Postul nu e post destul

Un desert uşor

Monica Ionescu

Şi-a deschis un prieten o cârciumioară. Drăguţ, frumos, intim, mâncare bună, proaspătă. Face greşeala să mă invite şi, desigur, mă prezint la local. Ţinută office, cămaşă încuiată până în gât, verde brotac, fustă neagră cu talie înaltă, curea corai – office, cum ziceam. Aveam şi niste hârtii în mână, rămăsesem cu ele de la job.

Găsesc repede destinaţia, parchez, mă parfumez, intru, fac o glumă bună: “Bună ziua, de la DSVSA, actele la control, vă rog!”. Nu râde nimeni (nu înţeleg de ce !), iese şi prietenul meu din birou : “Haaa, Moni, bine-ai venit”, le explica anagajaţilor că sunt de la o emisiune de farse, hi-hi-hi, ne aşezăm la masă .

Ne întindem la poveşti, mâncăm, bem o gură de vin (eu), bere (el), îl ceartă părinteşte pe ospătar că nu mi-a dat să miros dopul sticlei de vin, mai râdem puţin de panica instalată printre angajaţi…

Mai o cafea, mai o măslină pregătită pe loc de bucătar, verde, cu mirodenii şi iuţeală, să meargă băutura. Regret, sunt cu maşina, refuz măslina… în fine.

Vine “baiatul” : “un desert, doamnă? ” Zic “da, ce îmi recomandaţi ? ” “Păi ce aţi prefera, ceva uşor, un platou cu fructe, aşa sau, mai greu,… o baclava, un… ” “Uşor”, ordon scurt. “… un cheescake”, îşi continua el meniul.

Bing ! Cheescake, zic ? Daa, cheescake! Vreau cheescake!

– Păi, îngaimă, aţi zis ceva uşor …

– Ia, hai, că aşa nu se mai poate ! Actele la control !

Share:

32 comments

  1. Boby 26 October, 2013 at 22:36

    “O gură de vin (eu)”…”Regret, sunt cu maşina, refuz măslina”… Asa atitudine, zau… Sa vina DSVSA 🙂

  2. Boby 26 October, 2013 at 22:41

    “O gură de vin (eu)”…”Regret, sunt cu maşina, refuz măslina”… Asa atitudine, zau… Sa vina DSVSA 🙂

  3. N.A. 26 October, 2013 at 23:15

    Io-l luam la palme!

  4. Ina_adevărata 26 October, 2013 at 23:23

    staai puțin, păi ce facem aici! Ia pregătiți și documentația PSI, că sun imediat și niște colegi de la ISU! Și cuptorul ăla parcă scoate fum peste normele admisibile, ia stați că vine și colega de la Mediu!

  5. Dan1 26 October, 2013 at 23:29

    Ce-ati facut bre? Voi chiar v-ati luat dupa ce-am zis eu acolo (la betie)? Nuuu… continuati greva? ::|

  6. Dan1 26 October, 2013 at 23:30

    @Monica: Spargatoareo de greva! =))

  7. Dan1 26 October, 2013 at 23:33

    … auzi! Cheesecake!… 😐

  8. Dan1 26 October, 2013 at 23:37

    @Monica: Manga ma faceam daca îsi deschidea vreun priete vreo cunostinta de-a mea – oricât de îndepartata – vreo cârciuma! Ce “cheesecake”?! =))

  9. Dan1 26 October, 2013 at 23:39

    E cineva pe-aici? Sau… cum zicea Ciprian, bate vântul? 😐

  10. Boby 27 October, 2013 at 00:12

    @Dan1: lumea se petrece, s-au dus sa verifice circiuma 🙂 cred ca se termina cizceicul 🙂

  11. Ina_adevărata 27 October, 2013 at 00:12

    @Dan1:
    păi tu nu trebuia să fii la botezul nepoțelului, Daneunu? că io așa reținusem.

  12. Belle d”Imagination 27 October, 2013 at 01:54

    @Ina, lucri la ITM?

  13. Savantu' 27 October, 2013 at 02:49

    Ma scuzati, eu sunt un biet platitor de taxe in UK. De DNA, DIICOT, AGVPS, X-factor, Suleiman magnificul, etc.. am mai auzit prin presa. Ce e DSVSA???

  14. dc 27 October, 2013 at 07:41

    @Savantu: Directia Sanitar Veterinara si pentru Siguranta Alimentara

  15. 01st1 27 October, 2013 at 09:08

    citez: ordonez scurt. “… un cheescake”

    Hm…
    Daca si Antonescu ar fi spus “Ordonez: treceti Prutul” poate ne f… mai cu mila rusii, desi nu cred.

