Promo

Hibernarea la burlaci sau „Greierele şi furnica” pe înţelesul tuturor

Julius Constantinescu

Lungile şi posomorâtele luni de iarnă reprezintă cea mai grea perioadă a anului pentru un burlac. Nefiind însurat şi trăind deci de pe o zi pe alta, burlacul este nevoit, chiar şi pe cea mai câinoasă vreme, să-şi părăsească viziuna pentru a-şi procura mâncare şi sex. Desigur, există cazuri în care şi bărbatul însurat trebuie să iasă din casă pentru a face sex, însă acest lucru se întâmplă mult mai rar pentru că, la fel cum celor care obişnuiesc să mănânce puţin li se strânge stomacul şi nu mai pot înghiţi prea multe, aşa şi bărbatul căsătorit are nevoie de tot mai puţin sex pentru că… în fine, aţi prins ideea.

Dar să revenim la eroul nostru, la burlac. Ca şi cum frigul pătrunzător şi durata scurtă a zilei nu ar fi fost de ajuns, el se confruntă, pe timpul iernii, şi cu o descurajantă lipsă din oraş a femeilor. Unde e abundenţa de femei din timpul verii? Unde sunt toate acele femei care vara par să depăşească populaţia masculină a planetei nu doar cu două, trei procente, ci de câteva ori? Abia dacă apuci să vezi una trecând zgribulită pe stradă, că a şi dispărut într-un taxi ca foca sub copcă, lăsându-l pe burlac cu buza umflată.

Un bărbat neînsurat cu oarecare experienţă va şti deci, după o iarnă în care a supravieţuit cu greu, ce trebuie făcut la anul. Imediat ce trece vara, burlacul va căuta să-şi facă una, două sau chiar trei relaţii, să aibă ce pune pe masă, sau unde îi mai place lui, peste iarnă. Prin urmare, aşa cum gospodinele aleargă neostoite la piaţă şi îndeasă murăturile în borcane la venirea toamnei, aşa şi burlacul aleargă de colo-colo prin oraş după fuste.

O situaţie de genul ăsta l-a inspirat şi pe Jean de La Fontaine când a scris „Greierele şi furnica”. Probabil însuşi autorul a ars-o liber în Vamă toată vara, iar când a dat frigul şi a încercat să se oploşească pe undeva, furnica lui corporatistă i-a trântit uşa-n nas: „Să-ţi dea alea din Vamă să mănânci, Jeane! Du-te la ele”.

Dar iată că vine primăvara, iar natura şi burlacii se trezesc la viaţă. Vremea călduţă îi redeşteaptă bărbatului neînsurat amintirile plăcute ale verii. Este momentul în care burlacul reîncepe să meargă la sală, pentru a da jos burtica acumulată peste iarnă, şi să-şi facă tot felul de planuri pentru la vară. Desigur, furnica lui corporatistă nu intră în aceste planuri – ea, sărmana, abia dacă va avea câteva zile de concediu, la începutul lui august, nici n-are rost s-o deranjeze cu propuneri.

Căci, aşa cum Dumnezeu a aşezat anotimpurile unul după altul, tot aşa e rânduit ca burlacul să joace an după an în aceeaşi fabulă. Cel puţin până când, din neatenţie, nimereşte peste o furnică gardian, fiindcă atunci s-a terminat şi cu distracţia, şi cu fabulele nemuritoare precum „Greierele şi furnica”, iar bietul La Fontaine va fi nevoit să-şi plătească chiria din salariul modest de redactor la Formula AS, unde va scrie articole cu titlul „Cum să alegem cele mai bune legume pentru murături”.

PS: Voi la ce vă gândiţi când vă amintiţi de vară? Avem printre cititoare şi furnici corporatiste care să ne răspundă la asta?

Share:

35 comments

  1. Mariana 21 March, 2014 at 06:45

    PS: #haisictirma

  2. Ina_adevărata 21 March, 2014 at 07:41

    Fetelor la care vrăjește Julius, atenție! Paragraful din coadă, ăla cu “furnica- gardian”, este momeală. Vă dă speranța că poate fi vreuna dintre voi furnica- gardian. Nu vă lăsați păcălite!

  3. Belle dImagination 21 March, 2014 at 08:07

    Iarna ne ascundem cu un scop: expunerea la rece contractă, deci sunt şanse să apară riduri. Noi nu ne dorim riduri, deci ne ferim de rece.

  4. Dan1 21 March, 2014 at 08:19

    N-am citit textul (ca de obicei), trollez doar ca sa profit de tema, de buton, etc.

  5. Nero 21 March, 2014 at 08:24

    Doar eu vad butonul pe juma de ecran? E din seria “ati vrut buton, na-va buton” 🙂

  6. Dan1 21 March, 2014 at 08:29

    Julius, sefu’, lasati goang gânganiile si hai si cu butonu’ alalaltu’, cu policaru-n jos.

  7. Dl. IT-ist actual 21 March, 2014 at 09:18

    @Nero, unde se vad pe jumatate de ecran, pe tema mobila sau pe pc?

  8. RoseN 21 March, 2014 at 09:19

    Multumesc de cadoul de ziua mea, imi place tema asta… keep up the good work hahaha :))

    P.S. noi ne gandim si vara si iarna ce misto e fara unul sa-ti futa nervii si timpul non-stop si ce draguuute sunt telefoanele care-ti permit oricand sa suni un prieten la nevoie =))

  9. Camelia 21 March, 2014 at 09:25

    Aoleu ce butoane is si pe telefon….

