Postul nu e post destul

Primim la redacţie, în loc de texte

Stimate domn mogul Julius,

Suntem două membre ale “grupului secret administrat de Monica Ionescu” la care aţi făcut referire în articolul dvs., intitulat sugestiv “Cine e adevăratul urs panda de la Daily Cotcodac” – ediţia din 07.11.2013.

Păi să vă spunem noi, domnule Constantinescu, despre ce se vorbeşte cu adevărat în acest grup, cine şi ce postează, cum şi la ce comentează, căci informaţiile pe care le-aţi primit şi pe care le-aţi inserat în articolul dvs. sunt ÎN TOTALITATE false.

Să începem chiar cu administratorul acestui grup: Monica Ionescu. În primul rând, ea nu există. Aşa cum s-a mai speculat pe site-ul de cultură, aceastã Monicã Ionescu este, de fapt, un colectiv de cititori care şi-au dorit să devină autori şi să publice texte pe DC. În al doilea rând, nici grupul nu există, e secret!

M3Bis, de exemplu, este cel care se ocupă de postarea rezumatelor meciurilor de polo pe iarba din diversele campionate. Din câte ne-a mărturisit, îi plac foarte mult nopţile înstelate, lectura şi un joc numit Mahjong, urăşte câinii (se înţelege!) şi este fan el echipei de fotbal feminin FC Bizighesti. Într-unul din comentariile sale chiar a ţinut să ne împărtăşească faptul că nici măcar n-a terminat 8 clase, dar directorul şcolii i-a încheiat mediile şi l-a declarat absolvent pe bază de sacoşe cu brânză carate de tatăl lui. Ne-a fost mila de el si îl ţinem în grup aşa, ca să avem de cine râde.

Xanax emite clandestin, dintr-o închisoare din România, pretinzând că se afla la Burj Khalifa, da’ ne-am prins noi într-o seară, când comenta, că e imposibil, din moment ce ştie tot ce se poate şti despre maşini, pistoane, braţe cotite şi suflatul în jiglere. Cel mai interesant topic a fost când ne-a povestit cum a făcut praf un beemveu, care a rămas avariat în şanţ, în timp ce el şi-a legat aripa cu un colier improvizat din sârmă şi un şurub de la rama ochelarilor. Pentru că îl prinseserăm într-o zi bună, l-am făcut să admită că e condamnat la 7 ani, cu executare, pentru furt de maşini cu număr fals de Bulgaria. Plus că e femeie.

Sebra este militanta noastră cea mai activă în lupta cu dependenţa de cafea (şi uneori de ţigări). Pur şi simplu ne-a zăpăcit cu sfaturi despre ceaiuri, apă plată, cicoare prăjită (un excelent înlocuitor al cafelei). De asemenea, ea ne învaţă să tricotăm hăinuţe pentru pisici, din macrame şi fir de lurex.

Ozzy mai postează şi el din când în când, dar numai poze cu el gol, în faţa unui calorifer, pe o carpetă imitaţie de zebrã. Un exhibiţionist!

Camionagiu este autorul statusurilor inteligente. Ne ţine tot într-o informare asupra ultimelor tranzacţii pe care le-a făcut pe bursă, a speculaţiilor financiare de pe pieţele de capital, publică numai grafice cu preţul barilului de petrol, vinde şi cumpăra acţiuni ale companiilor farmaceutice, iar poza lui de profil e o chestie ciudată (indicele Dow Jones credem că se cheamă). Noi bănuim că în spatele acestui profil se afla domnii Morgan şi Lynch.

Mariana e cea mai sobră de pe grup. Un cuvânt n-a scos de la înfiinţarea lui. Abia dacă pune un zâmbet condescendent la câte un status. Bănuim (încă nu avem surse demne de încredere, ca să dăm o informaţie certa) că este bucătăreasã la o cantină, prea ne pune toată ziua poze cu sarmale, ciolan afumat cu fasole la cazan, tochituri, papricaşuri, chiftele marinate, papanaşi, plăcinte poale-n-brâu şi checuri. O singură dată a scris şi ea mai mult (“e vineeeeri11 ») şi ne-a lăsat să dăm like-uri de nebuni, ca la sfârşit să ne arate o poză cu un morun pe care tocmai îl gătise la ceaun în Delta Dunării (de aici am concluzionat că e şi din Sarichioi, pe lângă că e bucătăreasă). O dulceaţă de femeie! Nu trece neobservată!

Cms-ul se dă doctor, dar este tehnician de salubritate (gunoier). Un libidinos, care postează zilnic câte un text despre fanteziile lui sexuale, cu femei anonime. Glumele pe care le face sunt porcoase şi a fost la un pas să fie dat afară de mai multe ori din grup, dar a revenit mereu şi şi-a cerut iertare. Vă urăşte, domnule Julius, pentru că (cică) îi tăiaţi constant jumătate din textele trimise spre publicare şi modificaţi radical cealaltă jumătate, punând glume în ele.

