Postul nu e post destul

Cum să-ţi recuperezi banii fără să rămâi dator

Julius Constantinescu

 

Cel mai bun lucru pe care poţi să-l faci atunci când vrei să pleci în vacanţă şi ai de recuperat bani de la nişte oameni este să le ceri datoria cu minimum trei luni înainte. De fapt, ideal ar fi cu o jumătate de an înainte (dacă nu vă datorează nimeni bani de atâtea luni: asta e, poate găsiţi alt text care să vă placă pe site-ul nostru, domnu’ Sile).

 

Oamenii de la care ai de recuperat sume mari şi oamenii de la care ai de recuperat sume mici sunt de regulă foarte diferiţi şi necesită abordări diferite. Ce au însă în comun toţi aceşti oameni este că niciunul nu vrea să-ţi dea banii.

Oamenii care îţi datorează sume mari învârt de regulă mulţi bani şi consideră că, de fapt, ce-ţi datorează ţie e un mizilic. Se rezolvă, chiar nu înţeleg de ce agiţi. Din păcate, tocmai acum fie e contabila în concediu, fie cel care semnează actele nu-i acolo, fie ai nimerit exact în săptămâna în care au plătit business jet-urile alea noi şi nu le-a mai rămas nimic pentru tine. Dacă eşti un tip înţelegător şi nu faci mare tămbălău pentru banii ăia, e posibil să îţi arate de aproape noul lor avion. Acum chiar că nu-ţi mai vine să le strici oamenilor bucuria insistând cu datoria aia.

 

Dimpotrivă, cei de la care ai de recuperat o sumă mică vor da ochii peste cap: de unde să scoată atâta purcoi de bani peste noapte?! Plus că tocmai s-a îmbolnăvit ăla micu’, nevastă-sa e şomeră, a murit soacră-sa şi tot aşa, de îţi e şi ruşine că ai pomenit de bani când, uite, pe sărmanul om l-au lovit toate nenorocirile din lume. Cunosc oameni de la uşa cărora chiar şi recuperatori ucrainieni încercaţi au plecat cu ochii scăldaţi în lacrimi. Eu cred că povestea cu Iov pus la încercare de Dumnezeu e pură invenţie; în realitate, Iov îi datora cuiva o sută de shekeli şi scornea tot felul de nenorociri ca să nu-i dea omului banii.

 

În cele din urmă, după îndelungi insistenţe, vei primi maximum o treime din ce ți se cuvine, bani ce ți se vor da cu aerul că rămâi dator și că ți se face o favoare. Din cauza asta, vei avea o excursie de rahat pentru că vei fi mereu strâns la buzunar. Şi nu te vei putea consola nici cu gândul că “las’ că-s buni banii și când mă-ntorc”, fiindcă te-ai împrumutat deja ca să pleci în vacanţă şi ai de dat banii înapoi.

 

În contextul ăsta, ar fi bine să ştii că zece lei pe care îi ai de recuperat nu sunt egali niciodată cu zece lei pe care i-ai luat împrumut. Dacă nu ştii asta, la sfârşit, când îţi vei recupera oarecum banii, vei descoperi că nu numai că nu ai nici un ban, dar mai eşti şi dator.

 

Partea bună este că vei şti deja toate scuzele posibile atunci când oamenii care te-au împrumutat îşi vor vrea banii înapoi.

 

Dacă ţi-a plăcut acest articol, sigur o să-ţi placă şi ăsta:

Susţine Daily Cotcodac

Share:

30 comments

  1. depinde 18 March, 2014 at 06:33

    Asta cred ca e strategia supremă de sensibilizat lumea care îţi e datoare. Păi o să se simtă aşa prost încât o să mai şi doneze ceva pe lângă.

  2. Monica 18 March, 2014 at 07:21

    S’traiti sefu! Bunadimineata si bine ati revenit! Rog corectura la “nu le-au mai ramas nimic” si doi, doamna Mariana este profund nemultumita ca pe tableta dumisale tema e vaduvita de tot felul de butonase si bombane de la ora 7.00. Si doi: unde-s butoanele noastre de like? Mariana, asa trebuia, fata?

  3. ciprian 18 March, 2014 at 07:47

    Ce intelegatoare este dna Monica! Ne-ai facut intr-o vreme un bine cu niste butonase si acum parca iti cere socoteala pentru ele. 😛 Concediu placut!

  4. Ina_adevărata 18 March, 2014 at 08:13

    Rar, foarte rar poți avea și satisfacția că un vechi datornic care cîndva nu ți-a mai răspuns la telefon are din nou nevoie de tine.
    Repet, asta se întîmplă foarte rar, nu are rost să te imaginezi prea mult rînjind superior și aruncînd replici acide.