  10. Dan1 21 March, 2014 at 10:20

    @Dl. IT-ist actual: Domne, cre’ ca sa fu pierdu butonul al doilea. Ia cautati prin data center pe lânga rack-ul serverului astuia, poate-l gasiti si-l puneti la loc. Multumim frumos.

  11. geo 21 March, 2014 at 10:24

    știe cineva cine e “Dan1 says” asta ?

    ps: Dl. says IT-ist actual – șefu frumoasă culoarea asta roz la botoane

  12. geo 21 March, 2014 at 10:29

    și ce fonturi frumoase puse Dl. says actual … îmi adusei aminte cum arăta pc-ul meu de dinainte Hristos, ăla de avea dual-boot MsDos 1.2 cu CP/M

  13. RoseN 21 March, 2014 at 10:33

    Rooooooz, voi vedeti butoane roz? OMG :)) ce avansati suntem, fiecare vedem dupa cum mancam, adica ierbivorele vad verde si carnivorii vad roooz =)) niceeeee!

  14. deaddy 21 March, 2014 at 11:11

    Iliescu, domnu’ geo, dinainte de iliescu, pc-ul dinainte de hrístos nu avea cp/m, avea bilute

  15. geo 21 March, 2014 at 11:19

    says-ionara deaddy, nu trebuia sa intri la beznalau pentru cuvântul biluțe ? … și cine este iliescu ala ? =))

  16. deaddy 21 March, 2014 at 11:30

    Pentru cp/m trebuia sa intram amandoi la bezna, d-aia am schimbat “L” cu “/”, nu? 😛

  17. Nero 21 March, 2014 at 12:00

    Pe mobil. La fel si smile-urile

  18. N.A. 21 March, 2014 at 12:01

    Eu nu inteleg de unde are burlacul burtica, din moment ce nu ii gateste nimeni..

  19. N.A. 21 March, 2014 at 12:03

    Mie pe tableta mi se vede foarte-foarte-foarte frumos, bodaproste si sa va dea Dumnezeu sanatate domnu’ aitist actual, ca tare m-am amarat zilele trecute cand mi se arata doar o varianta somaleza de mobil fara acces la comentarii, like-uri si share sau posibilitate de trecere inapoi pe web.

  20. aitistu' de la cod 21 March, 2014 at 12:24

    butonul de like si smile-urile sunt reparate acum pe mobil… s-au gandit ele sa fie mai mari, daca tot e fereastra mai mica 😀

    PS: un refresh sau clear cache, ca am schimbat din CSS.

  21. Cici 21 March, 2014 at 12:36

    @N.A. burlacii au burtica de la junk food. Junk food ingrasa. N-are cine sa le puna o ciorba calda pe masa, caci despre asta era vorba. Ce, mogulul ar scrie lucruri neadevarate? :))

  22. NNA 21 March, 2014 at 13:01

    …sa bage si el un text “iarna tu esti marea mea” la furnica corporatista, …poate tine 😀

  23. Mefi 21 March, 2014 at 13:18

    foarte misto. da’ totusi unde-i Echipa?! ca acolo nu mai e nimeni…

  24. ela 21 March, 2014 at 14:04

    Julius,Julius d-aia plecasi in tarile calde, furnicutele neaose nu te mai
    asorteaza!

    😀

  25. Jerome 21 March, 2014 at 14:18

    Eh, burlacia…
    Of,…

  26. delia 21 March, 2014 at 14:42

    sînt foarte confuză. textul este marcat cu menţiunea “promo” dar nu ni se precizează cine sau ce se doreşte a fi promovat prin acest articol: domnul greiere? jean de la vamă? burlăcia? ieşitul din casă pentru a face secxs? burtica acumulată peste iarnă? murăturile? formula as?
    cu alte cuvinte, care e pişcotu, dom’le, în toată afacerea? rog seriozitate. mulţumesc.

  27. Ina_adevărata 21 March, 2014 at 17:21

    test

  28. Nero 21 March, 2014 at 18:52

    E promo la Formula AS.

  29. Colette 21 March, 2014 at 19:05

    La ce mă gândesc când îmi amintesc de vară? Intotdeauna la mare, soare si înot. (❀◕ x◕❀)

  30. N.A. 21 March, 2014 at 19:54

    @cici – Fast-food?! Credeam ca ficatul, pancreasul si bila domnului mogul au dat de mult dislike la fast-food…

  31. dc 21 March, 2014 at 20:05

    @delia: Nimic mai simplu, articolul e un “selfie” in cuvinte destinat tuturor furnicilor, mai ales celor din regiunea in care augustul mogul isi va petrece vacanta 😀

  32. sebra 21 March, 2014 at 21:10

    E promo la Raid contra furnicilor gardian.

  33. Ciprian 21 March, 2014 at 21:41

    Si cum vine primavara, gata, “Va pupa Jean!”.

    PS.. Ce frumos arata acum DailyCotcodac!

  34. l@ura 21 March, 2014 at 23:08

    dl IT-st da o tema cu pisicute asa, ca pentru intelectuali abstrusi, nu aveti? eu sincer daca vad morminte nu ma mai pot concentra sa trolez; as putea incerca sa rad dar deja a pomenit Julius de burtica si zau ca nu-mi mai vine 🙁 butonul e ok, ma duc sa apas peste tot ca tare mi-a lipsit

  35. ion ion romanul care nu face politica 24 March, 2014 at 13:19

    Vara ne gândim ca sunt muuuulti greieri pe lumea asta si nu suficient timp sa ascultam melopea fiecaruia.