Postul nu e post destul

Şoareci şi glume

Vivi Floricică

– Mă, nu scrii și tu ceva?, zise mogulul.

Nu, nu e o întrebare, așa mă salută el. Am încercat să-l tot amân. Ba că n-am timp, ba că nu mă lasă copilul, ba că mă doare părul. Acum câteva zile am mai schimbat placa și i-am zis că îi scriu ceva. I-am și zis ce, dar n-a fost prea încântat.

Eu, recunosc, nu vreau să mai scriu. De câte ori îi scriu, îi trimit frumos textul, și el ce-mi zice? ”Mă, ți-a mâncat pisica gluma? Faci și tu o încheiere la textul ăla?”

Așa că, decât să-mi ceară încheieri, mai bine nu-i mai dau nici începuturi. Mie mi se par terminate, dar cu așteptările mogulului nu te pui!

În fine, ca să scap de gura lui, am umblat și eu prin vechiturile scrise de mine și am găsit un text pe care nu cred că l-am mai publicat (oricum nu pe DC).

glume

Julică, de data asta mi-au mâncat șoarecii gluma!

Share:

22 comments

  1. Old John Wheel 6 February, 2014 at 02:06

    Iniţial am crezut că e un text cu CMS.
    Brava, fată! Până când o veaţă amară?
    PS: Sper că ‘şoaricu cela nu s-o-necat cu fun oscior de la puişorul ăla din compunere. Nu de alta, da’ se supără CMSică pentru că nu ai avut grijă.

  2. Cms 6 February, 2014 at 08:19

    @Old John Wheel: Şi eu aşa am crezut iniţial. Noroc că nu era vorba de mine. Mă duc să rod dintr-un roman de Hesse.

  3. sow 6 February, 2014 at 08:29

    Ti-a zis cumva daca l-a sunat si pe Doc?

  4. Dan1 6 February, 2014 at 08:30

    Pa’ de ce sa pui glume-n text, ca sa le scoata el? :-/

  5. sebra 6 February, 2014 at 08:58

    Da` cu puiul ce-ai avut??

  6. geo 6 February, 2014 at 09:09

    și totuși din text nu rezultă rezultanta întrebării de ce nu a divorțat Slav ăla de Bianca Drăgușanu ?

  7. Ina_adevărata 6 February, 2014 at 09:13

    Pariez că doamna învățătoare ți-a zis, după ce a citit compunerea: “Vivi, tu să-ți faci blog, fată!”

  8. NNA 6 February, 2014 at 09:44

    …daca pune cate un colt de pagina pe zi va avea material pentru toata saptamana =))

  9. RoseN 6 February, 2014 at 09:49

    Aiiiiii bine ca n-avem finalul, am o senzatie acuta ca s-a terminat cu puisorul strans cu mare mare drag in brate si de atata bine cred ca i s-a oprit si rasuflarea!

    P.S. stiu de la un prieten, desigur… de fapt huoooo huliganilor care sunteti voi huligani de traumatizati animalutele =))

  10. Dan1 6 February, 2014 at 10:09

    @RoseN: Pai… puii n-au fost declarati persoane… inumane! Sau cum îi zice… :))

  11. Cms 6 February, 2014 at 11:40

    @RoseN: Mai degrabă s-a terminat cu puiul trecând într-o lume mai bună şi bidimensională, după ce Vivi i-a aplicat o lovitură prea energică cu mătura, în timp ce încerca să-l prindă.

  12. Dan1 6 February, 2014 at 11:50

    @Cms: Bidimensionala era daca traversa soseaua! :))

  13. unmihai 6 February, 2014 at 12:06

    @Vivi
    1. Fara linie la caiet. Fara alineat. Scris pe foaie velina nu pe dictando, rupta probabil dintr-un carnet.
    Tu iti scriai tema inainte pe maculator si abia dupa aia o treceai pe curat?

    2. Compunerea a fost scrisa in clasa a 4-a… cred. Seamana cu Fricosul de Emil Garleanu facut atunci.

    3. Foia a fost roasa de vreun iepure? E rupta ciudat 🙂

  14. unmihai 6 February, 2014 at 12:36

    Șoarecii mâncară foaia… Acu’ văzuiscriseşi ceva și după poză 🙂

  15. Dan1 6 February, 2014 at 12:56

    @unmihai: Fu chiar gluma bag sama vere! 🙂

  16. Cms 6 February, 2014 at 14:12

    @unmihai: You, The Rodent Detective!

  17. unmihai 6 February, 2014 at 14:13

    @Dan1
    Grea olteneasca bre! Grea! Mai ales pentru un moldovean.
    O trebuit să mă concentrez oleacă 😀

  18. Cms 6 February, 2014 at 14:22

    Eu sunt convins că Julius nu s-a lăsat păcălit de şmecheriile lui Vivi care, în disperare de cauză, l-a convins pe Mario că ciornele cu gem sunt cele mai bune gustări.

  19. Dan1 6 February, 2014 at 16:05

    @unmihai: Ei grea! E vorba decât de perfectul simplu! Ca e o limba perfecta si simpla! :))

  20. bogho 6 February, 2014 at 17:31

    si totusi, gluma unde e?

  21. CID 6 February, 2014 at 18:18

    @CMS
    Totusi dom’doctor nu ne-ati torturat destul ?
    Pe cand un text nou cu Fanel sau cu cine vreti dvs.? Ceva din sala de autopsie eventual ? Ca la trollat vad ca sunteti primul.Sa fiu in locul mogulului v-as trimite la beci sa-i tineti companie lui Toader pana reveniti cu un text nou !

  22. Mary Jane 6 February, 2014 at 19:06

    Va spun eu ce s-a intamplat dupa scenariul creat si pus in aplicare de frate-meu mai mare: s-a dus la bunica-mea, i-a omorat toti puii si i-a asezat pe toti in rand, aratandu-i bunicii cu multa fala (adica mandrie, pe ardeleneste) cum dorm puii. De remarcat ca nu a facut asta la noi acasa