Ar mai fi şi alţi membri despre care deţinem informaţii preţioase, dar ne oprim aici, ca să nu fim acuzate de colportare sau delaţiune, ceea ce nu ne stă în caracter.

Ah, încă ceva! Domnul George Damian, da, ăla despre care spuneţi că aţi aflat că membrele grupului îl considera “drăguţ” şi că e “adevăratul urs panda”, nici nu face parte din această şleahtă selectă, excluzându-se singur după ce ne-a dedicat melodia “Pe muiere eu pun lanţu’” cu Sandu Ciorbă, drept dovadă şi textele dumnealui din zilele de marţi, alea vădit misogine şi, vezi-doamne, istorice (voiam să-l excludem noi înainte de a fi primit în grup, da’ nu ne-a lăsat administratorul grupului care nu există).

Altă dată să nu uitaţi, domnule mogul, bunul şi vechiul principiu jurnalistic: verifică-ţi sursele din cel puţin trei surse!

Ale dvs.,
Laura P. & Irene R.

Share:

50 comments

  1. Mariana 7 November, 2013 at 22:25

    Da ma, si maine… e vineeeeeeeri! :))

  2. monica 7 November, 2013 at 22:27

    Pfff. Un text plin de greseli! Huo! N-am ras deloc! Nu ma mai prindeti pe aici!!

  3. Cms 7 November, 2013 at 22:28

    Minciuni, numai minciuni! Nu mi-am cerut niciodată iertare!

    @monica: Trebuia să râdem, sau cum?

  4. Janedoe 7 November, 2013 at 22:30

    Cine sunt aceste Laura.P & Irene.R?

    L.E.: unde-i linku’ cu Sandu Ciorbă?

  5. Mariana 7 November, 2013 at 22:30

    @monica: Nu inteleg, au fost glume in text? Ca e evident ca Julica a scos toate glumele…

    @Janedoe: neste doamne cititoare?

  6. Xanax 7 November, 2013 at 22:30

    domnita care apare in poze pe la chermezele DC, si este taguita ca fiind Monica Ionescu, in fapt e o fosta Miss Costa Rica ori alta tara, in orice caz tropicala. in prezent, cand nu se prezinta la numitele petreceri, preda lectii de eticheta barmanilor.

  7. monica 7 November, 2013 at 22:33

    Select grup mai administrez! Se vede, da?

  8. Mariana 7 November, 2013 at 22:33

    @Xanax: Si ce nume e asta Monica Ionescu? Pai putea la fel de bine sa o cheme Monica Anghel, Andreea Marin sau Mihaela Radulescu!

  9. monica 7 November, 2013 at 22:34

    @Mariana: Sau… Angela Similea! 😀

  10. Carmen 7 November, 2013 at 22:34

    @Janedoe: doamnele musuroiului, am dedus io… 😀

  11. irene 7 November, 2013 at 22:34

    Io nu recunosc nimic, mi s-a falsificat semnatura.

  12. Xanax 7 November, 2013 at 22:36

    @irene:
    ti s-a dat ocazia sa nu recunosti, acuma e prea tarziu :))

  13. Mariana 7 November, 2013 at 22:37

    @monica: Io deja ma simt ca acasa! =))

  14. Serban 7 November, 2013 at 22:41

    Lung text.
    Mi-aduce aminte de Nil Sinatu’

  15. Janedoe 7 November, 2013 at 22:42

    @Carmen: adică cârtițele?

  16. monica 7 November, 2013 at 22:46

    @irene: Ce semnatura? 😀

  17. RoseN 7 November, 2013 at 22:48

    hihihihi, am fugit la timp de pe FB, iaaa ce adunatura de ‘telectuali materialisti iubitori de beemvee and stuff :))
    P.S. da’ totusi vreau sa vad si eu pozele lui Ozzy! de carpeta sunt interesata, evident, acuma-mi caut model cu animal print =)) de fapt, pentru o prietena intreb!

  18. monica 7 November, 2013 at 22:49

    @RoseN: fata, mai bine nu intreba! =)) =))

  19. Cristina 7 November, 2013 at 22:54

    Io ma dezic de acel grup si nu pot sa-mi inchipui ce fel de oameni ar putea face parte din grupul acela dubios. Si nici cu acea doamna Monica Ionescu nu am stat la techile… Si nici pe mama lu’ dansa nu o cunosc…

  20. monica 7 November, 2013 at 22:56

    @Cristina: tu dezice-te mult, ca acusica o sa avem un text : “cine e adevaratul bautor de techile de pe deilicotcodac”! 😀

  21. Carmen 7 November, 2013 at 22:58

    @Janedoe: doamnele cartite as zice. asa-i politicos si elegant :))

  22. Cms 7 November, 2013 at 23:12

    Din surse sigure, am aflat că adevăratul urs Panda e înnebunit după sosul de usturoi produs de un cunoscut lanţ de restaurante fast-food.

