Postul nu e post destul

Treningul chinezesc

Monica Ionescu

M-am dus sa imi cumpar o pereche de pantaloni de trening. Dupa concediul asta m-am cam ingrasat, pesemne odihna si lipsa stressului m-au rontujit, asa… (pe dracu’ : e de la berile pe care mi le-au bagat pe gat cu forta prietenii mei toata vara !)

Mi-am ales niste pantaloni draguuuti, m-am uitat la masura : M. Perfect, zic… numai ca, masurandu-i ochiometric, m-am gandit ca, de, e posibil sa nu ma mai incapa. M-am reorientat, asadar, catre un L. Nici p-astia nu i-am probat, ca nu-mi place sa probez. Zic, ce naiba, L-ul chiar imi e mare, dar atata grasime odihnita tre’ sa incapa intr-un L, n-au cum sa cada de pe mine…

Numai ca, uitandu-ma cu atentie la pantaloni, o voce, priceputa la masuri, imi spunea ca si astia sunt cam mici. M-am admirat in oglinda magazinului… mmm, nu paream asa grasa, da’ parca pantalonii pareau prea mici. Urasc sa probez. Lasa, aleg urmatoarea masura, mai stii, poate sunt prea blanda cu mine si, de fapt, sunt chiar GRAAASAA-GRAAASAA si, ca de obicei, prietenele ma incurajeaza : lasa, fata, ca nu esti. Esti ok asa !

Cumpar, in cele din urma, pantalonii masura XL. XL !!! In viata mea nu am avut asa ceva. Ma uit si la astia, sunt frumosi, negru cu orange. Imi plac, ce daca sunt de doua ori numarul meu, lasa, poate ma mai ingras. He-he, ce amuzanta sunt…

Ajung acasa, ii uit in sacosa o saptamana, azi ii pun pe mine.

Chinezii astia considera ca un obez are 1.50 si 60 de kile, din moment ce pantalonii lor XL imi vin, practic, mulati si trei sferturi.

… Ori oi fi luat de la copii ?

Share:

30 comments

  1. Cristina Ș. 10 October, 2013 at 06:45

    ta-daaaam!!

    p.s. nice!

    p.p.s s-avem pardon, dimensiunile reale sint: 1.60 si 50 kile

  2. Mariana 10 October, 2013 at 07:11

    @Cristina Ș.: Te mai lauzi mult ca ai fost prima? 😛

    Doamna Moni, asta o fi blestemul prietenelor pe care le-ai capiat toata vara ca renunti la bere ca sa nu te ingrasi? Decat zic.

  3. Dan1 10 October, 2013 at 08:01

    Pai si ce stai? Fugi si schimba-l! Ca e voie acum! Ia un XXL! Ups! Am zis-o! :))

  4. ela 10 October, 2013 at 08:04

    Nu mi bine te duceai in Moldova sa-ti cumperi trening?
    😀

  5. boemul 10 October, 2013 at 08:28

    asta merită cei ce poartă treling! 🙂

  6. monica 10 October, 2013 at 08:50

    @Cristina Ș.: @Mariana: >D<
    @Dan1: 😀

  7. NNA 10 October, 2013 at 09:11

    …ai fata, ca-ti sta bine. =))

  8. Ozzy 10 October, 2013 at 09:32

    Umflățica Ionescu :))

  9. sebra 10 October, 2013 at 09:37

    E firmat sau e din ala simplu?

  10. janedoe 10 October, 2013 at 09:50

    @monica: fata, io zic sa-l speli. vei avea niste pantaloni scurti superbi la vara!

  11. RoseN 10 October, 2013 at 10:03

    Aaaah bun, pai cumpara si tu treninguri americane, sa vezi cum incapi lejeeeeeer intr-un S 😀

  12. Belle d”Imagination 10 October, 2013 at 10:37

    Io cred că taman purtatul de treninguri îngraşă!