  5. coradob 18 March, 2014 at 09:18

    Da, si mie imi placea cu butonase…

  6. Rada 18 March, 2014 at 10:55

    Am citit textul. Foarte edu.cativ, acum stiu exact cum sa nu-mi recuperez banii si sa raman dator.
    PS: Am auzit ca se liciteaza leii lu’ domn’ Sile. Daca esti interesat, intra si tu pe recuperator.ro, ai sa gasesti acolo tot ce ai nevoie 🙂

  7. Mariana 18 March, 2014 at 11:01

    Doamna Monica, da, fata, e bine asa, multumesc! Deci baaaa, fara like e nasol, dar fara sa ai unde comenta e oribil! 😛

  8. dc 18 March, 2014 at 11:05

    Dupa cum zicea bunicu’ (om patit si cu experienta):
    “Foaie verde, de dai n-ai / Ia nu da, sa vezi cum ai!”

  9. Dan1 18 March, 2014 at 11:40

    @Monica & @Mariana: Pa’ fata, la tableta nu-ti trebuie butonase, ca are touchscreen! :))
    Scuze da’ nu m-am putut abtine! :))

  10. deaddy 18 March, 2014 at 13:13

    D’le mogulilor, a? Nu-i mai cereti butonase si poate va arata de aproape noul avion!

    Later: n-am citit textul, am presupus doar desp’ce-i vorba.

  11. Cms 18 March, 2014 at 13:21

    Julius, să treci mai pe seară pe la mine, să-ţi dau alea patru beri cu care ţi-am rămas dator de acum două luni.

  12. ela 18 March, 2014 at 15:48

    test

  13. Dan1 18 March, 2014 at 16:09

    Mi se pare mie sau e cam tristete pe acest site (de Internet)? 😐

  14. ela 18 March, 2014 at 19:26

    D-ule IT -ist cît ma costa un comentariu?
    PS: Pot plati cu sinere felicitari? Am la saltea cîteva ramase din vremuri de belsug si bogatie ….

  15. chocolate 18 March, 2014 at 20:34

    Julius, scuza-ne, bre, da’ n-am stiut ca butonul era ca un fel de datorie pe care trebuie s-o recuperezi de la noi, cititorii

  16. Nero 18 March, 2014 at 23:02

    Hai bre DanOne ca nu e chiar asa trist. Trist e cand esti dator la rusi si vin sa-si incaseze dobanda 🙂

  17. Dan1 19 March, 2014 at 09:13

    Nu tu texte, nu tu comentarii… Nu ma mai prindeti pe-aici! 😐

  18. Alt Marian 19 March, 2014 at 11:32

    Banii sunt una, prietenii alta

  19. geo 19 March, 2014 at 14:11

    @Dan1: io zic să se facă niște butonase de formă rotundă, să fie câte două și să șaibe și câte un punctuleț în mijloc … de pașteți fericit poate le aduce eepurasu

  20. geo 19 March, 2014 at 15:55

    Julică către pisi, fostă “făina”:
    – Excepționale ciuperci. De unde ai rețeta?
    Pisi, fostă “făina”
    – Dintr-un roman polițist.

  21. RoseN 19 March, 2014 at 16:52

    Se duse pe branza si site-ul asta de pe internet, si tuuuoamne ce mandru si frumos era el odata 😀
    Acum pe telefon imi apare o cocomarla uraaata de nici comentarii n-are, va puteti imagina aseeea cevaaa? vaaaaaai :))

  22. Ciprian 19 March, 2014 at 20:16

    Ne adaptam schimbarilor. Acum nu mai suntem comentatori, suntem .. respondenti (explicatie gluma.. de la reply, bre).

  23. Dan1 19 March, 2014 at 20:41

    @RoseN: Rozico, tu mai ai blog? Ca sa stim sa ne mutam acolo! Ne primesti? Ca aicisa vad ca nooo mai merge dom’le! 😐

  24. RoseN 19 March, 2014 at 20:51

    DanOne: ahahaha am bre, da’ nu mai scrie nici zmăul pe el :)) si nici botoane frumoooase de like n-am la comentarii, deci e cam tot ca p’acisilea, vremuri grele fratică :)) tăti is pe feisbuci!

  25. Dan1 19 March, 2014 at 21:14

    @RoseN : Pa' si ce stai? Baga niste butoane si succesul e garantat!

  26. Dan1 19 March, 2014 at 21:15

    Ca te pricepi!

  27. Dan1 19 March, 2014 at 21:15

    Daca nu te desqrci spune-ne, de-asta suntem aici(sa)! :))
    Am ajuns aicisa încercând sa sa… nci eu nu mai stiu ce încercam… 🙂

  28. Dan1 19 March, 2014 at 21:17

    … sa “Post Comment”, asta încercam! :S

  29. Stephanie 20 March, 2014 at 10:57

    😀

  30. Armand 14 October, 2015 at 18:44

    Daca ai de recuperat o suma de bani pana in 5000 lei de la un client. Intri in magazin, te legitimezi respectos si spui clientului ca ai venit sa incasezi suma de banii restanta, comunici tuturor celor care se afla in magazin ca, magazinul s-a inchis. Ii conduci pe fiecare dintre ei afara. inchizi usa si tai chitanta pe suma datorata.