  23. Cms 7 November, 2013 at 23:21

    @RoseN: Reactivează-ţi contul de FB şi îţi trimit eu pozele pe chat.

  24. Gabitzmic 7 November, 2013 at 23:25

    :)) :)) :))

  25. CID 7 November, 2013 at 23:26

    Eu de mult eram convins ca asa zisul domn doctor CMS este o persoana foarte dubioasa si deci nefrecventabila ! Ca sa nu mai zic,ca tot pe dumnealui il consideram adevaratul urs panda de pe DC !!
    Cat despre doamna Monica Ionescu,eu sunt convins ca e de fapt M3bis !!!

  26. bogho 7 November, 2013 at 23:31

    Cica adulti.

  27. sebra 7 November, 2013 at 23:36

    hopa! sifonarelooor!
    @Laura, ti s-a facut de Fuego? :d

  28. M3bis 7 November, 2013 at 23:38

    @CID: De unde şi numele…

  29. Cms 7 November, 2013 at 23:38

    Doamna Monica, aţi uitat să îl menţionaţi pe cel mai amuzant personaj al grupului secret, pe bogho. Pe DC se preface serios dar ce scoate din el pe grup…

  30. bogho 7 November, 2013 at 23:40

    @Cms: uite cum baga nenea strambe. Daca grupul nu are legatura cu Securitate IT sau Universitatea Craiova, eu nu sunt in el.

  31. Xanax 7 November, 2013 at 23:43

    unul din cele mai bune texte DC, si nimeni nu-si asuma maternitatea 😀

  32. Xanax 7 November, 2013 at 23:44

    @M3bis:

    si avatarul.

  33. Xanax 7 November, 2013 at 23:46

    @Cms:
    grupul nu exista, pe cand bogho e adevarat.

  34. Cristina Ș. 7 November, 2013 at 23:46

    @bogho: :)) mai securitate de-atit ce vrei?!
    toarna tot si cui nu trebuie, deci sigur e securitatea :))

  35. M3bis 7 November, 2013 at 23:52

    @Xanax: Normal că grupul nu există! E secret!

  36. Xanax 7 November, 2013 at 23:54

    @M3bis:
    asa-i. despre ce vorbim?

  37. Jademan 8 November, 2013 at 00:22

    😀 Despre mine nu se ştie nimic, decât esenţialu’: bubuie, scriu şi dau minereuri! 😀

  38. Megami 8 November, 2013 at 00:24

    Vreau si eu sa fiu in grupul secret!!!

  39. Andreea M. 8 November, 2013 at 00:28

    MINCIUNI SFRUNTATE!!!!!!
    Carpeta cu imprimeu zebra era sub mine, nu sub Ozzy. Si nici macar nu e a mea, carpeta, adica!

  40. Janedoe 8 November, 2013 at 00:30

    @Megami: fa o cerere scrisa cu Arial de 12, la 1 rand jumate, cu CV si poza.
    O depui la doamna Monica Ionescu si astepti.
    Nu ne contacta tu ca o sa te contactam noi.

    =)) hahahahha!! Ce gluma buna am facut!!
    Grupul secret nu exista, bre, n-auzi!

  41. ioana 8 November, 2013 at 00:32

    care-i grupul?! Vreau sa dau “join” ! Chiar daca nu exista.
    Restul comentariilor este nerelevant….

  42. Cms 8 November, 2013 at 00:33

    @Megami: Degeaba, Julius, ne-am prins! E prea devreme pentru comentariile din Japonia!

  43. bogho 8 November, 2013 at 00:35

    @Xanax: realitatea unuia este strans legata de realitatea celor dun jur

  44. Xanax 8 November, 2013 at 00:41

    @bogho:
    realitatea si adevarul pot sa difere pana la antagonism.

  45. bogho 8 November, 2013 at 00:50

    @Xanax: Da, la tine suna mai bine.

  46. Ozzy 8 November, 2013 at 08:59

    Nu vă este rușine să faceți afirmații nefondate despre mine? Unde ați văzut voi că aia e imitație?

  47. Cms 8 November, 2013 at 09:05

    @Ozzy: :))

  48. monica 8 November, 2013 at 09:09

    @Ozzy: Corect, domnule Ozzy! Spuneti si dvs.! Asa nu se mai poate. Trebuie sa luam masuri, cu dezinformarile astea nu vom ajunge prea departe. (PS. e zebra originala?) =))

  49. Cristina Ș. 8 November, 2013 at 09:10

    CotcoLeaks

  50. Suminona 8 November, 2013 at 10:20

    WTF ?!?! Des-mintirea ????