  13. monica 10 October, 2013 at 11:00

    @Ozzy: maaa! 😛
    @sebra: simplu, fata, n-am bani de d-ala de firma 😉
    @janedoe: 😀 (daca m-or incapea la vara!)
    @rosen: fata, da alea americane e made in china! :))

  14. NNA 10 October, 2013 at 11:01

    Bre, e joi nu vineri, bagati si voi un text astazi?:D Apreciem informatia mondena despre Monica care s-a ingrasat un pic si si-a cumparat pantaloni de trening, dar totusi … =))

  15. Cms 10 October, 2013 at 11:16

    O poză cu pantalonii trei sferturi, probaţi şi mulaţi, n-ar pune nimeni, fireşte!

  16. Xanax 10 October, 2013 at 11:23

    @Cms:
    vrei poza cu Guliver in Liliput? 😀

  17. monica 10 October, 2013 at 11:23

    @Cms: Ca sa aiba Ozzy parte de si mai mult amuzament? :))

  18. Mariana 10 October, 2013 at 12:32

    @monica: Oricum rade, ce mai conteaza? :))

  19. Old John Wheel 10 October, 2013 at 12:56

    Femeile!
    Ar fi in stare sa-si cumpere haine XXXL, pe masura lor, si sa le schimbe etichetele cu d-alea cu S. Ba chiar sa le puna si la vedere!
    Am aflat si eu de la un prieten care a fost insurat.

  20. Megami 10 October, 2013 at 13:13

    Iti zic eu din experienta ca asiaticele au niste picioare cam cat bratele noastre. Si parca nici eu nu-s chiar asa de grasa

  21. RoseN 10 October, 2013 at 13:19

    @monica: Normal ca e Made in China, ca doar toooootul e asa sau va fi in curand, dar conteaza sa fie made FOR 😀
    Am observat cu mare incantare ca-mi plac muuult hainele facute pentru americani, imi vin de minune si alea XS, in schimb marimile europene, ntz… cred ca le spala intai si se stramteaza pana ajung la mine, altfel nu-mi explic ce e cu atatea L-uri prin dulapul meu :)) bine… marimile chinezesti, nici n-are rost sa ne apropiem de ele, de ce sa dau in depresie :))

  22. Serban 10 October, 2013 at 13:26

    Să mai spună cineva că mărimea nu contează!

  23. oake 10 October, 2013 at 13:41

    sau in saptamana cat au mai stat in sacosa ai mai pus inca un X pe tine ?

  24. Ozzy 10 October, 2013 at 17:59

    @monica:
    Bre, eu înțeleg că se semnează Julică pe textele tale, că, vorba aia, ai de unde, dar cu noi, putorile care scriem o dată la lună, ce-are, domnule, de ne răpește munca?
    Că pe urmă tot el se duce în dreapta la autori și dă click să-i apară textele și începe: Păi, domnu’ Ozzy, ia uitați, nu ne-ați mai încântat cu un text din primăvară.

  25. monica 10 October, 2013 at 19:44

    @Ozzy: poate o fi pen’ca ailanti autori (putorile de care zici ‘mneatale) e corporatisti d-aia (taie-i crucea!) si are de unde butona, nu ca bugetarii care are timp, cat si net 😀 😀 la liber “atat la serviciu, cat si acasa”, ca sa citez din clasici :)) Care ai pus un “atat” gresit in text! =))

  26. Marian S 10 October, 2013 at 21:09

    Ehe… să vedeţi voi dezastru dacă ai cumpărat din greşeală prezervative chinezeşti… 😀

  27. Marian S 10 October, 2013 at 21:13

    PS: Dragă Monica, tu nu ai pe lângă tine pe cineva care să te consoleze. Ştii cum zic eu vreunei prietene care se plânge că nu-i stă bine cu un anume obiect de îmbrăcăminte?
    – Lasă, dragă, că îţi stă mai bine fără pantalonii ăia… 8->

  28. Dan1 10 October, 2013 at 21:32

    @Ozzy: Bre, deci putorile alea… e harnice! Sa vezi io, care de 2-3 ani n-am mai trimis nimic! =))

  29. Cristina Ș. 11 October, 2013 at 00:15

    @Marian S: ahahahaa :)) :))

  30. Alt Marian 15 October, 2013 at 12:41

    Or fi fost nord-coreeni, acolo omul gras are 45 de kile 🙂