, zice.

Ma trage sub un bec si se uita cu atentie.

“Nu ai niciun rid!”

“Uite-l!” zic şi îl împung cu degetul pe nemernic.

“Eu nu îl văd.” El nu-l vedea.

Nu l-a văzut nici prietena mea, căreia i-am cerut sa ne intalnim urgent, a crezut ca a murit mama, nu l-a vazut niciunul dintre colegii mei, pe care i-am luat pe rand la fereastra sa imi confirme tragedia si chiar niciuna dintre colegele mele care ma urăsc si pe a caror sinceritate ma bazam, aveau ocazia sa imi spuna ceva neplacut fara repercursiuni.

Dar eu îl vedeam. Şi mi se părea că devine în fiecare zi tot mai adânc, că la un moment dat o să fie asa de adânc, că o să ajungă pe partea ailalta a craniului.

De atunci a început lupta. Nu exista crema pe care să nu o fi încercat. Am dat averi pe uleiuri naturale care redau fermitatea pielii garantat, colagen pur extras din piele de peste oceanic, elastina, ca ea tine pielea elastica, dupa cum ii spune si numele, coenzima Q10, ca e antioxidant, acid hialuronic pastile, acid hialuronic fiole, unt de cacao, unt de mango, unt de diverse alte chestii de care nu auzisem pana atunci. Am mâncat goji, al cărui gust îl urăsc, prefer sa mananc conserve de câini. Am înghitit propolis, polen si ginkgo biloba, cu care mi-as hrani dusmanii. Am cumparat un aparat care a costat…mi-e şi rusine sa spun, cu care trebuia sa intind pe fata de trei ori pe zi niste substante care aveau consistenta mucusului de melc, in timp ce el bazaia ca un tantar nervos, ca să îmi dea mie impresia că face vreo ispravă.

Dupa toate astea, Ridul e tot acolo, imperturbabil.

Poate am noroc şi mor.

Share:

33 comments

  1. geo 20 March, 2014 at 06:50

    un boton de laic nu-ți apărea

  2. Ina_adevărata 20 March, 2014 at 07:51

    Daniela, e de la feng-shui-ul rău, de-acolo ți se trage. Facem o redecorare la tine acasă după principii feng-shui și scapi de rid. O să-ți fac un preț bun.

  3. Nero 20 March, 2014 at 08:02

    De la stres 🙂

  4. janedoe 20 March, 2014 at 08:07

    numa’ cuțitu’ te mai salvează, fată!

  5. Dan1 20 March, 2014 at 08:23

    A, pai degeaba ti-ai dat cu toate alea daca contineau parabeni! #-o

  6. George Damian 20 March, 2014 at 09:03

    Corect, încearcă produse fără parabeni, Andreea Raicu recomandă să-i evităm.

  7. AnaF 20 March, 2014 at 09:05

    Asta inseamna ca traiesti si nu esti din plastic!

  8. RoseN 20 March, 2014 at 09:49

    Ce pricepute sunteti fetele 😀 Da’ niste sfaturi inainte de vacanta pentru pisi Julica aveti? 😀

  9. geo 20 March, 2014 at 09:56

    @RoseN: să se protejeze zic … prin abstinență

  10. Stephanie 20 March, 2014 at 10:59

    Cel mai bun tratament antirid este burka! 😀

  11. ela 20 March, 2014 at 11:11

    Te consoleaza ca pt noi ramii pururea “tinarul talent sciitoricesc care minuieste cu multa maiestrie volanul si condeiul”?
    😀

  12. ela 20 March, 2014 at 11:16

    @ Stephanie : 😀

  13. Cici 20 March, 2014 at 11:50

    Ai incercat sa te uiti in oglinda avand lumina stinsa? Ia incearca, il mai vezi? :))

  14. sorin 20 March, 2014 at 12:02

    Sigur cuvantul “repercusiuni” are un R intre U si S ???? In liceu am avut un profesor de romana care avea o expresie legata de cuvantul asta, dar nu o spun sa nu se supere Daniela pe mine!;)
    Cum dracu’ pe mine nu ma lasa sa postez cuvantul?