  16. Belle d”Imagination 27 October, 2013 at 10:25

    @nr. 15 cu nume neidentificabil:

    Ordonez nu e conjugarea lui ”a ordona” = a da ordine
    Ordonez e conjugarea lui ”a ordona” = a face ordine
    (eu ordonez balamucul din birou,
    tu ordonezi gândurile negative
    Julius ordonează tâmpeniile
    noi ordonăm sticlele la petrecere
    voi ordonaţi hârtiile
    ei ordonează poveştile)

  17. Dani Corban 27 October, 2013 at 11:34

    “Regret, sunt cu maşina, refuz măslina” Pffff, viata anosta!
    Da’ia, fato, toarna pe gat! N-ai vazut ca acum e voie cu alcoale la volan? Si amenda cea mai mare e la vreo 9 mii de lei. Oricum iti permiti. Esti din aia cu tinuta office, cu hartii, cu parfum, cu job. Toarna pe gat, o viata ai!

  18. Andreea M. 27 October, 2013 at 12:32

    eu cu camasa gri si fusta fuchsia, office rau de tot…, tocurile negre de 16 si serpi in urechi, ca Medusa, nu reusesc sa speriu pe nime :(((((

  19. raluiuliana 27 October, 2013 at 14:06

    @ Belle d”Imagination – tipul cu “semnatura ” indescifrabila n-a facut decat sa citeze , nu-i sari la beregata .
    Probabil ca el stie diferenta dintre – “va ordon : scrieti corect gramatical !” si “a-ti ordona ideile” , de exemplu 🙂
    Ca cand dau peste perle si mie imi vine sa-i omorasc pe cei de le debiteaza.
    @ Andreea M – Culoarea verde brotacel nu e chiar o culoare de tinuta office – in schimb ,tinuta dumneavoastra – sobra , da. Dar tinuta respectiva trebuie neaparat asortata la o atitudine gen domnisoara Cucu , face ravagii 🙂

  20. Dan1 27 October, 2013 at 14:22

    @Belle d”Imagination: Ma scuzati, ce încercati sa insinuati cu “Julius ordonează tâmpeniile”? =))

  21. monica 27 October, 2013 at 14:41

    @Belle d”Imagination: Draga Belle, greseala e a mea, in primul rand. O sa-l rog pe sefu’ sa purceada la cuvenitele corecturi.

  22. monica 27 October, 2013 at 14:42

    @Andreea M.: Lasa, ca ai tu alte metode, Andrusco! :))

  23. monica 27 October, 2013 at 15:28

    @raluiuliana: Eu, cand dau peste perlele mele, mi le-as face sirag. Da’ mai strans, asa.

  24. M3bis 27 October, 2013 at 19:40

    @monica: Am corectat, lăsaţi-l pe şefu’ să-şi revină!

  25. monica 27 October, 2013 at 20:58

    @M3bis: pupatia-s talpili tele, mebise! 😀

  26. Dan1 27 October, 2013 at 21:51

    @M3bis: Asa bre, lu’ Monica Ionescu îi corectezi deci daaa? Mie niciodata! Btavo! :))

  27. Dan1 27 October, 2013 at 21:54

    Scuze, era rî lânga tî, prbabil d-aia s-a-ntâmplat si s-o-ntâmplat (“si sper s-ai cosmaruri noaptea/s-ti zvârcolesti în pat”)! =))

  28. Dan1 27 October, 2013 at 21:57

    Moaaama ce nasol suna ce-am comentat eu mai-nainte! Aaaah, urasc calculatoarele astea (si mai ales tastaturile lor)! 😀

  29. raluiuliana 28 October, 2013 at 10:58

    perlute scot si eu – faptul ca am intervenit intra tot la seria perlute , nu la rautacisme.: .Ca nu mi-as permite in veci sa corectez scrierile distinsilor domni autori 🙂
    In fond, ai scris intentionat ordonez … Intra , probabil, in aceeasi categorie cu “decat “, decat ca (sic!) nu ne-a picat imediat fisa 🙂

  30. ady 28 October, 2013 at 21:42

    eu nu ma mai joooc, auzi la ele (monica si andreea m), tinute office cu verde brotac si fucsia. la mine la job e voie numa’ cu alb, negru, gri, bleu, beige. ai/am voie si verde si maron, dar nu-s recomandate si, nope, nu e voie cu accesorii prea colorate.
    fetelor, de unde ziceti ca luati salariul? 🙂

  31. raluiuliana 28 October, 2013 at 23:46

    de la Vivian , thr lady of the lake – daca tot poarta costumas de brotacel 🙂

  32. 01st1 29 October, 2013 at 22:03

    @Belle d”Imagination:
    Mersic, esti o scumpica.
    (bietul Antonescu a spus “ordon”. Probabil ca ai uitat, de aia nu te-ai prins ca io tocmai ce voiam s-o atentionez subtire pe autoare de mica scapare)
    Da’ nu m-am suparat, o iau si pe asta a ta tot ca o scapare.