  15. Dan1 20 March, 2014 at 12:21

    @sorin: Da, mai nou se cenzureaza cuvântul “cùr” chiar daca este în interiorul altui cuvânt. Asa ca scrie si tu reperqrsiune! :))
    Ca sa-l citez pe acad. Al. Graur! :))
    A, Julius, vorbeste cu Dl. ITst actual sa înlocuiasca automat printr-un script facut de domnia sa, cuvintele dintr-o lista de cuvinte urâte cu – sa zicem – panseluta! Ca pe TNR! :))

  16. Daniela 20 March, 2014 at 12:37

    bineinteles ca e fara “r”. sa consideram ca autoarea e analfabeta sau ca i-a scapat dintr-o regretabila eroare un “r” acolo unde nu era cazul, fiecare cum se simte el mai bine sa creada, si sa trecem voiosi mai departe in aceasta insorita zi de joi. sa fie pace in lume!

  17. RoseN 20 March, 2014 at 13:42

    si sa salvam niste pinguini… ca porcusorul meu a murit intre timp!

  18. N.A. 20 March, 2014 at 13:45

    Daca inca nu si-a adus prietenii, e bine.

  19. CID 20 March, 2014 at 14:21

    @Rose N
    Iar ti-a murit porcusorul ? Da’ ce le faci soro,ce-i la tine acolo,lagar pentru porcusori,ca parca ti-au mai murit cateva zeci ! Eu zic ca e de la feng sui ala,tre’ sa redecorezi casuta in care stau dupa principii feng shui sanatoase,vezi ca zicea Ina ceva.Sau lui CMS ii mureau porcusorii pe capete ?

  20. dush 20 March, 2014 at 15:01

    wtf? aici mai nou e unica?

  21. chocolate 20 March, 2014 at 15:18

    @Rosen: Condoleanţe, fată! Era vorba despre porcuşorul zmeuroz?

  22. chocolate 20 March, 2014 at 15:20

    Dna autoare, sunteţi olteancă, nu-i aşa?

  23. RoseN 20 March, 2014 at 15:52

    @chocolate: daaaaa, s-a dus intr-o lume mai verde si zmeuroasa la venerabila varsta de 6 anisori!

  24. geo 20 March, 2014 at 17:38

    @RoseN cre’ că Jull nu este în nici o relație

  25. zofyna 20 March, 2014 at 19:02

    Așa e. În moarte e nădejdea!

  26. ciprian 20 March, 2014 at 20:00

    Condoleante, Rosen!

  27. Belle d”Imagination 20 March, 2014 at 20:34

    Deci: toate drăciile alea de creme nu te ajută cu nimic. Tot reţetele bunicii sunt de bază:
    – cremă calendulin amestecată jumi juma cu ulei de jujube/ argan/ cocos la care e musai să pui nişte ulei esenţial de portocale şi lavandă (că altminteri nu miroase taman bine)
    – ulei de argan/ de migdale presate la rece desigur în combinaţie cu tinctură de propolis, ulei esenţial de portocale şi lavandă (tot din motive de miros)
    – vitamina a

    Ca întreţinere, măşti de miere, fructe, iaurt, ce nimereşti.
    Şi tot ca întreţinere, e un aparat haios, la preţuri între 20 şi 50 lei (depinde de marcă) care face masaj, seamănă cu ăla de la teleşoping, dar e pe baterii şi e mititel cu care să-ţi faci masaj pe faţă.
    Şi desigur multe rugăciuni.

  28. Dan1 21 March, 2014 at 08:17

    @Belle d”Imagination: Adica… bunicile aveau în gradina caledulin, argan, jojoba si ylang-ylang? 😐

  29. N.A. 21 March, 2014 at 12:07

    @Dan1 – =)) =)) =))

  30. PasareaLira 21 March, 2014 at 12:56

    Nu am scris nimic urat/vulgar sau indecent. Cum adica nu pot sa comentez??? (acesta trebuie considerat un test)

  31. PasareaLira 21 March, 2014 at 12:56

    Si bunica avea in gradina aledulin, argan, jojoba si ylang-ylang. Cresteau pe langa gard evident, le mancau gainile si apoi bunica isi facea masca cu galbenus de ou care practic puteai spune ca e un fel de crema fara parabeni. Si bunica a facut riduri, dar d-alea sanatoase!

  32. PasareaLira 21 March, 2014 at 12:58

    Am inteles unde era problema, a trebuit sa scriu gradina in loc de “loculdinjurulcaseiundecrescburuieni”.

  33. portal 27 March, 2014 at 23:24

    Moartea nu repara riduri !